Firmy oddłużeniowe zajmują się pomocą osobom zadłużonym w spłacie nieuregulowanych należności. Wiele osób znajdujących się w trudnej sytuacji często korzysta z takiej możliwości, jednak nie w każdym przypadku oferowana forma pomocy wygląda tak samo. Czy warto skorzystać z usług firmy oddłużeniowej, czy może lepiej samemu mierzyć się ze swoimi zobowiązaniami? Postanowiliśmy przyjrzeć się tej kwestii, aby uzyskać odpowiedzi na istotne pytania.
Firma oddłużeniowa – co to znaczy?
Oddłużanie to proces mający na celu pozbycie się długów oraz przywrócenie stabilności finansowej i ma miejsce, gdy dłużnik nie jest w stanie samodzielnie uregulować swoich zobowiązań. Oferowana pomoc może przyjąć różną formę, zależnie od indywidualnej sytuacji danej osoby. Może to być negocjowanie warunków z wierzycielem, pożyczka konsolidacyjna, czy też ułatwienie ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Firmą oddłużeniową możemy nazwać działalność, która skupia się na pomaganiu klientom w wyjściu z zadłużenia. Na chwilę obecną nie mamy do czynienia z regulacjami prawnymi w zakresie tego, kto może taką firmę założyć i prowadzić. Korzystanie z tego rodzaju wsparcia wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty, dlatego dobrym krokiem będzie zapoznanie się z możliwościami i sposobem działania firm oddłużeniowych.
Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda oddłużanie osób z komornikiem? Sprawdź nasz osobny wpis na ten temat:
Oddłużanie komornicze – czym jest i komu może pomóc?
Czy firmy oddłużeniowe są legalne?
Firmy oddłużeniowe działają w pełni legalnie, nawet jeśli nie ma regulacji dotyczących tego, kto może taką firmę założyć. Z jednej strony jest to pozytywna sytuacja, ponieważ znajdziemy dziesiątki podmiotów oferujących swoją pomoc. Z drugiej strony, brak odpowiednich regulacji prowadzi do tego, że ryzykujemy skorzystaniem z usług podmiotu bez odpowiednich kwalifikacji i kompetencji w zakresie oddłużania.
W jaki sposób działają firmy oddłużeniowe?
Firmy oddłużeniowe podchodzą do swoich klientów indywidualnie, ponieważ każdy z dłużników może znajdować się w innej sytuacji finansowej, a zaległości w spłacie mogą być spowodowane innymi czynnikami. Z tego powodu przed podjęciem jakichkolwiek kroków, firma analizuje sytuację i możliwości danej osoby.
Najpopularniejszą formą pomocy jest negocjowanie warunków spłaty danego zobowiązania z wierzycielem. Często takie działanie skutkuje wypracowaniem kompromisu, który jest korzystny zarówno dla wierzyciela, jak i zadłużonego. Przykładowo, może to być rozłożenie spłaty zobowiązania na mniejsze raty lub tymczasowe zawieszenie płatności rat. Gdy już dojdzie do porozumienia, ustalany jest plan spłaty.
Co można zyskać, korzystając z usług firmy oddłużeniowej?
- pośrednictwo przy negocjacjach z wierzycielem,
- pomoc prawną,
- lepsze warunki spłaty zobowiązania:
- obniżenie wysokości rat kosztem wydłużenia okresu spłaty,
- skonsolidowanie zobowiązań,
- zawieszenie spłaty rat na określony czas,
- umorzenie całości lub części zobowiązania.
Uwaga: Firma oddłużeniowa, wbrew nazwie, sama nie oddłuża. Jest jedynie pośrednikiem między dłużnikiem a wierzycielem. Skorzystanie z usług takiego podmiotu nie sprawi, że nagle przestaniemy być zobowiązani do spłaty długów.
Ile kosztuje oddłużanie z pomocą firmy?
Renomowane i sprawdzone firmy oddłużeniowe nie pobierają od klientów opłat przed świadczeniem swoich usług. Zazwyczaj rozliczanie się z klientem ma miejsce dopiero po procesie oddłużania, tj. kiedy warunki zobowiązania zostały faktycznie zmienione.
Trudno przy tym jednoznacznie wskazać, ile będzie kosztowało oddłużanie. Wiele zależy od czynników, takich jak:
- wysokość zadłużenia – firmy oddłużeniowe mogą wyceniać swoje usługi na określony procent wartości długu,
- zakres działań – jeżeli proces negocjacji będzie czasochłonny i skomplikowany, to można oczekiwać, że i poniesione koszty będą większe,
- procedury windykacyjne – to, w jakiej sytuacji znajduje się klient, ma znaczący wpływ na to, jakich czynności będzie musiała podjąć się firma, aby skutecznie przeprowadzić proces oddłużania.
Próżno szukać jakiegokolwiek cennika na stronach firm oddłużeniowych, przez co zainteresowani mogą mieć wątpliwości odnośnie tego, czy nie poniosą przesadnie wysokich kosztów. Ponadto, korzystając z usług takiej firmy, nie ma stuprocentowej gwarancji pozbycia się długu – aby tak się stało, konieczna będzie również inicjatywa ze strony klienta. W przypadku niektórych zobowiązań lepszym wyjściem może okazać się działanie na własną rękę lub skorzystanie z nieodpłatnych form pomocy.
Jak nie dać się oszukać przy oddłużaniu?
O ile spora część firm oddłużeniowych to rzetelne podmioty z wyrobioną renomą, tak mogą zdarzyć się przypadki, gdzie zamiast faktycznej pomocy klient jedynie pogłębi swoje problemy. Po czym poznać uczciwą firmę oddłużeniową? Przede wszystkim po tym, że nie żąda ona pieniędzy jeszcze przed świadczeniem usług. Wszelkiego rodzaju zaliczki i wstępne opłaty powinny więc wzbudzić naszą czujność.
Innym czynnikiem wyróżniającym nieuczciwie działające firmy, są zachęcające obietnice i slogany, które tak naprawdę nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Hasła takie jak “100% gwarancji pozbycia się długu” nie zawsze są realizowane, ponieważ tak jak wspominaliśmy, żadna firma nie może zapewnić całkowitej skuteczności w negocjacjach z wierzycielem.
Dobra firma oddłużeniowa:
- nie ukrywa informacji – na stronie internetowej danej firmy powinny widnieć wszystkie najważniejsze informacje: pełna nazwa, adres siedziby, numer NIP/REGON, oraz dane kontaktowe. Brak tych niezbędnych detali może wskazywać na to, że mamy do czynienia z próbą oszustwa lub wyłudzenia.
- działa przejrzyście – zwyczajem zaufanych firm oddłużeniowych jest informowanie swoich klientów na bieżąco o tym, jak wyglądają postępy w procesie oddłużania. Dotyczy to m.in. przekazywania informacji o dokonanych czynnościach i tym, jakie przyniosły skutki.
- nie ogranicza kontaktu z wierzycielem – zadłużony ma pełne prawo do kontaktowania się z wierzycielem, niezależnie od tego, czy korzysta z zewnętrznego pośrednictwa. Firma oddłużeniowa nie ma prawa tego ograniczać.
Na co zwracać szczególną uwagę?
Wiesz już, jak uniknąć próby potencjalnego oszustwa. To może jednak nie wystarczyć, gdy szukasz najlepszego rozwiązania, które pomoże Ci skutecznie walczyć z długami. Z tego powodu dobrym wyjściem będzie poświęcenie dodatkowego czasu na to, aby porównać ze sobą oferty wielu firm i sprawdzić opinie użytkowników na ich temat.
Przed podpisaniem umowy z firmą oddłużeniową, sprawdź:
- zakres oferowanej pomocy,
- warunki umowy, w tym obowiązki umowne firmy,
- koszty związane z działaniami oddłużeniowymi,
- opis świadczonych usług.
Firmy oddłużeniowe – czy warto korzystać z ich usług?
Niepodważalną zaletą firm oddłużeniowych jest to, że pozwalają one zadłużonym odnaleźć się w ciężkiej sytuacji i wypracować odpowiednie rozwiązanie. Nie każdy ma odpowiednią wiedzę na temat prawa związanego ze zobowiązaniami, aby samemu podjąć odpowiednie kroki. Sama świadomość tego, że można liczyć na pomoc w negocjacjach, często stanowi kluczowy krok do pozbycia się długów.
To, czy firmy oddłużeniowe zaoferują wartościową pomoc, zależy w dużej mierze od indywidualnej sytuacji danej osoby. Należy mieć na uwadze fakt, iż nie jest to jedyna opcja w walce z długami – można podjąć odpowiednie działania samemu (np. zawierając ugodę z wierzycielem), czy też skontaktować się z kancelarią prawną. Unikniemy wówczas dodatkowych kosztów, jednak będziemy zdani w dużej mierze na siebie.