Czy komornik może ściągać dług z rodziny? Wszystkie informacje

dług z rodziny

Postępowanie komornicze nie jest niczym przyjemnym i naraża osobę zadłużoną na stres. Co więcej, osoby z najbliższego otoczenia dłużnika mogą obawiać się, że problemy dotkną także nich. Chociaż najczęściej są to przypuszczenia bezpodstawne, to jednak zdarzają się wyjątki. Dzisiejszy artykuł poświęcony będzie odpowiedzialności za zadłużenie a także procesowi egzekucji występującego długu, oraz informacjom czy komornik może ściągać dług z rodziny. Podpowiemy naszym czytelnikom, jak zapobiegać negatywnym skutkom braku terminowych spłat i jak poprawić swoją sytuację. Jeżeli więc chcecie zapoznać się z zasadami egzekucji długów i ich konsekwencjami, to zapraszamy do lektury. 

Kto jest odpowiedzialny za dług?

Odpowiedzialność za wszelkie zobowiązania finansowe danej osoby ponosi ona sama. Żaden podmiot trzeci nie może zostać zmuszony do spłacania zadłużenia za inną pełnoletnią osobę. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pierwotny dłużnik zmarł, przez co zobowiązanie przeszło na inną osobę, która przyjęła spadek w całości, bądź z dobrodziejstwem inwentarza. Taka osoba może także odrzucić spadek całościowo, przez co przejdzie on na następną osobę w kolejce dziedziczenia. Jak więc widać, nie da się zmusić kogoś do spłacenia długu za inną osobę.

Brak obaw o zajęcie komornicze nie dotyczy jedynie przedmiotów, lecz także papierów wartościowych, nieruchomości oraz pieniędzy. Tytuł wykonawczy nadawany przez sąd sprawia, że komornik może prowadzić postępowanie egzekucyjne jedynie wobec osoby o danym imieniu i nazwisku oraz numerze PESEL. Warto także wiedzieć, iż komornik nie może działać z zaskoczenia. Jeżeli proces egzekucyjny odbywa się bez uprzedniego otrzymania jakichkolwiek pism sądowych, to możliwe jest wszczęcie postępowania sądowego w sprawie zablokowania działań komorniczych. Sytuacje, w których dłużnik dowiaduje się o zadłużeniu dopiero od komornika są jednak rzadkością, ponieważ wcześniej wierzyciele wysyłają liczne przypomnienia i przedsądowe wezwanie do zapłaty.

Czy inne osoby mogą uczestniczyć w spłacie zadłużenia?

Zdarzają się jednak sytuacje, które pozwalają dłużnikowi skorzystać z pomocy innej osoby. Przykładowo, rodzina bądź bliscy znajomi mogą dobrowolnie zdecydować o chęci udzielenia wsparcia finansowego i wysyłać wpłaty na poczet długu do wierzyciela. Podobnie jest z osobami niepełnoletnimi, które nawet mimo bycia kolejnymi w kolejce dziedziczenia mogą uniknąć długu, ponieważ ich rodzice mogą wysłać odpowiedni wniosek o zrzeczeniu się spadku w ich imieniu.

Czy są wyjątki od powyższych zasad? Okazuje się, że tak. Jeżeli przykładowo nasze niepełnoletnie dziecko uszkodzi czyjeś mienie, to odpowiedzialność za rekompensatę wyrządzonych strat przypada na nas. Istnieje także pojęcie tzw. odpowiedzialności solidarnej biernej, czyli sytuacji w której kilku dłużników może być zobowiązanych do spłaty jednego długu. Przykładem takiego zjawiska są długi zaciągane przez małżonków bądź wspólników prowadzących firmę.

Czy komornik może zająć własność innej osoby?

Teoretycznie komornik nie ma prawa zająć własności osoby, która nie jest dłużnikiem objętym postępowaniem egzekucyjnym. W praktyce jednak sporadycznie zdarzają się pomyłki, na skutek których zajęciu podlegają przedmioty należące do kogoś innego. Przykładowo, urządzenie elektroniczne pożyczone osobie zadłużonej może zostać uznane przez komornika za jego własność, w efekcie czego zostanie ono zajęte. Aby wyjaśnić tą sytuację należy złożyć odpowiednie pismo, w którym osoba pokrzywdzona wnioskować będzie o zwrot należności.

Pomyłki i niedopatrzenia zdarzają się częściej jeżeli dłużnik mieszka z rodziną bądź współdzieli swój pokój z inną osobą. Uprawnienia komornicze pozwalają funkcjonariuszowi publicznemu na wejście do mieszkania dłużnika nawet jeżeli nie ma go w domu, a w takiej sytuacji nie ma możliwości wyjaśnić pomyłki na miejscu.

Co zrobić, aby uniknąć komornika?

Wielu Polaków aktywnie szuka sposobów by przechytrzyć komornika. Najczęściej takie działania kończą się jednak fiaskiem, ponieważ są nieskuteczne bądź najzwyczajniej w świecie niezbyt legalne a do tego szkodliwe. Przykładem jest “praca na czarno”, której wielu dłużników podejmuje się w celu ukrycia swoich zarobków przed funkcjonariuszami publicznymi. Niestety, taki sposób wykonywania swojej pracy nie gwarantuje otrzymania obiecanych pieniędzy, a dla pracodawcy może być ryzykiem wysokich kar finansowych i odpowiedzialności prawnej. Dlatego też jedynym godnym rekomendacji sposobem na pozbycie się komornika jest spłata całego zadłużenia.

Nieco więcej możliwości mają osoby, które nie mają jeszcze styczności z komornikiem, ale obawiają się że nie spłacą raty na czas. Wówczas najlepiej jest skontaktować się od razu z wierzycielem i spróbować polubownie załatwić sprawę. Może okazać się, że trafimy na osobę wyrozumiałą, z którą pójdziemy na kompromis i ustalimy nowy plan spłaty, odpowiadający obu stronom. Istnieje jednak ryzyko tego, że wierzyciel nie będzie zbyt chętny do kooperacji i nie przystanie na naszą prośbę. W takich przypadkach najlepiej jest szukać dodatkowego źródła pieniędzy.

Jak uzyskać środki na spłatę długu?

Środków na spłatę zadłużenia najlepiej szukać już w momencie, w którym pojawiają się u nas obawy o brak możliwości spłaty długu w terminie. Lepiej jest nie zwlekać, aby uniknąć wszelkich negatywnych konsekwencji, w tym komornika. Uregulowanie opłat w terminie pozwala także zachować dyskrecję, i przywrócić swoje życie na właściwe tory. Dobrym sposobem na uzyskanie niezbędnych pieniędzy są wszelkiej maści kredyty gotówkowe. Wnioskować o nie należy na dość wczesnym etapie problemów ze spłatą, ponieważ jeżeli zostaniemy wpisani do baz i rejestrów dłużników, to banki nie będą skłonne z nami współpracować.

Metodą na uzyskanie potrzebnych środków bez kontaktu z bankami są pożyczki prywatne. Nie tylko pozwalają one otrzymać finansowe wsparcie osobom figurującym w bazach dłużników, lecz także są wygodne i szybkie. Dzięki pożyczkom i chwilówkom osoby bez zdolności kredytowej mogą wnioskować o pieniądze przez internet, i otrzymać je nawet w ciągu 15 minut od wysłania wniosku. U niektórych osób pojawiają się obawy odnośnie bezpieczeństwa tak wygodnego rozwiązania, jednak i w tym aspekcie nie ma się o co martwić. W internecie dostępnych jest mnóstwo zestawień najlepszych chwilówek, chwalonych zarówno przez specjalistów, jak i zwykłych użytkowników. Zaglądanie w ranking pożyczek online jest gwarancją uzyskania nie tylko atrakcyjnej, lecz także sprawdzonej i zaufanej pożyczki.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

Teresa

Witam nie powinno się spłacać długu przedawnionego który ma 20lat a może to możliwe co z tym prawem i zabrać 40 tysięcy pozostawiając bez środków do życia

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły