Komornik a praca za granicą – wszystko, co należy wiedzieć

komornik a praca za granica

Wielu dłużników z komornikiem nie jest pewnych swojej sytuacji, ponieważ uprawnienia funkcjonariusza publicznego są naprawdę szerokie, i nie wszystkim do końca znane. Sprawa jeszcze bardziej komplikuje się, gdy dana osoba wykonuje pracę zarobkową poza granicami Polski. Wówczas pojawiają się obawy o to, czy komornik może zablokować zagraniczne konto bankowe, bądź zająć wynagrodzenie uzyskane za pracę za granicą. Dzisiaj postaramy się rozwiać wątpliwości dotyczące tych kwestii, więc zapraszamy do lektury.

Czy komornik może zająć pieniądze za pracę za granicą?

Komornik ma prawo jedynie do egzekwowania swoich działań na terenie Polski, toteż nie może on np. wejść do mieszkania dłużnika, które znajduje się poza granicami kraju. Nie oznacza to, że nie będzie miał dostępu do zarobionych przez dłużnika pieniędzy. Jeżeli środki zarobione za granicą znajdują się na polskim koncie bankowym, to mogą one zostać zajęte. Taką sytuację określa się jako zablokowanie konta bankowego.

Inaczej sprawa wygląda z zagranicznymi kontami bankowymi, do których komornik nie ma dostępu i nie może ich zablokować. Takie działanie zostałoby uznane za podważanie suwerenności innego państwa, ponieważ banki muszą dostosowywać swoje usługi do prawa obowiązującego na danym terenie.

Ile wynagrodzenia za pracę za granicą może zająć komornik?

Dłużnicy, w sprawie których trwa egzekucja komornicza, nie muszą obawiać się o to że zostanie im zabrane całe wynagrodzenie. Kwota wolna od zajęcia to obecnie maksymalnie 75% z minimalnego miesięcznego wynagrodzenia. Oznacza to, że dłużnikowi na życie zostanie przynajmniej 2100 złotych.

Istnieją przypadki, w których osoby zadłużone pracują “na czarno” poniżej minimalnej krajowej płacy, tak aby zachować kilkaset złotych więcej. Nie polecamy takiego działania, ponieważ nie dość że nie gwarantuje ono stałych i rzetelnych dochodów, to wiąże się z negatywnymi konsekwencjami. Praca bez umowy nie wlicza się do składek ZUS, co oznacza że dłużnik nie oszczędza pieniędzy na swoją emeryturę, a pracodawca może spotkać się z karą finansową.

Pobyt za granicą jako ratunek przed komornikiem?

Warto podkreślić, że tymczasowy pobyt za granicą nigdy nie jest dobrym sposobem na uniknięcie działań komornika. Takie postępowanie może tylko dodatkowo pogłębić problemy osoby zadłużonej, i nie uchroni jej majątku przed zajęciem. Komornik może wejść do mieszkania dłużnika nawet podczas jego nieobecności, czego efektem będzie zajęcie cennych składników majątku na poczet spłaty długu. W przypadkach, gdy drzwi do mieszkania osoby zadłużonej są zamknięte, komornicy korzystają z pomocy ślusarza. Trudno jest więc dobrze ukryć swój majątek, chociaż wielu Polaków szuka metody na to, by przechytrzyć komornika.

Co komornik może zająć osobie pracującej za granicą?

Wbrew pozorom, komornik który wszedł do mieszkania dłużnika obecnie pracującego za granicą, może zająć nie tylko cenne ruchomości. Możliwe jest także zajęcie papierów wartościowych, takich jak obligacje, i zbywalnych praw majątkowych. W szczególnych przypadkach możliwe jest zajęcie nieruchomości dłużnika, jeżeli pozostałe składniki majątku nie wystarczą na pokrycie długu.

Chronione przed zajęciem są natomiast przedmioty niezbędne do codziennego funkcjonowania dłużnika, takie jak podstawowa odzież, środki higieny oraz urządzenia gospodarstwa domowego. W przypadku osób o złym stanie zdrowia lub z niepełnosprawnościami, zajęciu nie ulegają także pomoce i wyroby medyczne.

Pracuję za granicą – czy komornik może zająć majątek rodziny, która mieszka w Polsce?

Według polskiego prawa, komornik nie może ściągać długu z rodziny danej osoby. Zdarzają się przypadki zajęcia przedmiotów należących do osoby, która nie jest dłużnikiem. Nie są to celowe działania, a jest to jedynie wynik pomyłki, wynikającej z tego że komornik nie ma obowiązku sprawdzać, do kogo dokładnie należy przedmiot. Jeżeli więc z domu dłużnika zostały zajęte przedmioty, które należą do kogoś innego, to osoba pokrzywdzona powinna skierować do komornika odpowiednie pismo z wyjaśnieniem sytuacji. Wówczas możliwe jest odzyskanie należności. Takie sytuacje zdarzają się często na skutek pożyczania rzeczy dłużnikowi, który potem przechowuje je u siebie.

Jakie inne metody stosuje się, aby ukryć majątek przed komornikiem?

Praca bez umowy i transfer pieniędzy na zagraniczne konto bankowe to tylko jedne z wielu sposobów, jakie stosują Polacy aby poradzić sobie z komornikiem. Równie często stosuje się otwieranie licznych alternatywnych rachunków w SKOKach i poprzez wirtualne karty kredytowe. W przypadku dóbr fizycznych dłużnicy często dają poszczególne składniki majątku na przechowanie osobom, które nie są objęte komornikiem. Osoba trzecia nie musi obawiać się że komornik wejdzie jej do mieszkania, więc mogłoby się wydawać że przechowywany u niej przedmiot jest bezpieczny.

Mimo potencjalnych korzyści, wyżej wymienione metody nie są działaniem godnym polecenia. Wszelkie sposoby na walkę z komornikiem tylko wydłużają egzekucję komorniczą i nie zwalniają dłużnika z opłat za działania funkcjonariusza publicznego. Przypominamy, że koszt działań komorniczych ponosi sam dłużnik, i stanowią one określony prawnie procent od roszczenia.

Co zrobić, aby uniknąć egzekucji komorniczej?

Egzekucji komorniczej da się uniknąć, podejmując wcześniej odpowiednie działania prewencyjne. Najlepiej zrobić to w momencie, w którym pojawią się wątpliwości odnośnie spłaty zobowiązania w terminie. Warto wówczas skontaktować się z wierzycielem, aby polubownie wyjaśnić sprawę. Może okazać się, że druga strona będzie skłonna do współpracy, efektem czego będzie wypracowanie rozwiązania, które zadowoli obie strony. W przypadku braku chęci kooperacji ze strony wierzyciela, alternatywą jest zaciągnięcie chwilówki online, z której środki przeznaczyć można na spłatę zobowiązania na czas.

Nie tylko komornik – inne skutki braku spłaty zobowiązań

Niezależnie od tego, czy dana osoba pracuje na terenie Polski, czy też za granicą, skutki braku spłaty zobowiązań w terminie są dotkliwe i mogą być odczuwalne przez długie lata. Przede wszystkim, wierzyciele którzy nie mogą odzyskać należności od dłużnika, mogą umieścić informację o zaistniałej sytuacji w rejestrach i bazach dłużników. Obecność dłużnika w bazach BIK, BIG i KRD może skutecznie uniemożliwić otrzymanie kredytu bankowego, a w niektórych przypadkach nawet zwykłej pożyczki online. Kwestia ta dotyczy jedynie usług świadczonych na terenie Polski.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

Jurek

witam jestem zainteresowany pomocą w rozwiązaniu problemów finansowych

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły