Windykacja online – czym jest i jak działa? 

Windykacja online

Wierzyciel, który stara się odzyskać należności od osoby zadłużonej, ma do wyboru wiele rozwiązań. Jednym z nich jest właśnie windykacja online, czyli metoda samodzielnej windykacji przy pomocy internetowych platform. Na czym polega to rozwiązanie, i czy taka metoda odzyskiwania pieniędzy od dłużników ma sens? Dowiecie się tego w dalszej części naszej publikacji. 

Czym jest windykacja przez internet?

Czym jest windykacja online? Jest to samodzielne dochodzenie roszczeń, podczas którego wierzyciel korzysta z programów i serwisów oferowanych przez firmy trzecie. Zaletą takiego rozwiązania jest znaczne uproszczenie całego procesu windykacji, a także możliwość uniknięcia sporej ilości formalności i procedur. W przypadku internetowej windykacji, wierzyciel musi jedynie dostarczyć firmie niezbędne dokumenty, aby móc skorzystać z wsparcia w zakresie prawnym oraz uzyskać dostęp do wygodnych narzędzi. Windykacja online chroni wierzyciela przed stratami finansowymi, jakie mogłyby powstać w wyniku nieodzyskania należności. Taka sytuacja mogłaby się wydarzyć, jeżeli wystąpiłoby umorzenie lub przedawnienie długu.

Ile kosztuje windykacja online?

Zależnie od wybranej usługi, windykacja online może mieć różną cenę. Przed wysłaniem odpowiednich dokumentów i załączników, warto upewnić się, że dodatkowe koszty nie będą zbytnim zobowiązaniem. Jest to swojego rodzaju kompromis, ponieważ decydując się na skorzystanie z narzędzi i usług podmiotów trzecich, wierzyciel zgadza się na nieco wyższe koszty windykacji. 

Niektóre podmioty mogą oferować usługę windykacji online za darmo. Wszystko zależy jednak od skali udzielonej pomocy, zakresu usług, oraz innych czynników. Darmowa windykacja online nie jest więc regułą, a jedynie korzystnym wyjątkiem. Nawet jeżeli skorzystamy z płatnej windykacji przez internet, to nie będziemy stratni. Warto bowiem wiedzieć, że zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, poniesione koszty możliwe są do odzyskania od dłużnika. Wszystko zależy jednak od indywidualnego przypadku, dlatego warto zapoznać się z ustawą, aby lepiej znać swoją sytuację. 

Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych – link

Jaką pomoc oferuje windykacja online?

W jaki sposób firmy trzecie mogą pomóc w windykacji przez internet? Okazuje się, że środków windykacji online jest sporo, dzięki czemu wierzyciele mogą zaczerpnąć wsparcia w wielu kwestiach.

W czym może pomóc windykacja online?

  • kwestie prawne – działania windykacyjne bez podstawy prawnej mogą nieść za sobą negatywne konsekwencje. Windykacja online może jednak służyć jako pomoc prawna w tej kwestii, i skutecznie zażegnać wszelkie wątpliwości wierzycieli. 
  • formalności – jeżeli wierzyciel ma problemy z wypełnianiem formularzy, kompletowaniem dokumentów, lub wysyłaniem załączników to windykacja online może być idealnym środkiem na te problemy. 
  • terminy – dzięki windykacji przez internet, wierzyciel nie musi obawiać się o przekroczenie terminów, w których może ściągać on dług. Internetowe narzędzia windykacyjne przypomną o tym, kiedy dług się przedawni, co pozwoli w porę reagować. 

Serwisy i oprogramowanie windykacyjne, które udostępniane są wierzycielom, są dziełem licznych ekspertów w dziedzinach prawnych i windykacyjnych. Z tego powodu jest to rozwiązanie sprawdzone, które wielu osobom pomogło odzyskać dług. Co więcej, często to właśnie windykacja online jest tańsza niż usługi kancelarii prawnych, przy porównywalnej jakości działań. 

Jak jeszcze może pomóc windykator?

Firmy windykacyjne, poza windykacją przez internet, oferują także szereg innych usług. Przykładowo, jeżeli ściąganie długu nie przynosi skutku, to może on zostać całkowicie sprzedany windykatorowi za ułamek jego ceny. Takie działanie, mimo iż wydaje się nieopłacalne, pozwala wierzycielowi odzyskać część utraconych pieniędzy w stosunkowo krótkim czasie. Wówczas kwestia windykacji długu przestaje dotyczyć danej osoby, która może zająć się aktualnymi sprawami. 

Uprawnienia windykatora nie są jednak równie szerokie, co zakres możliwości komornika. Przykładowo, funkcjonariusz publiczny może zająć poszczególne elementy majątku osoby zadłużonej, a uzyskane dzięki temu środki trafiają na poczet wierzyciela. Jeżeli ciekawi was, jakie dokładnie są różnice między podmiotem windykacyjnym, a komornikiem, to koniecznie zerknijcie do naszej innej publikacji: Windykator a komornik – jakie są różnice?.

Kontakt z dłużnikiem, a windykacja online

Aby można było mówić o trwającej windykacji, wierzyciel musi podejmować odpowiednie działania. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, w której bieg przedawnienia minie, a wówczas niemożliwe będzie dalsze ponaglanie danej osoby do spłaty zobowiązania. Bieg przedawnienia nie jest jedną, ustaloną wartością i jego długość zależy od rodzaju zobowiązania. Windykacja online może pomóc nam w ustaleniu konkretnego terminu, i przypomnieć o tym, aby próbować odzyskać dług. 

Jeżeli chcecie wiedzieć, na czym dokładnie polega i ile trwa proces przedawnienia długu, to zapraszamy do lektury naszego innego wpisu: Przedawnienie długów – czy chroni dłużnika? Ile lat musi minąć?

Wezwanie do zapłaty za pomocą windykacji przez internet

Jakie działania windykacyjne mogą świadczyć o trwającym odzyskiwaniu długu? Przykładem jest wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty, jako próba nawiązania kontaktu z dłużnikiem i przypomnieniu mu o zaległym zobowiązaniu. Jeżeli dany wierzyciel nie wie, jak sporządzić takie pismo, to windykacja online może mu pomóc w tej kwestii. Wiele serwisów oferuje gotowe szablony takiego dokumentu, przez co nie trzeba się obawiać o to, że pismo jest sporządzone niepoprawnie.

Aby pomóc naszym czytelnikom sporządzić wezwanie do zapłaty bez dodatkowych opłat, przygotowaliśmy poradnik z darmowym wzorem: Przedsądowe wezwanie do zapłaty. Czym jest? Darmowy wzór.

Umieszczenie wpisu w bazach dłużników

Wierzyciel, który ma problem z odzyskaniem należności od danej osoby, może umieścić informację o zaistniałej sytuacji w rejestrach dłużników. Największe w Polsce bazy osób zadłużonych to m.in. BIK (Biuro Informacji Kredytowej), BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) i KRD (Krajowy Rejestr Długów). Nie każdy z wierzycieli wie jednak, jak dokonać umieszczenia takiego wpisu, ale windykacja online może w tym pomóc. 

Dlaczego warto złożyć wpis o zaistniałym długu do baz dłużników?

  • Dłużnik, o którym informacje zostaną umieszczone w rejestrach, będzie miał w przyszłości mniejszą szansę na uzyskanie kredytu gotówkowego bądź pożyczki. Obawa przed negatywną historią kredytową jest dla wielu osób motywacją, aby spłacić zobowiązanie.
  • Wpis widniejący w rejestrze dłużników może stanowić dowód na to, że zadłużenie faktycznie miało miejsce. Często przedstawienie dowodu na istnienie danego długu jest kluczowe w sporach prawnych i podczas wszelkich nieporozumień. 
  • Jeżeli osoba zadłużona co jakiś czas pobiera raport z baz BIK, lub wykupiła alerty BIK które automatycznie informują ją o zmianach w bazach, to umieszczenie wpisu będzie sensownym działaniem. Taki wpis może przypomnieć dłużnikowi o tym, że zwleka on ze spłatą. 

Jeżeli więc jako wierzyciele macie problem z umieszczeniem wpisu w bazach dłużników, to windykacja online może być dobrym wyjściem. Cały proces zostanie znacznie uproszczony, ponieważ dostaniecie wszelkie niezbędne wskazówki i informacji o tym, jak wykonać taką czynność. 

Sprzedaż długu dzięki windykacji online

Wspomnieliśmy wyżej o tym, że wierzyciel może sprzedać swój dług firmie windykacyjnej. Takie działanie dotyczy nie tylko firmy, która pomagała wierzycielowi odzyskać należność. Na dobrą sprawę dług może zostać sprzedany dowolnemu podmiotowi, który ma możliwości i podstawę prawną do przeprowadzania windykacji. Wszystko to dzięki giełdom wierzytelności, na których można wystawić ogłoszenie o danym długu. Windykacja online pozwala na uproszczenie zamieszczenia takiego ogłoszenia, przez co całość jest wyjątkowo prosta. Jedyne co wierzyciel musi zrobić, to podać serwisowi windykacyjnemu odpowiednie dane o zobowiązaniu, żeby następnie za zgodą wierzyciela zostało utworzone ogłoszenie. Wówczas wystarczy jedynie czekać na oferty kupna, i można cieszyć się szansą na odzyskanie części utraconych środków. 

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły