Jak pozbyć się komornika z emerytury?

komornik emerytura

Z czym wiąże się długotrwałe niespłacanie swoich zobowiązań? Zwykle najpierw wierzyciel próbuje polubownie odzyskać swoje pieniądze, a następnie zatrudnia firmę windykacyjną. Gdy i to nie przynosi jednak odpowiednich skutków, często do gry wkracza komornik. Egzekucja komornicza zawsze jest poprzedzona sprawą sądową, ale w przypadku niepodważalnych dowodów na brak spłaty zadłużenia dłużnik stoi tu na przegranej pozycji. Działania komornika zmierzają do odzyskania należności. Zwykle zajmuje on konto bankowe, a czasem zabiera różne wartościowe przedmioty należące do dłużnika. To samo może dotyczyć także emerytury, z której komornik może spróbować ściągnąć dług. Wydaje się wtedy, że emeryt stoi na przegranej pozycji, jednak ma pewne możliwości. W poniższym artykule sprawdzimy jak pozbyć się komornika z emerytury.

Pozbycie się komornika z emerytury

Działania komornika zawsze są poprzedzone innymi sposobami odzyskania należności. Jeśli więc otrzymujesz wezwania do zapłaty, czy kontaktuje się z Tobą firma windykacyjna – nie ignoruj tego. Zawsze warto spróbować polubownie załatwić sprawę, a ostatecznie po prostu spłacić swoją należność. Jeśli  nie wiesz co zrobić gdy otrzymujesz przedsądowe wezwanie do zapłaty, koniecznie sprawdź nasz poradnik. Brak reakcji na wspomniane działania wierzyciela może skutkować przekazaniem sprawy na drogę sądową i rozpoczęciem pracy komornika.

Zapewne zastanawiasz się teraz, ile komornik może zabrać z emerytury. Jak się okazuje, nie zabierze on całej wypłaty, gdyż musi pozostawić emerytów i środki niezbędne do przeżycia. Gdy komornik zabiera część Twojej emerytury, nie czekaj i przejdź do działania, aby jak najszybciej rozwiązać tę kłopotliwą sytuację.

Ile komornik może zabrać z emerytury w 2022?

Komornik jest urzędnikiem państwowym i działa w rygorze obowiązujących go przepisów. Gdy prowadzi zatem swoją egzekucję względem jakiejś osoby, zawsze musi brać pod uwagę także jej sytuację materialną. W przypadku emerytów często zdarza się, że nie mają oni zbyt dużych oszczędności, a sama emerytura nie jest wysoka. Czy komornik może zabrać emeryturę w takiej sytuacji? Z egzekucji komorniczej wyłączone są przedmioty pierwszej potrzeby, osobiste rzeczy, a także rzeczy i pojazde niezbędne do wykonywania pracy zarobkowej. Także pieniądze dłużnika nie mogą zostać po prostu zabrane przez komornika w całości. Dotyczy to także osób pobierających emeryturę.

Więcej o tym ile może zabrać komornik z emerytury w 2022 roku przeczytasz tutaj.

Świadczenie emerytalne, a zajęcie komornicze

Komornik może chcieć zająć świadczenie emerytalne dłużnika. Nie dotyczy to na szczęście całej wypłaty emerytury, a od 25% do 60% jej wysokości. Wysokość jest uzależniona od rodzaju należności:

  • maksimum 25% emerytury może zabrać komornik, jeśli dług powstał skutek niespłacania pożyczek, kredytów lub czynszu
  • maksimum połowa wysokości emerytury zostanie zajęta, jeśli zadłużenie powstało przez brak opłaty za pobyt w placówce opiekuńczej, zakładzie leczniczym lub zakładzie społecznym
  • do 60% emerytury zabierze komornik, jeżeli wierzytelność jest długiem alimentacyjnym

Powyższe limity zajęcia komorniczego emerytury nie są powiązane z wysokością pobieranej emerytury. Co więcej – ciężko mieć za złe komornikowi, że odebrał właśnie taką, a nie inną część świadczenia emerytalnego. Cały proces jest bowiem zautomatyzowany. Komornik kontaktuje się bowiem  z ZUS lub KRUS w celu poznania przysługujących dłużnikowi świadczeń. Następnie następuje zajęcie komornicze emerytury. Okazuje się więc, że w jednym miesiącu otrzymujesz całą emerytur, aby w kolejnym okresie rozliczeniowym zostało Ci tylko od 40 do 75% emerytury.

 Jak zdjąć komornika z emerytury? Umorzenie długu lub ugoda z komornikiem

Niestety, emeryci lub osoby utrzymujące się z renty, czy zasiłków mają zwykle dużo większe problemy ze spłatą swojego zadłużenia. W porównaniu z osobami pracującymi na etacie lub prowadzącymi swoje firmy nie mogą po prostu wziąć nadgodzin, aby zwiększyć swoje dochody. Pole działania emerytów jest więc mocno ograniczone. Nie oznacza to jednak, że podczas zajęcia komorniczego emerytury, emeryt nie może nic zrobić. Warto skontaktować się z wierzycielem i spróbować negocjować z nim warunki spłaty.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że próba dogadania się z komornikiem zwykle kończy się niepowodzeniem. Ten działa w końcu w imieniu wierzyciela, nie jest więc dysponentem samego zadłużenia. To osoba lub instytucja, w której powstał dług (na przykład bank, firma udzielająca pożyczek online, itp.) jest odpowiednia do próby wynegocjowania innych możliwości spłaty, niż zajęcie części emerytury. Trzeba natomiast pamiętać, że jeżeli dłużnik uporczywie unikał kontaktu jeszcze przed skierowaniem sprawy na drogę sądową, a wierzyciel nie był w stanie w inny sposób odzyskać choć części należności, może być uprzedzony do swojego dłużnika.

Kto to jest wierzyciel pierwotny, kim jest wierzyciel wtórny?

Jeśli chcemy podjąć próbę pozbycia się komornika z emerytury i chcemy w tym celu dogadać się z wierzycielem, warto najpierw zastanowić się u kogo mam dług. Warto też sprawdzić, czy dług nie uległ przedawnieniu. Nie ma lepszego sposobu na pozbycie się komornika, jak spłacić długi komornicze. W celu ułatwienia sobie spłaty długu warto najpierw sprawdzić, u kogo mamy dług.

Nie zawsze naszym wierzycielem jest firma, u której powstał dług. W niektórych przypadkach dług został przekazany innej firmie. Warto to sprawdzić, aby mieć świadomość z jakim wierzycielem mamy do czynienia, czy jest to zwykła firma, czy firma windykacyjna lub skupująca długi.

Wierzyciel pierwotny

Wierzycielem pierwotnym nazywamy osobę lub przedsiębiorstwo, u której posiadaliśmy jakieś finansowe zobowiązanie. Może być to instytucja, w której wzięliśmy pożyczkę na raty, bank lub dostawca mediów (gazu, prądu, itp.). Jeżeli to taka osoba prywatna lub przedsiębiorstwo jest naszym wierzycielem, to z takim podmiotem musimy się kontaktować w celu dojścia do ugody w sprawie spłaty zadłużenia. Podpisanie porozumienia spowoduje, że komornik przestanie nas ścigać i zakończy egzekucję komorniczą.

Wtórny wierzyciel

Kiedy mamy do czynienia z wierzycielem wtórnym? To osoba lub instytucja, która została nowym właścicielem Twojego długu. Mogło się tak stać na przykład na skutek sprzedaży długu. Często dochodzi do takiej sytuacji, gdy wierzyciel pierwotny wyczerpał już swoje możliwości odzyskania należności. Na rynku istnieje wiele firm skupujących długi, między innymi Ultimo , Arvato lub Kruk. Często zdarza się, że podobne firmy skupują długi po bardzo okazyjnych cenach, będących jedynie częścią wartości długu. W takiej sytuacji mamy dużą szansę na zawarcie korzystnej ugody i spłatę nieco niższej kwoty. Spowoduje to oczywiście, że komornik przerwie egzekucję z emerytury.

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem długu?

Czasami ciężko jest określić, kto jest właścicielem długu. W takiej sytuacji powinniśmy sprawdzić dokładnie wszystkie otrzymane pisma. Zarówno w przedsądowym wezwaniu do zapłaty, sądowym zakazie spłaty długu, jak i w listach od komornika powinniśmy znaleźć informację, komu jesteśmy dłużni należność.

Ugoda z wierzycielem, czy próba umorzenia długu – co jest bardziej opłacalne?

Podczas kontaktowania się z osobą lub instytucją, u której jesteś zadłużony, warto przemyśleć strategię działania. W trakcie negocjacji z wierzycielem trzeba bowiem określić nasze oczekiwania. Może być nim prośba o umorzenie długu lub dojście do porozumienia i podpisanie ugody z wierzycielem. Jeżeli nie masz finansowych możliwości by spłacić choć część długu, ciężko mówić o skutecznym zawarciu ugody. Rodzaj naszej propozycji trzeba więc dostosować także do swoich możliwości finansowych.

Umorzenie długu komorniczego i zaprzestanie zajmowania części emerytury przez komornika

Kiedy warto walczyć o umorzenie długu? Róbmy to wtedy, kiedy mamy możliwości finansowe wystarczające do pokrycia zaległości  – przedmiotu działania komornika. Umorzenie długu nastąpi bowiem dopiero po jego spłacie. Jeżeli masz więc oszczędności lub lokatę, warto z nich zrezygnować, aby spłacić długi komornicze. Możemy spłacić całość lub część długu – druga opcja pozwoli na umorzenie proporcjonalnej części zadłużenia.

Wiele osób w takiej sytuacji kieruje swoje prośby do członków rodziny lub przyjaciół. Z ich wsparciem często wyjście z długów komorniczych nie jest takie trudne. W ostateczności można posiłkować się dodatkowymi środkami, na przykład z pożyczki. Co prawda mając komornika na karku raczej nie możemy liczyć na otrzymanie zgody na kredyt w banku, warto jednak pomyśleć o wniosku o pożyczkę dla zadłużonych z komornikiem.

Ugoda z wierzycielem – rozłożenie długu na raty

Czasami spłata całości długu jest niemożliwa. Powoduje to comiesięczne zajmowanie części emerytury przez komornika. Jeżeli spłata długu w jednej transzy nie jest osiągalna, ale możesz pomyśleć nad regularnym spłacaniem części swojego zobowiązania, spróbuj zawrzeć z wierzycielem ugodę. Ugoda z wierzycielem często polega właśnie na rozłożeniu długu na raty. Ty dzięki temu możesz złapać finansowy oddech i pozbyć się komornika z emerytury, wierzyciel otrzymuje natomiast zapewnienie, że odzyska swój dług. Czasami w takiej ugodzie pojawia się jakieś rodzaj zabezpieczenia, które jest gwarancją, że spłacisz zobowiązanie.

Podsumowanie – jak pozbyć się komornika z emerytury?

Komornik zabierający emeryturę to nic przyjemnego. Warto natomiast nie działać w emocjach i zrozumieć, że ten urzędnik państwowy działa po prostu w imieniu wierzyciela. To właśnie z wierzycielem powinniśmy więc rozmawiać w celu ustalenia opcji spłaty długu. Zawarcie ugody (a najlepiej całkowita spłata zadłużenia) oznacza bowiem zakończenie egzekucji komorniczej.

Jeśli część Twojej emerytury została więc zajęta przez komornika, nie panikuj. Przede wszystkim ustal wysokość długu i to, u kogo masz pewne zobowiązanie finansowe. Następnie spróbuj dogadać się z taką firmą. Jest spora szansa, że dojdziecie do porozumienia, które jest przecież korzystne dla obu stron. Im szybciej rozwiążesz tę kwestię, tym krócej będzie trwała egzekucja komornicza.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

2 komentarze

Iwona

Komornik bierze mi z emerytury oraz dodatkowej pracy . Urząd skarbowy z rozliczenia pit ma zwrot pobranego podatku czy komornik zabierze mi całość zwrotu

Odpowiedz
Iwona

Komornik zabiera mi z emerytury oraz dodatkowej pracy . Z rozliczenia pit urząd skarbowy ma do oddania pewnej kwoty czy komornik zajmie całość podatku

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły