Jaką emerytura zostanie przyznana po latach pracy?

emerytura

Osiągnięcie wieku emerytalnego pozwala na pobieranie świadczenia, co często wiąże się z zakończeniem wykonywania pracy zarobkowej. Wysokość emerytury jest kwestią indywidualną, w której znaczącym czynnikiem jest ilość przepracowanych lat, płeć, a także inne czynniki. Sprawdźmy, jak obecnie wygląda kwestia wysokości świadczenia emerytalnego, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Ile lat trzeba pracować, aby uzyskać emeryturę?

Kryterium stażu pracy, jakie obowiązuje w przypadku świadczeń emerytalnych, wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Nawet pomimo spełnienia tego warunku, świadczenie emerytalne nie zostanie przyznane, jeśli nie zostanie spełnione kryterium wiekowe. Kobiety mogą przejść na emeryturę po 60. roku życia, a mężczyźni po 65. roku życia. 

Fakt osiągnięcia wieku emerytalnego nie oznacza, że nie można dalej wykonywać pracy zarobkowej. Osoby chcące kontynuować swoją karierę zawodową mają taką możliwość, i mogą dalej wykonywać czynności zarobkowe, nawet do 70. roku życia. Takie działanie w sporej części przypadków jest korzystne, ponieważ wówczas emerytura może być znacznie wyższa. Jest to jednak kwestia indywidualna, ponieważ sporo zależy od stanu zdrowia i decyzji danej osoby. 

Od czego zależy wysokość przyznanej emerytury?

Wysokość przyznawanego świadczenia emerytalnego jest kwestią indywidualną, toteż samo osiągnięcie odpowiedniego wieku i przepracowanie stażu nie jest podstawą do jednej, ściśle określonej kwoty. Z jednej strony taka sytuacja wydaje się logiczna i uczciwa, z drugiej zaś może prowadzić do sytuacji, gdzie emerytura będzie bardzo niska. W sporej części przypadków wysokość takiego świadczenia jest mniejsza, niż minimalna płaca krajowa, co prowadzi do trudności w utrzymaniu się. 

Co wpływa na wysokość emerytury?

  • ilość przepracowanych lat
  • wysokość składek odprowadzanych do ZUS

Może okazać się, że możliwość kontynuowania działań zarobkowych po wieku emerytalnym będzie niezwykle przydatna. W ten sposób możliwe jest zwiększenie kwoty wypłacanego świadczenia, przy jednoczesnym otrzymywaniu wynagrodzenia od pracodawcy. 

Emerytura po 5 latach pracy – czy warto?

Praca zarobkowa wykonywana przez osoby po wieku emerytalnym to częste zjawisko, ponieważ takie działanie jest korzystne. Dodatkowe 5 lat pracy może sprawić, że emerytura znacząco wzrośnie. Im więcej dana osoba ma lat, tym mniejszy jest przewidywany okres wypłacanych świadczeń. Biorąc pod uwagę kolejne składki, wynikające z dalszej pracy zarobkowej, możliwe jest nawet dwukrotne podniesienie wartości wypłacanego świadczenia. 

Jeżeli zdrowie na to pozwala, to dalsze wykonywanie czynności zarobkowych jest rozsądną opcją. W ten sposób kapitał i odłożone składki powiększają się, dzięki czemu na starość kwestie finansowe nie będą równie problematyczne. Emerytura po 5 latach pracy zmniejsza ryzyko niewystarczającej emerytury na potrzeby takie jak żywność, leki i opłaty. 

Brak lat pracy – czy emerytura zostanie przyznana?

Brak odpowiedniego stażu pracy może być sporym problemem. Jako staż pracy zalicza się lata wykonywania czynności zarobkowych na podstawie odpowiedniej umowy, która zobowiązuje pracodawcę do uiszczania składek ZUS. Umowy o dzieło, a także umowy zlecenie, nie przewidują składek, więc nie wliczają się do okresu przepracowanego stażu. 

Więcej o składkach ZUS dowiecie się w naszym wpisie na ten temat: Zobowiązania w ZUS – czym są? Zaległe składki w ZUS.

Czy emerytura zostanie przyznana, jeśli dana osoba nie ma odpowiedniego stażu? Okazuje się, że tak, świadczenie emerytalne zostanie przyznane. Nie będzie to jednak jego pełnoprawna forma, a jedynie mniejsze wsparcie finansowe. Jego wysokość będzie odpowiednio niższa, ponieważ składki płacone były przez znacznie krótszy okres czasu. 

Emerytura po 30 latach pracy przy najniższej krajowej pensji

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wysokość świadczenia emerytalnego zależy od wysokości składek odprowadzanych do ZUS. Składki te obliczane są procentowo, toteż kwota otrzymywanego wynagrodzenia bezpośrednio wpływa na to, jak wysoka będzie emerytura. Oznacza to, że nawet po 30 latach pracy, emerytura może być relatywnie niska, ponieważ wynika ze składek odprowadzanych od najniższej krajowej pensji. Z tego powodu warto myśleć o swojej przyszłości już zawczasu, aby móc w przyszłości otrzymywać emeryturę pozwalającą na godne życie. 

Minimalna emerytura – ile wynosi?

Osoby, które zbliżają się do osiągnięcia wieku emerytalnego, często zastanawiają się, jaka jest minimalna wysokość takiego świadczenia. Sprawdźmy, jak wyglądają dane ZUS na 2022 rok. 

Minimalna wysokość emerytur i świadczeń w 2022 roku:

  • świadczenie emerytalne – 1338,44 zł
  • renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – 1338,44 zł
  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 1003,83 zł
  • renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową) – 1606,13 zł
  • renta rodzinna wypadkowa – 1606,13 zł
  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową – 1204,60 zł

Minimalna wysokość emerytur i świadczeń jest obecnie niższa niż płaca minimalna. Brak odpowiedniego zabezpieczenia swojej przyszłości może prowadzić do problemów finansowych. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być trzymanie oszczędności na lokacie, odpowiednie ubezpieczenie, bądź zmiana pracy jeżeli jest taka możliwość. 

Jeżeli interesuje was kwestia płacy minimalnej, polecamy lekturę naszego wpisu: Płaca minimalna 2023. Najniższa krajowa w 2023 roku.

Bezrobotność, a emerytura

Osoba, która nie ma obecnie pracy zarobkowej i nie przewiduje zmiany swojej sytuacji, powinna postarać się o to, aby być zarejestrowana jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy. W ten sposób upływający czas będzie wliczał się do stażu pracy, co pozwoli uzyskać emeryturę przy osiągnięciu odpowiedniego wieku. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż wysokość świadczenia dla osoby, która nie pracuje, jest bardzo niska i może okazać się niewystarczająca. 

W przypadku braku zarejestrowania się jako osoba bezrobotna, upływające miesiące nie wliczają się jako staż. Wówczas uzyskanie emerytury nie będzie możliwe, a jedynym źródłem dochodu zostaną dodatkowe prace zarobkowe (jeśli zdrowie danej osoby na to pozwala) lub inne świadczenia

Co zrobić, jeżeli emerytura jest za niska?

Zbliża się Twój wiek emerytalny, a przewidywana emerytura nie zapowiada się na wysoką? Rozsądnym wyjściem w takiej sytuacji jest odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Poniżej przedstawiamy sposoby na to, aby mieć dostęp do środków pozwalających na utrzymanie, nawet mimo niskiej emerytury. 

Jak zabezpieczyć się finansowo?

  • dobrze oprocentowana lokata
  • zabezpieczenie w postaci cennych ruchomości i papierów wartościowych
  • oddanie nieruchomości pod tzw. odwróconą hipotekę
  • oszczędzanie środków na specjalnym koncie oszczędnościowym
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły