Dodatki do emerytury 2024

dodatki do emerytury

Poza samą kwotą emerytury, poszczególne grupy osób mogą liczyć także na dodatki, zwiększające sumę świadczenia emerytalnego. Część z nich dostępna jest dla wszystkich, ale poszczególne benefity zarezerwowane są jedynie dla tych, którzy spełniają odpowiednie kryteria. Jakie są dodatki do emerytury w 2024 roku, i kto może z nich skorzystać? Postanowiliśmy przyjrzeć się tej kwestii, aby rozwiać wątpliwości naszych czytelników. 

13. emerytura w 2024 roku

Trzynaste emerytury są wypłacane seniorom nieustannie od ich wprowadzenia w 2019 roku. Grupa odbiorców takiego świadczenia jest naprawdę spora, ponieważ “trzynastka” przysługuje wszystkim rencistom, niezależnie od wysokości podstawowej emerytury. Do uzyskania dodatkowej kwoty są więc uprawnieni renciści, emeryci, a także osoby korzystające z zasiłków i świadczeń socjalnych. 

Podobnie jak niektóre dodatki do emerytury, trzynastka wypłacana jest jednorazowo co roku. Osoba mająca uprawnienia do pobierania wielu świadczeń, i tak może skorzystać tylko z jednej 13. emerytury. Warto też wiedzieć, że w kolejnych latach wysokość „trzynastki” rośnie. Niestety, nie znamy jeszcze ostatecznej wysokości tego dodatku do emerytury w 2024 roku.

Niestety, istnieje grupa osób, które nie będą mogły ubiegać się o wypłatę trzynastej emerytury. Dotyczy to tych, którzy na dzień 31 marca 2022 roku mają zawieszoną emeryturę i nie mają możliwości korzystania z innych świadczeń. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej szczegółów w sprawie “trzynastek” to zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem: Trzynasta emerytura. Ile wynosi i kiedy będzie wypłacana?.

14. emerytura w 2024 roku 

Czternasta emerytura to dodatek bardzo podobny do wyżej wspomnianej “trzynastki”. Jest to świadczenie wypłacane raz do roku, którego kwota wynosi tyle samo, co trzynasta emerytura. W przypadku tego świadczenia zasady jego przyznawania są podobne, i również nie trzeba składać żadnego wniosku.

Szansę na otrzymanie pełnej kwoty mają te osoby, których podstawowe świadczenia nie przekraczają kwoty 2900 złotych brutto. W przypadku otrzymywania wyższych świadczeń, kwota “czternastki” jest odpowiednio pomniejszona. W 2023 roku czternaste emerytury zostały wypłacone przed 20 września. Zainteresowani taką opcją muszą więc czekać na kolejny rok. Prawdopodobnie wypłata świadczenia nastąpi więc pod koniec roku lub… nie będzie go wcale. Obecne władze niejednokrotnie podkreślały, że wypłata 14-tej emerytury na niecały miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, miała po prostu zachęcić emerytów do głosowania na Prawo i Sprawiedliwość.

14. emerytura, tak samo jak inne dodatki do emerytury, może być przyczyną wielu wątpliwości i rodzących się pytań. Jeżeli chcecie zaczerpnąć dodatkowych informacji, to polecamy lekturę naszego wpisu na ten temat: Czternasta emerytura – dla kogo, ile i kiedy

15. emerytura – czy będą kolejne dodatki do emerytury?

Wypłacanie piętnastych emerytur jest jedynie pogłoską, ponieważ na chwilę obecną takie dodatki do emerytury nie istnieją. Wiele jednak wskazuje na to, że sytuacja się zmieni, ponieważ jest to bardzo popularny temat. Myśl o dodatkowych środkach z tzw. “piętnastki” cieszy wielu seniorów, toteż niewykluczone, że Polski Rząd poważnie zastanowi się nad wprowadzeniem takiego dodatku w życie. 

Z racji tego, że 15. emerytura jeszcze nie istnieje, nie da się określić kwot, warunków ani innych szczegółów. Pewnym jest, że w 2024 roku takie świadczenie nie jest wypłacane, i pozostaje jedynie czekać na następny rok kalendarzowy. Warto przy tym zaznaczyć, że z każdym kolejnym rokiem emerytury ulegają waloryzacji, toteż zmienia się ich kwota. 

Zjawisko waloryzacji oznacza, że kolejne miesiące mogą przynieść nie tylko nowe dodatki do emerytury, ale także zmiany w istniejących już świadczeniach. Więcej o tym zjawisku napisaliśmy w oddzielnym wpisie: Waloryzacja emerytury i renty 2024

500 plus dla seniora w 2024 roku – co to za dodatek?

Wymieniając dostępne dodatki do emerytury w 2024 roku, nie sposób pominąć 500 plus dla seniora. Dodatek ten przeznaczony jest dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Są to m.in. osoby niezdolne do pracy,  bez uprawnień do pobierania wszelkiego rodzaju świadczeń socjalnych, a także seniorzy powyżej 75. roku życia. W celu pozyskiwania takiego świadczenia, konieczne jest jednak złożenie odpowiedniego wniosku. 

Wniosek należy skierować do odpowiedniej placówki ZUS (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).  ZUS rozpatruje otrzymane wnioski w ciągu 30 dni, ale od decyzji można się odwołać. Jeżeli chcecie złożyć taki wniosek, to w naszym wpisie znajdziecie więcej informacji na ten temat: 500 plus dla seniora – czym jest i jakie warunki trzeba spełnić?

O taki rodzaj wsparcia finansowego mogą ubiegać się również młodsze osoby pełnoletnie, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. W przeciwieństwie do trzynastek i czternastek, 500 plus dla seniora wypłacane jest co miesiąc. 

200 plus dla seniora – komu przysługuje?

Zarówno 500+, jak i 200+ są dodatkami przeznaczonymi dla seniorów w trudnej sytuacji. W przypadku tego drugiego świadczenia, grupa odbiorców jest jednak inna. Tego rodzaju dodatki do emerytury przeznaczone są bowiem dla seniorów będących ratownikami górskimi lub strażakami ochotniczymi. 

Comiesięczny dodatek w wysokości 200 złotych przyznawany jest dożywotnio. Żeby móc pozyskiwać 200 plus dla seniora, również należy złożyć odpowiedni wniosek. Ten należy skierować do miejskiego/powiatowego komendanta straży pożarnej. Niezbędne będzie jednak spełnienie odpowiednich wymagań. 

W przypadku mężczyzn obowiązujące kryterium to ukończony 65. rok życia i przynajmniej 25 lat działań w Ochotniczej Straży Pożarnej lub ratownictwie górskim. Dla kobiet kryterium wynosi 20 lat działań i ukończony 60. rok życia. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że czas pełnionej służby jest sumowany, toteż ciągłość nie ma znaczenia. 

Dodatek osłonowy – dodatki do emerytury jako sposób na inflację?

Wprowadzenie dodatku osłonowego ma na celu uchronić obywateli przed stale rosnącą inflacją. Siła nabywcza pieniądza maleje, toteż rośnie liczba osób, którym przydadzą się dodatkowe środki. Otrzymana kwota z pewnością pomoże w zakupie żywności, opału, czy też rozliczenia się z bieżących rachunków. 

Ile wynosi roczna suma dodatku osłonowego?

  • 400 lub 500 złotych – osoby samotnie gospodarujące
  • 600 lub 750 złotych – gospodarstwo domowe 2-3 osobowe
  • 850 lub 1062,50 złotych – gospodarstwo domowe 4-5 osobowe
  • 1150 lub 1437,50 złotych – gospodarstwo domowe 6 osobowe lub większe

Kwota świadczenia uzależniona jest od tego, z jakiego źródła ogrzewania korzysta dane gospodarstwo domowe. Ponadto, obowiązuje kryterium dochodowe jakie należy spełnić, aby mieć prawo do tego dodatku. Dla osób samotnie gospodarujących wynosi ono 2100 złotych miesięcznie, a dla rodzin jest to 1500 złotych na osobę.  

Dodatek osłonowy przyznawany jest osobom wnioskującym, toteż niezbędne będzie złożenie pisma. W 2022 tura składania wniosków już minęła (do 31. stycznia lub do 31. października). Ci, którzy złożyli wcześniej wniosek i otrzymali pozytywną decyzję, mogą spodziewać się wypłaty świadczenia w dwóch transzach (do 31. marca i do 2. grudnia). 

Dopłata do telewizora lub dekodera w 2024 roku

Świat nieustannie się zmienia, a wraz z nim technologia. Jeszcze przed 27 czerwca bieżącego roku, dokonała się zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. Z tego względu spora część odbiorników jest niekompatybilna. Nie każdy ma jednak środki na to, aby wymienić swój telewizor lub dekoder. 

Dodatki do emerytury w postaci dopłat mają za zadanie pomóc sfinansować nowy zakup, tak aby nie ograniczać obywatelom dostępu do mediów. Kwota dopłaty wynosi 250 złotych do zakupu telewizora lub 100 do zakupu dekodera. Wniosek o takie dofinansowanie można złożyć stacjonarnie w placówkach Poczty Polskiej lub przez internet. 

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Czy obowiązują warunki, które trzeba spełnić aby otrzymać dopłatę do telewizora lub dekodera? Okazuje się, że tak. Wymagany jest ukończony 18. rok życia i obywatelstwo polskie. Ponadto, zainteresowani muszą pisemnie oświadczyć, że znajdują się w ciężkiej sytuacji finansowej. 

Uwaga: Niezależnie od liczby osób i odbiorników w gospodarstwie domowym, dopłata do telewizora lub dekodera dotyczy jedynie zakupu jednego urządzenia. 

Zasiłek i dodatek pielęgnacyjny dla emerytów 

Zasiłek pielęgnacyjny to jedno ze świadczeń opiekuńczych, wypłacane osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Tego rodzaju dodatki do emerytury są więc przeznaczone dla niepełnosprawnych, którzy wymagają stałej opieki. Poza seniorami, zasiłki pielęgnacyjne obejmują również dzieci i osoby dorosłe, które nie mogą samodzielnie funkcjonować ze względu na swoją całkowitą lub częściową niepełnosprawność. 

Ile wynosi zasiłek/dodatek pielęgnacyjny w 2024 roku?

Obecnie zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215,84 złotych, a dodatek pielęgnacyjny wynosi 239,66 złotych. Oba rodzaje wsparcia finansowego wypłacane są raz w miesiącu. 

Z zasiłku pielęgnacyjnego nie mogą z niego skorzystać Ci, którzy są beneficjentami dodatku pielęgnacyjnego. Osoby korzystające z dodatku pielęgnacyjnego nie mogą z kolei sięgnąć po zasiłki pielęgnacyjne. Są to dwa podobne do siebie świadczenia, więc niemożliwe jest korzystanie z obu jednocześnie.

Źródło:

  1. https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/9428671,waloryzacja-rent-i-emerytur-w-2024-r-o-tyle-wzrosna-swiadczenia-staw.html
  2. https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6362137,podwyzka-emerytury-2024-wskaznik-waloryzacji-najnizsza-emerytura-dodatki-dla-emerytow.html
  3. https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/9426114,dodatki-do-emerytury-2024-o-jakie-pieniadze-moga-ubiegac-sie-seniorzy.html
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły