Przedawnienie długów – czy chroni dłużnika? Ile lat musi minąć?

przedawnienie długów

Osoby zadłużone często zastanawiają się, czy upłynięcie odpowiedniego okresu czasu oznacza utratę ważności zobowiązania. Taka sytuacja działałaby na korzyść dłużnika, toteż wiele osób pragnie dowiedzieć się, czym jest i na czym polega przedawnienie długów. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się więc tej kwestii, aby rozwiać wątpliwości naszych czytelników. W naszym artykule znajdziecie odpowiedź na to, czy długi ulegają przedawnieniu, po jakim czasie to następuje, a także wiele innych szczegółów dotyczących tego procesu. Jeżeli więc chcecie dowiedzieć się więcej o tym temacie, to zapraszamy do lektury.

Czym jest przedawnienie długów?

Wielu dłużników mylnie interpretuje pojęcie przedawnienia długów, będąc w błędnym założeniu iż taka sytuacja oznacza całkowitą likwidację zobowiązania. Tak nie jest, natomiast wierzyciel po upłynięciu odpowiedniego okresu czasu nie może wymagać od dłużnika spłaty zobowiązania. W dużym skrócie, przedawnienie długów można określić jako stan, w którym dane zadłużenie można spłacić, ale nie ma takiego przymusu, ponieważ wierzyciel nie będzie miał podstaw prawnych aby egzekwować spłatę należności. 

Czy przedawnienie długów chroni dłużnika?

Przedawnienie długów to pewnego rodzaju ochrona dla osoby zadłużonej, ponieważ po upłynięciu wyznaczonego terminu bez działań wierzyciela, dług nie może być dalej egzekwowany. Dla wielu osób oznacza to brak konieczności poddawania się działaniom egzekucyjnym, takim jak próby kontaktu i przedsądowe wezwanie do zapłaty wysyłane do dłużników..

Nie warto jednak liczyć na to, że możliwość przedawnienia długów zwolni nas z opłaty należności w każdej sytuacji. Wierzyciel może skontaktować się z dłużnikiem lub podjąć działania egzekucyjne, a to odnowi czas potrzebny na przedawnienie się długu. Nawet jeśli przez kilka lat wierzyciel nie domagał się zapłaty, to może to zrobić w ostatnich miesiącach przed ustawowym terminem przedawnienia, co zapobiegnie takiej sytuacji.

Ile lat musi minąć, aby dług został przedawniony?

Czas, jaki musi upłynąć aby dług się przedawnił, nie jest stały i zależy od rodzaju zobowiązania. Zobaczmy więc, ile lat musi upłynąć, aby określony dług został przedawniony.

Zobowiązania, które przedawniają się po roku:

  • mandaty np. za brak posiadania biletu podczas podróży komunikacją miejską
  • roszczenia wynikające z tytułu umowy przewozu
  • roszczenia wynikające z tytułu przedwstępnej umowy sprzedaży

Zobowiązania, które przedawniają się po dwóch latach:

  • roszczenia wynikające z tytułu umowy sprzedaży
  • roszczenia wynikające z tytułu umowy o dzieło (czas liczony jest od dnia oddania dzieła)
  • opłaty za usługi telekomunikacyjne
  • roszczenia za nieopłaconą przez klienta fakturę (w przypadku przedsiębiorcy)
  • roszczenia z tytułu dokonanej dostawy
  • debet na koncie

Zobowiązania, które przedawniają się po trzech latach:

  • mandat, który został wystawiony przez policję lub straż miejską, a nie innego funkcjonariusza publicznego
  • roszczenia wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej
  • należności za kredyt udzielany przez banki i uprawnione instytucje
  • należności za chwilówki i pożyczki pozabankowe
  • roszczenia wynikające z tytułu umowy ubezpieczeniowej
  • zadłużenie na karcie kredytowej
  • należności będące skutkiem nie wpłacenia kaucji bądź zaliczki
  • należność wynikająca z nieopłaconego czynszu
  • roszczenia wynikające z tytułu umowy o pracę

Zdarzają się także sytuacje, w których okres przedawnienia wynosi więcej, niż trzy lata. Przykładowo, długi spadkowe i roszczenia stwierdzone wynikiem postępowania sądowego wygasają dopiero po sześciu latach. Ciekawym przypadkiem są też wszelkiego rodzaju zobowiązania podatkowe. Okres ich przedawnienia wynosi trzy lata w przypadku decyzji o wysokości kwoty doręczonej przez urząd skarbowy i pięć lat w przypadku należności powstałych na mocy prawa.

Kiedy dług nie ulega przedawnieniu?

Aby wiedzieć, jak liczyć bieg przedawnienia, należy zaznajomić się z sytuacjami, które spowodują jego przerwanie. Jest ich kilka i są one inicjowane przez wierzyciela. Sam fakt próby kontaktu z dłużnikiem i wypracowania rozwiązania jest wystarczającą podstawą, aby uznać bieg przedawnienia za przerwany. Jeżeli klient uzna, że dług faktycznie występuje i przystąpi do jego spłaty, to również mamy do czynienia z sytuacją, w której dług nie zostanie przedawniony.

Zdarza się, że wierzyciele chcąc odzyskać swoją należność kierują sprawę do sądu. Najczęściej kończy się to egzekucją zobowiązania z udziałem komornika. Warto wiedzieć o tym, że wszelkie działania sądowe również przerywają bieg przedawnienia. Oznacza to, że w sporej części przypadków przedawnienie długów nie będzie możliwe.

Bieg przedawnienia – jak go obliczyć?

Aby lepiej rozeznać się w swojej sytuacji, klienci próbują ustalić, ile czasu pozostało jeszcze do przedawnienia długu. W celu obliczenia biegu przedawnienia należy wiedzieć, kiedy minął okres na spłatę zadłużenia, i od tego momentu liczyć czas. W przypadku przerwania biegu przedawnienia z powodu działań wierzyciela lub postępowania sądowego, należy liczyć od momentu w którym owe działanie nastąpiło.

Uwaga: Przedawnienie długu nie następuje od razu. Taka sytuacja ma miejsce dopiero pod koniec roku kalendarzowego, w którym owe zobowiązanie ma zostać przedawnione. Warto wziąć to pod uwagę, aby uniknąć przykrych rozczarowań i nieporozumień z wierzycielem.

Co zrobić w sytuacji, w której doszło do przerwania biegu przedawnienia?

Jeżeli osoba zadłużona nie może liczyć na przedawnienie zobowiązania w najbliższym czasie, ponieważ jego bieg został przerwany, to dobrym sposobem będzie próba dogadania się z wierzycielem. Może okazać się, że trafimy na wyrozumiałego wierzyciela, który pójdzie na kompromis i zgodzi się na zmianę warunków umowy. Takie rozwiązanie jest rozsądne, ponieważ wtedy spłata może zostać rozłożona na wiele mniejszych rat, co pozwoli klientowi spłacić zadłużenie bez zbytniego nadwyrężania swojego budżetu.

Długi, które nie uległy przedawnieniu – czy da się uniknąć spłaty?

Unikanie spłaty zadłużenia, które nie zostało przedawnione, może prowadzić do wielu negatywnych skutków. Wierzyciel może wpisać osobę zadłużoną do baz BIK i BIG, przez co klient nie będzie miał w najbliższej przyszłości szans na kredyt gotówkowy. Działania wierzycieli i windykatorów nie są dla klienta zbyt komfortowe, a sytuacja pogarsza się gdy egzekucją zadłużenia zajmuje się komornik. Wówczas klient musi być przygotowany na to, że komornik może wejść do mieszkania celem zajęcia cennych składników majątku na poczet spłaty długu.

Możliwe jest jednak łatwe uzyskanie środków na spłatę zadłużenia w terminie. Obecnie wiele firm oferuje pożyczki dla zadłużonych, do uzyskania których nie potrzeba wysokiej zdolności kredytowej. Nawet osoby, których nazwisko figuruje w bazach dłużników, mają szansę na szybki zastrzyk pieniędzy dzięki takiej chwilówce. Zalecamy jednak szczególną ostrożność, ponieważ istnieje ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużeń.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły