PayPal – czym jest i jak działa? Opinie i recenzja

paypal

PayPal to jedna z najpopularniejszych metod internetowych płatności, z której codziennie korzystają miliony użytkowników. Jest to bezpieczne i stale rozwijane narzędzie płatnicze, które nieodłącznie kojarzy się z wygodnym płaceniem w internecie. Zobaczmy, czym dokładnie jest PayPal i jak z niego skorzystać.

PayPal – geneza i historia

Początki usługi PayPal sięgają 1998 roku, kiedy to przedsiębiorstwo Confinity Inc. opracowało system płatności dedykowanej telefonom komórkowym, Palm Pilotom i pagerom. W niedługim czasie ten produkt finansowy ewoluował w kierunku płatności internetowych, pozwalając na korzystanie z systemu za pomocą przeglądarki internetowej.

Obecnie serwis PayPal jest samodzielnym bytem, nad którym pieczę sprawuje amerykańskie przedsiębiorstwo PayPal Holdings Inc. Stan ten trwa od 18 lipca 2015 roku, kiedy to PayPal oddzielił się od firmy eBay. Usługa płatnicza oferowana przez tą spółkę cieszy się niebywałą popularnością i jest wręcz światowym fenomenem. Wystarczy wspomnieć, że w czerwcu 2017 roku liczba aktywnych kont wynosiła ponad 203 miliony użytkowników.

Czym jest PayPal?

PayPal to internetowy portfel, dzięki któremu możliwe są płatności w 25 walutach. Saldo na koncie PayPal można zasilać przelewami z konta bankowego bądź innego konta na tej platformie. Dzięki temu rozwiązaniu, możliwe jest dokonywanie płatności internetowych bez obaw o bezpieczeństwo naszego głównego konta bankowego. Jest to przy tym niezwykle wygodne rozwiązanie, które sprawia, że płatności internetowe to zaledwie kilka kliknięć.

Bezpieczeństwo danych w PayPal jest zagwarantowane każdemu klientowi. W przeciwieństwie do innych rozwiązań i metod płatności, podczas używania PayPal sprzedawca widzi jedynie tylko adres e-mail i ewentualnie adres dostawy, podany przez użytkownika. Co więcej, każdy sprzedawca używający tego rozwiązania podlega weryfikacji, a w razie problemów klienci mogą liczyć na zwrot kosztów.

Jak działa PayPal? Rejestracja krok po kroku

Jedną z największych zalet płatności PayPal jest brak zbędnych procedur i formalności. Użytkownik musi jedynie posiadać konto w serwisie. Przy każdej płatności wystarczy jedynie zalogować się ustawionym przy rejestracji hasłem i potwierdzić zakup za pomocą jednego kliknięcia.


Jak założyć konto w serwisie PayPal?

 1. Przejdź na stronę paypal.com i wybierz opcję Załóż Konto. Zostaniesz poproszony o wybór typu konta. Zależnie od tego czy jesteś klientem indywidualnym, czy też przedsiębiorcą, PayPal oferuje rozwiązanie dostosowane do twoich potrzeb.
 2. Podczas rejestracji wymagane będzie podanie numeru telefonu i adresu e-mail. Upewnij się, że zarówno adres mailowy, jak i numer telefonu są aktywne, ponieważ mogą być później wymagane w celach uwierzytelniania.
 3. Wymagane będą także inne dane osobowe, takie jak imię, nazwisko oraz adres zamieszkania. Dane powinny zgadzać się ze stanem faktycznym, ponieważ w przypadkach włamań i nadużyć mogą stanowić podstawę do potwierdzenia swojej tożsamości i odzyskania konta.

Konto można założyć zarówno z poziomu komputera osobistego, jak i smartfona. Dla użytkowników mobilnych PayPal przygotował wygodną aplikację, dostępną na urządzenia z systemem Android i iOS.

PayPal – jak podpiąć kartę?

Konfiguracja płatności PayPal nie kończy się wraz z założeniem konta, ponieważ możemy opcjonalnie podpiąć pod nie naszą kartę kredytową lub debetową. Dzięki temu możliwe będzie dokonywanie zakupów nawet w przypadku niewystarczających środków na koncie PayPal, ponieważ zostaną one pobrane z naszej podpiętej karty. Oznacza to, że doładowywanie swojego konta będzie jedynie opcjonalną czynnością.

Jak podpiąć kartę pod PayPal?

 • Będąc zalogowanym do swojego konta PayPal, przejdź do zakładki Portfel, a następnie kliknij w opcję Powiąż kartę kredytową lub debetową.
 • Wprowadź informacje z karty, aby ją dodać.
 • Kliknij w przycisk Powiąż kartę.
 • W historii transakcji swojego banku znajdziesz przelew weryfikacyjny, wykonany na kwotę 6,50 zł. W opisie transakcji znajdziesz także czterocyfrowy kod.
 • Kod należy wprowadzić na swoim koncie PayPal aby potwierdzić, że należy ona do nas. Po jednorazowej weryfikacji kodem karta została dodana do konta.

Uwaga: Kwota 6,50 złotych, pobrana w celach weryfikacyjnych, zostanie nam zwrócona. Aby tak się stało, musi minąć jednak pewien okres czasu. Zazwyczaj trwa to od kilku minut do kilku godzin.

Dodawanie środków do konta PayPal

Jak dodać środki do konta PayPal? Okazuje się, że czynność ta jest równie prosta co podpięcie karty lub wykonanie dowolnego przelewu. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób krok po kroku zasilić swoje konto PayPal środkami z karty.

 1. Przejdź do zakładki Portfel, a następnie wybierz opcję Przelej środki.
 2. Wybierz opcję Dodawanie środków do konta.
 3. Za pomocą systemów Trustly lub DotPay zasilamy swoje konto. Całość powinna zająć maksymalnie kilka minut, po których będziemy mogli cieszyć się przesłanymi na konto środkami.

Możliwa jest także alternatywna, bardziej tradycyjna opcja, czyli wykonanie zwykłego przelewu. Dane do przelewu znajdziemy w wyżej wymienionej zakładce. Polecenie przelewu nie jest jednak równie szybką metodą, i należy mieć na uwadze to, że zaksięgowanie środków może zająć więcej czasu.

PayPal – funkcje i możliwości

Z jakich funkcji można korzystać, posiadając konto PayPal? Poniżej wymieniamy najciekawsze rozwiązania, jakie czekają na wszystkich zainteresowanych.

 • PayPal.Me – użytkownik może wygenerować specjalny, unikalny link, za pomocą którego rodzina, znajomi a także inne osoby mogą przesyłać jej pieniądze. Całość jest bezpieczna, szybka, i uproszczona do granic możliwości. Rozwiązanie to jest niezwykle popularne wśród internetowych artystów a także osób przyjmujących darowizny.
 • PayPal One Touch – jest to wyjątkowo szybka metoda płatności, która nie wymaga od użytkownika nawet logowania się. Klient wybiera własnoręcznie jedno urządzenie, które na stałe zapisuje dane jego konta, co pozwala na szybkie i bezproblemowe zakupy. Eliminuje to konieczność każdorazowego podawania hasła, co może być szczególnie przydatne w przypadku presji czasu.
 • Przelew za pomocą konta – konto PayPal może służyć także jako narzędzie płatnicze. Za pomocą dodanych na konto środków możliwe jest dokonanie transakcji lub wysłanie określonej kwoty znajomemu. Takie rozwiązanie zapewnia wysokie bezpieczeństwo, a przy tym jest proste i wszechstronne.

Ile kosztuje PayPal?

Wymienione powyżej funkcje i udogodnienia pozwalają sugerować, że całość obciążona jest sporymi kosztami. Jako konsumenci przyzwyczajeni jesteśmy, że za wygodę się płaci. PayPal pokazuje, że nie zawsze jest to regułą. Założenie i korzystanie z konta PayPal jest bezpłatne, niezależnie od tego czy mówimy o aplikacji mobilnej, czy też o przeglądarkowej wersji serwisu. Płacenie, wysyłanie i odbieranie środków w walucie PLN także nie jest obciążone żadnymi dodatkowymi kosztami.

Za co przyjdzie nam zapłacić podczas korzystania z PayPal? Przede wszystkim, opłaty pobierane są za przelewy i płatności dokonane za pomocą podpiętej karty. Z tego powodu w wielu przypadkach lepiej i taniej będzie zasilić konto wymagana sumą, aby uniknąć prowizji. Opłaty mogą obowiązywać także za konserwację i utrzymanie konta. W przypadku braku aktywności na koncie przez okres dłuższy niż 12 miesięcy, PayPal naliczy opłatę w wysokości 45 złotych.

Pewne koszty mogą dotyczyć także sprzedawców, którzy wybrali PayPal jako jedną z metod płatności za swoje usługi i towary. Prowizja wynosi 2,9% wartości transakcji + 80 groszy. Może się to okazać problematyczne w przypadku wykazywania większych obrotów, przez co PayPal otwarty jest na negocjacje z popularniejszymi sprzedawcami.

PayPal – bezpieczeństwo i prywatność

Czy PayPal jest bezpieczny? Takie pytanie mogą zadawać sobie osoby, które nie miały wcześniej styczności z tą usługą. Okazuje się, że PayPal jest w pełni bezpiecznym i sprawdzonym rozwiązaniem, któremu zaufały już miliony klientów. Brak podawania szczegółowych danych sprzedawcom, możliwość odzyskania pieniędzy w przypadku problemów a także bezproblemowy kontakt z obsługą klienta sprawiają, że rozwiązanie to nie wzbudza wątpliwości w kwestiach bezpieczeństwa. Ponadto, w każdej chwili możemy usunąć nasze konto i obecne na nim dane. Warto przy tym pamiętać, aby przelać środki z konta PayPal z powrotem na nasze konto bankowe, aby ich nie utracić.

PayPal – nasza opinia

PayPal to ciekawe i wygodne rozwiązanie, które zadowoli wszystkich entuzjastów płatności internetowych. Poza standardowymi funkcjami, znajdziemy w serwisie także szereg ułatwiających życie rozwiązań. Wszystko to przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa. Możemy śmiało polecić PayPal wszystkim osobom, które szukają wygodnej metody płatności. Przypominamy również o tym, aby usunąć konto jeżeli nie zamierzamy z niego korzystać. W przeciwnym wypadku po 12 miesiącach bez aktywności zostaniemy obarczeni opłatą.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

Waldemar

PayPal najgorsza firma , tak jak ich aplikacja na telefon !

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły