Wakacje kredytowe 2024 – kto może skorzystać? Od kiedy, dla kogo?

wakacje kredytowe

Klienci decydują się na wakacje kredytowe w różnych sytuacjach, a wnioskowanie o przerwę w spłacie nie wymaga podawania przyczyny takiego postępowania. Z tego powodu całość jest dyskretna, i dostępna dla niemal każdego. Wzrost popularności wakacji kredytowych to przede wszystkim efekt inflacji. Aby zminimalizować wpływ inflacji na życie obywateli, rząd zdecydował się na podnoszenie stóp procentowych. Nietrudno się domyślić, iż takie działanie przekłada się na potencjalne problemy ze spłatą kredytów.

Kiedy klienci decydują się na wakacje kredytowe?

 • w przypadku utraty źródła dochodu
 • kiedy obecne dochody przestają być wystarczające na skutek czynników zewnętrznych np. inflacji
 • kiedy bieżące wydatki nie pozwalają na spłatę kredytu w odpowiednim tempie

Spory wpływ na zdolność kredytową obywateli miała także pandemia wirusa SARS-CoV-2, określanego potocznie jako koronawirus. Mające miejsce w latach 2020 – 2022 obostrzenia i restrykcje sprawiły, że wiele działalności odnotowało spore straty, a spora część osób straciła pracę. Aby zminimalizować skutki tego zjawiska, polski rząd zamierza wprowadzić w życie swój plan na wakacje dla kredytobiorców.

Zasady wakacji kredytowych

9 czerwca 2022 roku Rząd przyjął ustawę wprowadzającą nowe warunki wakacji kredytowych, i wydłużającą działanie tarczy inflacyjnej. Zmiany wynikające z ustawy obowiązują od 1. sierpnia 2022 roku. Jakie są nowe warunki wakacji kredytowych, i czym różnią się od obecnych? Specjalnie dla naszych czytelników, postanowiliśmy to sprawdzić.

Najważniejszą kwestią jest fakt, iż obywatele będą mogli liczyć aż na 8 miesięcy wakacji kredytowych do końca 2023 roku. Przerwa w spłacie zobowiązania wynosi po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 roku, a także po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. Skorzystanie z wakacji kredytowych w tym okresie będzie bezpłatne, toteż osoby zainteresowane nie poniosą dodatkowych kosztów.

W 2024 roku również możemy liczyć na skorzystanie z wakacji kredytowych. Nowy Minister Finansów zapowiedział jednak, że pojawi się limit wartości kredytu – 1,2 miliona złotych.

Zmiana zasad wakacji kredytowych w tym roku

W 2023 roku zawieszenie spłaty kredytu było dostępne w nieco innym wymiarze. Od 1 stycznia 2023 do 31 grudnia 2023 roku (czyli po prostu przez cały rok 2023) możemy skorzystać z wakacji kredytowych raz na kwartał.

Wymiar wakacji kredytowych w 2023 – jeden miesiąc na każdy kwartał. Łącznie możemy więc skorzystać z nich czterokrotnie.

Jak często skorzystamy z wakacji kredytowych w 2024 roku? Taka możliwość pojawi się raz na kwartał. Kredytobiorcy mogą więc skorzystać z tej możliwości czterokrotnie w ciągu 2024 roku. Trzeba jednak wiedzieć, że początek programu planowany jest nie na marzec (jak dotychczas), a na kwiecień tego roku.

Zmiany w wakacjach kredytowych 2024

W pierwszym kwartale 2024 roku wciąż trwają prace nad wakacjami kredytowymi na bieżący rok. Już w połowie lutego Minister Finansów przedstawił jednak nieco bliżej pomysły rządzącej koalicji. Pojawią się pewne zmiany względem poprzednich edycji programu wsparcia. Przede wszystkim pojawi się nowy limit do skorzystania z wakacji kredytowych 2024. Maksymalna wartość nieruchomości może wynosić 1.200.000 złotych (1,2 miliona zł). Jeśli kredyt hipoteczny dotyczy nieruchomości z większym kredytem, nie skorzystamy z wakacji w ogóle.

W związku z tym, że wakacje kredytowe zostaną wprowadzone od drugiego kwartału, skorzystamy w nim z programu maksymalnie dwa razy. Między 1 kwietnia a 30 czerwca 2024 można więc dwa razy skorzystać z wakacji kredytowych. W kolejnych dwóch kwartałach możliwość taka pojawi się jeden raz.

Aby móc skorzystać z wakacji kredytowych musimy przeznaczać co najmniej 35% swoich dochodów na obsługę kredytu. Mówimy więc o wskaźniku rata do dochodu na poziomie 0,35.

Wakacje kredytowe – skąd rządowa decyzja o pomocy kredytobiorcom?

Przerwa w spłacie kredytu to forma wsparcia, która jest bezpośrednio forsowana przez rząd. Celem jest pomoc polskim rodzinom, w szczególności tym, które na swoich barkach mają kredyt hipoteczny. Obecnie rosnąca inflacja oraz okoliczności sprawiają, że pieniądz ma coraz mniejszą wartość, toteż kupno niezbędnej żywności i przedmiotów użytku codziennego coraz mocniej obciąża budżet obywateli.

Co wpłynęło na decyzję rządu o planie wakacji kredytowych?

 • rosnąca inflacja, wpływająca na ceny niemal w każdym aspekcie życia obywateli
 • problemy z energetyką, wynikające z agresywnych działań zbrojnych, przeprowadzanych przez Rosję na terenie Ukrainy
 • wzrost stóp procentowych w ostatnich dwóch latach
 • chęć podjęcia działań prewencyjnych, aby zapewnić polskim rodzinom bezpieczeństwo żywnościowe, energetyczne, i majątkowe

Wakacje kredytowe 2024 – kiedy można z nich skorzystać?

Według zapewnień Ministra Finansów, w 2024 roku skorzystamy z wakacji kredytowych czterokrotnie:

 • I kwartał – program nie zostanie jeszcze uruchomiony
 • II kwartał – możliwość skorzystania z wakacji kredytowych maksymalnie dwa razy
 • III kwartał – wakacje kredytowe przez 1 miesiąc
 • IV kwartał – wakacje kredytowe przez 1 miesiąc

Wakacje kredytowe – kto może skorzystać?

Wiele osób zastanawia się, czy wakacje kredytowe to forma wsparcia przeznaczona również dla nich. Sporo zależy w tej kwestii nie tylko od planów rządu, ale także regulaminu samego banku. Mimo iż większość podmiotów pozwoli swoim klientom na wakacje kredytowej, to jednak mogą zdarzyć się wyjątki od tej reguły. Z tego powodu zalecamy wszystkim naszym czytelnikom dokładne czytanie regulaminu banku i umowy danego kredytu, aby nie było wątpliwości.

Nie zawsze wakacje kredytowe dostępne są pod tą nazwą. W regulaminach i umowach często widnieją także terminy takie jak karencja, prolongata, czy prolongata. Wiele zależy od tego, czy zawieszeniu podlega jedynie część kapitałowa,  odsetki, czy też może całe zobowiązanie. To może wprowadzać spory chaos, dlatego też najrozsądniejszym wyjściem, aby dowiedzieć się o tym, czy wakacje kredytowe są dostępne, jest bezpośredni kontakt z bankiem. Takie działanie pozwoli zaoszczędzić cenny czas, ponieważ w większości przypadków konsultant natychmiast udzieli nam odpowiedzi na pytanie, i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, musimy spełnić dwa warunki:

 • współczynnik rata do dochodu- 35% lub więcej
 • wartość kredytu – maksymalnie 1,2 miliona złotych

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

W dobie nowoczesnych technologii, wakacje kredytowe nie oznaczają konieczności udania się do stacjonarnego oddziału banku. Spora część banków pozwala wnioskować o przerwę w spłacie kredytu także za pomocą innych metod.

Klienci mogą zawnioskować o wakacje kredytowe poprzez:

 • osobistą wizytę w placówce
 • kontakt przez infolinię
 • wysłanie wiadomości przez e-mail
 • specjalny formularz zgłoszeniowy

Niestety, nie każdy bank pozwala na złożenie wniosku za pomocą każdej metody. Wszystko zależy od poszczególnego podmiotu, toteż zaleca się uprzedni kontakt z bankiem, aby uzyskać niezbędne informacje w tej kwestii.

O czym warto pamiętać przed skorzystaniem z wakacji kredytowych?

Przerwa w spłacie nie dla każdego jest zrozumiałym i przejrzystym tematem. Część klientów rezygnuje z takiej możliwości, ponieważ obawia się, że całość negatywnie odbije się na zdolności kredytowej. Okazuje się, że tak jednak nie jest, a wakacje kredytowe nie wpływają na zdolność kredytową.  Biuro Informacji Kredytowej, gromadzące dane o zobowiązaniach takich jak kredyty i pożyczki, uwzględnia w swoich bazach skorzystanie z wakacji kredytowych, przez co całość nie jest traktowana jako bezpodstawne miganie się od spłat. Aby jednak tak było, wniosek musi zostać poprawnie sporządzony, i wysłany w odpowiednim terminie.

Na co zwracać uwagę?

 • termin złożenia wniosku
 • czas trwania wakacji kredytowych
 • informacje wymagane przez bank do zatwierdzenia wniosku
 • to, ile razy w ciągu roku można skorzystać z wakacji kredytowych

Wakacje – przerwa w spłacie kredytu dla klientów firmowych

Nie tylko klienci indywidualni są grupą odbiorców dla produktów finansowych takich jak kredyty. Z oferty korzystają również przedsiębiorcy, co banki i instytucje biorą pod uwagę. Z tego powodu, również przedsiębiorcy mogą skorzystać z wakacji kredytowych. Co więcej, całość zbliżona jest do tego, w jaki sposób klienci indywidualni korzystają z zawieszenia spłaty kredytu.

Zmianą, którą należy brać pod uwagę, jest konieczność odpowiedniego uzasadnienia złożenia wniosku. Mogą to być straty poniesione przez działalność gospodarczą na skutek inflacji i pandemii, jak i również inne czynniki, na które przedsiębiorca nie miał wpływu. Brak argumentacji skutkuje odrzuceniem wniosku, przez co nie będzie możliwe skorzystanie z wakacji kredytowych.

Ile trwa przerwa w spłacie kredytu?

Ustawowa długość wakacji kredytowych ma wynosić cztery miesiące w skali roku. Nie oznacza to jednak, że jest to wartość maksymalna. Spora część banków pozwala na znacznie dłuższą przerwę w spłacie, która może wynosić nawet do sześciu miesięcy. Wszystko zależy od tego, jaki jest stosunek danego banku do zawieszenia spłaty kredytu. Sytuacja zmieniła się jednak już 1 sierpnia 2022 roku, kiedy weszła w życie nowa ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej. Wówczas obywatele będą mogli liczyć nawet na 8 miesięcy wakacji kredytowych do końca 2023 roku. W 2024 roku możemy skorzystać z wakacji kredytowych czterokrotnie.

Zgodnie z ogólnodostępnymi informacjami dotyczącymi pierwszego filaru wsparcia, rząd zamierza przedłużyć ustawowe wakacje (przerwa w spłacie) do czterech miesięcy. Mimo iż dla niektórych zmiana ta może wydawać się marginalna, to dla sporej części osób będzie to dobra okazja aby zebrać niezbędne środki na spłatę kredytu. Inflacja i pandemia znacznie osłabiły możliwości finansowe obywateli, toteż takie udogodnienie na pewno będzie dobrą wiadomością dla kredytobiorców.

Ile kosztują wakacje kredytowe?

Przed wprowadzeniem ustawowych wakacji kredytowych, czyli przed czerwcem 2020 roku, banki mogły pobierać od klientów opłaty za taką możliwość. Obecnie taka sytuacja nie ma miejsca, a banki i instytucje nie mogą naliczać prowizji za zawieszenie spłaty kredytu. Dotyczy to także naliczania odsetek za okres trwania wakacji kredytowych. Jedynym wyjątkiem w tej kwestii jest pobieranie opłaty za składkę na ubezpieczenie kredytu, jeżeli takowe ma miejsce.

Najważniejszym detalem jest fakt, iż obecnie wakacje kredytowe nie są równoznaczne z wydłużeniem okresu kredytowania. Co prawda istnieje taka możliwość, jednak wówczas całość może wiązać się z kosztami, jakie poniesie klient. Sytuacja zmieni się, gdy 1. sierpnia bieżącego roku zacznie obowiązywać nowa ustawa. Skorzystanie z wakacji kredytowych ma wiązać się z wydłużeniem czasu na spłatę, co na pewno będzie wygodniejsze i pomoże ustabilizować swoje finanse.

Aby dowiedzieć się więcej w kwestii zawieszenia spłaty zobowiązania, polecamy zajrzeć do naszej publikacji na ten temat: Odroczenie spłaty kredytu, jak działa zawieszenie spłaty?.

Wakacje kredytowe – kiedy wniosek zostanie odrzucony?

Wniosek o przerwę w spłacie (wakacje) nie zawsze spotyka się z pozytywną odpowiedzią. Poza niepoprawnym wypełnieniem dokumentu, podstawą do odrzucenia wniosku mogą być także inne czynniki. Szczególnie problematyczną sytuację mają dłużnicy, ponieważ z reguły banki nie akceptują wniosków od osób, których konto jest objęte zajęciem komorniczym. Nawet sam fakt trwania działań windykacyjnych, bez udziału komornika, może być równoznaczny z odmową ze strony banku.

Jeżeli wakacje kredytowe nie są w danym momencie dostępne, to warto rozejrzeć się za alternatywnymi rozwiązaniami. Rozsądnym wyjściem może być sięgnięcie po tzw. pożyczkę oddłużeniową, która służy do spłaty istniejących już zobowiązań. W ten sposób klient pozyska środki na rozliczenie się z wierzycielami, a przerwy w spłacie kredytu nie będą już potrzebne. Warto jednak uważać, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Polecamy naszym czytelnikom podejmowanie rozsądnych decyzji, aby zaciągnięte pożyczki i kredyty były jedynie dobrym wsparciem finansowym.

Najczęściej zadawane pytania

Co to są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe pozwalają na „zawieszenie” spłaty. Nie płacimy raty (lub jej części), ale wydłuża to okres spłaty kredytu hipotecznego o jeden miesiąc.

Jakie warunki wakacji kredytowych 2024?

Wakacje kredytowe mają być dostępne raz na kwartał. Program wystartuje od 1 kwietnia, a w okresie 1.04-30.06 kredytobiorcy skorzystają z wakacji maksymalnie dwukrotnie. Wskaźnik raty do dochodu musi być wyższy, niż 0.35. Maksymalna wartość kredytu to 1,2 miliona złotych.

Przy jakiej racie można skorzystać z wakacji kredytowych?

Współczynnik raty do dochodu musi w 2024 roku wynosić co najmniej 35%.

Maksymalna wartość kredytu a wakacje kredytowe

W 2024 roku aby skorzystać z wakacji redutowych, wartość kredytu nie może przekraczać 1,2 miliona złotych.

Źródło:

 1. https://www.parkiet.com/finanse/art39821771-wakacje-kredytowe-w-2024-r-beda-zmiany-nowy-termin-wejscia-w-zycie-i-prog
 2. https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/wakacje-kredytowe-2024-terminy-minister-finansow-podaje-szczegoly-st7769374
Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

2 komentarze

Aga

Czy Skok-i również udzielają wakacji kredytowych w ramach ustawy ?

Odpowiedz
Marek

Czy przy kredycie gotówkowym 60tys mozna tez odroczyć raty

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły