Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?

najwyższa emerytura

Polskie prawo nie przewiduje tego, ile może wynosić górna granica kwoty świadczenia emerytalnego. Wszystko zależy przede wszystkim od wieku przejścia na emeryturę i okresu stażowego, który przekłada się bezpośrednio na kapitał emerytalny. Poszczególne osoby, które przepracowały w swoim życiu wiele lat, mogą liczyć na to, że wypłacana im kwota będzie spora. Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce? Postanowiliśmy to sprawdzić. 

Ile wynosi najwyższa emerytura? Sprawdzamy

Według oficjalnych informacji od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, największą emeryturę w Polsce otrzymuje informatyk mieszkający w Poznaniu. Kwota świadczenia wypłacanego comiesięcznie mężczyźnie wynosi aż 27 635,90 zł brutto, czyli 22 776,86 zł netto. Dla porównania, emerytura premiera Polski, Jarosława Kaczyńskiego, wynosi około 9 tysięcy zł. 

Spory wpływ na tak sporą emeryturę ma na pewno fakt, iż informatyk i programista to jedne z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce. Interesuje was, jakie inne zawody są dobrze płatne? Dodatkowe informacje znajdziecie w naszym wpisie na ten temat: Najlepiej płatne zawody w Polsce i na świecie

Kwota wysokiej emerytury wynika również z tego, że okres składkowy mężczyzny wynosił aż 57 lat, 9 miesięcy i 2 dni. Przeszedł on na emeryturę dopiero w wieku 78 lat. 

Najwyższa emerytura pobierana przez kobietę

Wysoką emeryturą może poszczycić się kobieta z Bydgoszczy, której kwota świadczenia wynosi 26 800 zł brutto, czyli 22 090 zł netto. Mieszkanka tej miejscowości przepracowała 61 lat, a na emeryturę przeszła w wieku 81 lat. 

Czy warto później przejść na emeryturę?

Ukończenie wieku emerytalnego nie oznacza konieczności porzucenia pracy zarobkowej i utrzymywania się z świadczenia. Z tego powodu spora część osób zastanawia się nad kontynuowaniem swojej pracy. Takie rozwiązanie z pewnością pozytywnie wpłynie na wysokość emerytury. Mówi o tym rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska, wskazując, iż kwota świadczenia może wzrosnąć nawet o 15 proc. w każdym kolejnym roku pracy po przekroczeniu wieku emerytalnego.

Niestety, nie w każdym zawodzie późniejsze przejście na emeryturę będzie opcją do rozważenia. Stoją za tym przyczyny zdrowotne. Wykonywanie pracy fizycznej przez wiele kolejnych lat nie zawsze jest możliwe, a często również nie jest wskazywane. Równie częstą przyczyną jest to, że po wielu latach pracy dana osoba nie zamierza kontynuować, skupiając się na innych aspektach swojego życia, takich jak rodzina, własne pasje, czy też podróże. 

Wyższe emerytury w 2023 roku

W kontekście wysokości świadczeń emerytalnych nie sposób pominąć waloryzację, czyli proces dostosowywania kwot do warunków gospodarczych kraju. Zarówno renty, jak i emerytury zwiększają się, z uwzględnieniem zeszłorocznego wskaźnika inflacji oraz 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. 

Waloryzacja emerytur odbywa się corocznie 1 marca. W tym roku wysokość świadczeń emerytalnych i rentowych wyniosła 14,8%. Nawet najniższa i najwyższa emerytura w Polsce zostanie objęta waloryzacją, przez co na większą kwotę mogą liczyć wszyscy. Takie działanie pozwala zapobiec obniżeniu standardu życia na skutek inflacji. 

Chcecie dowiedzieć się więcej o waloryzacji? W takim razie zachęcamy do lektury naszego wpisu na ten temat: Waloryzacja emerytury i renty 2023.

Najniższa emerytura w 2023 roku – ile wynosi?

Najwyższa emerytura przypada tym osobom, które mają spory staż. Niestety, osoby z niepełnym stażem mogą liczyć na najniższą kwotę świadczenia, która po tegorocznej waloryzacji wynosi 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Taka emerytura przysługuje osobom, które ukończyły wiek emerytalny i nie trzeba w tej sprawie składać wniosku. W tym miejscu warto przypomnieć o tym, że wysokość trzynastej emerytury odpowiada wysokości najniższej emerytury. 

Rząd planuje również wypłatę czternastych emerytur w tym roku (pod koniec sierpnia i we wrześniu), których wysokość również będzie wynosić 1588,44 zł brutto. Pełna kwota tzw. czternastki zostanie wypłacona tym, którzy nie przekraczają kryterium dochodowego, wynoszącego 2900 zł brutto. W przypadku przekroczenia tego kryterium, kwota świadczenia zostanie pomniejszona o nadwyżkę. 

Jak zwiększyć emeryturę?

Każdemu marzy się jak najwyższa emerytura, jednak w praktyce nie zawsze wyliczona przez ZUS kwota okazuje się zadowalająca. Jak zwiększyć kwotę świadczenia emerytalnego? Istnieje na to kilka w miarę skutecznych sposobów. 

Jakie są sposoby na większą emeryturę?

  • dorabianie do emerytury – senior może jednocześnie wykonywać pracę zarobkową, z której odprowadzane są składki, i pobierać świadczenie emerytalne. Takie działanie podnosi wysokość otrzymywanej kwoty. Dorabiając do emerytury, należy poinformować o tym ZUS. 
  • późniejsze przejście na emeryturę – jeżeli istnieje taka możliwość i nie ma ku temu przeciwwskazań, to warto przełożyć moment przejścia na emeryturę chociaż na rok. Czekając kilka lat można w ten sposób nawet podwoić wysokość otrzymywanego świadczenia. 
  • sprawdź, czy przysługują Ci świadczenia – liczne dodatki do emerytury mogą znacznie zwiększyć jej wysokość. W przypadku wielu z nich konieczne jest złożenie wniosku, dlatego warto sprawdzić, do jakich zasiłków i świadczeń jesteśmy uprawnieni. 
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły