Jaki kredyt przy zarobkach 7000 złotych netto? Jaki kredyt hipoteczny dostanę?

jaki kredyt przy zarobkach 7000

Jeżeli myślisz o wzięciu kredytu hipotecznego, warto wcześniej oszacować swoją zdolność kredytową. Podstawową informacją, jakiej będziemy potrzebować, jest wysokość zarobków. Ważne są również także inne kwestie, które omawiamy w dzisiejszym artykule. Sprawdźmy więc, jaki kredyt przy zarobkach 7000 złotych można dostać w banku.

Jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 7000 złotych?

Aby ocenić, jaki kredyt przy zarobkach 7000 złotych na rękę jest dostępny, musimy sprawdzić aktualne propozycje różnych banków. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, że nie ma jednego sposobu obliczania zdolności kredytowej. W różnych bankach nacisk jest kładziony na inne aspekty – raz na wysokie zarobki, a w innym banku – na stabilne źródło dochodu i wysoki wkład własny. Ostatecznie to wiele kwestii wpływa na to, na jaki kredyt możemy liczyć.

Jeśli 7000 złotych na rękę to zarobki singla lub wspólne dochody gospodarstwa domowego (np. zarobki netto małżonków), możemy myśleć o kredycie hipotecznym, ale nie na zbyt dużą kwotę. W sytuacji, gdy każdy z partnerów/współmałżonków zarabia natomiast po 7000 złotych – zdolność kredytowa będzie naprawdę duża. Jeżeli łączne zarobki wynoszą około 14.000 złotych, dostępne będą nawet kredyty na równowartość miliona złotych i więcej.

Czy ślub wpływa na zmianę wysokości kredytowej?

W różnych bankach zdolność kredytowa jest jednak liczona w odmienny sposób. Niekiedy różnice między najmniejszą a największą dostępną kwotą kredytu hipotecznego W dzisiejszym poradniku bierzemy natomiast pod uwagę parę zarabiającą wspólnie 7000 złotych netto. Wnioskodawcy nie mają żadnych większych zobowiązań i mają niezłą historię kredytową. Oznacza to po prostu, że dotychczasowe długi były spłacane na czas. Jaki kredyt przy zarobkach 7000 złotych dostaną?

Czy dostanę kredyt hipoteczny zarabiając 7000 zł?

Zarobki singla lub pary wynoszące 7000 złotych na rękę są wystarczające do otrzymania zgody na uruchomienie kredytu hipotecznego. Oczywiście, dla banku ważne będą solidne i stabilne zatrudnienie i dobra historia kredytowa w BIK. Bez nich nawet z bardzo wysokimi zarobkami możemy nie dostać kredytu, na który liczymy. Dla banku niezłym zabezpieczeniem spłaty jest natomiast sama nieruchomość. W procesie ubiegania się o nowy kredyt musimy spełnić szereg formalności, m.in. zadbać o wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Wszystko, co musisz wiedzieć o księdze wieczystej.

Ciężko powiedzieć, czy zarobki 7000 złotych netto będą wystarczające do kupienia na kredyt mieszkania w dużym mieście. Dziś ceny mieszkań są w końcu dość wysokie, a nawet niewielkie, jedno- lub dwupokojowe lokum kosztuje zwykle ponad 500.000 złotych.

Jaki kredyt gotówkowy przy zarobkach 7000 złotych?

W przypadku kredytów hipotecznych do kupowana nieruchomość stanowi zabezpieczenie spłaty. Jeżeli natomiast wnioskujemy o kredyt gotówkowy, takiego zabezpieczenia nie ma. W przypadku zaniechania spłaty bank nie ma tak łatwej ścieżki do odzyskania swojej należności. Z tego względu tym większą uwagę przykłada się w takiej sytuacji do historii kredytowej i “jakości” naszego zatrudnienia. Najlepiej widoczna jest praca w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, w dużej firmie i na niezłym stanowisku. Jeśli te warunki będą spełnione, a nie masz dużych zobowiązań, bank przyzna Ci całkiem spory kredyt gotówkowy. Dostępne kwoty to kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nawet więcej.

Musimy pamiętać też, że często wysoka kwota kredytu wynika także z długiego okresu spłaty. Kredyty gotówkowe nierzadko dostępne są nawet na 10 lat. Przy kredytach hipotecznych mówimy nawet o okresie spłaty przez 30 lub 35 lat. Warto wiedzieć, że w kontekście zdolności kredytowej bank zwraca uwagę nie tyle na sumę pieniędzy, a wysokość miesięcznej raty. Ona w dużej mierze zależy od długości okresu spłaty.

Sposobem na uzyskanie wyższej kwoty kredytu gotówkowego może być wnioskowanie o kredyt z poręczycielem. Dodatkowy kredytobiorca powinien zwiększyć Twoją zdolność kredytową

Jaka zdolność kredytowa przy zarobkach 7000 złotych i wkładzie własnym 10%?

Oczywiście, zdolność kredytowa zależy od wielu czynników. Bank chętniej spojrzy na wnioskodawców, którzy przeznaczą sporo swoich oszczędności na kupno mieszkania lub domu. Jeżeli mamy wysoki wkład własny, łatwiej będzie uzyskać zgodę na kredyt. Minimalny wkład własny, jaki musimy mieć do wzięcia kredytu hipotecznego wynosi 10%. Niektóre banki wymagają natomiast wkładu wynoszącego 20% wartości nieruchomości.

Na najwyższą kwotę kredytu hipotecznego przy zarobkach 7000 może liczyć singiel. Niektóre banki oferują mu nawet ponad 600.000 złotych. Oznacza To co prawda, że taki kredyt bez trudu sfinansować kupno całkiem dobrego mieszkania w niezłej lokalizacji. Z drugiej jednak strony – mówimy wtedy o kredycie na 30 lub 35 lat i miesięcznej racie wynoszącej niemal połowę wysokości zarobków. Łączny koszt kredytu może być przy tak długim okresie spłaty bardzo wysoki.

W przypadku pary zarabiającej łącznie 7000 złotych na rękę, maksymalna dostępna kwota kredytu hipotecznego będzie znacznie niższa. Bank bierze w końcu pod uwagę wyższe koszty utrzymania. Przy stosunkowo niedużych zarobkach (partnerzy zarabiają niewiele więcej, niż wynosi pensja minimalna) koszty wyżywienia, czy pozostałe opłaty stają się istotną częścią rodzinnego budżetu. Maksymalna zdolność kredytowa w wielu bankach będzie wynosiła 200-250 tysięcy złotych. Rozwiązaniem pozwalającym myśleć o zakupie nieco droższego mieszkania może postaranie się o kredyt hipoteczny z rodzicami. Dziś wiele osób decyduje się na ten krok.

Jeśli rodzina lub para dysponująca zarobkami wynoszącymi 7000 złotych na na utrzymaniu dzieci, zdolność kredytowa będzie nieco niższa. Wtedy mówimy raczej o kwotach wynoszących około 200.000 złotych. Prawdopodobnie wystarczy to jedynie na kupno niewielkiego mieszkania w mniejszej miejscowości. Bez większych, własnych oszczędności zwykle w tej sytuacji nie możemy więc myśleć o kupnie na mieszkania.

Na co banki zwracają uwagę przy ocenie zdolności kredytowej?

Warto wiedzieć, na co patrzą banki podczas oceny naszego wniosku. Nie bez powodu we wnioskach kredytowych, nawet w przypadku kredytów i pożyczek online, podajemy informacje na temat swoich zarobków, zobowiązań, a nawet dane pracodawcy i wykonywany zawód. Na zdolność kredytową wpływają:

  • miesięczne dochody
  • koszty utrzymania
  • posiadane zobowiązania
  • historia kredytowa na podstawie raportu BIK
  • wiek wnioskodawcy
  • liczba osób na utrzymaniu
  • wykształcenie, zawód
  • miejsce pracy
  • rodzaj umowy/źródło dochodów (np. emerytura, umowa o pracę, własna działalność)
  • okres spłaty zobowiązania
  • posiadane zabezpieczenie, poręczenia

Jaki kredyt przy zarobkach 7000 zł? Oszacuj samodzielnie swoją zdolność kredytową

W poprzednim punkcie wskazaliśmy, na co banki zwracają uwagę podczas oceny zdolności kredytowej. Sama zdolność kredytowa określa natomiast to, jak dużo pieniędzy możemy pożyczyć – maksymalną kwotę, a także wysokość miesięcznej raty. Znając te informacje możemy też samodzielnie oszacować swoją zdolność kredytową. Oczywiście, ostateczna decyzja w sprawie kredytu i tak zależy od banku, a takie aspekty, jak miejsce pracy, czy ilość osób na utrzymaniu mogą wpływać na obliczenie zdolności.

Aby obliczyć swoją szacunkową zdolność kredytową, musisz odjąć od zarobków sumę stałych zobowiązań. Uzyskaną kwotę dzielimy na pół – oto maksymalna wysokość miesięcznej raty, jaką możemy płacić. Taką kwotę określają nie tylko procedury bankowe, ale też obowiązujące w naszym kraju Prawo bankowe.

Przyjmijmy więc, że dla rodziny zarabiającej 7000 złotych na rękę, suma wydatków co miesiąc wynosi 2000 złotych. Pozostaje nam więc suma 5000 złotych, którą dzielimy na pół. Zdolność kredytowa wynosi więc 2500 złotych

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Warto wiedzieć, co wpływa na zdolność kredytową. Dzięki temu możemy znaleźć sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej. Niektóre sposoby są dość oczywiste, jednak trudne do wprowadzenia w życie. Mowa o zwiększeniu swoich zarobków, a także zmniejszenie wydatków i stałych kosztów. Pomocne będzie spłacenie zobowiązań. Nie zawsze jest to proste, jednak nawet rezygnacja z limitu odnawialnego w rachunku może podnieść naszą zdolność kredytową. Zastanów się też, czy potrzebujesz kilku platform VOD w jednym czasie (np. Netflix, Disney+, HBO, Apple TV, itp.). Koszt każdej z nich to tylko kilkadziesiąt złotych miesięcznie, łącznie składają się jednak na sporą sumę. Kosztowne zakupy na raty, czy drogi w utrzymaniu samochód również utrudniają otrzymanie wymarzonego kredytu hipotecznego i kupno własnych czterech kątów.

Zdecydowanie lepszym  rozwiązaniem od wydawania wszystkich pieniędzy jest też próba oszczędzania. Nawet odkładanie i inwestowanie małych sum w dłuższej perspektywie może przynieść spore korzyści. Im większe masz oszczędności, tym mniejszego kredytu potrzebujesz. Zdolność kredytowa wzrośnie, jeśli wkład własny będzie większy.

Zdaniem wielu osób kolejne dwie metody na zwiększenie zdolności kredytowej są jednak najprostsze w realizacji. Pierwsza polega na wydłużeniu okresu spłaty. Wtedy miesięczna rata maleje, a Ty potrzebujesz mniejszej zdolności kredytowej. Pamiętaj, że wtedy jednak łączny koszt kredytu będzie wyższy. Druga opcja to poszukiwanie dodatkowego  kredytobiorcy. Tu należy jednak uważać na to, aby nie wziąć kredytu, który będzie trudny do spłaty. Decydując się na zbyt wysoką ratę możemy wpędzić się bowiem w spore problemy.

Jaki kredyt dostanę przy zarobkach 7000 złotych na rękę?

Na koniec, sprawdźmy jaki kredyt można dostać zarabiając siedem tysięcy złotych miesięcznie. W bankach mamy dziś wiele rodzajów kredytu. Zarabiając około siedem tysięcy złotych netto możemy ubiegać się z sukcesem o takie kredyty, jak:

  • kredyt hipoteczny
  • kredyt gotówkowy
  • pożyczka ratalna
  • zakupy na raty 0%
  • kredyt na samochód
  • kredyt firmowy
  • konsolidacja kredytów
  • kredyt w rachunku bieżącym
  • karta kredytowa
  • i inne

Podsumowanie artykułu

Podsumowując, osoby zarabiające 7000 złotych miesięcznie mogą skorzystać z wielu rodzajów kredytu. W przypadku kredytów na mieszkanie, singiel z zarobkami wynoszącymi około 7000 złotych na rękę w niektórych bankach otrzyma prawie 700.000 złotych. Dla pary, małżeństwa lub rodziny z dziećmi zdolność będzie jednak znacznie niższa. W ich przypadku łączne zarobki na poziomie siedmiu tysięcy złotych na miesiąc pozwolą na kredyt w wysokości 200-250 tysięcy złotych. Warto jednak śledzić aktualne oferty banków i sprawdzić, na jaką sumę można w danym momencie liczyć. Dostępne sumy kredytów zależą w końcu od naprawdę wielu czynników, które z czasem się też zmieniają.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki kredyt przy zarobkach 7000 złotych na rękę miesięcznie?

Singiel zarabiający 7000 złotych może otrzymać nawet do 700 tysięcy złotych kredytu hipotecznego. Para z rocznymi zarobkami 7000 może natomiast spodziewać się maksymalnej kwoty kredytu na poziomie 250 tysięcy zł.

Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Zarobki są tylko jednym z wielu kryteriów podczas oceny zdolności kredytowej. Zarobki wynoszące 7000 złotych (dla pary lub małżeństwa) będą wystarczające do wnioskowania o ponad 200.000 złotych kredytu.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Najważniejsze przy ocenie zdolności kredytowej są: aktualne zarobki, źródło dochodów, wiek, ilość osób na utrzymaniu, posiadane zobowiązania i koszty utrzymania.

Źródło:

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/ranking-zdolnosci-kredytowej
  2. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyt-hipoteczny-zarobki-7-tys-zl-jaka-zdolnosc-kredytowa-8074384.html
  3. https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/analizator-kredytowy
  4. https://www.money.pl/banki/jaka-zdolnosc-kredytowa-przy-zarobkach-8-i-10-tys-zl-6944288650652480a.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły