Jaka emerytura po 25 latach pracy?

Jaka emerytura po 25 latach pracy?

Większość osób pracujących prędzej, czy później przechodzi na emeryturę. Zwykle zastanawiamy się wcześniej, jaka będzie jej wysokość. Oczywiście, przechodząc na emeryturę później, zwykle jej wysokość będzie wyższa. A jaka emerytura po 25 latach pracy może wpłynąć na nasze konto? Dziś postaramy się sprawdzić, jak obliczyć tę wartość.

Wysokość emerytury – jaka emerytura po 25 latach?

W Polsce każdego roku kolejne osoby przechodzą na emeryturę. Może być ich nawet kilkaset tysięcy. Sprawdźmy więc, jaka może być wysokość emerytury, którą wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto natomiast już teraz wiedzieć, że jest sporo czynników wpływających na finalną wysokość emerytury. Od nich może też zależeć, czy w ogóle zyskasz uprawnienia emerytalne.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na liczbę przeprowadzonych lat. W trakcie pracy odprowadzam składki. Ich wysokość też wpływa na wyliczoną następnie wartość naszej emerytury. Większe składki powodują zwiększenie wysokości emerytury. Ciężko jest więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka emerytura po 25 latach pracy może przysługiwać danej osobie.

Jaka emerytura po latach pracy?

Emerytura minimalna – komu przysługuje?

W Polsce istnieje kwota uznana za najniższą emeryturę. Należy spełnić pewne warunki, aby ją otrzymać. Jak wynika ze statystyk pokazywanych przez ZUS, coraz większa część emerytów może liczyć właśnie na emeryturę w tej wysokości. Powód jest dość prosty – kwota minimalnej emerytury z roku na rok rośnie, a część osób przechodzących na emeryturę nie wypracowała sobie możliwości uzyskania tego świadczenia w wyższej kwocie.

Kto może otrzymać emeryturę minimalną? Podstawowym warunkiem jest osiągnięcie wieku emerytalnego. W przypadku kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat. Należy również pracować przez odpowiednio długi okres. W przypadku kobiet wynosi 20 lat, dla mężczyzn jest o 5 lat dłuższy. Do przepracowanego okresu wliczają się również okresy nieskłądkowe. Nie mogą jednak stanowić więcej, niż ⅓ okresu pracy.

Ile wynosi emerytura minimalna? Emerytury podlegają waloryzacji, tak samo jak wysokość najniższej emerytury. W 2023 roku kwota to 1588,44 złotych. To zauważalnie więcej, niż rok wcześniej – w 2022 roku minimalna emerytura wynosiła 1338,44 złotych.

Jaka emerytura po 25 latach pracy?

Przejdźmy zatem do tego, jaka emerytura po 25 latach przysługuje uprawnionym do jej odebranie osobom. Jak już wspomnieliśmy, będzie to świadczenie w wysokości co najmniej kwoty emerytury minimalnej. Może być jednak wyższe, jeśli przez odpowiednio długi okres odprowadzaliśmy składki w dużej wysokości Wiąże się to na przykład z wyższymi zarobkami. Można też dobrowolnie zdecydować się na zwiększenie wysokości składek na emerytury. Spowoduje to zwiększenie wysokości emerytury. Oczywiście, mowa jedynie o I filarze systemu emerytalnego, czyli emeryturze z ZUS. Łączna wysokość emerytury może w końcu zależeć też od uczestnictwa w II i III filarze systemu emerytalnego.

Emerytura po 25 latach powinna więc wynosić co najmniej 1445 złotych na rękę. Aby dowiedzieć się, jaka będzie emerytura po 25 latach pracy, możemy też po prostu sprawdzić to w ZUS. Zakład udostępnia ubezpieczonym kalkulator emerytalny. Logujemy się na swoje konto w PUE ZUS i wybieramy odpowiednią opcję. Pamiętajmy jednak, że jest to wstępne wyliczenie, które może się zmienić, choćby w związku z późniejszą waloryzacją emerytur.

Kalkulator emerytalny ZUS znajduje się pod tym adresem: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/kalkulatory-emerytalne/emerytura-na-nowych-zasadach/kalkulator-emerytalny-prognozowana-emerytura

Od czego zależy wysokość emerytury:

  • kapitału początkowego, który podlega waloryzacji (dla osób objętych ubezpieczeniem emerytalnym w ZUS przed 1 stycznia 1999 roku)
  • zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne w ZUS
  • oczekiwanej długości życia (wieku przejścia na emeryturę w stosunku do średniej długości życia dla danej płci w danym momencie)

Waloryzacja emerytur i rent

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku była rekordowo wysoka. Takie przeliczenie odbywa się jednak w każdym roku, a nawet częściej (np. w połowie roku). Możemy więc być pewni, że wysokość emerytury w przyszłości będzie wyższa, niż wynikałoby to z wyliczenia na dziś.

Podsumowanie artykułu

Podsumowując – ciężko powiedzieć, jaka emerytura po 25 latach pracy będzie Ci wyliczona przez ZUS. Z pewnością powinna być to kwota w wysokości co najmniej najniższej emerytury w danym roku. Dziś jest to 1588 zł i 44 grosze na miesiąc brutto. Dłuższy okres składkowy i wyższe składki mogą jednak powodować, że świadczenie będzie wyższe. Wysokość wypłaty emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego zwiększa też uczestnictwo w kolejnych filarach systemu emerytalnego.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka emerytura po 25 latach pracy?

W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego i po 20 latach pracy (dla kobiet) i 25 latach pracy (mężczyźni) otrzymamy emeryturę w wysokości co najmniej emerytury minimalnej na dany rok. W 2023 roku jest to niecałe 1600 złotych brutto miesięcznie.

Jak zwiększyć wysokość emerytury?

W tym celu okres składkowy musi być dłuższy, a wiek przejścia na emeryturę – późniejszy. Wysokość wpłacanych w trakcie pracy składek też ma znaczenie.

Co to jest kalkulator emerytalny?

Kalkulator emerytalny na stronie ZUS pozwala wyliczyć przybliżoną wysokość emerytury, na jaką możemy liczyć w przyszłości.

Jak obliczyć wysokość emerytury po 25 latach pracy?

25 lat pracy często będzie oznaczał możliwość odebrania emerytury w wysokości emerytury minimalnej. Możemy to jednak zweryfikować, korzystając z kalkulatora emerytalnego ZUS.

Źródło:

  1. https://www.money.pl/emerytury/kalkulator/ofe/
  2. https://www.infor.pl/kalkulatory/emerytura.html
  3. https://www.money.pl/emerytury/minimalna-emerytura-seniorzy-wskazali-konkretna-kwote-6959130941516320a.html
  4. https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ile-wynosi-najnizsza-emerytura-i-kto-ma-do-niej-prawo
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły