Czy ceny mieszkań w Polsce spadną?

Czy ceny mieszkań w Polsce spadną?

W ostatnich latach Polacy mierzyli się z bardzo wygórowanymi cenami mieszkań. Dotyczyło to niemal wszystkich nieruchomości, niezależnie od ich wielkości, lokalizacji, czy rynku sprzedaży. Sytuacji nie poprawiło wprowadzenie rządowego dofinansowania do zakupu mieszkania na kredyt. Czy wzrosty cen mieszkań mogą trwać w nieskończoność? Czy ceny mieszkań spadną w przyszłym roku? Postaramy się sprawdzić, co na ten temat mówią dziś eksperci.

wysokie ceny mieszkań w 2023 roku to efekt wielu lat podwyżek

Dlaczego tak wiele osób zastanawia się, czy ceny mieszkań spadną, czy nie?  Powód jest dość prosty. Od wielu lat ceny nieruchomości w Polsce rosły, a dziś są po prostu rekordowo wysokie. Ostatnio wpływ na rosnące ceny nieruchomości miała inflacja. Podrożało właściwie wszystko, w tym również ceny nieruchomości – zakupu, ale też wynajmu. Dodatkowym problemem okazały się drożejące kredyty. Wraz z podwyżkami na rynku nieruchomości powodowały, że wielu osób dziś po prostu nie stać dziś na własne “cztery kąty”.

Dzisiaj możemy jednak zauważyć pewne przesłanki, które mogą być dobrym zwiastunem na przyszłość. Ceny wielu materiałów budowlanych nieco spadły. Widzimy też niski popyt na kredyty hipoteczne, które są w końcu bardzo drogie. Wiele osób uważa też dziś zakup mieszkania za dość ryzykowną inwestycję. Tu powodem są podwyżki rat, które nierzadko doprowadzały posiadaczy kredytów hipotecznych do prawdziwej ruiny. Pewnym ratunkiem miał być rządowy program wsparcia.

Kredyt a inflacja - co warto wiedzieć?

Jak bezpieczny kredyt 2% wpłynął na ceny mieszkań?

Wiele osób nie zdecydowało się ostatnio na kupno mieszkania na kredyt ze względu na wspomniane podwyżki rat kredytowych. Wysokie stopy procentowe wpłynęły na to, że osoby spłacające zobowiązania zaciągnięte w przeszłości dość niespodziewanie musiały płacić znacznie więcej. Zachętą do skorzystania z kredytu miał być program rządowego wsparcia. Bezpieczny kredyt 2% gwarantował, że po skorzystaniu z kredytu przez długi czas marża wynikająca ze stóp procentowych nie zmieni się.

Sporo osób zachęconych bezpiecznym kredytem 2% chciało więc kupić wymarzone mieszkanie lub dom. Niestety, wzrost liczby chętnych od razu odbił się na cenach mieszkań. Nieruchomości podrożały już w momencie, gdy wiedzieliśmy kiedy bezpieczny kredyt 2% wejdzie w życie. Nie mogliśmy jeszcze skorzystać z tego programu, a widzieliśmy rosnące ceny na rynkach nieruchomości. Efekt? Kredyt hipoteczny rzeczywiście okazał się tańszy, ale sam koszt zakupu mieszkania wzrósł.

Zależność między bezpiecznym kredytem 2% a cenami nieruchomości możemy zresztą zobaczyć na podstawie domów. Nieco starsze domy (np. ponad 30-letnie) nie do końca spełniają warunki skorzystania z rządowego programu wsparcia. Ich ceny zauważalnie spadają więc już od kilkunastu miesięcy. Mowa jednak raczej o domach, które wymagają większego remontu. To samo dotyczy zresztą sporych mieszkań. których powierzchnia nie “łapie się” do programu. Także one potaniały po wprowadzeniu bezpiecznego kredytu. Już teraz możemy więc mówić o tym, że niektóre nieruchomości stają się bardziej przystępne cenowo.

Czy ceny mieszkań spadną w 2024 roku?

Widząc bardzo wysokie ceny mieszkań sporo osób zastanawia się, czy warto teraz podjąć decyzję o zakupie. Często zadajemy sobie pytanie – czy ceny mieszkań spadną w niedalekiej przyszłości? Część ekspertów jest zdania, że tak. Jest spora szansa na to, że program bezpieczny kredyt 2% zostanie zakończony. Możliwe, że stanie się to już na początku 2024 roku. Wtedy ceny mieszkań powinny dość szybko spaść. Zainteresowanie kupnem nieruchomości zostało bowiem “sztucznie” podniesione właśnie przez rządowy program. 

Oczywiście, dziś są to raczej spekulacje. Nie znamy w końcu planów rządzących co do bezpiecznego kredytu 2% i możliwego wprowadzenia innych programów. Z pewnością polskiej władzy będzie zależało na pobudzeniu rynku nieruchomości. Wszelkie próby obniżek stóp procentowych, czy pomoc w spłacie kredytu hipotecznego oznaczać będą wzrost cen mieszkań. Dziś nie mamy więc pewności, jak zmienią się ceny mieszkań w przyszłości.

Najchętniej kupujemy mieszkania od developera

Niektórzy eksperci są zdania, że Polacy często po prostu marzą o kupnie mieszkania od developera. “Nowe” mieszkanie wybieramy chętniej szczególnie jako pierwsze “cztery kąty”. Rynek pierwotny jest natomiast dość ograniczony. Zależy od tego, ile mieszkań powstanie w danym czasie (i w jakich lokalizacjach). Tak duże zainteresowanie oznacza, że ceny są dziś na bardzo wysokim poziomie. Sporo osób dość szybko zauważy jednak spore minusy takich nieruchomości. Zwykle są zlokalizowane na obrzeżach miast, nie zawsze możemy też liczyć na niezbędną infrastrukturę – szkoły, przychodnię, czy nawet sklepy i dobrą komunikację miejską.

Jest więc spora szansa, że większym zainteresowaniem zaczną się cieszyć mieszkania z rynku wtórnego. A tych jest całkiem dużo.

Kiedy będą tańsze mieszkania?

Możemy przewidywać, że po zamknięciu programu bezpieczny kredyt 2% ceny mieszkań spadną. Już dziś widzimy, że wciąż drożeją tylko te nieruchomości, które są objęte tym wsparciem. Program był przewidziany na określoną sumę pieniędzy w ramach dofinansowania – około 100.000 kredytów.

Część analityków rynku nieruchomości jest też zdania, że kto miał skorzystać z bardzo taniego kredytu na mieszkanie, już to zrobił. Najpierw taką opcję mieliśmy w trakcie pandemii, kiedy stopy procentowe przez dłuższy czas były bliskie zeru lub zerowe. Kredyty były przez to naprawdę tanie. Sporo osób chciało też lepiej zabezpieczyć swoją przyszłość, kupując mieszkanie. Gdy kredyty hipoteczne stały się zauważalnie droższe, szybko pojawiły się rządowe formy wsparcia – wakacje kredytowe w 2023 roku, mieszkanie bez wkładu własnego i bezpieczny kredyt. Możemy więc prognozować, że jeśli sytuacja “wróci do normy, to i ceny mieszkań spadną.

Jeśli chcemy natomiast poszukać innych argumentów za spadkiem cen mieszkań w przyszłości, możemy też spojrzeć na inne rynku. W wielu krajach Europy Zachodniej już dziś nieruchomości stały się zauważalnie tańsze. Czy ceny mieszkań spadną i w Polsce? Jest to naszym zdaniem dość prawdopodobne!

Mieszkanie bez wkładu własnego - wszystko, co musisz wiedzieć.

Jakie będą ceny mieszkań w 2024 roku?

Podsumowując, trzeba powiedzieć sobie jasno: nikt tego nie wie. Czy ceny mieszkań spadną, czy wzrosną w kolejnych latach – nie można tego przewidzieć. Z pewnością możemy jednak stwierdzić, że wielu podmiotom zależy na tworzeniu poglądu, że mieszkania będą w przyszłości droższe. Takie przeświadczenie może w końcu sprawiać, że nie będziemy czekać już dłużej z zakupem nieruchomości. Powinniśmy mieć to na uwadze podczas czytania artykułów “ekspertów”, czy różnych analiz.

Jeśli szukasz mieszkania dla siebie lub swojej rodziny, a do tego masz takie możliwości, po prostu zdecyduj się na zakup. Nawet, jeśli mieszkanie straci nieco na wartości w przyszłości, będzie to w końcu Twój własny dom. W przypadku osób myślących, w co inwestować, warto poznać też inne możliwości: giełdę, fundusze inwestycyjne, inwestycje w złoto lub srebro i inne sposoby.

Inwestycje w złoto - gdzie je kupić?

Podsumowanie artykułu – czy ceny mieszkań spadną

Ciężko powiedzieć, czy ceny mieszkań spadną w 2024 roku. Być może się tak stanie, jeśli program bezpieczny 2% nie będzie kontynuowany. Dziś wiele osób kupuje mieszkania właśnie ze względu na ten rodzaj zachęty ze strony państwa. Mieszkania i domy, których nie obejmują dopłaty, już teraz są coraz tańsze. Warto też pamiętać, że pula osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie (tylko oni mogą liczyć na niższe oprocentowanie kredytu) jest mocno ograniczona. W pewnym momencie nie będzie już więc aż tylu chętnych na zakup mieszkania. Z drugiej strony, część ekspertów przewiduje wzrost cen mieszkań w 2024 roku o co najmniej 10% w stosunku do cen z tego roku.

Najczęściej zadawane pytania

Czy ceny mieszkań spadną w Polsce w 2024 roku?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Dziś drożeją z pewnością mieszkania objęte rządową formą wsparcia (bezpieczny kredyt 2%). Jeśli fundusze w tym programie się skończą, ceny mogą wrócić do poprzedniego poziomu (nawet do tych sprzed pandemii).

Kiedy będą tańsze mieszkania?

Ciężko powiedzieć. Część specjalistów jest zdania, że już na początku 2024 roku program bezpieczny kredyt 2% przestanie być dostępny. Wtedy ceny mieszkań mogą nieznacznie spaść. Nie powinniśmy jednak spodziewać się rewolucyjnych obniżek.

Źródło:

  1. https://bizblog.spidersweb.pl/ceny-mieszkan-w-polsce-spadna-i-to-juz-niedlugo
  2. https://bank.pl/mozliwy-ogromny-rozstrzal-cen-mieszkan-w-2024-r/
  3. https://www.money.pl/gospodarka/ceny-mieszkan-pojda-w-dol-oto-dlaczego-tak-sie-stanie-6879217054337824a.html
  4. https://www.strzelczyk.pl/prognozy-cen-w-2024-roku-przeglad-nieruchomosci-11-2023/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły