Ulga na Internet w 2024 – wysokość, wniosek, komu przysługuje?

ulga na Internet

Początek roku to czas rozliczeń podatkowych. Cześć ulg podatkowych będzie dostępna również w 2024 roku. Do jednej z nich należy ulga na Internet. Jaka jest wysokość ulgi oraz jakie warunki należy spełnić, żeby z niej skorzystać, przedstawiamy poniżej. Czy warto skorzystać z ulgi internetowej? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Czego dokładnie dotyczy ulga Internetowa?

Prawo do ulgi za korzystanie z Internetu przysługuje osobom korzystającym z sieci w miejscu zamieszkania, ale również użytkującym Internet w komórce, przez modem lub w kafejce internetowej. Obecnie nie jest wymagany meldunek ani konieczność korzystania z internetu w domu. Opłaty muszą być jednak odpowiednio udokumentowane. Można więc powiedzieć, że ulga na Internet jest dostępna dla bardzo wielu gospodarstw domowych.

Czy każdy może odliczyć Internet od podatku?

Wszystkie osoby, które korzystają z usług telekomunikacyjnych oraz spełnią wymogi, mogą odliczyć Internet w ubiegłorocznym PIT. Ulga na internet przysługuje w dwóch kolejnych latach, więc jeżeli w ostatnich rozliczeniach podatkowych nie korzystałeś z tego odliczenia, możesz rozpocząć to w 2024 roku. W praktyce oznacza to, że pierwsze rozliczenie ulgi na internet zostanie uwzględnione w tym, a kolejne w następnym roku podatkowym. Ulga obowiązuje na dwa kolejne lata z rzędu.  Obok ulgi na dziecko (ulga prorodzinna), ulga internetowa jest jednym z najpopularniejszych odliczeń od podatku.

Jakie warunki należy spełnić, aby odliczyć Internet?

Odliczenie ulgi na Internet w 2024 roku jest bardzo proste. Wystarczy, że zrobisz to w swojej deklaracji PIT samodzielnie lub korzystając z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Kwota ulgi wynosi maksymalnie 760 zł w całym roku podatkowym. Nawet jeżeli koszty Twojego Internetu są wyższe, możesz odliczyć maksymalną wysokość ulgi. Odliczenie Internetu możesz uwzględnić w podstawowym zeznaniu podatkowym: PIT 36, PIT 37 i PIT 28. Konieczne będzie również uzupełnienie załącznika PIT 0. Należy tam umieścić łączną kwotę odliczeń od dochodu, a następnie przenieść te dane do rocznego zeznania podatkowego.

Którzy podatnicy mogą skorzystać z ulgi internetowej?

Ulgę na Internet przede wszystkim odliczyć może osoba, która opłaca Internet i ponosi wszelkie związane z nim wydatki. Oznacza to, że jej imię i nazwisko widnieje na rachunkach oraz to ona podpisała umowę na zakup usługi telekomunikacyjnej. Istotnym jest fakt, że ulgę internetową mogą odliczyć osoby, które korzystają z niej po raz pierwszy lub rozpoczęły proces odpisywania w roku ubiegłym. Ulga na Internet przysługuje przez dwa, kolejne lata. Oznacza to, że nie można wybrać lat, w których chce się dokonać odliczenia ulgi, lub zrobić przerwy. Jeżeli nie dokonamy odpisu w kolejnym roku, przysługujące odliczenie przepadnie. Tylko podatnicy rozliczający konkretny formularz PIT za rok 2022 mogą skorzystać z ulgi internetowej. Mamy tutaj do czynienia z trzema przypadkami:

  • PIT 28 – Dla osób prowadzących działalność gospodarczą na zasadach ryczałtowych liczonych od przychodów, które są ewidencjonowane
  • PIT 36 – dla osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się zgodnie ze skalą podatkową
  • PIT 37  rozliczenie dla osób fizycznych nie prowadzących żadnej działalności gospodarczej

Internet w pakiecie z innymi usługami

Bardzo często Internet wykupujemy w pakietach razem z innymi usługami takimi jak telewizja bądź telefon. W takiej sytuacji również możemy skorzystać z ulgi na Internet, jednak musimy wziąć pod uwagę, że na rachunku będą widoczne kwoty łączne różnych usług. Do odliczenia upoważnia nas tylko opcja samego Internetu. Nie możemy również odliczyć wszelkich kosztów związanych z modernizacją, naprawą i obsługą techniczną.

Dokumenty potrzebne do odliczenia

Jak w większości przypadków, gdy chcemy skorzystać z rozliczenia ulgi na Interent, niezbędne będzie przygotowanie kilku dokumentów. Na początek niezbędne będą faktury, które wyszczególniają faktyczne koszty, które ponosimy. Na rachunku musi znajdować się kwota oraz dane podatnika, który je opłaca. W przypadku rozliczenia małżonków najlepiej będzie, jeżeli na fakturze znajdą się dane obojga. Jeżeli na fakturze znajdują się dane tylko jednej z osób, Urząd Skarbowy może prosić o dodatkowe wyjaśnienia. Dodatkowo dokument musi potwierdzać faktyczne uregulowanie należności przez osobę ubiegającą się o ulgę, Jeżeli na fakturze nie ma adnotacji „opłacone”, trzeba posiadać rachunek lub potwierdzenie przelewu. Najlepiej, jeśli w tytule płatności jest zawarta informacja „Opłata za Internet”, ale nie jest to konieczne, wystarczy numer faktury. Urząd Skarbowy w przypadku weryfikacji poprosi o zestaw obu dokumentów.

Ulga na Internet – podsumowanie

Podsumowując, ulga internetowa jest dostępna dla wszystkich osób, które zdecydowały się podłączyć Internet w domu lub firmie. Co ważne, jedynie przez dwa kolejne lata możemy odliczyć wysokość ulgi na Internet od podatku. Wysokość ulgi to w 2024 roku 760 złotych.

Zobacz też inne przydatne poradniki:

Źródło:

  1. https://www.pit.pl/aktualnosci/ulga-na-internet-w-deklaracji-pit-kto-odliczy-w-2024-roku-1009186
  2. https://www.pitax.pl/wiedza/mniejsze-podatki/ulga-internetowa/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły