Polski Ład wprowadził zmiany w prawie podatkowym, co przełożyło się na wzrost kwoty wolnej od podatku. Jest to sytuacja korzystna dla sporej części emerytów i rencistów, którzy nie będą musieli odprowadzać podatku od otrzymywanego świadczenia emerytalnego. Nawet ⅔ emerytów uniknie podatku od emerytury, co oznacza spore oszczędności i mniejsze obciążenie dla budżetu danej osoby. Rozwiązanie to weszło w życie od 1 stycznia 2022 roku, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, kogo dotyczy emerytura bez podatku! Zobacz, czy masz szansę na korzystniejsze świadczenie emerytalne.
Jak działa emerytura bez podatku?
Nowe przepisy podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Łady podniosło kwotę wolną od podatku aż do 30 000 złotych. Co to oznacza dla emerytów? Otóż Ci, którzy pobierają świadczenie w wysokości do 2500 złotych są całkowicie zwolnieni z podatku PIT. Jednocześnie całość jest korzystna także dla seniorów pobierających większą kwotę świadczenia, ponieważ podatek odprowadzany jest jedynie od kwoty przekraczającej wspomniane 2500 złotych.
Emerytura bez podatku obowiązuje bezwarunkowo, co oznacza że może z niej skorzystać każdy emeryt lub rencista. Nie trzeba spełniać określonych wymagań ani przedstawiać konkretnych zaświadczeń, aby otrzymać zwolnienie emerytury od podatku dochodowego. W tym miejscu należy wspomnieć o tym, że całkowicie zwolnieni z podatku są tylko emeryci pobierający świadczenie do 2500 złotych brutto, a nie netto.
Ile zyskają emeryci?
Zastanawia was, o ile wzrośnie wartość waszego świadczenia emerytalnego? Okazuje się, że w niektórych przypadkach beneficjenci oszczędzą ponad 2 tysiące złotych rocznie! Wszystko zależy od tego, ile wynosi emerytura brutto dla danej osoby.
Znaczącym udogodnieniem jest również to, że emeryci nieprzekraczający kwoty wolnej od podatku nie muszą wcale składać zeznania podatkowego ani płacić zaliczki na podatek dochodowy. Mogą za to rozliczyć podatek wspólnie z małżonkiem, na skutek czego łączna wysokość płaconego podatku znacząco się obniży.
Emerytura powyżej 2500 złotych – jaki podatek obowiązuje?
Z racji tego, że kwota wolna od podatku wynosi 30 000 złotych, roczna wartość świadczeń emerytalnych nie może być większa niż ta kwota. Jeżeli wartość Twojego świadczenia emerytalnego jest większa niż 2500 złotych, to nie unikniesz podatku. W takiej sytuacji poza potrąceniem na rzecz składek zdrowotnych, kwota nadwyżki będzie również objęta podatkiem dochodowym.
Przed 1 lipca 2022 roku podatek ten wynosił aż 17%. Na skutek zmian w przepisach podatek zmalał do 12%. Na szczęście dla emerytów, podatek dochodowy liczony jest jedynie od nadwyżki przekraczającej kwotę 2500 złotych.
Czy cała emerytura bez podatku zostanie wypłacona?
Zasady wypłacania emerytur nie zmieniły się ze względu na kwotę wolną od podatku. Nie oznacza to jednak, że cała kwota emerytury trafi do beneficjenta świadczenia. Do emeryta lub rencisty trafi 91% kwoty, ze względu na potrącenie w postaci składki na ubezpieczenie zdrowotne. Mimo tego, emerytura bez podatku jest korzystnym udogodnieniem, dzięki którym osoby otrzymujące najniższą kwotę świadczenia będą mogły nieco poprawić swoją sytuację finansową.
Czy waloryzacja emerytur ma wpływ na podatek?
Zwiększanie płacy minimalnej, inflacja i inne czynniki mające wpływ na wartość nabywczą pieniądza prowadzą do waloryzacji emerytur i rent. Proces ten polega na podniesieniu stawek poszczególnych świadczeń w oparciu o wyżej wymienione czynniki ekonomiczne. W przypadku świadczeń emerytalnych, waloryzacja odbywa się co roku, 1 marca.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat waloryzacji? Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym wpisie na ten temat: Waloryzacja emerytury i renty.
Czy waloryzacja i emerytura od podatku są ze sobą powiązane? Okazuje się, że tak. Jeżeli na skutek zwiększenia kwoty świadczenia jego suma przekroczy 2500 złotych brutto, to dana osoba nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego. W takim przypadku konieczne będzie rozliczenie podatku od nadwyżki.
Emerytura bez podatku – czy dotyczy także dodatków do emerytury?
Dodatki do emerytury w postaci trzynastej i czternastej emerytury zwolnione są z podatku dochodowego. Obowiązuje je jedynie potrącenie na rzecz składek zdrowotnych. Podobnie jest z innymi świadczeniami, które nie są uznawane za dochód danej osoby.
Więcej informacji o dostępnych dodatkach do emerytury znajdziecie w tym wpisie: Dodatki do emerytury 2023.
Inną znaczącą ulgą, z jakiej mogą skorzystać seniorzy, jest PIT-0. Dotyczy on osób kontynuujących swoją pracę zarobkową mimo osiągnięcia wieku emerytalnego (kobiet po 60. roku życia i mężczyzn po 65. roku życia). Dzięki tej uldze, senior nie płaci podatku dochodowego jeżeli jego roczne dochody nie przekraczają 85 528 złotych. Możliwe jest nawet uniknięcie podatku do kwoty 115 528 złotych, jeżeli senior rozlicza się według skali podatkowej.