Dowód osobisty w aplikacji mObywatel. Zmiana przepisów w 2023 roku

dowód osobisty w aplikacji mobywatel

Na co dzień otaczamy się coraz większą ilością aplikacji ułatwiających życie. Choć aplikacje bankowe lub medyczne są już standardem, wciąż niewielu użytkowników korzysta z aplikacji mObywatel. Już od 5 lat jest dostępny na rynku ten rządowy projekt, który przez lata swojego funkcjonowania doczekał się licznych poprawek i usprawnień. Jak poinformował pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, w 2023 roku aplikacja mObywatel będzie traktowana na równi z dokumentem tradycyjnym. Jeśli pokażesz dowód osobisty w aplikacji mObywatel, będzie to więc traktowane na równi z wyjęciem z portfela plastikowego dokumentu.

Nowe uprawnienia aplikacji – dowód osobisty w aplikacji mObywatel

Do Stałego Komitetu Rady Ministrów skierowano projekt nowelizacji przepisów. Mamy tam zapis mówiącym aby aplikacja mObywatel dostała dodatkowe uprawnienia. Od tego czasu mogła by być używana na równi z plastikowym dokumentem tożsamości. Jeżeli przepisy wejdą faktycznie życie, to od tego roku korzystanie z takiej formy dokumentów będzie bardzo wygodne. Wejście nowych przepisów spodziewane jest w pierwszym kwartale 2023 roku. Adam Andruszkiewicz jest ministrem odpowiedzialnym za prowadzenie projektu cyfryzacji. Chce on w niedalekiej przyszłości, aby wszystkie dokumenty, które są zawarte w aplikacji, mogły być traktowane na równi z fizycznymi odpowiednikami. Mamy tutaj na myśli głównie: prawo jazdy, legitymacje szkolne lub studenckie. Twórca projektu nazywa go „rewolucją w komunikacji na linii obywatel- państwo”.

Dowód w mObywatel

Dla wielu osób dowód osobisty w aplikacji mObywatel będzie bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie będziemy musieli myśleć o tym, by zabrać ze sobą portfel i wszystkie dokumenty, gdy wychodzimy z domu. Być może już wkrótce nasz smartfon zastąpi całkiem dużo kart płatniczych, czy dokumentów.

Brak portfela przy sobie to też brak ryzyka zgubienia go. Nie musimy się zastrzegać dokumentów, które utraciliśmy w ten sposób. Same dane użytkownika w aplikacji mObywatel są natomiast bardzo dobrze chronione.

Czy aplikacja mObywatel jest bezpieczna?

Wiele danych i sporo możliwości zamknięte w jednej aplikacji – brzmi nieźle, prawda? Część osób może się jednak zastanowić, czy to bezpieczne. Dostęp do aplikacji mObywatel ma ochronę zabezpieczeniem biometrycznym (czytnik odcisków palca, FaceID) i kodem PIN. Wydaje się to więc całkiem bezpieczne rozwiązanie, gdzie nasze dane mają właściwą ochronę.

Co to jest aplikacja mObywatel?

W dużym skrócie pozwala ona na zintegrowanie w jednym miejscu dokumentów tożsamości lub informacji o obywatelu. 

Mowa głównie o danych takich jak:

  • dowód osobisty
  • prawo jazdy
  • certyfikat covid 
  • e-recepty

Jak ogłasza Ministerstwo Cyfryzacji już niedługo możemy spodziewać się aplikacji mObywatel w wersji 2.0. która będzie integrować kolejne funkcje i rozwiązania technologiczne. Twórcy chwalą się, że będziemy mieć do czynienia z pewnego rodzaju filozofią rozwoju e-usług, w której Polacy będą chętnie korzystać. Proponowane rozwiązania pozwolą na załatwianie spraw urzędowych od początku do końca za pomocą smartfona. Równolegle z wprowadzeniem nowych rozwiązań, wejdą w życie również przepisy. Zagwarantują one respektowanie aplikacji mObywatel przez wszystkie instytucje państwowe na równi z dokumentami analogowymi. Aplikacja docelowo zostanie również zintegrowana z systemem płatności elektronicznych. Pozwoli to na uregulowanie wszystkich należności i opłat przez obywateli, bez ponoszenia dodatkowych prowizji. 

Obecnie pozostaje nam czekać na wprowadzenia wszystkich zapowiedzianych rozwiązań i przepisów. Z pewnością nowoczesne podejście rządu i Ministerstwa Cyfryzacji wychodzi naprzeciw wielu obywatelom, dla których smartfon jest naturalnym narzędziem w codziennym życiu. 

Czy dowód osobisty w aplikacji mObywatel honorują również za granicą?

Pokazanie dowodu osobistego w aplikacji mObywatel ma być skuteczne na terenie Polski. To, czy w innych krajach cyfrowa wersja może być traktowana na równi z “plastikiem”, zależy od umów międzynarodowych. Już dziś mogliśmy m.in. posługiwać się elektroniczną wersją unijnego certyfikatu covidowego. Taki dokument także możemy wyświetlić w aplikacji mObywatel.

Czy możliwe będzie otrzymanie kredytu bez wyciągania portfela?

Kredyt gotówkowy lub założenie konta osobistego bez pokazywania fizycznej wersji dowodu osobistego -czy to w ogóle będzie możliwe? Prawdopodobnie tak. Już teraz dowód osobisty w aplikacji mObywatel honorowano w wielu miejscach – np. przez polską Policję lub urzędy.Nowe przepisy mają natomiast sprawić, że będzie w pełni funkcjonalny także m.in. w bankach, na lotniskach i w innych miejscach.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły