Dziś każdy z nas nosi w kieszeni lub torebce telefon. Nowoczesne smartfony są niczym małe komputery – mają mnóstwo funkcji. Jedną z nich jest możliwość płatności zbliżeniowych. Telefon może więc pełnić funkcję portfela, a coraz częściej podobnie działa także zegarek. Jest kilka form płatności mobilnych, a jedna z najpopularniejszych to Apple Pay. Jak można łatwo się domyślić, działa na sprzęcie marki Apple – m.in. iPhone. W dzisiejszym poradniku przedstawimy komplet informacji na temat tego sposobu płacenia. Zapraszamy do lektury!
- Apple Pay ma już prawie 10 lat!
- Co to jest Apple Pay?
- Jak działa Apple Pay?
- Jak dodać kartę płatniczą do iPhone?
- Dodanie karty do iPada
- Płatność zegarkiem Apple Watch – jak dodać kartę?
- Jak dodać kartę płatniczą do komputera Mac?
- Karty lojalnościowe w Wallet Apple
- Jak płacić Apple Pay?
- Apple Pay w sklepach stacjonarnych
- Jak płacić w sklepach internetowych?
- Płatności Apple w aplikacjach i grach
- Bezpieczeństwo płatności sprzętem Apple
- Który bank wspiera tę opcję?
- Podsumowanie artykułu
- Najczęściej zadawane pytania
Apple Pay ma już prawie 10 lat!
Choć możliwość płacenia zbliżeniowo telefonem wydaje się nowinką techniczną, Apple Pay ma już niemal 10 lat. Świat poznał to wygodne rozwiązanie pod koniec 2014 roku. Początkowo ta forma płatności działała tylko w Stanach Zjednoczonych. Od 2015 roku także klienci z Wielkiej Brytanii mogli z niej skorzystać. Na terenie Polski Apple Pay działa natomiast od połowy 2018 roku. Konkurencyjne rozwiązanie dla sprzętu z systemem Android (Google Pay) było już wtedy nie tylko znane, ale też całkiem popularne. Płatności mobilne Apple działają już w Polsce ponad 5 lat, ale wciąż nie mamy tej możliwości dla każdego banku. Na szczęście lista partnerów stale rośnie.
Jak płacić telefonem lub zegarkiem przez NFC? Musimy oczywiście włączyć taką usługę – uruchomić ją na urządzeniu. Niezbędne jest również powiązanie mobilnych płatności z kartą płatniczą. Tak samo postępujemy w przypadku Apple Pay.
Co to jest Apple Pay?
Dziś na rynku finansowym funkcjonuje wiele zróżnicowanych form płatności. Do niedawna podstawowa metoda, czyli płatność gotówką, staje się coraz rzadziej używana. Wiele osób wybiera bowiem wygodne płatności drogą elektroniczną, przelewy online, czy płatność kartą. Mamy też kilka metod płatności mobilnych – m.in. wspomniane już Google Pay, płatności BLIK i inne. Swoje usługi mają też między innymi producenci zegarków smartwatch, np. Garmin i Xiaomi. Jedną z metod płatności mobilnych jest właśnie Apple Pay.
Czym jest Apple Pay? “Cyfrowy portfel” pozwala na zapisanie danych karty płatniczej – debetowej, kredytowej, czy nawet wirtualnej karty. Następnie samo urządzenie, na przykład iPhone, posłuży nam do płatności zbliżeniowej w terminalu płatniczym. Możemy też użyć tej formy płatności w Internecie.
Największymi plusami rozwiązania są jego wygoda oraz bezpieczeństwo. Przechowywanie swoich pieniędzy w formie cyfrowej to dobry wybór i coraz więcej osób się do tego przekonuje. Aby dokonać płatności, należy użyć metody uwierzytelnienia – kodu lub czytnika biometrycznego (odcisk palca, FaceID). Dzięki Apple Pay nie musisz też zabierać ze sobą portfela – smartfon jest jego cyfrową formą. Dostęp do pieniędzy gwarantuje opisywana dziś usługa, a dokumenty tożsamości możemy trzymać w aplikacji mObywatel.
Jak działa Apple Pay?
Płatności iPhone’em są intuicyjne i niemal tak szybkie, jak korzystając z karty płatniczej. W pierwszej kolejności musimy jednak aktywować tę formę płatności. W tym celu podpinamy do Apple Pay kartę wydaną przez bank. Nie każdy bank ma jednak wsparcie dla tej usługi – niezbędne jest porozumienie instytucji z Apple. W zależności od posiadanego sprzętu apple możemy jednocześnie podpiąć do płatności zbliżeniowych 8 lub 12 kart:
- iPhone 8 i nowszy – 12 kart płatniczych
- zegarek Apple Watch 3-ciej generacji i nowszy – 12 kart płatniczych
- starsze modele telefonów i zegarków – do 8 kart jednocześnie
Jak dodać kartę do Apple Pay? To proste, proces składa się z kilku kroków, które nieco się różnią w zależności od posiadanego sprzętu. Dla każdego ze sprzętów Apple (telefon iPhone, zegarek Apple Watch, tablet iPad, a nawet komputer Mac) musimy oddzielnie dodać kartę, nawet jeżeli jesteśmy tam zalogowani na jednym koncie.
Jak dodać kartę płatniczą do iPhone?
Zdecydowanie najwięcej osób korzysta z Apple Pay w iPhone. Aby dodać nową (pierwszą lub kolejną) kartę płatniczą, otwieramy aplikację Wallet (Portfel). W prawym, górnym rogu znajduje się znaczek “+” (ikona plus), wybieramy tę opcję. Nie musimy przepisywać wszystkich danych karty – wystarczy zeskanować jej wizerunek aparatem w telefonie. Część danych musimy przepisać ręcznie, na przykład 3-cyfrowy numer CVC/CVV. Wszystkie kolejne instrukcje są wyświetlane na bieżąco na ekranie telefonu. Gdy uzupełnimy wszystkie dane, na ekranie zobaczymy regulamin. Akceptujemy warunki i zasady korzystania z kart płatniczych w swoim banku przy płatnościach iPhone. Bank wyśle kod autoryzacyjne poprzez wiadomość SMS – przepisujemy go w aplikacji. Gotowe – można już korzystać z Apple Pay. Możliwość usunięcia karty płatniczej również znajdziemy w aplikacji Wallet.
Dodanie karty do iPada
Apple Pay może się też przydać przy korzystaniu z tabletu. Ciężko wyobrazić sobie, by płacić tabletem w sklepie, jednak ta metoda sprawdzi się przy zakupach online. Aby dodać kartę płatniczą do Apple Pay w iPad należy wejść do menu Ustawienia. Następnie wybieramy opcję Wallet i Apple Pay. Tam szukamy opcji “Dodaj kartę kredytową/debetową” i postępujemy zgodnie z instrukcją na ekranie. Wpisujemy niezbędne dane karty i zatwierdzamy działanie w swoim banku. Gdy zobaczymy komunikat o pomyślnym dodaniu karty, możemy zacząć używać płatności mobilnych na tablecie Apple iPad.
Płatność zegarkiem Apple Watch – jak dodać kartę?
Niezwykle wygodnym sposobem na mobilne płatności z Apple Pay jest wykorzystanie do tego celu zegarka. Apple Watch jest w dużym stopniu obsługiwany z aplikacji mobilnej na iPhone. To tam należy szukać opcji dodania płatności zbliżeniowych. Otwieramy aplikację Apple Watch i przechodzimy do zakładki “Mój zegarek”. Wybieramy interesujące nas urządzenie i dla niego wchodzimy do opcji “Wallet i Apple Pay”. Wybieramy opcję “Dodaj kartę kredytową/debetową” i postępujemy zgodnie z dalszą instrukcją.
Jak dodać kartę płatniczą do komputera Mac?
Możliwe jest również dodanie płatności Apple do komputera Apple Mac. W tym celu musimy jednak posiadać sprzęt wyposażony w czytnik Touch ID. To niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa.
Wchodzimy do menu Preferencje systemowe. Tam znajdujemy opcję Wallet i Apple Pay i klikamy w “Dodaj kartę”. Przepisujemy wszystkie niezbędne dane, a proces kończy się weryfikacją przez Twój bank.
Karty lojalnościowe w Wallet Apple
Cyfrowy portfel Apple jest też miejscem, gdzie możemy dodać swoje karty lojalnościowe. Zapiszemy tam również karty pokładowe na loty samolotem, czy bilety do kina. Przy włączonej synchronizacji konta, dane te mogą również pojawić się w naszym zegarku Apple Watch. W zależności od karty, którą chcemy dodać do cyfrowego portfela Apple Wallet, sposób dodawania może się nieco różnić. Zwykle używamy przycisku “Edycja kart”, tam zaznaczając “Znajdź aplikację dla Wallet”. Czasem pomocny okazuje się tryb skanowania, który kopiuje dane z karty. Czasem sprzedawca wyświetli powiadomienie i to z tego poziomu dodamy jego kartę lojalnościową.
Jak płacić Apple Pay?
Płatności mobilne telefonem iPhone, czy innym urządzeniem Apple są możliwe w wielu miejscach. Zapłacimy w ten sposób w sklepach stacjonarnych, podczas zakupów online lub w jednej z aplikacji mobilnych. O możliwości skorzystania z Apple Pay dowiemy się dzięki odpowiedniemu oznaczeniu. Limit płatności jest taki sam, jak dla karty płatniczej, której aktualnie używamy do płatności. Warto podkreślić, że do zapłacenia nie musimy mieć połączenia z Internetem.
Apple Pay w sklepach stacjonarnych
W tradycyjnych sklepach autoryzacja płatności może się odbyć przy pomocy FaceID (rozpoznawanie twarzy właściciela sprzętu) lub Touch ID (czytnik odcisków palca). W zależności od sposobu, należy przyłożyć palec do czytnika lub wcisnąć dwa razy boczny przycisk i pokazać się w przedniej kamerze. Po uwierzytelnieniu przykładamy po prostu smartfon do terminala płatniczego. Niezależnie od wysokości kwoty, jaką płacisz w ten sposób, nie musisz podawać kodu PIN. Nie trzeba też obawiać się przez to o bezpieczeństwo transakcji i Twoich pieniędzy. Doskonałym zabezpieczeniem jest to używane w sprzęcie Apple. Ochrona jest znacznie lepsza, od zwykłego wpisania kodu PIN.
Jeśli płacimy zegarkiem Apple Watch, nie musimy też wpisywać za każdym razem kodu PIN. Robimy to tylko raz – podczas zakładania zegarka na rękę. Autoryzacja trwa aż do zdjęcia zegarka. Wystarczy dwukrotnie nacisnąć przycisk zasilania w zegarku i zbliżyć go do terminala.
Jak użyć do płatności innej karty, niż główna?
Opisany powyżej sposób pozwoli na szybką płatność przy pomocy głównej karty. Jak już wspomnieliśmy, w Apple Pay można zapisać 8, a nawet 12 kart (w nowszych urządzeniach). Żeby skorzystać do płatności z innej karty, wybierz ją po wyświetleniu głównej karty na ekranie.
Jak płacić w sklepach internetowych?
Coraz częściej nasze zakupy robimy w sklepach internetowych. Także tam często możemy skorzystać z Apple Pay. Z tej metody skorzystamy na urządzeniach mobilnych oraz korzystając z komputera Mac. Do autoryzacji posłuży Face ID lub Touch ID (skaner odcisków palca), który znajdziesz w swoim sprzęcie. Jeśli natomiast komputer nie ma czytnika, do autoryzacji płatności posłuży Twój smartfon Apple lub Apple Watch. Na obu urządzeniach musisz być wtedy zalogowany do tego samego konta Apple ID.
Płatności Apple w aplikacjach i grach
Aby zapłacić w ten sposób w aplikacji lub grze, po prostu wybierz Apple Pay z listy dostępnych metod. Autoryzujemy transakcję(Touch ID lub Face ID) i pieniądze są pobierane z podpiętej karty płatniczej.
Bezpieczeństwo płatności sprzętem Apple
Część osób zastanawia się zapewne, czy opisywany sposób płatności jest bezpieczny. Jak się okazuje, nie ma tu większego ryzyka. Apple Pay to sposób bezpieczniejszy, niż używanie standardowej karty. Nie ma tu szans na “sklonowanie” danych karty, przechwycenie kodu PIN lub płacenie w razie zgubienia/kradzieży urządzenia. Wszystko zawdzięczamy zabezpieczeniom biometrycznym Apple – Touch ID lub Face ID. Dzięki temu możemy uznać ten sposób płacenia za jeden z najbardziej bezpiecznych.
Nie trzeba się również obawiać o bezpieczeństwo danych kart płatniczych przechowanych w sprzęcie Apple. Całość jest doskonale zabezpieczona i szyfrowana. Nawet jeśli zrezygnujemy z biometrii (skaner odcisków palca, rozpoznawanie twarzy), płatność potwierdzamy kodem PIN. Oznacza to dokładnie ten sam poziom bezpieczeństwa, co w przypadku płatności plastikową kartą.
Który bank wspiera tę opcję?
Opisywana forma płatności jest bardzo wygodna. Warto jednak sprawdzić, czy Twój bank oferuje taką możliwość. Lista banków i innych instytucji finansowych na szczęście jest dość długa i stale rośnie. Dziś znajdują się na niej następujące instytucje:
- Alior Bank
- Bank Pocztowy
- BNP Paribas
- Citi Handlowy
- Credit Agricole
- Curve
- DiPocket
- Edenred
- iCard
- ING
- mBank
- Millenium
- Monese
- N26
- Nest Bank
- Pekao SA
- PKO Bank Polski
- Santander
- Revolut
- Spółdzielcza Grupa Bankowa
- T-Mobile Usługi Bankowe
- Velo (dawniej: Getin Bank)
Niektóre banki pozwalają też na integrację płatności Apple Pay z ich aplikacją mobilną (np. PeoPay w przypadku banku Pekao SA lub w aplikacji mobilnej mBank).
Podsumowanie artykułu
Przejdźmy do podsumowania opisu tej metody płatności. Apple Pay to bardzo bezpieczny, wygodny i szybki sposób płatności. Możemy w ten sposób opłacać transakcje w Internecie, sklepach stacjonarnych, czy aplikacjach na smartfony. Usługę wspierają niemal wszystkie polskie banki, a także takie produkty, jak Revolut lub Curve. Ciężko znaleźć minusy tej formy płatności, co potwierdza też wiele pozytywnych opinii użytkowników.
Najczęściej zadawane pytania
Należy nacisnąć dwa razy boczny przycisk. Na ekranie pojawi się podpięta do Apple Pay karta. Płatność potwierdzamy kodem lub przez FaceID. Należy zbliżyć górną część iPhone do terminala płatniczego.
W pierwszej kolejności musimy podpiąć kartę płatniczą do usługi. Wchodzimy w ustawienia aplikacji Portfel dla danego urządzenia (np. iPhone) i wybieramy “Dodaj kartę…”. Następnie wykonujemy kolejne czynności, które zobaczymy na ekranie.
Apple Pay działa na sprzęcie firmy Apple – iPhone lub zegarku Apple Watch.
Dziś niemal każdy polski bank ma tę opcję. Ponadto można podpiąć do Apple Pay kartę Revolut, Curve, Myedenred i wiele innych.
Tak, urządzenia Apple korzystają z zabezpieczeń biometrycznych (Face ID, Touch ID) lub kodu PIN. To w pełni bezpieczny sposób płacenia.
Do potwierdzenia płatności Apple Pay można użyć Touch ID lub Face ID. Można też zrezygnować z czytników biometrycznych i użyć kodu PIN.
Tak, Można bezpiecznie płacić Apple Watchem korzystając z Apple Pay.
Nowszy sprzęt Apple (iPhone 8, Apple Watch Series 3 i nowsze) pozwalają podpiąć naraz 12 kart. W starszym sprzęcie liczba to 8.
Źródło:
- https://www.apple.com/pl/apple-pay/
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/apple-pay-jak-dziala-apple-pay-i-jak-placic-w-polsce
- https://www.mbank.pl/indywidualny/aplikacja-i-serwis/platnosci/apple-pay/
- https://www.pekao.com.pl/klient-indywidualny/bankowosc-elektroniczna/apple-pay.html