Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy?

jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy?

Dziś na polskim rynku finansowym funkcjonuje wiele firm pożyczkowych i banków. W związku z tym klienci mogą przebierać w przeróżnych ofertach. Ma to oczywiście sporo plusów. Kredyty gotówkowe są teraz dostępne także dla osób, które są już w wieku emerytalnym. Sprawdźmy więc, jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy. Od razu sprawdzimy też, jaki jest minimalny osób wnioskodawców.

Czy osoba, która ukończyła 65 lat może otrzymać kredyt?

Tak, osoby które skończyły 65 lat mają dziś szansę na otrzymanie kredytu w każdym banku. Choć 65 lat to w Polsce wiek emerytalny (dla mężczyzn, dla kobiet wynosi 60 lat), sporo osób kontynuuje pracę zarobkową. Także emeryci mogą jednak liczyć na otrzymanie kredytu.

Najłatwiej będzie osobie starszej, niż 65 lat otrzymać kredyt przez Internet – pożyczkę online. W większości polskich banków maksymalny wiek kredytobiorcy to przy kredycie gotówkowym 80 lat. Czasami banki mają nieco niższy limit, który wynosi 75 lat. Oczywiście, poza zmieszczeniem się w limicie maksymalnego wieku kredytobiorcy musimy spełnić też inne warunki banku.

Czasami po przekroczeniu pewnego wieku należy opłacić dodatkowe ubezpieczenie spłaty kredytu. W wielu bankach wymagane jest ono po skończeniu siedemdziesięciu lat. Klienci w tym wieku muszą również liczyć się z limitem – zarówno dotyczącym maksymalnej kwoty, jak i okresu spłaty. Ciężko w końcu wyobrazić sobie, aby bank zaproponował 80-latkowi kredyt ze spłatą przez 20 lat…

Kolejnym wymogiem banku może być dodatkowe poręczenie lub zabezpieczenie rzeczowe spłaty.

Kredyt dla osoby mającej 18 lat – czy to możliwe?

W bankach osoby niepełnoletnie nie otrzymają kredytu. Mogą natomiast liczyć na skorzystanie z takich produktów, jak konta osobiste, karty płatnicze, czy nawet lokaty oszczędnościowe. Po ukończeniu 18 lat możemy liczyć na otrzymanie kredytów i pożyczek w wielu bankach. To w końcu granica pełnoletności, po przekroczeniu jej mamy już pełną zdolność do czynności prawnych.

Wszystko oczywiście zależy jednak od procedur stosowanych przez poszczególne banki. Niekiedy minimalny wiek kredytobiorcy ustawiony jest nie na 18, a na 21 lat. To samo dotyczy również kwestii, jaką jest maksymalny wiek kredytobiorcy. Nie ma tu żadnych regulacji prawnych – wszystko zależy więc od procedur konkretnego banku i jego chęci do udzielania kredytów osobom w danym wieku.

Jaka emerytura po 25 latach pracy?

Możliwość uzyskania kredytu z minimalnym i maksymalnym wiekiem kredytobiorcy zależy też od konkretnego produktu. Nieco inne wymagania mamy przy kredytach i pożyczkach na raty na niewielkie kwoty, co innego, gdy kredyt opiewa na ogromną sumę.

Co jeszcze wpływa na możliwość otrzymania kredytu?

Minimalny i maksymalny wiek kredytobiorcy to tylko niektóre kwestie oceniane podczas analizy naszego wniosku o kredyt. Poza wiekiem kredytobiorcy bardzo duże znaczenie ma ocena zdolności kredytowej. Na nią wpływ mają z kolei zarobki, źródło dochodów (może nim być np. emerytura lub renta), a także posiadane zobowiązania. Niezwykle ważna jest też historia kredytowa. Dobra historia wynika z terminowej spłaty poprzednich zobowiązań. Niezapłacone raty kredytów i pożyczek mogą natomiast skutkować negatywnymi wpisami do BIK. Tak powstaje historia kredytowa, analizowana skrupulatnie przez każdy bank przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu.

W różnych bankach wymagania stawiane kredytobiorcom są różne. W związku z tym w jednym banku ważniejsza jest nieskazitelna historia kredytowa, w innym – odpowiednio wysoka zdolność.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Skuteczne sposoby. Poradnik 2024.

Czy limit wieku to jedyna przeszkoda do uzyskania zgody na kredyt?

Przekroczenie maksymalnego wieku kredytobiorcy lub zbyt niski wiek (poniżej 18 lat) mogą być problemem. Nie jest to jednak jedyna potencjalna przeszkoda do otrzymania kredytu. Banki mają znacznie więcej wymagań, które klient musi spełnić. Odpowiedni wiek to jedynie kwestia formalna, tak samo jak prawidłowe wypełnienie wniosku i dostarczenie wymaganych dokumentów. 

Warunki, jakie kredytobiorca musi spełnić, zależą od banku, rodzaju kredytu i jego warunków. Przede wszystkim kredyty i pożyczki długoterminowe mogą być niedostępne dla osób w wieku wyższym, niż 70 lat.

Wszystko zależy oczywiście od analizy wniosku kredytowego, jaką przeprowadzi bank. Mając odpowiednio wysokie dochody (choćby wysoką emeryturę) i wnosząc odpowiednie zabezpieczenie spłaty, bank z pewnością udzieli kredytu nawet osobie, której wiek dochodzi do 80 lat.

Którzy klienci mają największe szanse na otrzymanie kredytu?

Dla banku najlepszymi kredytobiorcami są osoby w średnim wieku, ze stabilnym zatrudnieniem. Między innymi z tego względu często wymagane jest dostarczenie zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu z danymi pracodawcy. Osoby najmłodsze, zwykle uczące się lub dopiero zaczynające swoją przygodę zawodową dla banku nie są aż tak atrakcyjnymi klientami. Wnioskodawcy stają się bardziej “rzetelni”, w momencie zmiany stanowiska na lepsze, czy mając dłuższy staż w pracy. Można to powiedzieć także m.in. os osobach mających na utrzymaniu dzieci.

Osoby starsze nie stoją więc na tak dobrej pozycji, jak młodsi klienci banków. Wynika to z suchej analizy przeprowadzonej przez bank. Z tego względu banki stosują też różne limity wieku, czy mają inne wymagania stawiane klientom.

Sytuację tę może natomiast zmienić wspólne wnioskowanie z inną osobą. W przypadku najmłodszych kredytobiorców, którzy dopiero ukończyli 18 lat, często wybierane są kredyty z rodzicami. Osoby starsze mogą natomiast starać się o kredyt z młodszym partnerem lub współmałżonkiem. Możliwe jest też wnioskowanie o kredyt z dzieckiem, a nawet wnukami. Dla banku właściwie nie ma znaczenia, jakie relacje lub pokrewieństwo łączy kredytobiorców.

Maksymalny wiek kredytobiorcy a okres spłaty kredytu

Bank nierzadko wymaga, by do ukończenia pewnego wieku zakończyć spłatę kredytu. Jeżeli więc taki moment określono na 80 lat, kredyt na 10 lat będzie dostępny także dla 70-latków. Osoba w wieku 78 lat będzie natomiast mogła z sukcesem starać się o kredyt na 2 lata.

Jeżeli zbyt wysoki wiek jest przeszkodą (przekraczasz maksymalny wiek kredytobiorcy), być może skrócenie okresu spłaty będzie pomocne. Najlepiej po prostu zasięgnąć wiedzy u doradcy w wybranym przez Ciebie banku. Można też oczywiście spróbować otrzymać podobny kredyt w innym banku.

Waloryzacja emerytur i rent w 2024 roku.

Alternatywy dla kredytu – maksymalny wiek pożyczkobiorcy

Bank nie jest jedyną instytucją, od której możemy pożyczyć pieniądze. Znacznie mniej wymagań mają pożyczki pozabankowe. W ich przypadku maksymalny wiek kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy może wynosić nawet ponad 80 lat. Niektóre firmy mają też w swojej ofercie dedykowane pożyczki dla emerytów.

Podsumowanie artykułu – jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy?

Minimalny i maksymalny wiek kredytobiorcy zależy od oferty banku, a także wybranego kredytu. Niekiedy osoby starsze, niż 70 lat, muszą liczyć się z koniecznością  znalezienia poręczyciela lub wykupić ubezpieczenie. Nic dziwnego, bank w ten sposób zabezpiecza się na wypadek śmierci lub choroby kredytobiorcy przed całkowitą spłatą zobowiązania. W zależności od aktualnej propozycji banku kredytobiorcy-seniorzy mogą też liczyć na różną kwotę kredytu i ograniczony okres spłaty. Warto wiedzieć też, że emeryci i osoby w wieku ponad 70 lat mogą starać się o pożyczkę pozabankową. Nierzadko wymagania pożyczkodawców są bowiem znacznie mniejsze, niż w przypadku banków i dostępnych tam kredytów.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy?

W większości banków maksymalny wiek kredytobiorcy to 75 do 80 lat.

Czy mając ponad 65 lat można otrzymać kredyt?

Tak, w każdym banku jest dostępna oferta kredytowa dla osób, które ukończyły 65 lat.

Czy są kredyty dla 18 latków?

Tak, w wielu polskich bankach minimalny wiek kredytobiorcy to 18 lat. Tylko niektóre banki proponują kredyty osobom po ukończeniu 21. roku życia.

Czy są pożyczki dla emerytów?

Tak, banki jak również firmy pozabankowe mają w swojej ofercie również pożyczki dla emerytów. Emerytura (lub np. renta, świadczenie przedemerytalne) jest akceptowanym źródłem dochodu.

Źródło:

  1. https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-zdolnosci-kredytowej
  2. https://glosseniora.pl/2023/10/13/kredyt-dla-emeryta-2023-w-jakim-wieku-mozna-wziac-kredyt/
  3. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/maksymalny-wiek-kredytobiorcy/
  4. https://www.dipfinance.pl/minimalny-i-maksymalny-wiek-kredytobiorcy-kredyt-hipoteczny/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły