Ile kosztują wakacje dla dziecka? Jak je sfinansować?

wakacje dla dziecka

Wakacje dla dziecka można zorganizować na wiele sposobów. Biznes turystyczny w 2023 roku ma się bardzo dobrze, choć niekoniecznie oznacza to niskie ceny. Postaramy się sprawdzić, ile kosztują wakacje dla dzieci. W dalszej części artykułu znajdziesz też podpowiedzi, jak zaoszczędzić przy organizacji wakacji. Sprawdzamy też, skąd wziąć pieniądze na wakacje i czy rodzimy mogą liczyć na jakieś formy wsparcia.

Wakacje dla dziecka

Wyjazd na wczasy to dla dziecka i całej rodzimy często długo wyczekiwany moment w roku. Nic dziwnego – kto nie lubi spędzać tak wolnego czasu? Często jednak rodziny mają problem ze sfinansowaniem wakacji dla dziecka. Także w tej branży inflacja mocno wpłynęła na wzrost cen. Zastanówmy się więc, ile kosztują wakacje dla dziecka

Koszt wakacji dla dziecka – co wziąć pod uwagę?

Na początku musimy zastanowić się nad rodzajem wyjazdu. Wakacje dla dziecka można zarówno zorganizować samemu, jak i udać się do biura turystycznego. Ciekawą opcją są również obozy i kolonie dla dzieci. W ich przypadku musimy jednak zastanowić się, czy dziecko jest gotowe na wyjazd bez rodziców. Przy ocenie kosztów wakacji dla dziecka trzeba oczywiście wziąć pod uwagę ich długość. Również ilość osób jadących na wakacje (dziecko, a może cała rodzina?) ma tu decydujący wpływ na finalny koszt.

Jeśli decydujemy się na rodzinny wyjazd z dzieckiem z biurem podróży, też mamy do wyboru wiele opcji. Wybierając wczasy z wyżywieniem zapłacimy nieco więcej, szczególnie w opcji all inclusive. Musisz też zdecydować o tym, jak dotrzesz na miejsce. Dojazd własny oznacza niższy koszt wczasów, musimy jednak doliczyć do niego opłaty związane z przejazdem. Finalnie nie zawsze jest to najtańsza opcja.

Spory wpływ na koszt wakacji dla dziecka ma ich termin. W szczycie sezonu wakacje dla dziecka są najdroższe. Nic dziwnego – każdy chce właśnie wtedy wybrać się na wczasy. Koszty możemy nieco obniżyć, odpowiednio wcześniej rezerwując wycieczkę.

Główne składniki kosztu wakacji dla dziecka

W przypadku wakacji dla dziecka największe koszty to:

  • zakwaterowanie
  • wyżywienie
  • dojazd
  • dodatkowe atrakcje
  • inne koszty związane z wakacjami (np. zakup odzieży, sprzętu, kosmetyków, niezbędnego zapasu leków, itp.)

Ile kosztują wakacje z biurem podróży?

Nie każdy chce samodzielnie zorganizować wakacje dla dziecka i rodziny. Sprawdźmy więc, ile kosztują niedrogie wakacje, wybierając się na nie z biurem podróży. Ofert wakacyjnych wycieczek poszukamy w popularnym serwisie – https://www.wakacje.pl/ Dla porównania bierzemy pod uwagę wyjazd w cztery osoby: dwoje dorosłych i dwójka dzieci. Wiek dzieci to 6 i 14 lat. Najtańsze oferty z dojazdem autokarem to koszt od 3.500 do 4.000 złotych. W tej cenie mamy 9-10-dniową wycieczkę do Grecji, Albanii, Bułgarii, Czarnogóry lub Chorwacji, bez wyżywienia (cena za całą, 4-osobową rodzinę). Po dobraniu śniadania cena rośnie o około 1000 złotych. 8-10-dniowy wyjazd do hotelu oferującego w cenie śniadania i obiadokolacje kosztuje od 5.500 złotych. Opcja z all inclusive (w cenie wyżywienie, napoje, a także alkohol) to cena od 7.500 złotych. Co ciekawe, wczasy, na które dolecimy samolotem, nie muszą być droższe. Jest tak, ponieważ samolotem możemy dość łatwo (i szybko) dostać się w dalsze, ale też niedrogie destynacje. Wakacje w Turcji lub Egipcie za mniej, niż 4.500 złotych za cztery osoby są jak najbardziej osiągalne (w opcji all inclusive, na 8-10 dni).

Niestety, podane wyżej ceny dotyczą wakacji dla dziecka nie w szczycie sezonu. Jeżeli planujemy wyjechać w lipcu lub sierpniu, musimy zwykle dodać do powyższych cen około 2.000 złotych. W 2023 roku możemy jednak znaleźć wczasy dla czteroosobowej rodziny za 6-7 tysięcy złotych (7-10 dni, all inclusive). Jeśli zrezygnujemy z tej ostatniej opcji, wakacje mogą kosztować nawet poniżej 5 tysięcy złotych.

Kolonie lub obóz dla dziecka – ile to kosztuje?

Poza zagranicznymi wycieczkami całą rodziną, popularnym rodzajem wakacji dla dziecka są kolonie i obozy. Cena zaczyna się od około 1.000 złotych za tydzień. 10-12-dniowe obozy i kolonie kosztują zwykle od 1500 do 2000 złotych. Cena będzie wyższa, jeśli zdecydujemy się wysłać dziecko nad morze. Koszt obozu lub kolonii wzrośnie też, jeżeli będzie to specjalistyczny wyjazd – kolonie językowe, obóz konny, itp. Są jednak sposoby na znalezienie tańszych ofert. Należą do nich wyjazdy z harcerstwa, w sieci warto też poszukać kolonii z dofinansowaniem. Jak widać, koszt obozu lub kolonii jest zauważalnie niższy, niż rodzinnych wczasów za granicą. Z odpoczynku skorzysta tu jednak tylko dziecko – rodzice zostaną w domu.

Tanie wakacje dla dziecka – jak zaplanować niedrogi wyjazd wakacyjny?

Aby wakacje dla dziecka były możliwie niedrogie, warto poszukać ich już na kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem. W biurach podróży możemy liczyć na atrakcyjne promocje dla osób, które szybko zdecydują się na rezerwację wycieczki. Co ważne, nie trzeba od razu wpłacać całej sumy – wystarczy zaliczka (zwykle 20-30%).

Jeśli na rynku pojawią się atrakcyjne cenowo wyjazdy dla dzieci, zainteresowanie nimi może być duże. Tanie kolonie lub niedrogie noclegi są kuszącą opcją, warto więc poświęcić trochę czasu na szukaniu takich propozycji. Możesz też “polować” na tanie loty ekonomicznymi liniami. Upewnij się jednak, że w danym terminie (i miejscu) są też dostępne niedrogie noclegi.

Wakacje dla dziecka – w Polsce czy zagranicą?

Powyżej opisaliśmy przybliżone koszty niedrogich wakacji dla dziecka za granicą. Ceny wakacyjnych wyjazdów niestety są zbliżone. Możemy jednak sporo zaoszczędzić na dojeździe – jeśli wybierzemy się na wczasy autem lub pociągiem. Wakacje w polskim mieście to dostęp do sporej bazy restauracji, barów i niedrogich atrakcji, co pozwoli obniżyć koszty. Nocleg może być wtedy jednak nieco droższy. Ciężko będzie znaleźć noclegi w cenie niższej, niż około 100 złotych za osobę (w sezonie). Rozwiązaniem pozwalającym na obniżenie kosztów wakacji w kraju jest wynajęcie na tydzień lub dwa małego mieszkania w mieście. 

Nieco tańszymi wczasami w Polsce będzie znalezienie noclegu w niedużej miejscowości – na przykład nad jeziorem. Cena wynajmu nowoczesnego i w pełni wyposażonego domku na Kaszubach, w okolicy Zielonej Góry lub w innej atrakcyjnej lokalizacji to od około 1000 złotych za tydzień. Jeśli zamieszkamy tam całą rodziną i będziemy sami gotować – wakacje nie muszę być drogie. Jeszcze tańsze są wczasy na campingu, pod namiotem.

Jeśli nie pospieszysz się i nie skorzystasz z oferty tanich noclegów, wakacje w Polsce okażą się dość drogie. Sam pobyt w hotelu dla 4-osobowej rodziny może kosztować 6-7 tysięcy złotych za tydzień (nad morzem). Wakacje w górach lub nad jeziorem w 3-gwiazdkowym hotelu z wyżywieniem mogą oznaczać podobny koszt.

Jak oszczędzić pieniądze na wakacje?

W zależności od możliwości finansowych rodziny, wysłanie dziecka na wakacje to koszt od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Warto odpowiednio wcześniej zacząć oszczędzanie, dzięki czemu nie nadwyrężymy zbytnio budżetu. Podzielmy planowany koszt wakacji na ilość miesięcy, które pozostały do urlopu. Już wiesz, jaką sumę musisz co miesiąc odłożyć.

Regularne oszczędzanie na lokacie

Dobrym rozwiązaniem odpowiadającym jak oszczędzać na wakacje jest założenie konta oszczędnościowego lub lokaty. Dzięki temu możemy nawet w kilka miesięcy nieco zwiększyć wakacyjny budżet. Pamiętaj jednak, aby środki były dla Ciebie dostępne, gdy zdecydujesz się zapłacić wczasy dla dziecka.

Kiedy zarezerwować wakacje dla dziecka?


Są dwie metody, które stosują osoby chcące tanio zorganizować wczasy dla dziecka. Pierwszą jest wyszukiwanie promocji już na kilka miesięcy, a nawet rok przed planowanymi wakacjami dla dziecka. Dzięki temu możemy zrobić rozeznanie w ofertach i znaleźć tę najbardziej interesującą. Od razu zapłacimy zaliczkę, a kolejne części dopiero na tydzień-dwa przed wyjazdem. Pozwala to lepiej zarządzać budżetem.

Druga opcja to szukanie ofert “last minute”. Oznacza to czasami naprawdę niskie ceny, często za ułamek wartości wczasów, czy obozu. Jest tu jednak pewien (całkiem spory) minus. Do końca nie jesteśmy pewni, czy znajdziemy ofertę, dokąd pojedziemy i w takim terminie., Naprawdę dobre oferty wakacji last minute pojawiają się na dzień lub dwa przed wylotem. Mamy więc mało czasu na decyzję, zgłoszenie urlopu w pracy i przygotowanie się do wyjazdu.

Rodzinny wyjazd poza sezonem

Lipiec i sierpień to najdroższe miesiące, jeśli chcemy pojechać gdzieś na wczasy. Dotyczy to właściwie każdego kierunku .Wtedy musimy też liczyć się z podwyżkami w nadmorskich restauracjach, a nawet w lokalnych sklepikach. Nic dziwnego – sprzedawcy i hotelarze korzystają z dużego zainteresowania. Taki stan rzeczy nie dotyczy tylko Polski – osoby z wielu krajów planują wakacje właśnie w lipcu i sierpniu.

Problemem w organizacji rodzinnych wakacji po (lub przed) sezonie jest oczywiście szkoła. Z możliwości urządzenia sobie wakacji w niższej cenie poza sezonem mogą natomiast skorzystać rodzice młodszych dzieci. W ich przypadku zaletą wyjazdu w maju, czerwcu lub wrześniu będzie też nieco łagodniejszy klimat i niższa temperatura. Rozwiązaniem pośrednim mogą być wakacje dla dziecka organizowane w końcówce czerwca.

Dodatkowe fundusze na wakacje dla dziecka

Wiele rodzi co roku ma problem ze zgromadzeniem odpowiednich funduszy na wakacyjny wyjazd z dzieckiem. Rozwiązaniem mogą być pożyczki online lub założenie karty kredytowej. Dzięki takim możliwościom możemy sprostać nieco wyższym, niż zwykle wydatkom. Korzystając z pożyczki lub kredytu, pomyślmy o rozłożeniu spłaty na raty.

Pożyczki przez Internet

Instytucje finansowe najwyraźniej zauważyły spore zapotrzebowanie i oferują dziś swoim klientom pożyczki na wakacje. Wybierając jedną z nich możemy rozbić spłatę rat na wiele miesięcy. Pożyczając w ten sposób kilka tysięcy złotych nie nadwyrężysz zbyt mocno swojego portfela. Warto skorzystać z tej możliwości finansowania wymarzonych wakacji dla dziecka.

Karta kredytowa na wakacje

Kolejną ciekawą opcją są karty z limitem. Często w ich przypadku mamy kilkadziesiąt dni na spłatę karty kredytowej, gdy jeszcze nie ponosimy dużych kosztów. Sporo Polaków od lat wykorzystuje ten instrument do finansowania swoich nadprogramowych wydatków, jak wakacyjne wyjazdy.

Jak obniżyć koszty wakacji dla dzieci?

Wyjazdy wakacyjne, w szczególności zagraniczne wczasy, bywają dość drogie. Są jednak pewne sposoby na to, by wydać mniej. Warto dobrze przygotować się do wyjazdu.

Jak tanio płacić za granicą?

Niezależnie od Twojego budżetu, podczas każdego wyjazdu trzeba za coś zapłacić. Jeśli wysyłasz dziecko na wakacje, także będzie ponosić pewne wydatki. Szczególnie płatności w obcych walutach mogą być kosztowne, choćby ze względu na prowizje i koszt przewalutowania. Można je znacznie ograniczyć, uruchamiając w swoim banku konto wielowalutowe oraz kartę z płatnościami w obcych walutach (np. w euro). Dobrym rozwiązaniem może też być założenie wirtualnej karty płatniczej.

Dużym powodzeniem cieszą też takie konta z kartą, jak Revolut, czy Curve. Wpłacamy tam pieniądze i możemy bez dodatkowych opłat korzystać ze swoich środków także za granicą.

Gdzie szukać noclegów?

Choć w biurach podróży czasami znajdziemy całkiem atrakcyjne promocje, samodzielna organizacja wakacji dla dziecka i rodziny może być tańsze. W tym celu musimy zadbać o dwa podstawowe aspekty: zakwaterowanie oraz dojazd. Noclegów możemy szukać w serwisach specjalizujących się w tym, jak Booking.com, Kayak.pl lub Trivago.pl.

W wyszukiwarce wpisujemy cel podróży, jej datę i liczbę osób. Strona pokaże nam zwykle wiele wyników. Posortuj je według ceny i wybierz nocleg z dobrymi opiniami.

Tanie loty samolotem, czy dojazd własny?

Dojazd do celu wakacyjnej podróży może być sporym kosztem. Warto zastanowić się, w jaki sposób dostaniesz się do wybranego miejsca. Jeśli planujesz długą podróż, dobrym wyborem może być lot tanimi liniami. Na stronach RyanAir lub WizzAir znajdziesz loty już od kilkudziesięciu złotych, sporo osób od tego zaczyna planowanie wakacji dla dziecka. Możesz też skorzystać z porównywark, a nawet szukać lotów przez wyszukiwarkę Google. Zwróć uwagę na to, aby samolot startował z możliwie bliskiego Ci lotniska. To sposób na oszczędność czasu i pieniędzy, a także spora wygoda. Zwykle taniej jest kupić loty z małym bagażem – to różnica nawet kilkuset złotych w obie strony za osobę. Jeśli wczasy z dzieckiem zaplanujesz w lecie i w ciepłym miejscu, spokojnie zapakujecie się do plecaków.

Wyjazd wakacyjny samochodem również ma swoje zalety. Możesz zabrać więcej rzeczy bez dodatkowych opłat. Nie jesteś też uzależniony od godzin i miejsc odlotów samolotów, czy odjazdu pociągu. Potrzebujesz wtedy w pełni sprawnego pojazdu, którym bez problemów dotrzesz do celu. Zadbaj o dodatkowe ubezpieczenie oraz wyposażenie samochodu w akcesoria niezbędne w danym kraju (np. kamizelki odblaskowe, itp.).

Rodzinne wczasy – jakie są programy wsparcia dla rodzin z dziećmi?

Każda rodzina może ubiegać się o dodatkowy zastrzyk gotówki na wakacje dla dziecka. Pierwszą możliwością jest wykorzystanie środków z bonu turystycznego. Może z niego skorzystać każda rodzina będąca beneficjentem programu 500+ lub odbierająca zasiłek wychowawczy.

Kolejną możliwością są tak zwane wczasy pod gruszą. Zapytaj o nie swojego pracodawcę. W wielu firmach taki dodatek może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Niezbędne będzie wypełnienie stosownego wniosku i argumentacja prośby.

Tanie alternatywy dla wakacji

Wakacje dla dziecka są bez wątpienia okazją do odpoczynku, spędzenia czasu z rodziną, czy poznania nowych miejsc. Niestety, sporym minusem jest wysoka cena wakacyjnego wyjazdu. Niektórzy muszą więc poszukać pewnych alternatyw dla typowych wyjazdów wakacyjnych. Nie trzeba jechać nad morze, jezioro, czy wycieczkę z biurem podróży, by dobrze się bawić. Naszym zdaniem jest sporo alternatyw, które pozwolą zdecydowanie taniej spędzić tydzień lub dwa.

Niedrogie alternatywy dla wakacji dla dziecka:

  • wczasy na campingu – biwak pod namiotem, spanie w przyczepie campingowej, wynajem niedrogiego domku to świetne sposoby na spore oszczędności. Taki wyjazd może być dla dziecka niezapomnianym przeżyciem. Rodzinne spacery, zabawy w plenerze, czy zrobienie ogniska także nic nie kosztują. W ten sposób można spędzić kilka lub kilkanaście dni za ułamek ceny “typowych” wyjazdów dla dzieci.
  • podróże po Polsce – często są znacznie tańsze, niż zagraniczne wojaże. Mogą być jednak świetnym sposobem na poznanie naszego pięknego kraju. Jeśli wybierzesz mniej turystyczne  miejsce i poszukasz w Internecie tanich noclegów, taki wyjazd może być ekonomiczny.
  • wakacyjny wyjazd z dzieckiem na wieś – jeśli masz rodzinę na wsi (np. dziadków, rodziców, kuzynów), spędzenie tam kilku dni może być sposobem na niedrogie wakacje. Przy okazji zadbać o rodzinne relacje, dziecko odwiedzi krewnych.
  • spędzanie czasu na działce – wielu mieszkańców miast i miasteczek posiada ogródek działkowy. Spędzanie tam czasu całą rodziną może być niezłym sposobem na tanie wakacje. Zaproście tam znajomych i koniecznie inne dzieci, aby czas upłynął w świetnej atmosferze.
  • półkolonie – jeśli obóz lub kolonie dla dziecka są zbyt dużym wydatkiem, być może alternatywą będzie zapisanie dziecka na półkolonie. Wiele miast, szkół i różnych instytucji każdego roku organizuje takie wakacje dla dzieci. Gdy dobrze poszukasz, być może znajdziesz też darmowe półkolonie w swojej okolicy. Tanie półkolonie dla dziecka znajdziemy w domach kulturach, a także świetlicach młodzieżowych.

Wakacje dla dziecka -podsumowanie artykułu

Podsumowując, wakacje dla dziecka możemy zorganizować dość tanio. Najtańsze opcje pozwolą na spędzenie tygodnia wczasów za kilkaset złotych. Rodzinne wyjazdy za granicę mogą kosztować nawet około 3.000 złotych (biorąc pod uwagę czteroosobową rodzinę), choć musimy liczyć się wtedy z pewnymi niedogodnościami (np. wielogodzinny dojazd autokarem). Rodzice mogą szukać oszczędności, organizując samemu wakacje lub korzystając z ofert last minute. Warto skorzystać z bonu turystycznego i wczasów pod gruszą. Dodatkowe środki można uzyskać z pożyczki przez Internet.

Najczęściej zadawane pytania

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

Wnioski o bon turystyczny złożymy przez PUE ZUS. Następnie należy go aktywować.

Jak sfinansować wakacje dla dziecka?

Warto odpowiednio wcześniej zacząć odkładać pieniądze na wczasy dla dziecka. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z bonu turystycznego i wczasów pod gruszą u pracodawcy. Brakujące środki możemy uzyskać poprzez pożyczkę online lub zakładając kartę kredytową.

Jak zorganizować tanie wakacje dla dziecka?

Niedrogie wczasy dla dziecka lub rodziny z dziećmi warto organizować samemu. Skorzystajmy z wyszukiwarek ofert niedrogich noclegów i przelotów samolotem.

Źródło:

  1. https://www.wakacje.pl/wczasy/?dla-dzieci
  2. https://www.travelplanet.pl/wakacje/?cq_src=google_ads&cq_cmp=13072434200&cq_con=122592224856&cq_term=tanie%20wakacje&cq_med=&cq_plac=&cq_net=g&cq_pos=&cq_plt=gp&gclid=Cj0KCQjwmtGjBhDhARIsAEqfDEcqRekqqXkzus4_FJMy0MFuIGdn7LSodm_MARcS9PwGhIAq9Iex4ykaAsGBEALw_wcB
  3. https://www.money.pl/gospodarka/prezydent-podpisal-bon-turystyczny-500-zl-na-wakacje-na-kazde-dziecko-6523228669642369a.html
  4. https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/wakacje-2022-ile-kosztuja-w-polsce-jaki-koszt-zagranicznych-szacunki-i-wyliczenia-5766367
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły