Co to jest ePUAP?

Co to jest ePUAP?

Już samo rozwinięcie skrótu ePUAP powie nam sporo o tym, czym jest to narzędzie. Elektroniczna platforma usług administracji publicznej pozwala na załatwienie wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Korzystają z niej zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Jak założyć ePUAP i jakie funkcje w nim znajdziemy?

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Państwowej jest stworzona dla obywateli Polski, a także dla przedsiębiorców prowadzących w Polsce działalność gospodarczą. Najważniejszą możliwością jest załatwianie przeróżnych spraw urzędowych przez Internet. Do uwierzytelnienia naszej tożsamości służy wtedy Profil Zaufany

Platforma dostępna jest w całej Polsce, a nawet poza granicami kraju. Przedsiębiorcy i obywatele RP mogą w ten sposób skontaktować się z organami administracji państwowej, czyli np. różnymi urzędami. Możemy w ten sposób składać różne wnioski, czy przesyłać dokumenty. Opisywana dziś platforma służy również samym jednostkom administracji – pomaga w kontaktach między jej przedstawicielami i pracownikami. 

Czy ePUAP i profil zaufany to to samo?

Już na początku dzisiejszego poradnika warto wskazać na różnicę między ePUAP a profilem zaufanym. Niektórzy mylnie używają tych sformułowań zamiennie, nie są to jednak synonimy. Profil zaufany jest rodzajem naszej cyfrowej tożsamości. Po zalogowaniu możemy uwierzytelnić nim swoją tożsamość, co jest równoznaczne z np. okazaniem dowodu osobistego w urzędzie. Przez profil zaufany możemy również skorzystać z naszego podpisu zaufanego. Stanowi cyfrowy odpowiednik naszego podpisu odręcznego, możemy nim podpisywać dokumenty. Do przesłania takiego dokumentu do urzędu może służyć właśnie platforma ePUAP. Platforma i profil zaufany są więc ze sobą nierozerwalnie związane, nie jest to jednak to samo. Profil zaufany służy też do logowania między innymi do platformy PUE ZUS, czy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CE IDG).

So skorzystania z ePUAP powinniśmy więc założyć profil zaufany.

Poznaj dostępne metody potwierdzenia profilu zaufanego.

Jak założyć profil zaufany?

Skorzystanie z Elektronicznej Platformy Usług Administracji Państwowej wymaga potwierdzenia swojej tożsamości. Warto w tym celu użyć profilu zaufanego. Jego założenie nie jest skomplikowane. Możemy zrobić to wygodnie za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Obecnie wiele banków posiada taką możliwość, udostępnioną im przez Ministerstwo Cyfryzacji. Na liście są m.in. PKO BP, Bank Pekao, mBank, Bank Millenium, czy ING. W tej sytuacji to bank potwierdza naszą tożsamość przy zakładaniu profilu zaufanego.

Druga opcja to rejestracja w serwisie ePIAP. W tej sytuacji musimy wypełnić stosowny wniosek o założenie profilu zaufanego. Tu niestety nie obędzie się bez osobistej wizyty w jednym z urzędów lub punktów potwierdzenia danych. Znajdziesz je pod tym adresem: lista punktów potwierdzających dane do ePUAP.

Jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości?

Jak założyć ePUAP?

Przejdźmy zatem do założenia konta w ePUAP. Tu procedura zakładania profilu również nie jest zbyt skomplikowana. Możemy ją podzielić na kilka etapów:

  1. wejście na stronę internetową (www..epuap.gov.pl)
  2. wybranie opcji “Zarejestruj się”
  3. uzupełnienie formularza – wniosku o rejestrację w platformie
  4. jednocześnie możemy złożyć wniosek o profil zaufany, musimy go potwierdzić
    1. podczas osobistej wizyty w jednym z punktów
    2. przez bankowość elektroniczną (opcję tę ma dziś większość dużych banków)
  5. zalogowanie na konto i korzystanie z ePUAP
jak założyć konto ePUAP

Całość nie zajmie wiele czasu, szczególnie jeśli zdecydujesz się na użycie bankowości elektronicznej do potwierdzenia tożsamości.

Co można zrobić w ePUAP?

Jakie sprawy urzędowe załatwimy za pomocą platformy? Są to setki, a może tysiące różnych spraw! Najłatwiej będzie więc wymienić urzędy, do których uzyskujemy dostęp dzięki ePUAP:

  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych
  • Urząd Stanu Cywilnego
  • Narodowy Fundusz Zdrowia
  • rejestr PESEL
  • Rejestr Dowodów Osobistych
  • Krajowy Rejestr Karny
  • Urzędy skarbowe
  • Urzędy pracy

Dzięki opcji zalogowania się do Elektronicznej Platformy Usług Administracji Państwowej możemy między innymi:

  • założyć Internetowe Konto Pacjenta
  • wnioskować o wpis do rejestru wyborców w związku ze zmianą adresu zamieszkania
  • wnioskować o nowy dowód osobisty, o wydanie prawa jazdy
  • wypełnienie deklaracji e-PIT
  • wniosek o wydanie karty EKUZ

Katalog różnych spraw dla obywateli RP jest bardzo rozległy. Zanim udamy się więc do urzędu w celu załatwienia jakiejś sprawy, poszukajmy takiej możliwości właśnie w platformie ePUAP. Wystarczy dodać, że w Elektronicznej Platformie Usług Administracji Państwowej jest obecnie dostępne ponad 45 tysięcy różnych usług!

Co w ePUAP mogą zrobić przedsiębiorcy?

Także przedsiębiorcy skorzystają z możliwości, jakie daje elektroniczna platforma,. Przedstawiciele firm mogą wykonywać w ten sposób różne działania:

  • rozliczenie podatku VAT
  • ustanowienie pełnomocnika do elektronicznego podpisywania dokumentów podatkowych (zwykle jest to np. księgowy)
  • wniosek o otrzymanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami na ZUS

Czy system jest bezpieczny?

Jak widać, platforma ePUAP zawiera naprawdę sporo danych i daje nam dostęp do wielu opcji. Czy jest to więc bezpieczne? System możemy uznać za w pełni bezpieczny. Nie ma podstaw do sądzenia, że przechowywane tam informacje i dane są narażone na przejęcie przez osobę trzecią. Dostęp do ePUAP wymaga każdorazowego logowania i użycia całkiem bezpiecznej metody uwierzytelnienia, jaką jest profil zaufany.

Oczywiście, wszystko, co robimy w sieci, obarczone jest jednak pewnym ryzykiem. Warto więc zachować rozsądek, ustawiać silne hasła dostępowe i nie udostępniać nikomu danych do logowania. Możemy też wpłynąć na poziom prywatności i bezpieczeństwa danych poprzez regularną konserwację swojego komputera, np. używanie programów antywirusowych i aktualnego systemu operacyjnego.

Podsumowanie artykułu

Podsumowując, Elektroniczna Platforma Usług Administracji Państwowej to odpowiednik wielu urzędów w jednym miejscu. Możemy załatwiać różne sprawy bez wychodzenia z domu, weryfikując swoją tożsamość np. profilem zaufanym. To nie tylko bardzo wygodne i szybkie, ale też bezpieczne rozwiązanie. Nie ma też potrzeby drukowania papierowych wersji różnych dokumentów i wniosków. Założenie kopnta w platformie jest bardzo proste, jeśli Twój bank daje taką możliwość, zrobisz to też bez konieczności wychodzenia z domu. W przeciwnym wypadku niezbędne będzie udanie się do jednego ze stacjonarnych punktów, na szczęście jest ich wiele. Państwowa platforma  ePUAP ma opcje przydatne dla zwykłych obywateli oraz dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest ePUAP? 

Elektroniczna platforma usług administracji publicznej pozwala na załatwianie różnych spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu. 

Czy ePUAP i profil zaufany to to samo?

Nie, to dwie różne usługi, choć są ze sobą powiązane. Elektroniczna platforma usług administracji publicznej służy do załatwiania różnych spraw urzędowych przez Internet. Profil zaufany jest natomiast metodą na uwierzytelnienie i potwierdzenie naszej tożsamości. 

Jak założyć profil zaufany?

Mamy dwie możliwości – przez swoją bankowość elektroniczną lub w platformie ePUAP. W tym drugim wypadku drugim krokiem jest osobista wizyta w jednym z punktów potwierdzenia danych.

Jak założyć konto w ePUAP?

Wystarczy wejść na stronę rządową platformy, a następnie znaleźć przycisk “Zarejestruj się”. Najszybsza opcja weryfikacji danych to zalogowanie do e-bankowości. Można też jednak zrobić to w jednym ze stacjonarnych punktów.

Ile kosztuje ePUAP?

Rejestracja profilu w ePUAP i korzystanie z jego opcji są darmowe. To alternatywa dla osobistej wizyty w jednym z urzędów.

Źródło:

  1. https://www.gov.pl/web/gov/zalatwiaj-sprawy-urzedowe-przez-internet-na-epuap
  2. https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/0074
  3. https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany;
  4. https://businessinsider.com.pl/gospodarka/makroekonomia/epuap-jak-zalatwic-sprawy-urzedowe-przez-internet/l5xj4kc
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły