Jak sprawdzić numer karty bez karty

sprwadzenie numeru karty bez karty - możliwości

Informacja o numerze karty płatniczej lub kredytowej może być bardzo przydatna. Bez niej nie wykonamy płatności w Internecie, na przykład w celu wykupienia subskrypcji jakiejś usługi online. Niekiedy potrzebujemy więc dość szybko sprawdzić numer karty, ale… nie mamy jej przy sobie. Dziś podpowiemy więc, jak sprawdzić numer karty bez karty. Czy to w ogóle jest możliwe?

Numer karty – jak go sprawdzić?

Na szczęście jest kilka sposobów na sprawdzenie numeru karty. Oczywiście, najprościej jest po prostu odczytać numer z karty. Na samej karcie znajdziemy w końcu wszystkie potrzebne informacje pozwalające na zapłacenie nią w sieci. Mamy więc m.in. numer karty, ale także choćby kod CVV/CVC do potwierdzania płatności. Choć karty płatnicze mają już na karku kilkadziesiąt lat, wciąż wyglądają podobnie. W 2024 roku możemy uznać je za całkiem bezpieczny sposób płatności, także w Internecie. Nierzadko pomagają w tym jednak nowoczesne technologie, jak 3D-Secure lub konieczność autoryzacji transakcji w aplikacji mobilnej banku.

Co to jest 3D Secure? Jak chroni naszą kartę?

Nie zmienia to faktu, że numer karty kredytowej lub debetowej to kluczowa informacja. Znajdziemy go nie tylko na fizycznej, plastikowej karcie. Również wirtualne karty mają swój numer.  To może być dla nas pewną podpowiedzią, jak sprawdzić numer karty bez karty w ręku.

Gdzie jest numer karty kredytowej?

Przede wszystkim sprawdźmy nieco bliżej, co to jest numer karty kredytowej. Mówimy o ciągu 16 cyfr, które dla wygody odczytu podzielono na cztery bloki. Kolejne cyfry w numerze karty mają swoje znaczenie, informują między innymi o:

  • emiterze karty – jego branży
  • Bank Identification Number
  • rachunku posiadacza karty

Na końcu numery karty mamy też zawsze cyfrę kontrolną. Dzięki niej po wpisaniu nieprawidłowego numeru karty od razu możemy zobaczyć odpowiedni komunikat (np. na stronie internetowej). Sam numer karty znajduje się natomiast na jednej z jej stron. Zwyczajowo numer karty mogliśmy znaleźć na tej stronie, gdzie jest też imię i nazwisko i data ważności. Czasem jednak, niekiedy ze względów estetycznych, możemy też znaleźć numer karty na jej “tyle”.. W naszym artykule opisaliśmy zresztą znacznie dokładniej budowę karty płatniczej.

Jak sprawdzić numer karty bez karty w ręce? Pomoże nam aplikacja mobilna banku!

Najczęściej posługujemy się kartami płatniczymi wydanymi przez banki. W niektórych przypadkach emitentem mogą być jednak także fintechy (np. karta Revolut, Wise), czy nawet firmy pożyczkowe. W większości przypadków do zarządzania kartą mamy jednak aplikację mobilną, a także serwis transakcyjny. Do tego drugiego możemy się dostać z poziomu smartfona, tabletu lub komputera – po prostu odwiedzając stronę internetową przez przeglądarkę. W każdym ze wspomnianych miejsc mamy jednak możliwość sprawdzenia numeru karty bez karty w ręce.

Ciężko jest podać ogólną ścieżkę dotarcia do miejsca, w którym zobaczymy numer karty w aplikacji mobilnej. Wszystko zależy bowiem od konkretnego banku (lub innego wydawcy karty). Najczęściej jednak nawet samodzielne znalezienie odpowiedniego miejsca będzie proste i nie potrwa długo. Powinniśmy szukać zakładki oznaczonej jako “Produkty”, czy też “Karty”. Tam namierzamy szukaną kartę i wchodzimy w jej szczegóły. Poza numerem karty powinniśmy ujrzeć również pozostałe dane. Tam też najczęściej zmodyfikujemy limity płatności kartą, zastrzeżemy ją lub tymczasowo zablokujemy, czy zobaczymy saldo środków.

Co to jest złota karta kredytowa?

Skoro korzystając ze smartfona możemy tak łatwo znaleźć numer konta, czy jest to w ogóle bezpieczne? Oczywiście, że tak! Dane w aplikacji mobilnej są chronione – trzeba wcześniej się zalogować. WArto w tym celu korzystać z zabezpieczeń biometrycznych, jak czytnik odcisków palca lub FaceID. Dodatkowo w niektórych bankach do odsłonięcia pełnych danych musimy ponadto kolejny raz potwierdzić operację hasłem.

Google Pay, Apple Pay

Wiele osób korzysta dziś z takich usług, jak GPay lub Apple Pay. Pozwalają na realizację płatności zbliżeniowych. Potrzebujemy do tego tylko smartfona, tabletu, czy zegarka smart. Aby korzystać ze środków na naszej karcie płatniczej lub kredytowej, musimy podpiąć ją do usługi. Dzięki temu zarówno w Google Pay, Apple Pay, czy podobnych usługach także możemy poszukać naszego numeru karty.

Google Pay do płątności zbliżeniowych telefonem lub zegarkiem.

Poszukanie go w aplikacji mobilnej lub serwisie bankowości elektronicznej to najlepsze sposoby na to, jak sprawdzić numer karty bez karty. Są jednak także inne metody.

Jak sprawdzić numer karty bez karty?

Numer karty bez karty – czy można go sprawdzić także inaczej? Oczywiście że tak. Jest wiele sposobów na sprawdzenie tej informacji.  Możemy skorzystać z następujących metod:

  • odczytanie numeru karty z niej samej
  • sprawdzenie numeru karty w aplikacji mobilnej naszego banku
  • w aplikacji pozwalającej na płatności zbliżeniowe (np. GPay, Xiaomi Pay, Garmin Pay, Apple Pay i inne)
  • w PayPal i podobnych usługach
  • w serwisie transakcyjnym na stronie banku
  • w umowie z bankiem
  • na wyciągu z karty płatniczej lub kredytowej
  • kontaktując się z bankiem – osobiście, telefonicznie lub mailowo

Jak widać jest wiele sposobów na sprawdzenie numeru karty bez karty!

Czy to bezpieczne? Podawanie numeru karty płatniczej w sieci

Korzystanie z karty płatniczej lub kredytowej do płatności w Internecie może być bardzo bezpieczne. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu się do najważniejszych zasad bezpieczeństwa podczas płatności. Wtedy płacenie w Internecie będzie właściwie równie bezpieczne, jak korzystanie ze stacjonarnych terminali, bankomatów, czy po prostu płatności w sklepach. W każdym przypadku istnieje jakieś ryzyko utraty danych karty, czy całkowitego przejęcia jej lub kradzieży przez niepowołane osoby. Nam, jako użytkownikom kart płatniczych, pozostaje więc po prostu maksymalnie to utrudnić. Warto zatem stosować się do następujących zasad:

  • nie udostępniaj danych karty w miejscach publicznych (social media, fora internetowe, itp.)
  • korzystaj jedynie z usług rzetelnych sklepów i uznanych pośredników płatności
  • dokładnie sprawdzaj adres URL strony internetowej – niekiedy oszuści próbują wykraść dane karty, podszywając się pod strony banków, czy znanych sklepów)
  • ustaw autoryzację płatności w aplikacji mobilnej banku
  • nie podawaj nikomu numeru PIN (banki, czy sprzedawcy nigdy o niego nie proszą)
  • unikaj podejrzanie wyglądających stron i sklepów
  • korzystaj tylko z płatności na stronach z szyfrowanym połączeniem (link zaczyna się wtedy od https://…)
  • regularnie sprawdzaj stan swojego konta, a także historię płatności – w wypadku kradzieży danych karty szybko się o tym zorientujesz
  • korzystaj z płatności w sieci jedynie przy pomocy swojego komputera (lub w zaufanych miejscach), nie zapamiętuj danych transakcji w przeglądarce
  • jeśli korzystasz z komputera, do którego inne osoby też mają dostęp (np. w miejscu pracy, wspólnym mieszkaniu) – zabezpiecz go silnym hasłem i regularnie je zmieniaj
  • wybieraj zakupy o zaufanych sprzedawców

Jak widać, zastosowanie się do większości powyższych zasad nie jest problematyczne. Nie musimy w związku z tym ponosić żadnych wydatków, czy korzystać z karty w mniej wygodny sposób

Ile kosztują płatności kartą za granicą? Poradnik

Utraciłem dane karty płatniczej – co dalej?

Niekiedy mamy przekonanie, że ktoś niepowołany wszedł w posiadanie danych naszej karty płatniczej. Co wtedy zrobić? Mamy kilka rozwiązań. Przede wszystkim większość banków oferuje opcję tymczasowej (odwracalnej) blokady karty. jeśli nie wiesz, co robić – po prostu zablokuj kartę z możliwością cofnięcia tego działania. Możesz wtedy zastanowić się dokładnie sprawdzić, co stało się z Twoją kartą, czy jej danymi.

Warto sprawdzić historię transakcji na koncie powiązanym z kartą. Jeśli są tam płatności i operacje, których nie kojarzysz – skontaktuj się z bankiem. Jeśli masz przekonanie, że ktoś niepowołany ma dane Twojej karty (np. zostały omyłkowo do kogoś wysłane, czy portfel z kartą został na jakiś czas zagubiony w miejscu publicznym) – po prostu zastrzeżenie kartę. Wyrobienie nowej nie potrwa długo. Często jest też znacznie tańsze, niż potencjalnie utracone środki. Podczas oczekiwania na nową kartę możesz korzystać z innych sposobów płatności – na przykład BLIK.

Pamiętaj, że masz prawo domagać się zwrotu za nieautoryzowane przez Ciebie płatności. Często karty są objęte ubezpieczeniem, a po spełnieniu pewnych warunków klient odzyska utracone pieniądze.

Złota karta płątnicza.

Podsumowanie artykułu

Nawet bez karty płatniczej w ręce możemy sprawdzić jej numer. Jest zapisany w kilku miejscach, między innymi w aplikacji mobilnej banku. To chyba najwygodniejszy sposób, by sprawdzić numer karty bez karty. Możemy też jednak poszukać umowy łączącej nas z bankiem, czy wyciągów z płatnościami kartą. Ostatecznie, zawsze możemy też po prostu skontaktować się z bankiem. Dostaniemy nasz numer karty, jeżeli przejdziemy weryfikację, choćby przez telefon. Możliwe jest też udanie się do banku osobiście. Wtedy wystarczy okazać dokument tożsamości.

Najczęściej zadawane pytania

Jak sprawdzić numer karty bez karty?

Najprościej jest wejść w tym celu do aplikacji mobilnej lub na serwis transakcyjny naszego banku.

Jak płacić kartą online?

Zwykle musimy po prostu wprowadzić w odpowiednich polach dane naszej karty. Potrzebny będzie jej numer, data ważności, kod autoryzacyjny i dane właściciela. Niekiedy dodatkowym zabezpieczeniem jest też konieczność autoryzacji płatności w aplikacji banku. Jeśli mamy już zapisane dane karty, np. w Google Pay, wybierając tę metodę płatności nie musimy każdorazowo przepisywać danych karty. Jest to też bezpieczniejsza opcja.

Co umożliwia numer karty?

Znajomość numeru jest niezbędna do wykonania płatności w Internecie. Bez innych danych z karty nie dokończymy jednak całego procesu.

Źródło:

  1. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/numer-karty/
  2. https://www.bankier.pl/smart/numer-karty-kredytowej-co-umozliwia-i-gdzie-go-znalezc
  3. https://spolecznosc.ing.pl/-/Bankowo%C5%9B%C4%87-internetowa/Numer-karty-oraz-kod-CVV/td-p/11314
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły