Czy komornik może zająć pieniądze ze świadczenia 500+?

komornik

Program 500+ już od pięciu lat pomaga wielu polskim rodzinom, poprawiając ich sytuację finansową. Świadczenie to pozwala rodzicom i opiekunom prawnym na otrzymanie niezbędnej pomocy. Od lipca 2019 roku pieniądze z 500+ przyznawane są bez względu na sytuację rodzinną i materialną wszystkim dzieciom do osiemnastego roku życia.

Z programu korzysta naprawdę sporo osób, jednak część z nich może obawiać się, że na skutek egzekucji komorniczej utracą oni swoje wsparcie finansowe. W dzisiejszym artykule zobaczymy, czy komornicy mogą zająć pieniądze z tego, jak i innych świadczeń, a także przyjrzymy się innym uprawnieniom funkcjonariuszy publicznych, którzy egzekwują długi.

Kiedy dochodzi do egzekucji komorniczej?

Najczęstszym powodem egzekucji komorniczych są niespłacone zobowiązania finansowe. Mowa tutaj nie tylko o pożyczkach i kredytach, ale także o niezapłaconych rachunkach takich jak opłaty za prąd, wodę i gaz. Najczęściej w przypadku podejrzeń o brak możliwości terminowej spłaty zadłużenia, klient po kontakcie z wierzycielem wypracowuje nowy, odpowiadający obu stronom plan spłaty. Nie zawsze jednak każda ze stron chce kooperować, co może zakończyć się przeniesieniem sprawy na drogę sądową.

Po uzyskaniu tytułu wykonawczego, wierzyciel korzysta z pomocy komornika, który działa w jego imieniu. Taka sytuacja jest dla osoby zadłużonej znacznie gorsza, ponieważ z działaniami komorniczymi wiążą się większe koszty i stres. Przykładowo, komornik może zająć konto bankowe dłużnika, a także wejść do jego mieszkania w celu zajęcia wartościowych dóbr, które zostaną przekazane na poczet spłaty długu do licytacji. Wiele osób nie jest dobrze rozeznanych w prawie, dlatego nie mają pojęcia w jakiej sytuacji się znajdują i jakie konkretnie uprawnienia posiadają komornicy. Przez to mogą obawiać się, że pieniądze z 500+ zostaną im zabrane.

Co może podlegać zajęciu komorniczemu? Czy komornik może zabrać 500+?

Na początku warto przyjrzeć się temu, co może zostać przez komornika zajęte. Poza pieniędzmi mogą to być także inne składniki majątku, takie jak papiery wartościowe, towary i nieruchomości. Zobaczmy więc, jakie składniki majątku nie są chronione przed zajęciem komorniczym.

Komornik może zająć:

  • pojazdy np. rower, motocykl, samochód
  • wypłatę za wykonaną pracę (nie dotyczy kwoty wolnej od zajęcia)
  • papiery wartościowe, w tym akcje, obligacje i zbywalne prawa majątkowe
  • urządzenia elektroniczne takie jak smartfon, laptop, tablet
  • meble i wyposażenie domu, które nie jest niezbędne dłużnikowi
  • zbywalne prawa autorskie
  • ubrania, niebędące częścią odzieży niezbędnej do życia i wykonywania zawodu
  • nieruchomości
  • sztukę np. rzeźby, obrazy, filmy, muzykę
  • biżuterię taką jak zegarki i naszyjniki

Jak więc widać, komornik ma prawo do zajęcia sporej części majątku dłużnika. Na tej liście nie ma jednak żadnych świadczeń. Wszystkich, których zastanawia pytanie tytułowe z artykułu, informujemy – komornik nie może zająć świadczenia 500+. Nie jest to jedyne wsparcie finansowe chronione przed zajęciem komorniczym. Poniżej przedstawiamy listę składników majątku, o które dłużnik nie musi się obawiać.

Komornik nie może zająć:

  • zasądzonych alimentów
  • zasiłku socjalnego od MOPS
  • zasiłku pielęgnacyjnego
  • zasiłku macierzyńskiego/ojcowskiego
  • odzieży i narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy zarobkowej
  • określonej ustawowo kwoty, która jest wolna od zajęcia
  • świadczenie z programu 500+
  • żywności i opału niezbędnego dłużnikowi do przeżycia przez miesiąc
  • niezbędne urządzenia domowe np. lodówka, pralka, kuchenka
  • przedmioty higieny osobistej, takie jak bielizna, pościel, piżamy
  • wyrobów medycznych i towarów, które utrzymują dłużnika w prawidłowym stanie zdrowia
  • urządzeń niezbędnych osobom niepełnosprawnym np. wózki inwalidzkie
  • ubrań służących do życia codziennego
  • zasiłku na rzecz rodzin ubogich
  • wszelkich zasiłków wypłacanych na rzecz potomstwa
  • materiałów do nauki

Warto wspomnieć o tym, że osoby prowadzące działalność gospodarczą są objęci dodatkową ochroną. Komornik nie może zająć zwierząt, które służą takiej osobie w utrzymaniu siebie i rodziny. Są to: jedna krowa, dwie kozy, bądź trzy owce.

Co zrobić, jeżeli doszło do pomyłki komorniczej?

Czasami dochodzi do sytuacji, w której komornik zajmuje przedmiot należący do innej osoby. Przykładowo, może to być rower pożyczony dłużnikowi przez znajomego. Komornik nie ma obowiązku sprawdzać, kto jest faktycznym posiadaczem przedmiotu, więc może dojść do pomyłki. W takich przypadkach osoba poszkodowana może wysłać odpowiednie pismo, w którym żąda zwrotu swojej należności.

Może się również zdarzyć, że zostaną zajęte środki pochodzące ze świadczenia socjalnego takiego jak 500+, bądź innego źródła, które teoretycznie nie powinno być obiektem działań komornika. Wówczas warto jest wystosować do komornika pismo o ograniczenie egzekucji, w którym zawarte będą szczegóły dotyczące strat wynikających z pomyłki. Dobrą metodą na zapobieganie takim wypadkom jest utworzenie specjalnego konta socjalnego, które będzie miejscem na przechowywanie środków z otrzymanych świadczeń. Wówczas nawet jeżeli komornik wyśle zapytanie do takiego banku, to spotka się on z odmową.

Co zrobić, aby nie dopuścić do egzekucji komorniczej?

Jedynym sposobem na brak kontaktu z komornikiem, który z czystym sumieniem możemy polecić naszym czytelnikom, jest spłata wszelkich zadłużeń na czas. Tylko wtedy nie dojdzie do postępowania sądowego ani egzekucji komorniczej, ponieważ wszystko zostanie załatwione polubownie i bezproblemowo. Nawet jeżeli istnieją podejrzenia o to, że dług nie zostanie spłacony na czas, to lepiej zawczasu przyznać się do tego wierzycielowi i opracować nowe rozwiązanie. Unikanie kontaktu przy jednoczesnym braku spłaty może tylko pogorszyć sytuację.

Wiele osób próbuje przechytrzyć komornika w inny sposób, na przykład poprzez ukrywanie swoich źródeł dochodu, bądź nadużywanie możliwości składania skarg na działania komornicze. Wielu Polaków pracuje “na czarno” tj. bez umowy, tak aby móc sprawniej zataić majątek. Nie zachęcamy jednak do takich metod, ponieważ mogą prowadzić one do negatywnych skutków zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Jak uzyskać pieniądze na spłatę zadłużenia?

Największą trudnością jest uzyskanie potrzebnych środków na spłatę długu. Wiele osób zadłużonych figuruje w bazach i rejestrach takich jak BIK i BIG, co uniemożliwia im zaciągnięcie bankowego kredytu. Dobrą opcją w takich przypadkach są pożyczki pozabankowe, które można uzyskać nawet bez zdolności kredytowej. Co więcej, jest to rozwiązanie znacznie wygodniejsze, ponieważ pieniądze można otrzymać nawet w ciągu 15 minut od wysłania wniosku, a wszystko to bez wychodzenia z domu.

Osobom, które mają problem ze znalezieniem dobrej pożyczki, polecamy nasz ranking pożyczek online. Znajdują się w nim rozwiązania nie tylko atrakcyjne finansowo, lecz także sprawdzone przez specjalistów. Pożyczki i chwilówki figurujące w internetowych zestawieniach są również chwalone przez internautów, przez co przyszli pożyczkobiorcy mają pewność, że wybrali dobrze. Kwestia bezpieczeństwa jest szczególnie ważna w obecnych czasach, ponieważ wielu oszustów i naciągaczy przeniosło swoją działalność do sieci. Nasze rankingi pomogą w znalezieniu najlepszych ofert wśród tysięcy różnych pożyczek.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły