Aplikacja IKP – jak wejść na Internetowe Konto Pacjenta?

aplikacja mojeIKP

Dziś kolejne sfery życia publicznego w Polsce dostają możliwość obsługi przez Internet. Sporą popularnością cieszy się rządowa aplikacja mObywatel, a aplikacja IKP jest kolejnym ciekawym programem. Internetowe Konto Pacjenta pozwala na wgląd w najważniejsze dane związane z naszym zdrowiem. Warto mieć je pod ręką. W dzisiejszym poradniku postaramy się przedstawić najważniejsze informacji o aplikacji mojeIKP.

Czym jest Internetowe Konto Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta, czyli IKP, jest miejscem, gdzie znajdziesz swoje dane medyczne. Ponadto w IKP zobaczysz również dane o zdrowiu, czy badaniach swojego dziecka. Jest też możliwość upoważnienia kogoś do  dostępu do danych medycznych. Internetowe Konto Pacjenta znacznie ułatwia korzystanie z cyfrowych usług związanych z publiczną służbą zdrowia. Jednocześnie w jednym miejscu gromadzone są przydatne dane.

Na istnieniu IKP zyskują pacjenci, którzy nie muszą prosić o swoje dane medyczne w przychodni lub szpitalu. Również lekarza mają do nich łatwiejszy dostęp – widzą w IKP całą historię leczenia danego pacjenta. Można więc powiedzieć, że wszyscy korzystają na możliwości skorzystania z tego nowoczesnego narzędzia.

Co znajdziemy w IKP?

Wchodzimy na stronę internetową Internetowego Konta Pacjenta lub do aplikacji mojeIKP. Logujemy się tam, na przykład wykorzystując do tego Profil Zaufany. Naszym oczom ukaże się rozbudowane menu, w którym są między innymi kategorie:

  • Recepty
  • Apteczka
  • Skierowania
  • Historia leczenia
  • Profilaktyka
  • Uprawnienia

Na czym w praktyce polega korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta? Do najważniejszych działań, na które pozwala aplikacja mojeIKP lub portal internetowy należą natomiast:

  • odbieranie e-recepty bez wychodzenia z domu
  • odebranie elektronicznego skierowania
  •  zamówienie recepty na stale przyjmowane leki
  • dane na temat zdrowia
  • dane na temat dziecka (przed ukończeniem 18. roku życia)
  • dostęp do pełnej historii leczenia, otrzymanych skierowań, a nawet przepisanych w przeszłości leków
  • udostępnienie historii leczenia lekarzowi
  • umówienie terminu na szczepienie COVID-19
  • wnioskowanie online o kartę EKUZ
  • i inne opcje

Jak widać, lista możliwości, jakie daje nam IKP i aplikacja mobilna mojeIKP jest dość długa.

Bezpieczeństwo danych w IKP

Spora liczba wrażliwych danych na temat stanu zdrowia od razu rodzi pytanie – czy to bezpieczne? Twórcy aplikacji mojeIKP oraz serwisu na stronie internetowej zadbali o niezłe zabezpieczenie. Logowanie jest szyfrowane, a wykorzystane zabezpieczenia spotkamy także m.in. w bankach.  Jeśli użytkownik nie jest przez pewien czas aktywny, zostaje automatycznie wylogowany – sesja jest przerwana. Nie można więc nic zarzucić aplikacji mojeIKP pod kątem bezpieczeństwa.

Odpowiednie zabezpieczenie danych w pewnej części zależy jednak również od Ciebie. Należy ustawić silne hasło i nikomu go nie podawać. W przypadku aplikacji mobilnej, warto użyć zabezpieczeń wykorzystujących biometrię (odciski palca, FaceID).

Aplikacja IKP – jak działa mojeIKP?

Mamy dwa sposoby na korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta. Pierwszym jest wejście na stronę www. Dla wielu osób znacznie wygodniejsze jest jednak dziś korzystanie z aplikacji mobilnych. Dla nich stworzono właśnie aplikację mojeIKP.  Program stworzony przez Ministerstwo Zdrowia jest oczywiście bezpłatny. Zarówno pobieranie, jak i późniejsze korzystanie z aplikacji IKP są zupełnie darmowe. Aplikacja mojeIKP w sklepie Google Play została pobrana już ponad milion razy. Możemy również pobrać aplikację mojeIKP na iPhone. Jest dostępna w App Store. Ma tam bardzo dobrą ocenę (4.4 / 5 gwiazdek)

Do największych zalet aplikacji należą prosta obsługa i dostęp do przydatnych danych. mojeIKP ma następujące funkcje:

  • obsługa e-recept
  • dostęp do e-skierowania
  • wyświetlenie kodu QR do odebrania leków w aptece (nie trzeba podawać numeru recepty, ani swojego numeru PESEL)
  • unijny certyfikat COVID
  • rejestracja na szczepienie COVID-19
  • szybkie przejście do serwisu Diety NFZ
  • błyskawiczne udostępnianie lekarzowi informacji na temat zdrowia, historii leczenia
  • lista planowanych terminów wizyt i badań, wskazanie placówek
  • przypomnienia o zażywaniu lekarstw

Jak zalogować się do aplikacji mojeIKP?

Jeśli chcesz skorzystać z aplikacji mojeIKP, najpierw pobierz ją na swój smartfon. Instalujemy darmowy program i przechodzimy do aktywacji. W pierwszej kolejności należy zapoznać się z wyświetlanymi komunikatami. Gdy zobaczymy przycisk “Przejdź do aktywacji”, Do rejestracji w aplikacji możemy użyć jednej z dwóch form uwierzytelnienia:

  • logowanie do bankowości elektronicznej swojego banku
  • Profil Zaufany

Następnie należy zaakceptować regulamin. Ustawiamy również kod PIN, którym będziemy się logować do aplikacji mojeIKP. Możliwe jest też wykorzystanie w tym celu skanera odcisków palca lub FaceID.  Najczęściej mamy już te dane zapisane w swoim telefonie komórkowym. Warto dodać, że cały proces aktywacji aplikacji przechodzimy jedynie raz – przy pierwszym uruchomieniu jej.

Dodanie dziecka do mojeIKP

Aplikacja mojeIKP oraz serwis w przeglądarce pozwalają podejrzeć dane na temat swojego dziecka. Istotne jest, że ta funkcja występuje tylko dla dzieci poniżej 18. roku życia. Opcję “podpięcia” dziecka do swojego Internetowego Konta Pacjenta ma jednak tylko rodzic lub opiekun, który wpisał je do ZUS.

Jak zobaczyć dane dziecka? W aplikacji mobilnej otwieramy menu, a następnie wybieramy opcję “Moje konto”. Zobaczymy listę kont, gdzie będzie dziecko, a także osoby, od których masz upoważnienie do IKP.

Podsumowanie artykułu

Aplikacja mojeIKP oraz serwis na stronie www to bardzo przydatne narzędzia. Mamy dzięki nim dostęp do wielu danych na temat naszego zdrowia, a także informacje o wpisanym do ZUS dziecku. Korzystanie z obu opcji jest bardzo proste, a także darmowe. Wśród wielu przydatnych funkcji, mojeIKP pozwala między innymi na wyświetlenie e-recepty lub e-skierowania.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest IKP?

Internetowe Konto Pacjenta to portal z informacjami na temat zdrowia danej osoby. Są tam e-recepty i e-skierowania, a także historia badań.

Jak używać aplikacji mojeIKP?

Aplikacja mojeIKP jest dostępna na smartfony z iOS i Androidem. Wystarczy pobrać program na swój telefon i przejść proces aktywacji konta.

Jak aktywować aplikację mojeIKP?

Aktywacja aplikacji wymaga zalogowania się do bankowości elektronicznej lub użycia Profilu Zaufanego.

Czy przez mojeIKP można umówić wizytę lekarską?

Niestety, obecnie nie ma takiej możliwości.

Jaki jest kod PIN do aplikacji mojeIKP?

Podczas procesu aktywacji aplikacji (przy pierwszym uruchomieniu na smartfonie) użytkownik nadaje kod PIN. Po zalogowaniu do aplikacji można też go zmienić. Wiele smartfonów pozwala też na logowanie przy pomocy skanera odcisku palca lub FaceID.

Czy można mieć mojeIKP bez profilu zaufanego?

Profil Zaufany to jedna z metod aktywacji konta mojeIKP. Można też użyć w tym celu bankowości elektronicznej.

Źródło

  1. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/mojeikp-na-komorke-lub-tablet
  2. https://nano.komputronik.pl/n/aplikacja-mojeikp-jak-dziala-internetowe-konto-pacjenta-czy-jest-bezpieczne/
  3. https://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/17318/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły