Jak sprawdzić, czy mam komornika? Oto wszystko, co musisz wiedzieć

komornik

Kiedy komornik zajmuje konto? Czy warto sprawdzać swoje zadłużenie? Co może, a czego nie może komornik? Jak zweryfikować swoje zadłużenie? I jak się nie pogubić? 

Jeśli szukasz wartościowych informacji, jesteś w dobrym miejscu. Dzisiaj dowiesz się: 

Jesteś ciekawy, jak się w tym wszystkim odnaleźć? Zaczynamy! 

Kiedy dług trafia do komornika? 

Na pewno nie od razu 🙂 Musisz wiedzieć o tym, że polskie prawo jest skonstruowane w określony sposób. Dług może być przekazany do komornika dopiero wtedy, kiedy podjęto już wcześniej próby windykacji, ale nie przyniosły one pożądanych skutków. 

W skrócie: Twój dług trafia do kancelarii komorniczej dopiero wtedy, kiedy działania windykacyjne nie przyniosły efektu i kiedy (uwaga, ważne!), wierzyciel zdecyduje się skierować sprawę do sądu. 

To znaczy, że zanim Twój dług trafi do komornika, będziesz miał kilka szans na spłacenie swoich należności – prawdopodobnie dostaniesz różne pisma, a także odwiedzi Cię urzędnik 🙂

Jeśli to nie przyniesie skutku, Twój dług trafi do kancelarii komorniczej. 

I tak jest w większości przypadków. Jednakże zdarzają się sytuacje, w których możesz nie być świadomy uruchomionej wobec Ciebie procedury egzekucyjnej. Jak to możliwe? 

Dzieje się tak wtedy, kiedy:

  1. zmienisz miejsce zamieszkania,
  2. ktoś wyłudzi chwilówkę / kredyt na Twoje dane. 

Jak sprawdzić, czy mam komornika?

Warto wiedzieć o tym, że informacje o dłużnikach nie znajduje się w tajemnych księgach instytucji finansowych. Informacja o Twoim stanie zadłużenia jest i musi być jawna, a to znaczy, że Ty masz do niej wgląd, a jednocześnie komornik nie może jej zataić. 

Gdzie można znaleźć taką informację? Między innymi w zawiadomieniu o wszczęciu egzekucji komorniczej. 

Natomiast co zrobić, kiedy proces trwa już kilka miesięcy (lub lat) i nie do końca wiesz, ile jesteś winien wierzycielowi? 

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie pisma do komornika – wystarczy zwykły wniosek o stanie zadłużenia. 

W tym miejscu znajdziesz darmowy wzór pisma do komornika. 

Wracając do tematu, pamiętaj, żeby w takim wniosku zawrzeć: 

  • dane komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjnego,
  • dane firm, u których masz dług,
  • miejscowość i aktualną datę,
  • swoje dane osobowe,
  • sygnaturę akt,
  • i czytelny podpis.

Aczkolwiek to nie koniec – główną częścią aktu jest tzw. opis. Nie martw się – nie ma tam nic skomplikowanego. Chodzi jedynie o napisanie fragmentu nt. udzielenia informacji o Twoim stanie zadłużenia. 

WSKAZÓWKA: Jeżeli chcesz mieć 100% pewności, że komornik otrzymał Twój wniosek, koniecznie wyślij go listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. 

“A co jeśli nie otrzymam odpowiedzi?” 

Wtedy sprawa jest prosta – składasz skargę na czynności komornika, ponieważ ma on OBOWIĄZEK podania pełnej kwoty zadłużenia – nie może zatajać tej informacji. 

Tutaj znajdziesz darmowy wniosek skargi. 

“A co jeśli nie mogłem odebrać z kancelarii pisma komorniczego?”

W takiej sytuacji warto zapytać u źródła i skontaktować się bezpośrednio ze swoim wierzycielem. Od niego uzyskasz wszelkie potrzebne informacje. 

Jest też druga opcja – jeśli uda Ci się ustalić dane konkretnego urzędnika, który zajmował się Twoją sprawą, możesz do niego wysłać wyżej wspomniany wniosek. 

Wracając do tematu. trzecią opcją na sprawdzenie wysokości Twojego długu polega na zajrzeniu do różnego rodzaju baz dłużników, takich jak: 

  • BIK (Biuro Informacji Kredytowej), 
  • KRD (Krajowy Rejestr Długów), 
  • czy ERIF ( Biuro Informacji Gospodarczej). 

Tutaj nie można zapomnieć o kosztach – w BIKu płaci się 39 zł za jednorazowe pobranie raportu. Dzięki temu dowiesz się, jaka jest Twoja historia kredytowa. 

Natomiast w zależności od rodzaju wierzycieli, jeśli Twoje długi pochodzą również z firm leasingowych, administracji rządowej czy ubezpieczalni, warto zajrzeć do KRD. 

W ERIF znajdziesz wszystkie dostępne informacje o zadłużeniu na rynkach bankowych, multimedialnych, finansowych czy telekomunikacyjnych. Tutaj koszty nie są wysokie – możesz raz na pół roku sprawdzić, czy zalegasz z płatnościami. 

Kiedy najlepiej sprawdzą się bazy dłużników, a kiedy wniosek? 

Jeśli Twoje zadłużenie powstało na skutek niespłacania pożyczek czy kredytów, zajrzyj to KRD / BIK / ERIF. Warto dodać, że w bazach nie znajdziesz informacji o kosztach związanych z: 

  • postępowaniem sądowym,
  • postępowaniem komorniczym,
  • czy długami alimentacyjnymi. 

Wtedy, dla pewności, zdecydowanie lepiej jest wysłać wniosek. 

Najpopularniejsze bazy dłużników (BIK / KRD / ERIF)

Co znajdziesz w raportach baz dłużników? 

  1. Zaciągnięte kredyty hipoteczne, gotówkowe, konsolidacyjne +  zobowiązania wobec firm pożyczkowych. 
  2. Przeterminowane płatności za prąd, gaz i telefon.

BIK

W BIKu znajdziesz m.in. : 

  • historię zobowiązań kredytowych, 
  • historię zobowiązań finansowych,
  • oraz np. ocenę zdolności kredytowej. 

PS. Współpracownicy BIKu zgłaszają na bieżąco każdy złożony w banku wniosek o kredyt / o pożyczkę w instytucjach pozabankowych. Sprawdź swój BIK za darmo.

PS2. Do BIKu raportują tylko współpracujące z nim firmy. Dlaczego to jest ważne? Jeśli BIK nie współpracuje z podmiotem, którego jesteś dłużnikiem, nie znajdziesz tam informacji o swoim zobowiązaniu. 

KRD

  1. KRD zbiera zgłoszenia o zobowiązaniach osób prywatnych oraz firm. 
  2. Do tej bazy raportują firmy pożyczkowe i ubezpieczeniowe + usługodawcy. 
  3. Znajdziesz tam bazę danych nt. niezapłaconych faktur, mandatów i czynszów. 
  4. Przy pobraniu raportu Twoja tożsamość jest weryfikowana. 
  5. Ciekawostka: możesz też sprawdzić listę osób, które kiedykolwiek prosiły o udostępnienie informacji na Twój temat.

Tu sprawdzisz swój raport KRD za darmo.

ERIF

  1. To jedna z instytucji wchodzących w skład Biura Informacji Gospodarczej.
  2. Do tej bazy mogą trafić informacje o niespłaconych długach osób fizycznych, osób prawnych (np. spółdzielni), a także jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej. 
  3. W bazie znajdują się wpisy dot. niespłaconych pożyczek i kredytów. Znajdziesz tam też informacje o wierzycielach, którzy regulują swoje należności w terminie. 
  4. Aby trafić do ERIF, Twój dług musi wynosić min. 200 zł w przypadku posiadania statusu konsumenta. 
  5. Raport od ERIF może być pobrany bezpłatnie raz na 6 miesięcy. 

Tu sprawdzisz swój ERIF za darmo.

Proces (zawiadomienie / korespondencja / rozmowa)

Wracając na chwilę do pierwszego punktu – zawsze będziesz poinformowany o egzekucji komorniczej. Komornicy bowiem mają obowiązek wysłania do Ciebie pisma. To ich pierwszy krok i podstawowy obowiązek w każdej sprawie komorniczej.

Warto wiedzieć, że powiadomienie jest wysyłane w formie listu poleconego z potwierdzeniem odbioru. Data odebrania i podpis mają duże znaczenie w sądzie – kiedy potwierdzasz odbiór, dajesz znak organom państwowym, że jesteś należycie poinformowany o postępowaniu komorniczym. 

Kiedy zostanie ono już wszczęte, komornik będzie mógł po kolei zająć różne elementy Twojego majątku (rachunek bankowy, świadczenia czy wynagrodzenia za pracę – o tym za chwilę). 

PS. Po pierwszym piśmie od komornika nie trzeba składać już wniosku czy patrzeć doi baz dłużników – w piśmie jest zawarta informacja o kwocie zadłużenia i danych wierzyciela. 

Co to jest zbieg egzekucji?

Jeszcze o tym nie mówiliśmy, a warto o tym wspomnieć – niewiele osób tak naprawdę wie, czym jest zbieg egzekucji. 

Używamy tego terminu wtedy, kiedy dłużnik ma więcej niż jedną egzekucję komorniczą, dysponując tym samym majątkiem. 

O zbiegu egzekucji mówimy np. wtedy, kiedy wobec tego samego majątku jest już skierowane kilka egzekucji komorniczych (w jednym momencie). 

Co na to przepisy? 

Przepisy kpc. mówią jasno: nie można prowadzić kilku egzekucji komorniczych na ten sam przedmiot majątku! 

Zatem kto ma pierwszeństwo? 

Komornik, który pierwszy rozpoczął egzekucję na danym przedmiocie. 

Rachunek bankowy a zajęcie komornicze 

Wróćmy do punktu czwartego. Czy rachunek bankowy może być zajęty w ramach postępowania komorniczego? Czy komornik może zająć konto bez zawiadomienia? Niestety – tak. 

I brak środków na koncie bankowym nie stanowi żadnej wymówki – może się zdarzyć tak, że o zajęciu konta dowiesz się dopiero wtedy, kiedy dostaniesz wypłatę. 

Zgodnie z tym, co pisaliśmy wcześniej, instytucje mogą zajmować część wynagrodzenia z pracy w przypadku trwającego postępowania komorniczego. 

W istocie, konto bankowe jest pierwszym krokiem w podróży do skutecznego wyegzekwowania świadczenia. Dlaczego tak jest? Z konta najłatwiej jest ściągnąć pieniądze. Dopiero potem (po zajęciu rachunku) następuje zajęcie innych dóbr dłużnika, które trzeba wystawić na licytację. 

Pamiętaj jednak, że może się zdarzyć sytuacja, w której egzekucja komornicza jest dla Ciebie całkowitym zaskoczeniem. Wtedy koniecznie skontaktuj się z kancelarią komornicza, która prowadzi Twoją sprawę. Dobrze jest posiadać sygnaturę akt – dzięki temu będzie Ci o wiele łatwiej, kiedy będziesz chciał uzyskać określoną informację. 

Wystarczy, że skontaktujesz się z sądem rejonowym, który wydał nakaz zapłaty i poprosisz o dane komornika. 

Natomiast jeśli nie masz sygnatury akt, musisz wystosować zapytanie do wierzyciela. 

Warto też pamiętać o tym, że każdy rodzaj konta podlega egzekucji komorniczej, zarówno konto osobiste, jak i konto firmowe. Blokada następuje na skutek zawiadomienia banku o zajęciu egzekucyjnym.

“A jak sprawdzić, ile wynosi aktualne zajęcie na rachunku?”

Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto bankowe w serwisie internetowym, albo otworzysz rachunek za pomocą aplikacji mobilnej. 

Informację o zajęciu komorniczym, razem z kwotą i danymi organu egzekucyjnego znajdziesz na wewnętrznej skrzynce. 

Jeśli natomiast chcesz uzyskać więcej informacji, na temat zajęcia Twojego konta, możesz zadzwonić na infolinię. 

PS. Jeżeli chcesz wiedzieć, ile komornik może zabrać z pensji w 2022 roku, przeczytaj jeden z naszych artykułów. 

Warto też wiedzieć o tym, że komornik nie może Ci zająć konta w każdym banku. 

Tu natomiast znajdziesz darmowy wzór umowy o odblokowania konta. 

Zadłużenie – czy warto je kontrolować? 

Po przeczytaniu powyższych punktów pytanie to staje się pytaniem retorycznym 🙂 

Każdy świadomy konsument powinien starać się spłacać swoje zobowiązania w terminie. 

Dlaczego? Trafienie do bazy dłużników często jest sygnałem dla pożyczkodawców i instytucji finansowych. Sygnałem, przez który możesz mieć trudności w uzyskaniu kolejnej pożyczki czy kredytu ://

Co więcej, może się zdarzyć nawet tak, że nie będziesz mógł zrealizować prostego zakupu na raty. 

Mając przed oczami koszta postępowań windykacyjnych, warto na bieżąco kontrolować stan swojego zadłużenia, zanim zainteresuje się nimi komornik. 

Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć 🙂 

Podsumowanie

Po przeczytaniu tego artykułu nasuwa się jeden wniosek – prawo jest bezlitosne, dlatego warto samodzielnie sprawdzać stan swojego zadłużenia. 

Lepiej zrobić to wcześniej, niż później 🙂 

Natomiast jeśli chcesz wiedzieć więcej o zadłużeniu i postępowaniu komorniczym, koniecznie zerknij na naszą stronę www. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz. 

Dziękujemy za Twój czas i do zobaczenia w kolejnym wpisie! 

PS. Jeśli chcesz walczyć z komornikami, musisz się dobrze do tego przygotować 🙂 

Czy komornik może ściągnąć dług z rodziny? 

Czy komornik może wejść do mieszkania? 

5 sposobów na ukrycie konta przed komornikiem. 

Czy komornik może zająć zasiłek dla bezrobotnych? 

Na wszystkie swoje pytania znajdziesz odpowiedź w powyższych artykułach. 

Możesz też wpisać w wyszukiwarkę słowo “komornik” i przeczytać to, co Cię interesuje 🙂 

Miłego czytania! 

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

Henryka

A jeżeli nie mam żadnego pisma od komornika i pobierał mi wypłatę przez ileś tam lat i teraz i ten zwrot z podatku No i na moje oko by mi się wydawało że już powinien nie brać a ja w tym roku znowu zwrotu nie dostałam nie mam żadnych danych do tego komornika nawet nie wiem kto to teraz przejął to jak to sprawdzić

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły