Opieka nad dzieckiem nie jest prostą sprawą. Poza sporą ilością czasu, wychowywanie wiąże się także z licznymi kosztami, które ponosi opiekun prawny. Z tego powodu, ulga na dziecko będzie sporym udogodnieniem dla wielu rodziców, ponieważ pomoże ona sfinansować najważniejsze wydatki. Czym jest ulga prorodzinna i ile obecnie wynosi? Dowiecie się tego w dalszej części naszej publikacji.
Ulga na dziecko – definicja
Czym jest ulga prorodzinna? Takie pytanie może zrodzić się w głowie rodzica, który nie jest zapoznany z obecnie przyznawanymi ulgami i świadczeniami, a który chce otrzymać pomoc finansową. Określana często jako ulga na dziecko, jest odliczeniem podatkowym. Nie jest to jednak świadczenie ani zasiłek, ponieważ z definicji ulga prorodzinna nie oznacza otrzymania środków finansowych, a jedynie zmniejsza należny do uiszczenia podatek. Istnieje możliwość otrzymania zwrotu ulgi w określonych warunkach, czemu przyjrzymy się w dalszej części publikacji.
Omawiane dzisiaj odliczenie podatkowe pierwotnie wprowadzone zostało w 2007 roku. Od tego czasu poszczególne warunki i ustalenia zmieniły się, przez co warto zapoznać się z najnowszymi zasadami przyznawania takiej ulgi.
Ulga na dziecko, a Polski Ład
Główne zmiany wprowadzone w kwestii działania ulgi prorodzinnej wynikają z wprowadzenia Polskiego Ładu. Nowy program przyczynił się do paru poprawek, jakimi objęta jest także ulga na dziecko. Zmiany te odczuwalne będą w kwietniu 2023 roku, kiedy to nastąpi rozliczanie podatku za 2022 rok.
Jakie zmiany do ulgi prorodzinnej wprowadza Polski Ład?
- Rodzice samotnie wychowujący dziecko otrzymują ulgę w wysokości 100%. Rodzice, którzy mieszkają pod jednym dachem bądź sprawują naprzemienną opiekę, mogą teraz liczyć na na podzielenie ulgi na pół na obu opiekunów. Oznacza to, że w takiej sytuacji każdy z rodziców może liczyć na 50% ulgi.
- Zwrot ulgi podatkowej na dziecko możliwy jest jedynie do wysokości składek ZUS (z wyłączeniem składki zdrowotnej). Dla porównania, wcześniejsze przepisy pozwalały na zwrot ulgi w pełnej wysokości, jeżeli roczny podatek był niższy niż odliczenia z tytułu ulgi prorodzinnej.
Jeżeli interesują was inne zmiany, wynikające z wprowadzenia Polskiego Ładu, to zapraszamy do przeczytania naszego tekstu na ten temat: Progi podatkowe 2022 – zmiany w progu podatkowym w Polskim Ładzie.
Ulga prorodzinna – dla kogo?
Ulga na dziecko nie jest dostępna dla każdego rodzica, i aby ją otrzymać, niezbędne będzie spełnienie odpowiednich warunków. Jedną z ważniejszych kwestii w tej materii jest kryterium dochodowe, którego przekroczenie przekreśla szansę na uzyskanie ulgi prorodzinnej.
Kryterium dochodowe wynosi:
- 56 000 złotych – dla osób wychowujących jedno dziecko, niebędących obecnie w związku małżeńskim,
- 112 000 złotych – dla osób samotnie wychowujących jedno dziecko i małżeństw, które wychowują jedno dziecko,
Ulga prorodzinna, a wiek dziecka
Kolejną istotną restrykcją braną pod uwagę podczas przyznawania ulgi jest wiek dziecka. Ulga prorodzinna przyznawana jest rodzicom dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia. Limit ten wynosi 25 lat dla dzieci, które nabywają edukację, i których dochody wynikające z ulgi dla młodych wynoszą maksymalnie 3089 złotych.
Zdarzają się także sytuacje, w których limit wiekowy nie obowiązuje wcale. Ulga na dziecko przyznawana jest rodzicom niepełnosprawnych pociech w każdym wieku, korzystających z zasiłku pielęgnacyjnego bądź renty socjalnej.
Ile wynosi ulga na dziecko?
Wysokość ulgi prorodzinnej nie jest określona jako stała wartość, i zależy od ilości dzieci, jakie wychowują rodzice (bądź rodzic, jeśli jest to samotny opiekun). Obecnie wysokość ulgi w zależności od liczby dzieci prezentuje się następująco:
- jedno dziecko – 1112,04 złotych ulgi rocznie
- dwójka dzieci – 2224,08 złotych ulgi rocznie
- trójka dzieci – 4224,12 złotych ulgi rocznie
- czwórka dzieci – 6924,12 złotych ulgi rocznie, przy czym każde kolejne dziecko oznacza powiększenie rocznej ulgi o 2700 złotych.
Istnieje możliwość całkowitego zwolnienia z podatku PIT dla rodziców, którzy mają minimum czwórkę dzieci. Aby skorzystać z takiego udogodnienia, zarobki takiego rodzica nie mogą przekraczać 85 528 złotych rocznie.
Ulga na dziecko – odliczanie w zeznaniu PIT
Aby otrzymać ulgę na dziecko, niezbędne jest jej uwzględnienie w zeznaniu podatkowym PIT. Obecnie rozliczenia podatkowe dostępne są w różnych formach. Możliwe jest nie tylko wypełnienie tradycyjnego druku, lecz także skorzystanie z elektronicznego systemu Twój e-PIT. Wiele pośredniczących stron internetowych oferuje pomoc w rozliczaniu się, ale nie zawsze taka usługa jest bezpłatna.
Wypełnienie zeznania PIT jest stosunkowo proste. Wystarczy wypełnić formularz odpowiednimi danymi, a otrzymany w ten sposób kompletny dokument wysłać w wybrany przez siebie sposób. Warto jednak mieć na uwadze, że wpisanie nieprawdziwych informacji do formularza może być traktowane jako oszustwo podatkowe, co grozi karą finansową. Z tego powodu warto zachować ostrożność i nie spieszyć się podczas wypełniania zeznania PIT.
Jakie dokumenty są wymagane?
Użytkownik może zostać poproszony o dokumenty potwierdzające wpisane informacje w zeznaniu podatkowym PIT. Z tego powodu, warto uprzednio przygotować niezbędne załączniki, aby nie przedłużać trwania całej procedury.
Jakie dokumenty warto przygotować?
- akt urodzenia dziecka (bądź jego skan lub odpis)
- zaświadczenie o dochodach, które ma szczególne znaczenie przy wątpliwościach dotyczących kryterium dochodowego (nie mylić z innym dokumentem, jakim jest oświadczenie o dochodach)
- dokument potwierdzający sprawowanie opieki nad dzieckiem np. zaświadczenie sądowe
- zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka do szkoły lub na studia
Ulga prorodzinna – czy mogę otrzymać zwrot?
Rodzice, którzy spełniają warunki uzyskania ulgi na dziecko, mogą otrzymać zwrot takowej w postaci pieniężnej. Ze względu na wprowadzenie Polskiego Ładu, obecnie możliwy jest jedynie zwrot ulgi do wysokości składek ZUS (bez składki zdrowotnej). Jest to spore ograniczenie względem wcześniejszych lat, kiedy to ulga mogła być uzyskana jako zwrot w pełnej wysokości. Otrzymanie pieniędzy ze zwrotu ulgi występuje w formie przelewu na konto bankowe rodzica.
O czym warto pamiętać?
Ulga na dziecko, mimo iż nie jest skomplikowanym zagadnieniem, może prowadzić do wielu wątpliwości. Przykładowo, podczas wypełniania formularza możemy przez pomyłkę podać nieprawdziwą kwotę. Jeżeli nasza pociecha w ciągu roku skończyła 18 lat, i nie uczy się ani nie studiuje, to ulga prorodzinna liczy się jedynie za miesiące, w których dziecko było niepełnoletnie. Wiele tego rodzaju pułapek może skutkować złymi wyliczeniami i przykrymi konsekwencjami, dlatego rozsądnie jest działać bez presji czasu. Przystępując do wypełniania zeznania podatkowego PIT, warto wyodrębnić sobie określoną, sporą ilość czasu, aby móc odpowiednio dopełnić każdą formalność.