Postępowanie komornicze to utrapienie dla niemal trzech milionów Polaków. Takie działanie jest najczęściej skutkiem niespłaconych zobowiązań, takich jak pożyczki, kredyty, a także rachunki. Wielu dłużników obawia się, że komornik zajmie im także trzynastą i czternastą emeryturę. Czy obawy te są uzasadnione? Przekonacie się o tym, czytając nasz artykuł.
Czy komornik może zająć emeryturę?
Wbrew niektórym opiniom, komornik ma prawo zająć część emerytury na poczet spłaty zadłużenia. Funkcjonariusz publiczny musi jednak przy tym przestrzegać prawa o kwocie wolnej od zajęcia komorniczego, a także pamiętać o górnym progu zajęcia.
Warto pamiętać o tym, że:
- Nie dojdzie do sytuacji, w której dłużnik nie zostanie bez żadnych środków
- Wysokość zajmowanej kwoty zależy od wysokości uzyskiwanej emerytury
- Górny próg zajęcia komorniczego wyliczany jest procentowo, więc jest równomierny do otrzymywanej emerytury
Ile z emerytury może zająć komornik?
W celu ustalenia, ile może zabrać komornik z emerytury w 2021 roku, przyjrzyjmy się kwocie wolnej od potrąceń w przypadku świadczeń realizowanych dzięki ubezpieczeniu społecznemu. Obecnie kwota ta wynosi 916,07 złotych. Warto przy tym wspomnieć, że nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku emerytur przyznawanych z powodu częściowej niezdolności do pracy. W takich przypadkach kwota ta wynosi 732, 86 złotych.
Obecnie komornik może zająć emerytowi maksymalnie 25% wypłacanego świadczenia. Przykładowo, osoba z emeryturą w wysokości 2000 złotych brutto może oczekiwać, że komornik zajmie jej około 324,50 złotych. Nie dotyczy to przypadków, w których emerytury opiewają na bardzo niskie kwoty, przez co funkcjonariusz publiczny nie zajmie kwoty stanowiącej górny procentowy próg.
Czy trzynasta i czternasta emerytura może zostać zajęta?
Trzynasta i czternasta emerytura są świadczeniami, które nie podlegają zajęciu komorniczemu. Może jednak dojść do pomyłki, ponieważ pieniądze ze świadczeń często trafiają na główne konto bankowe emerytów. Zablokowane konto przez komornika oznacza dostęp do jedynie części swoich środków, a skutkiem przeoczenia może być także zablokowanie środków ze świadczenia emerytalnego. W takich przypadkach możliwe jest odwołanie się od działania komorniczego poprzez złożenie skargi na działania komornika, co prowadzi do odzyskania swojej należności. Inną metodą jest bezpośredni kontakt z komornikiem, który powinien odbyć się natychmiast po zauważeniu pomyłki.
Takim sytuacjom można jednak zapobiegać, np. decydując się na otrzymywanie środków ze świadczeń za pomocą dostarczenia środków poprzez Pocztę Polską. Pieniądze trafią bezpośrednio do danego emeryta, dzięki czemu będzie miał on pewność, że otrzymał całą kwotę.
Czy inne składniki majątku są zabezpieczone przed komornikiem?
Jak powszechnie wiadomo, komornicy mają szeroki zakres uprawnień i sposobów na przeprowadzenie skutecznej egzekucji zadłużenia. Zajęciu komorniczemu podlega nie tylko część otrzymywanego wynagrodzenia i emerytury, lecz także inne składniki majątku. Mogą to być cenne przedmioty, papiery wartościowe, zbywalne prawa majątkowe, a także nieruchomość należąca do dłużnika. Istnieją jednak pewne elementy, do których komornik nie ma prawa.
Zajęciu komorniczemu nie podlega:
- odzież i przybory niezbędne do pracy
- materiały niezbędne do edukacji
- ubrania potrzebne do codziennego funkcjonowania
- przedmioty higieny osobistej, takie jak szczoteczka do zębów, pościel, bielizna i piżama
- wyroby medyczne niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia
- urządzenia i pomoce dla osób niepełnosprawnych
- zapas żywności i opału starczący dłużnikowi i jego rodzinie na miesiąc
- urządzenia domowe niezbędne do funkcjonowania gospodarstwa domowego, takie jak pralka, kuchenka itp.
Uwaga: Zajęciu komorniczemu nie podlega także majątek osób trzecich. Dłużnik nie musi obawiać się, że komornik zacznie ściągać dług z rodziny lub bliskich znajomych. Zdarzają się jednak przypadki, w których na rzecz pomyłki zostanie zajęta cudza własność np. rower pożyczony dłużnikowi, znajdujący się na terenie jego mieszkania. W takich przypadkach niezbędne będzie skontaktowanie się z komornikiem, aby odzyskać niesłusznie zajęty majątek.
Czy komornik powiadamia emerytów o swoich działaniach?
Egzekucja komornicza jest dla dłużnika nieprzyjemnym doznaniem nie tylko z powodu zajęcia majątku, lecz także z racji tego, że jest negatywnym zaskoczeniem. Komornik nie musi powiadamiać osoby zadłużonej o zajęciu odpowiedniej kwoty z jej konta bankowego, a nawet może wejść do mieszkania dłużnika podczas jego nieobecności. Dla wielu osób jest to źródłem sporego stresu, ponieważ większość z nas woli dobrze znać swoją sytuację i wiedzieć, czego oczekiwać.
W celu lepszego zapoznania się z możliwościami komornika zapraszamy do przeczytania naszego artykułu: Czy komornik może wejść do mieszkania? Uprawnienia komornika.
Czy da się ukryć emeryturę przed komornikiem?
Spora część Polaków szuka sposobu na to, by przechytrzyć komornika. Przykładowo, osoby pracujące często podejmują się pracy “na czarno”, tak aby komornik nie mógł zlokalizować ich wynagrodzenia. W przypadku rencistów metodę tą zastępuje ukrywanie swojego dobytku za pomocą alternatywnych kont bankowych, SKOKów, a także przechowywaniu gotówki w niedostępnym dla komornika miejscu. Odradzamy jednak stosowania takich rozwiązań, ponieważ mogą one na dłuższą metę prowadzić do negatywnych konsekwencji i są dla dłużnika ryzykowne.
Jak emeryt może uniknąć egzekucji komorniczej?
Stres i niedogodności związane z komornikiem są szczególnie szkodliwe dla osób starszych, przez co o wiele lepszą sytuacją jest brak konieczności egzekucji zadłużenia z jego pomocą. Nie zawsze jest to możliwe, ale w większości przypadków da się zapobiec temu na czas. W momencie obaw o spłatę długu w terminie, lepiej wcześnie skontaktować się z wierzycielem i spróbować polubownie załatwić sprawę. W wielu przypadkach jest to możliwe. Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe często idą na ustępstwa i pozwalają ustalić nowy plan spłaty, który odpowiada obu stronom.
Jeżeli jednak wierzyciel nie chce współpracować, to istnieją inne rozwiązania. Środki na szybką spłatę zobowiązania można uzyskać zaciągając kredyt gotówkowy lub korzystając z pożyczki dla emerytów. Trzeba jednak zachować przy tym szczególną ostrożność, aby nie wpaść w spiralę zadłużeń. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem na uniknięcie działań komorniczych jest spłata zobowiązań na czas, co polecamy wszystkim naszym czytelnikom.
Konsolidacja – sposób na uniknięcie komornika i zachowanie emerytury
Popularnym działaniem prewencyjnym, podejmowanym przez wiele osób, jest zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego lub pożyczki konsolidacyjnej. Konsolidacja oznacza połączenie wielu zobowiązań w jedną mniejszą ratę, co może szczególnie pomóc emerytom z niskimi dochodami. Wszystkie zobowiązania spłaca się wówczas za pomocą jednej opłaty, więc jest to znacznie prostsze. Zazwyczaj okres spłaty jest wtedy dłuższy, ale za to rata jest o wiele mniejsza, co pomaga ustabilizować się finansowo.
Wspomnieliśmy nie tylko o kredytach, ale także pożyczkach konsolidacyjnych, ponieważ banki mają stosunkowo wysokie wymagania. W przypadku odmowy ze strony banku warto próbować znaleźć dobrą prywatną firmę, która udziela pożyczki konsolidacyjne. Wielu klientów szuka najlepszych ofert poprzez liczne fora, zestawienia, a także ranking pożyczek online, w którym znajdują się jedynie zaufane i sprawdzone rozwiązania.