Windykacja należności – na czym polega? Wszystko o windykacji zadłużeń

windykacja

Proces windykacyjny nie należy do najprzyjemniejszych. Może on wywoływać u osób zadłużonych stres i liczne obawy o swoją sytuację finansową, ponieważ jest skutkiem zaległości ze spłatą. Warto jest więc wiedzieć, z czym konkretnie wiąże się windykacja, kto może się jej podjąć, i jakie są jej konsekwencje. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się każdej z tych kwestii, aby rozwiązać wątpliwości naszych czytelników odnośnie ściągania długów.

Czym jest windykacja? Definicja terminu

Na dobry początek warto przyjrzeć się samemu określeniu windykacji. Termin ten należy rozumieć jako dochodzenie swoich roszczeń, czyli proces ściągania należności od osoby zadłużonej. Cała procedura może odbyć się licznymi metodami, które mogą być polubowne bądź skończyć się na postępowaniu sądowym. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i podejściu zarówno dłużnika, jak i wierzyciela.

Windykacja najczęściej dotyczy zadłużeń. Te mogą być spowodowane najróżniejszymi czynnikami m.in. przez niespłacone w terminie kredyty gotówkowe czy też brak uregulowania rachunków za prąd, wodę i gaz. Postępowanie windykacyjne może dotyczyć każdej osoby, u której pojawia się problem z terminową spłatą należności, dlatego osoby niepłacące alimentów bądź nie spłacające sprzętu zakupionego ratalnie także mogą spodziewać się konsekwencji swoich działań.

Rodzaje postępowania windykacyjnego

Windykacja zaległych opłat nie zawsze przebiega w taki sam sposób. Może zdarzyć się, że wierzyciel nie będzie chciał od razu stosować drastycznych metod i zdecyduje się na windykację miękką tj. działania, które mają łagodniejszy przebieg i konsekwencje. Do grupy takich metod zalicza się próby kontaktu z dłużnikiem, wysyłanie przedsądowych wezwań do zapłaty czy też skorzystanie z usług firmy windykacyjnej.

Nie w każdym przypadku sprawa przybiera polubowny ton, ponieważ zdarza się że bez zbędnej zwłoki wierzyciel decyduje się na wszczęcie postępowania sądowego. Zazwyczaj takie działanie wymaga nieco czasu i środków, pozwala jednak ze sporą skutecznością odzyskać pieniądze. Ten i inne sposoby bardziej stanowczego dochodzenia swoich należności określa się mianem windykacji twardej. Dłużnik, wobec którego podjęto się takich środków zazwyczaj znajduje się w gorszej sytuacji, ponieważ może spodziewać się dodatkowych kar finansowych, licznych formalności, a często nawet i komornika.

Czy windykacja długów zawsze kończy się komornikiem?

Proces egzekucji komorniczej to poważna sprawa, ponieważ funkcjonariusze publiczni mają szeroki zasób środków i praw pozwalających na zajęcie majątku danej osoby. Przykładowo, komornik może wejść do mieszkania dłużnika nawet pod jego nieobecność w celu zajęcia towarów wartościowych, które posłużą do spłaty zobowiązania. Dodatkowo osoba zadłużona może spodziewać się, że na skutek działań komornika jej konto zostanie zablokowane, i wówczas będzie ona miała dostęp jedynie do chronionej prawnie kwoty wolnej od zajęcia.

Nie zawsze jednak komornik jest skutkiem końcowym windykacji, ponieważ w wielu przypadkach możliwe jest dogadanie się z wierzycielem. Jeżeli na etapie spłacania rat zaczynają się pojawiać problemy, to lepiej nie zwlekać i natychmiast poinformować o tym wierzyciela. Możliwe będzie wówczas ustalenie nowego planu spłaty, odpowiedniego dla obu stron. Najgorszą możliwą decyzją jest unikanie kontaktu z wierzycielem przy jednoczesnym miganiu się od terminowych spłat, ponieważ prowadzi to do wyżej wspomnianych działań komorniczych.

Windykacja z udziałem firmy

Wiele firm zajmuje się windykacją na skalę masową. Przykładowo, spółka prowadząca taką działalność może za opłatą pomóc wierzycielowi w odzyskaniu długu poprzez zaoferowanie pomocy prawnej. Zdarza się także, że firmy windykacyjne skupują długi od wierzycieli za ułamek ich ceny. Dzięki temu wierzyciel odzyskuje część swoich środków a windykator ma szansę na zysk w przypadku udanej egzekucji całego zadłużenia.

Firmy windykacyjne działają legalnie, chociaż zdarzają się wyjątki. Niektóre spółki mają wyraźnie gorszą opinię od innych, przykładowo poprzez nieetyczne i niemoralne obchodzenie się z dłużnikami a także przesadne zainteresowanie przedawnionymi długami. Po otrzymaniu pisma od firmy windykacyjnej warto jest więc dokładnie je przeanalizować i sprawdzić, czy nie doszło do pomyłki. Takie prewencyjne kroki pozwolą na uniknięcie potencjalnych nieporozumień.

Ile wynoszą koszty windykacji i kto je ponosi?

Wydatki związane z windykacją w dużej mierze zależą od metody ściągania należności. W przypadku windykacji sądowej i polubownej koszty ponosi wierzyciel. Jest tak, ponieważ zarówno złożenie odpowiedniego pozwu jak i skorzystanie z pomocy firmy windykacyjnej kosztuje. Sytuacją, w której koszty postępowania pokrywa osoba zadłużona jest np. egzekucja komornicza.

Ile wynosi cena skutecznej windykacji, i z czego się składa?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ czynnikiem wpływającym na ostateczny koszt jest także wysokość samego długu. Warto jednak wiedzieć, za co konkretnie się płaci.

Koszt windykacji sądowej składa się z opłaty sądowej, uiszczanej przy wnoszeniu pozwu. Cena takiej opłaty to 5% całkowitej wartości roszczenia w przypadku długów przekraczających kwotę 20 000 złotych lub od 30 do 1000 złotych w przypadku mniejszych zadłużeń.

Koszt windykacji polubownej wynika z większej ilości czynników. Wierzyciel musi brać pod uwagę, że poniesie koszty związane z opłatami za wpisy do rejestrów i baz dłużników. Przedsądowe wezwanie do zapłaty również będzie kosztem dla wierzyciela. Na dłuższą metę może okazać się, że polubowne działania są nieopłacalne. Wówczas warto skorzystać z pomocy firmy windykacyjnej bądź skierować sprawę na drogę postępowania sądowego.

Jak uniknąć windykacji należności?

Osoby zadłużone, które zwlekają ze spłatą, mają stosunkowo mało możliwości pozbycia się problemów finansowych. Bardzo prawdopodobne jest, iż wierzyciel w związku z brakiem otrzymania środków w terminie zdecydował się na wpisanie dłużnika do baz takich jak BIK i BIG. W takiej sytuacji otrzymanie kredytu bankowego może okazać się znacznie utrudnione, podobnie jak zaciągnięcie pożyczek w niektórych firmach, czy też zakup sprzętu na raty. Wówczas najlepszym sposobem na otrzymanie dodatkowej gotówki są pożyczki bez zdolności kredytowej.

Najrozsądniejszym postępowaniem są działania prewencyjne, które można podjąć jeszcze przed upłynięciem pierwotnego terminu na spłatę. Przykładowo, osoba która obawia się że nie spłaci zadłużenia na czas, może spróbować porozumieć się z wierzycielem. Jeżeli jednak to nie poskutkuje, to warto rozejrzeć się za innymi metodami na uzyskanie środków niezbędnych do spłaty. Dobrym sposobem na szybki zastrzyk pieniędzy są pożyczki prywatne, udzielane przez liczne firmy działające w sektorze finansowym. Jest to rozwiązanie równie bezpieczne co kredyty gotówkowe, a przy tym łatwiejsze do uzyskania.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły