Niespłacanie swoich zobowiązań może się wiązać z dość nieprzyjemnymi konsekwencjami. Pierwszą z nich może być skierowanie sprawy do firmy windykacyjnej. Mało kto dobrze wspomina kontakt z taką firmą, gdyż te często działają na granicy moralności w celu odzyskania należności. Długotrwałe zaleganie z zapłatą wiąże się oczywiście z naliczaniem odsetek, które po pewnym czasie mogą stanowić dużą część kwoty do spłaty. Prawdziwe problemy zaczną się natomiast w momencie, kiedy będziemy mieć do czynienia z komornikiem. Wtedy poniesiemy również koszty egzekucji komorniczej. Wiele osób zastanawia się wtedy, co najpierw zajmie komornik. Czy będą to przedmioty dłużnika, jego nieruchomości, a może komornik zajmie konto bankowe i wynagrodzenie dłużnika? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przedstawić pokrótce, jak działa komornik.
Jak działa komornik?
W przeciwieństwie od firmy windykacyjnej, praca komornika może być rozpoczęta dopiero po uzyskaniu tytułu wykonawczego egzekucji komorniczej. Ten zaś może zostać wydany wyłącznie przez sąd, kiedy wierzyciel skieruje do niego sprawę – wniosek o wydanie nakazu zapłaty.
Wtedy rozpoczyna się egzekucja komornicza, a sam dłużnik o wszystkim jest informowany poprzez korespondencję listowną. Są także inne sposoby, aby dowiedzieć się, czy mam komornika. W przypadku egzekucji komorniczej często pojawiają się pytania, na które odpowiedzi znajdziesz w naszych poradnikach:
- czy komornik może zająć rzeczy należące do osoby trzeciej?
- ile komornik może zabrać z emerytury?
- komornik, a praca za granicą
- czy komornik może zabrać trzynastą i czternastą emeryturę?
- czy komornik ściąga dług z rodziny?
- pozostałe artykuły na temat komornika
Co najpierw zajmuje komornik? Konto bankowe, wynagrodzenie, rzeczy należące do dłużnika, a może nieruchomości?
Podczas przeprowadzania egzekucji komorniczej, ten urzędnik państwowy przede wszystkim działa na wniosek wierzyciela. Określają to odpowiednie przepisy (Art. 786 i kolejne w Kodeksie Postępowania Cywilnego). To wierzyciel wskazuje, skąd komornik może ściągać należności. Może wskazać więc na rachunek bankowy, zgromadzone środki pieniężne w gotówce, ruchomości oraz nieruchomości.
Jeżeli komornik otrzymał listę źródeł, z których może wyegzekwować spłatę długu, sam dokonuje wyboru. Co ważne, w przeciwieństwie do firm windykacyjnych komornik zawsze kieruje się też dobrem dłużnika. Sposób egzekucji powinien być zatem jak najmniej uciążliwy dla niego.Egzekucja komornicza nie może również naruszać dobrego imienia, czy godności dłużnika. Taki zapis także znajdziemy w Kodeksie Postępowania Cywilnego – Art. 799.
Komornik ocenia, jak najłatwiej wyegzekwować spłatę długu
Praktyka pokazuje, że komornik zwykle kieruje się dość prostą zasadą: im łatwiej ściągnąć dług, tym lepiej. Najłatwiejsze, a z punktu widzenia dłużnika również najtańsze , jest zwykle zajęcie rachunku bankowego. W następnej kolejności zwykle komornik kontaktuje się z pracodawcą w celu określenia wynagrodzenia dłużnika i zajmuje jego część. Zobacz ile komornik może zabrać z pensji w 2022 roku.
Jeżeli środki znajdujące się na rachunku bankowym lub wynagrodzenie wystarczą do spłaty długu i pokrycia kosztów komorniczych, egzekucja komornicza nie będzie dotyczyła ruchomości, a tym bardziej nieruchomości dłużnika. Egzekucja z nieruchomości dłużnika jest ostatecznością. Wierzyciel musi złożyć taki wniosek komornikowi – egzekucja z nieruchomości wiąże się bowiem z dość sporym kosztem dla wierzyciela. Warto natomiast wiedzieć, że dłużnik zawsze może spróbować dogadać się z komornikiem.