Czym jest złota karta kredytowa? Gdzie można ją dostać?

Czym jest złota karta kredytowa

Poza standardową kartą płatniczą, jaką znajdziemy w ofercie niemal wszystkich komercyjnych banków, rozróżnia się również złotą kartę kredytową. Ta kojarzy się przede wszystkim z prestiżem i luksusem, ale jest również niezwykle wygodnym narzędziem płatniczym. Jakie zalety przynosi użytkownikowi złota karta kredytowa i gdzie można ją wyrobić? Przyjrzymy się tym zagadnieniom w dalszej części wpisu. 

Złota karta kredytowa – co to jest? 

Jako konsumenci przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że część usług i produktów ma swoją wersję premium, określaną również jako gold, deluxe lub plus. Złota karta kredytowa jest właśnie takim rozwiązaniem, a w porównaniu do zwykłych instrumentów płatniczych oferuje szereg dodatkowych korzyści.

Zasada działania złotej karty kredytowej jest tak naprawdę identyczna, co w przypadku zwykłej bankowej i pozabankowej karty kredytowej. Obowiązuje przyznany limit kredytowy, czyli określona ilość środków, jaką można dysponować podczas danego okresu rozliczeniowego. Wykorzystaną sumę należy spłacić w wyznaczonym terminie. Złotą kartą zapłacimy w zwykłych sklepach, podczas zakupów w internecie, a także użyjemy takiej karty do wypłaty gotówki z bankomatu. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działają karty kredytowe? Sprawdź osobny wpis: 

Jak spłacić kartę kredytową?

Kto może mieć złotą kartę kredytową?

Złota karta kredytowa przywodzi na myśl luksus i wyznacznik statusu, jednak w XXI wieku sytuacja ta zdaje się powoli zmieniać. Kiedyś taki instrument płatniczy zarezerwowany był dla ściśle określonej grupy konsumenckiej o wysublimowanych potrzebach.  Sporą część sukcesu tego rozwiązania odgrywał marketing – posiadanie złotej karty jest pożądane nie tylko przez jej możliwości, ale również status, jaki nadaje ona właścicielowi. 

Jak jest z tym w dzisiejszych czasach? Obecnie zdobycie złotej karty nie jest już tak skomplikowane, i ma na to szansę każda osoba, która spełnia stosowane przez bank kryteria. Wymagana będzie dobra zdolność kredytowa, czyli brak długów i problemów ze spłatą zobowiązań w przeszłości. Równie istotne jest kryterium dochodowe – prestiżowy instrument płatniczy przyznaje się jedynie osobom o stałych dochodach, które zazwyczaj przekraczają 4 tysiące złotych. 

Jakie korzyści daje złota karta kredytowa?

Posiadanie złotej karty kredytowej to nie tylko poczucie luksusu, ale również dodatkowe korzyści, których próżno szukać w standardowej ofercie. Przykładem są specjalne programy lojalnościowe, wynagradzające użytkownika licznymi nagrodami za regularne korzystanie z karty. Jakie inne zalety niesie za sobą wyrobienie specjalnej, złotej karty? Zobaczmy.

Jakie są główne korzyści złotej karty kredytowej?

  • wysoki limit kredytowy – posiadacze złotej karty mogą liczyć na znacznie większą kwotę do dyspozycji każdego miesiąca. Dzięki temu można pozwolić sobie na większe wydatki i sfinansować istotne cele. 
  • dłuższy okres bezodsetkowy – bezodsetkowy okres złotej karty kredytowej wynosi do 60 dni. Jeżeli w tym terminie klient zwróci środki wykorzystane w związku z przyznanym limitem, to nie płaci odsetek. 
  • ubezpieczenia – poszczególne instytucje bankowe oferują ubezpieczenia podróżne, z których mogą korzystać posiadacze złotych kart. Często związane jest to z innymi korzyściami dla podróżujących, takimi jak dostęp do saloników lotniskowych i usługi concierge (pośrednictwo w rezerwacji, organizacji i formalnościach). 
  • dedykowana oferta – na klientów ze złotą kartą kredytową czekają specjalne promocje, zniżki i ekskluzywne oferty, a także dostęp do programów lojalnościowych. 

Jakie wady ma złota karta kredytowa?

Wyżej opisane korzyści mogą zachęcić wiele osób do rozważenia złotej karty kredytowej, jednak warto pamiętać również o wadach tego rozwiązania. Jak na opcję premium przystało, złota karta kredytowa wiąże się z wyższymi opłatami. Dodatkowe koszty mogą dotyczyć m.in. obsługi karty i wypłat gotówki. 

Innym znaczącym minusem są wyższe odsetki. Jeżeli klient zwróci środki po okresie bezodsetkowym, będzie zobowiązany do poniesienia dodatkowych opłat. Te, w porównaniu do zwykłych kart kredytowych, będą większe. Co więcej, mając złotą kartę, mamy do czynienia z większym limitem kredytowym. Stwarza to ryzyko zadłużenia u osób, które mają problem z kontrolowaniem swoich wydatków. 

Jakie banki mają w ofercie złotą kartę kredytową?

Złota karta kredytowa to dość popularne rozwiązanie, toteż wiele instytucji bankowych ma ją w swojej ofercie. W zależności od danego banku, możliwości i opłaty związane z kartą mogą się znacząco różnić. Z tego powodu postanowiliśmy sprawdzić, jakie popularne banki mają w ofercie złotą kartę i na jakich zasadach pozwalają z niej korzystać. 

Gdzie dostanę złotą kartę kredytową? 5 popularnych ofert

  1. ING Bank Śląski – złota karta kredytowa tego banku cechuje się wysoki limitem kredytowym, wynoszącym nawet 50 000 złotych. Wydanie karty kredytowej nic nie kosztuje, a okres bezodsetkowy wynosi 52 dni. Co więcej, płatności bezgotówkowe i w walutach obcych nie generują żadnej prowizji. 
  2. PKO Bank Polski – karta z limitem do 50 000 złotych, z okresem bezodsetkowym wynoszącym do 55 dni. Przewidywane są również zwolnienia z opłat za prowadzenie karty dla osób, które aktywnie z niej korzystają. Dodatkową korzyścią są ubezpieczenia medyczne i podróżne dla posiadaczy karty. 
  3. Credit Agricole – w tym banku można wyrobić zarówno złotą kartę kredytową Visa, jak i Mastercard. Limit kredytowy wynosi 50 000 złotych, przy okresie bezodsetkowym wynoszącym 56 dni. Klienci mogą skorzystać również ze specjalnego programu rabatowego, dzięki któremu płatności kartą w określonych punktach będą tańsze. Wydanie karty nie wiąże się z dodatkową opłatą, jeżeli klient przy użyciu karty dokona 3 transakcji bezgotówkowych w ciągu 90 dni od zawarcia umowy.
  4. Millennium Bank – złota karta kredytowa w tej instytucji bankowej cechuje się takim samym limitem kredytowym jak poprzednio wymienione, czyli aż do 50 000 złotych. Okres bezodsetkowy wynosi 51 dni i dotyczy zarówno transakcji gotówkowych, jak i bezgotówkowych. Sporą zaletą tej karty jest możliwość płacenia w obcych walutach do 1000 złotych miesięcznie bez dodatkowej prowizji. 
  5. mBank – złota karta płatnicza Visa Business Gold payWave to rozwiązanie idealne dla przedsiębiorców. Nie jest to jednak to zwykła karta kredytowa. Narzędzie pozwala na swobodne ustalanie limitów kart pracowników, rozliczanie karty w obcej walucie (EUR) i dostęp do saloników lotniskowych na całym świecie. Dochodzą do tego inne korzyści, takie jak usługi concierge i ubezpieczenia podróżne. 

Czy warto mieć złotą kartę kredytową? Podsumowanie

Złota karta z limitem kredytowym może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy od swoich instrumentów płatniczych oczekują znacznie więcej niż przeciętny konsument. Biorąc pod uwagę to, jak wiele banków ma taką propozycję w swojej ofercie, wybranie odpowiedniej opcji nie powinno stanowić problemu.

Przed podpisaniem umowy o kartę warto poświęcić dodatkowy czas, by zastanowić się, czy nie nie przysporzy to kłopotów finansowych. Wbrew pozorom, opłaty za kartę, odsetki za wykorzystany limit i inne koszty mogą znacząco obciążyć budżet. Jeżeli jednak jesteś pewny co do swojej decyzji, to możesz spodziewać się znacznie szerszych możliwości w porównaniu ze standardową kartą kredytową. 

Najczęściej zadawane pytania

Kto może otrzymać złotą kartę kredytową?

Złota karta kredytowa przyznawana jest osobom pełnoletnim, z odpowiednią zdolnością kredytową. Banki sprawdzają również dochody klientów – oczekiwane są zarobki wynoszące minimum 4 tysiące złotych. 

Dlaczego złota karta kredytowa się tak nazywa?

W branży produktów finansowych często spotykane są odniesienia do metali szlachetnych, aby określić standard produktu. Kolor złoty kojarzy się z prestiżem i luksusem, co doskonale pasuje do karty będącej opcją premium. 

Co daje złota karta kredytowa?

Korzyści płynące z posiadania karty kredytowej zależne są od banku, w którym ją nabyliśmy. Często spotykanymi udogodnieniami są wyższe limity kredytowe, dłuższy okres bezodsetkowy, a także dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenia podróżne. 

Jaki limit ma złota karta kredytowa?

Limit ustalany jest indywidualnie, na podstawie analizy zdolności kredytowej, historii kredytowej i dochodów danego klienta. Maksymalny limit kredytowy wynosi zazwyczaj 50 000 złotych. 

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły