Czy przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku jest możliwe?

przeniesienie kredytu konsolidacyjnego

Skonsolidowałeś swoje kredyty, pożyczki i chwilówki, ale niedługo później znalazłeś korzystniejszą ofertę? W takich przypadkach przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku wydawałoby się najlepszym rozwiązaniem. Spłata na nowych warunkach to m.in. obniżenie miesięcznej raty i wydłużenie okresu kredytowania, co dla wielu jest atrakcyjną opcją. Czy przeniesienie konsolidacyjnego kredytu do innego banku rzeczywiście jest możliwe? Jeśli tak, to z czym się wiąże? W dalszej części tekstu znajdziecie odpowiedzi na te pytania. 

Dlaczego decydujemy się na kredyt konsolidacyjny?

Spłata wielu zobowiązań jednocześnie często przerasta nasze możliwości. Kwota należna do zapłaty każdego miesiąca jest spora, a konieczność pamiętania o dokonaniu kilku płatności tylko pogarsza sprawę. Nie dziwi więc, że osoby znajdujące się w takiej sytuacji szukają lepszego wyjścia. Z pomocą przychodzi kredyt konsolidacyjny online, dzięki któremu wszystkie należności przyjmują postać jednej raty. 

To klient wybiera, jakie zobowiązania chce skonsolidować. Skutkiem sięgnięcia po taki kredyt jest połączenie wielu rat w jedną, co prowadzi do zmniejszenia kwoty należnej do zapłaty każdego miesiąca. Dla niektórych sporym minusem może być to, że okres kredytowania jest dłuższy, na skutek czego całkowity koszt zobowiązania również może się zwiększyć. 

Czy można przenieść kredyt konsolidacyjny do innego banku?

Jeżeli zastanawiacie się, czy przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku jest możliwe, to mamy dla was dobrą wiadomość. W sporej części przypadków bank zgodzi się na przeniesienie kredytu konsolidacyjnego, traktując jako priorytet pozyskanie nowego klienta. 

Konsolidacja nie jest jedyną usługą, którą można przenieść do innej instytucji bankowej. W ten sam sposób banki pozwalają na transfer konta, zwykłego kredytu gotówkowego, czy nawet kredytu hipotecznego. Im większa jest kwota zobowiązania i czas jego spłaty, tym opłacalniejsze będzie przeniesienie go do banku, który zapewni lepsze warunki. 

Na czym polega przeniesienie kredytu konsolidacyjnego?

Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego w praktyce oznacza zaciągnięcie nowego kredytu w innej instytucji bankowej. Dochodzi wówczas do konsolidacji kredytu konsolidacyjnego, co oznacza, że zainteresowani mogą połączyć z nim również inne należności, powstałe po pierwszej konsolidacji. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż do tego niezbędna będzie odpowiednia zdolność kredytowa, z racji tego, że całkowita kwota zobowiązań będzie większa. 

Może okazać się, że w danej instytucji bankowej przeniesienie kredytu konsolidacyjnego przyjmie inną postać. Mowa o kredycie refinansowym, który działa na zasadzie spłaty danej należności przez inną instytucję bankową, na poczet której klient będzie płacił raty. W tym przypadku również niezbędna będzie odpowiednio wysoka zdolność kredytowa i brak jakiegokolwiek zadłużenia. 

Więcej o kredycie refinansowym napisaliśmy w osobnym wpisie na ten temat. Zachęcamy do zapoznania się z nim: Kredyt refinansowy – czym jest i jak działa?

W obu wymienionych przypadkach to bank, do którego przeniesiono kredyt konsolidacyjny, staje się wierzycielem. Klient zawiera umowę z nowym bankiem i to na jego poczet dokonuje spłaty. Przeniesienie kredytu do innego banku oznacza nowy harmonogram spłat, dlatego niezwykle ważnym jest, aby wybrać jak najatrakcyjniejszą ofertę. 

Jak wygląda zamknięcie poprzedniego kredytu konsolidacyjnego?

W większej części przypadków zamknięcie poprzedniego kredytu polega na tym, że nowy bank przelewa innej instytucji bankowej kwotę niezbędną do rozliczenia całości. Nie jest to jednak regułą, ponieważ może zdarzyć się, że klient dostanie całą kwotę, ale swoje należności będzie musiał rozliczyć samodzielnie. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy klient posiada również liczne zobowiązania wobec podmiotów pozabankowych. 

Czy przeniesienie kredytu konsolidacyjnego się opłaca?

Nie w każdym przypadku można polecić przeniesienie kredytu do innego banku, ponieważ każda osoba ma inną sytuację finansową, priorytety i oczekiwania. Dla jednych takie rozwiązanie będzie sensownym wyjściem, dla innych zaś będzie to jedynie zbędna formalność. 

W jakich sytuacjach przeniesienie kredytu konsolidacyjnego ma sens?

  • gdy znaleźliśmy o wiele korzystniejszą ofertę, niż ta, z której obecnie korzystamy,
  • jeżeli nie satysfakcjonują nas usługi banku, w którym mamy kredyt konsolidacyjny np. obsługa klienta lub oferta innych produktów finansowych,
  • kiedy od momentu zaciągnięcia pierwszego kredytu konsolidacyjnego pojawiły się nowe zobowiązania,
  • jeżeli przy okazji skonsolidowania nowych zobowiązań chcemy uzyskać dodatkowe środki na własne cele,
  • gdy miesięczna kwota należna do zapłaty zbyt obciąża nasz budżet i naraża nas na problemy ze spłatą.

Kiedy nie opłaca się przenosić kredytu konsolidacyjnego?

  • gdy oferty innych instytucji bankowych nie są atrakcyjniejsze niż ta, z której korzystamy obecnie, 
  • gdy od rozliczenia całego zobowiązania dzieli nas zaledwie jedna lub dwie raty, które jesteśmy w stanie spłacić,
  • gdy oferta innego banku ma zbliżone, wręcz identyczne warunki – nie zyskamy na tym wiele, a przysporzymy sobie formalności, 

Szukając oferty konsolidacji kredytów i pożyczek w innych bankach, należy zwracać szczególną uwagę na RRSO, aby poznać całkowity koszt usługi w skali roku. Warto zapoznać się również z regulaminem i cennikiem, aby dowiedzieć się m.in. o tym, ile wynosi prowizja za spłatę przed terminem. 

Konsolidacja czy kredyt refinansowy – co lepsze?

Często mając do wyboru dwa rozwiązania, klienci obawiają się, że wybiorą to mniej opłacalne. Upraszczając całość, można stwierdzić, że konsolidacja kredytu konsolidacyjnego będzie lepszym wyjściem. Klient będzie mógł skonsolidować znacznie więcej zobowiązań, aby spłacać je wszystkie na dogodniejszych warunkach. 

Nie każdy kredytobiorca po zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego decyduje się na korzystanie z kolejnych produktów i usług finansowych. W takim przypadku kredyt refinansowy może okazać się lepszy, a jeżeli znajdziemy dobrą ofertę, również tańszy. 

Chcąc dokonać świadomego i satysfakcjonującego wyboru, warto zastanowić się nad swoją sytuacją i nad tym, czego oczekujemy. Chcesz spłacić zobowiązanie w mniejszych ratach, przy okazji pozbywając się innych kredytów i pożyczek? Konsolidacja okaże się lepsza. Zamierzasz spłacić kredyt jak najszybciej, ale szukasz atrakcyjniejszych warunków? Kredyt refinansowy może okazać się rozsądniejszym wyjściem. 

Czy przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku to jedyna opcja?

Jeżeli planujesz przeniesienie kredytu konsolidacyjnego, aby zmienić warunki spłaty, to w pierwszej kolejności rozważ skontaktowanie się ze swoim obecnym bankiem. Instytucje bankowe często przewidują możliwość negocjowania warunków umowy kredytowej nawet po jej podpisaniu. Pozwala to wypracować obu stronom odpowiadające rozwiązanie – bank nie straci w ten sposób klienta, a użytkownik będzie mógł rozliczyć się z kredytu na lepszych warunkach, niż dotychczasowe. 

Jak przenieść kredyt konsolidacyjny do innego banku? 

Wbrew pozorom, przeniesienie kredytu nie jest obarczone dziesiątkami formalności i cały proces sprowadza się do zaledwie kilku kroków. Jedną z bardziej czasochłonnych czynności może okazać się znalezienie naprawdę dobrej oferty. Z tego powodu zamiast samodzielnych poszukiwań, warto wspomóc się gotowymi rozwiązaniami, takimi jak rankingi kredytów konsolidacyjnych. Co zrobić, gdy już znaleźliśmy ofertę? 

  1. Kontakt z nowym bankiem – po wybraniu odpowiedniej oferty, należy skontaktować się bezpośrednio z bankiem, do którego chcemy przenieść kredyt konsolidacyjny. W tym celu najlepiej skorzystać z infolinii lub czatu na żywo, jeśli takowy jest dostępny. Dzięki temu jeszcze przed wysłaniem wniosku można dowiedzieć się więcej o wymaganiach do przeniesienia kredytu, jak i przewidywanych kosztach.
  2. Złożenie wniosku – w tym celu najlepiej udać się do fizycznej placówki, ponieważ nie każdy bank przewiduje opcję wnioskowania online. Poza wypełnieniem wszystkich formularzy wymaganymi informacjami, należy dostarczyć niezbędne dokumenty. 
  3. Czekanie na decyzję banku – czas przetwarzania wniosku może wynosić od kilku godzin do kilku dni. W przypadku pozytywnej decyzji kredytowej możliwe będzie podpisanie umowy z bankiem, na czym formalności się kończą. Czasem zdarza się, że bank po analizie zdolności kredytowej zaproponuje inne warunki. W najgorszym przypadku klient spotka się z odmową kredytu i będzie musiał próbować w innych bankach. 

Jakie dokumenty należy dostarczyć?

  • dokument tożsamości w postaci dowodu osobistego,
  • zaświadczenie o dochodach (nie mylić z samodzielnie sporządzanym oświadczeniem o dochodach),
  • dokumenty dotyczące kredytu konsolidacyjnego, który ma zostać przeniesiony,
  • dokumenty związane z innymi zobowiązaniami, które chcemy skonsolidować (jeśli zdecydowaliśmy się na skonsolidowanie kredytu konsolidacyjnego).
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły