Bon turystyczny – dla kogo i na jakich zasadach?

bon turystyczny

Wakacje trwają w najlepsze. Dla dzieci jest to najbardziej wyczekiwany czas w roku, podczas którego mogą odpocząć od szkolnych obowiązków. Dlatego warto zaplanować letni wypoczynek swojemu dziecku i wykorzystać bon turystyczny. Jeśli zatem nie miałeś jeszcze okazji wykorzystać bonu turystycznego, to sprawdź, jak go zdobyć.

Kto może skorzystać z bonu turystycznego?

Wprowadzony latem 2020 bon turystyczny jest przyznawany na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus lub dodatek wychowawczy. A więc każda rodzina, która pobiera 500 plus, może skorzystać z bonu turystycznego. Na każde dziecko poniżej 18. roku życia przysługuje jeden bon. Jest to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł. Rodzicom dziecka z niepełnosprawnością przysługuje podwójne świadczenie (łącznie na kwotę 1000 zł). Warto pamiętać, że wniosek o bon turystyczny mogą składać również te rodziny, których dzieci przyjdą na świat przed 31 grudnia 2021 roku.

A jak to wygląda w przypadku rozwodu lub rozstania rodziców? A więc, gdy rodzice nie mieszkają razem, to bon turystyczny odbiera ta osoba, której przysługuje prawo do świadczenia wychowawczego albo dodatku wychowawczego na dziecko. Jeśli natomiast rodzice sprawują naprzemienną opiekę nad dzieckiem, to każdemu opiekunowi przysługuje bon w wysokości 250 zł.

Jak zdobyć bon?

Aby otrzymać świadczenie w postaci bonu turystycznego, należy aktywować wniosek w Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Wystarczy zalogować się do swojego konta PUE na stronie zus.pl, wybrać zakładkę „Ogólny”, a następnie „Polski Bon Turystyczny” i „Mój bon”. Zostaniesz poproszony o wpisanie swojego aktualnego adresu e-mail oraz numeru telefonu komórkowego. Bon turystyczny w formie 16-cyfrowego kodu zostanie wysłany za pośrednictwem wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub na adres e-mail. Bon można aktywować w każdej chwili, nawet kilka dni przed planowanym wyjazdem. W celu uzyskania dodatkowego bonu dla swojego dziecka z niepełnosprawnością powinno się złożyć oświadczenie w PUE, tj. „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”.

Jak płacić bonem?

Bon turystyczny – tak jak wspominaliśmy – ma formę cyfrowego kodu. Bardzo często pada pytanie, czy zostanie on przekazany w formie gotówki. Warto rozwiać wszelkie wątpliwości: bon turystyczny to forma elektronicznego vouchera i nie jest on przekazywany w gotówce. Dlatego bonu nie można również wymienić na gotówkę czy inne środki płatnicze.

W trakcie rezerwacji pobytu, ewentualnie przy zakwaterowaniu, należy okazać numer bonu turystycznego. Płatności bonem można dokonać kilka razy, aż do wyczerpania wszystkich środków. W razie gdyby kwota za nocleg przekroczyła wartość bonu to brakującą część można dopłacić z własnej kieszeni (gotówką lub kartą płatniczą). Bon turystyczny można wykorzystać do końca marca 2022.

Gdzie wykorzystać bon turystyczny?

Z bonu turystycznego można skorzystać wyłącznie na terenie Polski, dlatego opłacenie nim zagranicznego wyjazdu nie wchodzi w grę. Bon można przeznaczyć na opłacenie noclegu w hotelach, pensjonatach, gospodarstwie agroturystycznym czy pobytów na obozach i koloniach. Od 22 stycznia 2021 zaszły poprawki w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym, które pozwalają opłacać m.in. usługi przewodnickie, przejazdy autokarem i rejsem statkiem oraz zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów. To nie jedyne miejsca, w którym można dokonać płatności bonem. Rodzina może zaplanować nawet wspólny wypad do parku rozrywki lub aquaparku, ponieważ tam również akceptują płatności bonem turystycznym. Pełną listę miejsc, w których można zrealizować bon, znajdziesz tutaj. Należy pamiętać, że takie świadczenie obejmuje tylko miejsca związane z branżą turystyczną.

Najczęściej zadawane pytania

1. Czy można wymienić bon na gotówkę?

Nie, nie można. Bon turystyczny jest w formie elektronicznej.

2. Czy mogę zaplanować wypoczynek po 31 marca 2022?

Bon turystyczny jest ważny do końca marca 2022 roku. Jeśli natomiast dokona się płatności bonem do 31 marca 2022, to jak najbardziej można zaplanować wypoczynek po tym terminie. Ale warunkiem jest dokonania płatności przed końcem marca.

3. Czy bonem można płacić kilka razy?

Jak już wspominaliśmy – płatności bonem można dokonywać kilka razy, do momentu wyczerpania wysokości świadczenia.

4. Czy bonem można opłacić zagraniczny wyjazd?

Za pomocą bonu turystycznego można opłacić tylko i wyłącznie wyjazdy w Polsce.

5. Gdzie znajdę kod bonu turystycznego?

To tzw. kod obsługi płatności, który otrzymuje się po aktywacji swojego bonu w platformie PUE ZUS. Kod można znaleźć w wiadomości tekstowej wysłanej na numer telefonu lub na poczcie elektronicznej. Można go również odnaleźć na swoim profilu na PUE w zakładce „Polski Bon Turystyczny”, a następnie w „Mój Bon”.

6. Jak dokonać płatności bonem turystycznym?

Wystarczy, że przy dokonywaniu rezerwacji lub w trakcie zakwaterowania podasz kod obsługi płatności (16-cyfrowy kod). Następnie otrzymasz smsem kod potwierdzający płatność, który należy pokazać osobie przyjmującej płatność.

Daria Owczarzak
Daria Owczarzak
Absolwentka filologii polskiej. Zajmuje się przygotowaniem treści oraz tworzeniem grafik. Prywatnie wegetarianka z zamiłowaniem do fotografii i powieści kryminalnych. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły