Wychodzenie z długów, czyli jak spłacić długi komornicze?

długi

Życie pisze różne scenariusze. Niekiedy dzieję się tak, że na koncie nie tylko zaczyna brakować pieniędzy, ale pojawiają się także długi. Stąd już cienka granica od popadnięcia w ciąg długów i spłacaniu ich kolejnymi pożyczkami. Jak uchronić się od takiej sytuacji? Jak spłacić nawet długi komornicze? O tym przeczytasz w poniższym artykule, zapraszam.

Zanim zaczniesz (kilka ważnych słów):

  • Nie jesteś z tym sam, już za chwilę przeczytasz parę przydatnych wskazówek .
  • Wielu ludziom udało się przezwyciężyć tego typu trudności.
  • Jeśli zadłużenie było budowane kilka lat, daj sobie czas na wyjście na prostą, nic nie dzieje się od razu.

Jak nie dziedziczyć długów? Wszystko, co spadkobiercy powinni wiedzieć.

Spirala zadłużenia – jak wyjść ze spirali zadłużenia

Czas jako najważniejszy element działania

Nie ważne, czy chodzi o zdrowie, czy pieniądze – liczy się czas. Im szybciej człowiek uświadomi sobie w jakim tempie jego sytuacja finansowa się pogarsza, tym szybciej podejmie odpowiednie kroki. Priorytetem powinno być niedopuszczenie do powstania długów komorniczych. Co w sytuacji, gdy ten moment jednak nadejdzie i trzeba się będzie zmierzyć z ostatnim etapem windykacji, czyli właśnie egzekucją komorniczą?

Od czego należy zacząć?

Wydatki

Rekomenduje się przeprowadzenie ogólnej analizy sytuacji. Czy zadłużenie wynika ze zbyt niskich zarobków, czy może ze względu na zbyt duże wydawanie tych środków? Spróbuj rozłożyć swój budżet na czynniki pierwsze i znajdź miejsca, w których możesz obniżyć dostępny limit wydatków. 

Jeśli znajdzie się dodatkowe 100 zł w portfelu, też dobrze, ale często po takim rozpatrzeniu przychodów i rozchodów okazuje się, że kontrolując wydatki zaoszczędzić można nawet około 500 zł, w zależności od osoby. Przykład? Zamień ubera na komunikację miejską, czy zły nawyk np. palenie papierosów, na dobry → niech będzie na picie wody, czytanie książki. 

Dobrze, powiedzmy, że w ten sposób udaje się jednak zatrzymać kilkaset złotych na koncie. Już jesteś do przodu w porównaniu do poprzednich miesięcy. Jednak jak można się domyślić, to zwykle nie wystarcza.

Zarobki

Skoro najpierw wydatki zostały wzięte pod lupę, zerknijmy teraz na dochody.

Spróbuj je powiększyć. Jak? 

Zmieniając dotychczasową pracę na lepiej płatną lub podejmując dodatkowe zajęcie. Opcji jest wiele, najlepiej oczywiście, gdyby było to coś, co lubisz i możesz wykonywać sprawie, przy jednoczesnym zachowywaniu stabilnego poziomu energii i dobrego samopoczucia. 

Trudna sytuacja finansowa jest już sama w sobie bardzo stresująca, a długoterminowe wystawianie się na pracę w dwóch lub nawet trzech miejscach wpłynie negatywnie na mentalność, spadną morale i motywacja, a sytuacja pogorszy się jeszcze bardziej. Nie wolno się w tym wszystkim pogubić i przesadzić w żadną stronę. To nie znaczy jednak, że spłata zadłużenia nie wymaga poświęceń. 

Kilka wskazówek:

Warto spróbować:

  • poprosić wierzycieli o zaprzestanie czynności komorniczych, danie więcej czasu, a przede wszystkim rozłożenie długu na raty
  • poprosić o to nawet bank, który jest w stanie wstrzymać się na określony czas z pobieraniem rat
  • poprosić o odroczenie daty spłaty raty
  • rozłożyć dług na dłuższy okres czasu
  • ubiegać się o częściowe umorzenie zadłużenia
  • przestać się dalej zadłużać

Przerwij spiralę długów i sprawdź kredyt oddłużeniowy.

Problem spirali zadłużenia

Niestety często dzieje się tak, że dłużnik zaczyna zajmować się problemem, gdy jest on naprawdę duży. Powszechnym jest łatanie poprzednich zadłużeń kolejnymi pożyczkami, a te z kolei jeszcze następnymi, co przy nieprzewidywalnych sytuacjach życiowych (pogorszenie się stanu zdrowia, pandemia), bywa gwoździem do trumny. Dlaczego?

Takie zachowanie prowadzi do zapętlenia, do coraz większych długów, a w rezultacie do obniżenia zdolności kredytowej, zarówno ze względu na praktyczny brak środków finansowych, jak i aktywność wielu zobowiązań kredytowych. 

Przy dalszym niespłacaniu rat, trafia się do Krajowego Rejestru Dłużników.  Nie wiesz, czy już tam nie jesteś? Zobacz, jak to sprawdzić tutaj.

Długi komornicze i egzekucja komornicza

Czego nie może zająć komornik?

Jak się okazuje – nie wszystko. Komornik nie może zająć nic więcej niż znajduje się w dokumentach wskazanych przez wierzyciela i sąd. Nie zajmie przedmiotów niezbędnych do codziennego użytkowania, niezbędnych ubrań, rzeczy mających wartość użytkową dla dłużnika, a które byłyby sprzedawane po dużo niższej cenie, papierów osobistych i odznaczeń, leków potrzebnych na okres trzech miesięcy, opału potrzebnego na zapewnienie ciepła na okres 1 miesiąca, czy nawet pensji, jeśli jest ona niższa niż ustawowa najniższa wysokość.

Co podlega egzekucji?

Przede wszystkim środki pieniężne oraz nieruchomości (domy, mieszkania, działki). Jeśli chodzi o ruchomości, to najczęściej zajmowane są samochody i inne pojazdy mechaniczne, sprzęt AGD i RTV, komputery.

Zajęciu mogą podlegać również ruchomości dłużnika, które są we władaniu osoby trzeciej. Dzieje się tak w przypadku zgody tej osoby na ich zajęcie, przyznaje, że ruchomości są rzeczywiście własnością dłużnika lub w innych przypadkach, które przewiduje ustawa.

Jak zachować się w sytuacji egzekucji?

Nie unikać komornika. Warto z nim porozmawiać i poprosić o rozłożenie długu na raty. On sam niestety nie może nic formalnie zrobić, aczkolwiek samo jego pośrednictwo będzie korzystne.

Wniosek o rozłożenie długów na raty

Pisząc go, należy umieścić w nim dane osobowe, w tym PESEL, kwotę całego zadłużenia oraz powody niedopełniania terminowych spłat wraz z dokumentacją potwierdzającą, w przypadku wypadku, czy choroby. Argumentacja ma znaczenie, gdyż wniosek może zostać odrzucony. 

Sprawdź jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty

Co prawda nic nie będzie to fizycznie kosztowało, ale tak naprawdę traci się dużo w przypadku odmowy – człowiek musi bowiem stawić czoła całemu zadłużeniu. 

Przedawnienie długów – czy chroni dłużnika?

Podsumowanie

Znalezienie się w sytuacji egzekucji komorniczej jest naprawdę trudne i stresujące. Nie należy jej bagatelizować i gdy tylko zaczynają się kłopoty, należy pamiętać, że trzeba działać. 

Bez komornika i zajętego konta jest wiele możliwości uniknięcia egzekucji i szybszego pozbycia się zadłużenia. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Sprawdź poniższe artykuły.

Czy komornik lub windykator może przyjść do mojej pracy?

Czy komornik może zabrać 13 i 14 emeryturę?

Ile może zabrać komornik z pensji w 2022 roku?

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

ania

dla mnie długi to jakaś masakra. dobrze że mi się udało jakoś z krukiem dogadać, nie robil mi problemów ale stres jest

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły