W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy komornik może zająć skrytkę bankową. To jedno z miejsc, gdzie część osób przechowuje swoje pieniądze lub kosztowności. Jak wiadomo, podczas egzekucji komorniczej komornik może zajmować różne składniki majątku dłużnika. Często suma pieniędzy, ile komornik może zająć z pensji lub ile komornik może zabrać z konta bankowego, są wystarczające do pokrycia wierzytelności. Jeżeli tak nie jest, ten urzędnik państwowy poszuka majątku w innych miejscach. Czy dotrze również do skrytki bankowej dłużnika?
- Czy komornik może zająć skrytkę bankową za długi?
- Skrytka bankowa a zajęcie komornicze
- Czy komornik może zająć skrytkę bankową w zagranicznym banku?
- W jaki sposób komornik może zająć skrytkę bankową?
- Zajęcie skrytki bankowej za alimenty
- Czy tylko komornik może uzyskać dostęp do skrytki bankowej?
- Co jeszcze komornik może zająć w trakcie egzekucji?
Czy komornik może zająć skrytkę bankową za długi?
Obowiązujące w Polsce przepisy jasno wskazują na to, co może zająć komornik. Znajdziemy tam zapis, że egzekucji komorniczej podlegają wszystkie składniki majątku osoby zadłużonej. W ustawie znajdziemy też kilka wyłączeń – tylko te składniki majątku są wyłączone z egzekucji komorniczej. To na przykład przedmioty codziennego użytku, czy te niezbędne do prowadzenia działalności zarobkowej. Komornik nie może też zabrać na przykład sprzętu medycznego, czy niezbędnego do rehabilitacji.
Wśród składników majątku wyłączonych z egzekucji komorniczej nie ma jednak mowy o skrytkach bankowych. Oznacza to, że komornik może zająć skrytkę bankową. Będzie tak zarówno w przypadku długów alimentacyjnych, jak i niealimentacyjnych. Inną kwestią jest jednak to, czy komornik dowie się o istnieniu takiej skrytki i znajdujących się tam rzeczy lub pieniędzy.
Skrytka bankowa a zajęcie komornicze
Bank nie chroni w szczególny sposób skrytek bankowych przed komornikiem. Ciężko jednak powiedzieć, żeby komornicy zwykle zajmowali skrytki bankowe. Raczej nie jest to działanie, które możemy ocenić jako popularne. Komornik może jednak spytać o to dłużnika. Ten, pod groźbą surowej kary, powinien podać prawdziwe informacje na temat swojego majątku. Dotyczy to również skrytek bankowych.
Warto też dodać, że w Polsce mało osób posiada skrytki bankowe. Z tego względu komornik raczej podejmie decyzję o zajęciu innych składników majątku. Mało który komornik pomyśli o tym, by spytać o posiadanie skrytki bankowej i jej zawartość. Czy komornik może zająć skrytkę bankową? Tak, choć tylko w teorii. Możemy więc podsumować – jest spora szansa na to, że w ramach egzekucji komorniczej komornik nie zajmie skrytki bankowej.
Czy komornik może zająć skrytkę bankową w zagranicznym banku?
Jeżeli komornik dowie się o istnieniu kosztowności lub pieniędzy w skrytce bankowej, może ją zająć. A jak wygląda sytuacja, gdy dłużnik przechowuje je za granicą? Czy komornik może zająć skrytkę bankową poza Polską?
W tej sytuacji ciężko wyobrazić sobie, by komornik mógł w ogóle sprawdzić istnienie takiej skrytki. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej, jeśli mieszkasz za granicą. W Polsce skrytki bankowe nie są zbyt popularne. Za granicą jest inaczej, dlatego komornicy częściej chcą przekonać się, czy dłużnik ma jakiś majątek w swojej skrytce.
W jaki sposób komornik może zająć skrytkę bankową?
Zajęcie komornicze zawsze następuje w oparciu o prawomocny wyrok sądu. Mając takie uprawnienie, komornik sądowy kontaktuje się z bankiem. Może wnioskować w banku o potwierdzenie posiadania przez dłużnika skrytki. Jeżeli skrytka bankowa jest w innym banku, niż konto, czy lokaty dłużnika – komornikowi będzie ciężko znaleźć taką skrytkę.
Jeśli komornik ma uzyskać dostęp do skrytki bankowej i zawartego w niej majątku, dłużnika z pewnością dowie się o tym. Komornik nie zajmie skrytki w tajemnicy. Częstą praktyką jest zablokowanie dłużnikowi dostępu do skrytki. Bank zrobi to na wniosek komornika. Warto jednak wiedzieć, że banki nie informują “z automatu” komornika o istnieniu skrytek bankowych danej osoby. Nawet, jeśli komornik spyta w danym banku o to, czy określona osoba ma tam konto. Jeśli komornik wnioskuje o blokadę rachunku bankowego dłużnika, skrytka nie jest blokowana automatycznie. To dobra wiadomość dla dłużników trzymających część majątku w skrytkach.
Zajęcie skrytki bankowej za alimenty
Czy komornik sądowy może zająć skrytkę bankową dłużnika w związku z długiem alimentacyjnym? Tak. Ma taką możliwość w przypadku każdego rodzaju zadłużenia. Zgodnie z informacjami zawartymi we wcześniejszej części artykułu, musi jednak dowiedzieć się o istnieniu takiej skrytce. W Polsce przechowywanie w niej swojego majątku nie jest zbyt popularne. Komornicy zwykle nie sprawdzają więc, czy dana osoba ma skrytkę.
Czy tylko komornik może uzyskać dostęp do skrytki bankowej?
Komornik na podstawie tytułu egzekucyjnego (po rozprawie sądowej) może dostać dostęp do skrytki bankowej dłużnika. Mając takie upoważnienie, do skrytki bankowej mogą się też dostać służby, takie jak Policja, CBA, Straż Graniczna, ABW, czy Prokuratura.
W razie chęci dostępu do skrytki na mocy sądowego tytułu egzekucyjnego to komornik otwiera skrytkę. Zawsze towarzyszy mu wtedy także pracownik banku.
Co jeszcze komornik może zająć w trakcie egzekucji?
Komornik ma dość duże pole do popisu, jeśli chodzi o możliwość zajęcia różnych składników majątku dłużnika. Osoby, wobec których toczy się egzekucja komornicza, często zastanawiają się więc:
- czy komornik może zająć rentę?
- czy komornik może zająć odszkodowanie
- ile komornik zabierze z emerytury?
- jak komornik traktuje samotną matkę?
- czy komornik zajmie telefon komórkowy?
- telewizor – czy komornik może go zająć?
- czy komornik może zająć alimenty?
- Ile komornik może zająć z pensji?
- Czego komornik nie może zabrać?
W przypadku większości ruchomości, nieruchomości i nie pieniędzy, komornik może je zająć, choć tylko w określonej części. A jak wygląda sprawa ze skrytką bankową? Komornik zajmuje składniki majątku, które mają posłużyć do spłaty długu i pokrycia kosztów komorniczych. Wiele osób zastanawia się, czego nie może zająć komornik. Byłoby to podstawą do złożenia skargi na działanie komornika.
Źródło
- https://zielonalinia.gov.pl/-/wynagrodzenie-a-zajecie-komornicze
- https://www.money.pl/gospodarka/czy-komornik-moze-zajac-skrytke-bankowa-6826830416472992a.html