Profil zaufany – co to, po co i jak go założyć?

profil zaufany

Dane sprzed niecałego roku mówią już o 11 milionach profilach zaufanych, gdy w 2019 roku było to zaledwie nieco ponad 3,5 mln osób. Jeśli zależy Ci na znalezieniu odpowiedzi na pytania ,,czym jest profil zaufany”, ,,do czego służy” oraz ,,jak go założyć”, a także mogą zainteresować Cię jeszcze inne informacje – ten artykuł jest dla Ciebie.

Co to jest profil zaufany?

Jest to bezpłatne narzędzie, z którego może skorzystać każdy pełnoletni obywatel z dostępem do Internetu. Profil zaufany jest rozumiany jako zbiór informacji o użytkowniku, cyfrowa tożsamość, dzięki której można elektronicznie potwierdzać swoje jestestwo, tak jak stacjonarnie robi się to za pomocą podpisu ręcznego. Skoro każdy dysponuje jednym podpisem, ludzie mogą posiadać tylko jeden potwierdzony PZ, ze względu na jeden,  niezmienny numer PESEL

Do czego służy?

Profil zaufany służy przede wszystkim do potwierdzenia tożsamości, bywa rozumiany jako podpis elektroniczny. Dzięki niemu będziesz mieć dostęp do skorzystania z usług online urzędów państwowych, a liczba spraw, które można załatwić zdalnie, ciągle rośnie! 

Dzięki niemu możesz zgłosić utratę dowodu osobistego, sprawdzić ile posiadasz punktów karnych, wystąpisz o EKUZ, zalogujesz się do IKP, gdzie będziesz mógł znaleźć historię leczenia, czy zapisać się na szczepienie. Zarejestrowanie działalności gospodarczej także znajduje się na liście możliwości, a wraz z nim wiele innych rzeczy, które możesz załatwić bez wychodzenia z domu i czekania w urzędowych kolejkach.

Warto wspomnieć, że można załatwiać te sprawy o każdej porze i przez cały tydzień.

Aby jednak skorzystać z tych wszystkich udogodnień, należy profil zaufany najpierw założyć. 

Jak to zrobić?

Istnieją dwa sposoby. Jeden jest prosty i szybki – online, poprzez internetowe konto bankowe lub w jednym z punktów potwierdzających, (jest ich aż 2 tysiące zarówno w Polsce jak i za granicą), gdzie również cały proces powinien zakończyć się w kilka minut. W samej Warszawie można znaleźć 34 takie punkty.

PZ poprzez internetowe konto bankowe 

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy bank, w którym posiadasz otwarty rachunek oferuje taką usługę. Większość banków ją posiada, np. Millennium, Bank Pekao, PKO Bank Polski, Inteligo, mBank, Santander. 

Mimo tego, że interface poszczególnych banków jest inny, to procedura zakładania PZ odbywa się bardzo szybko i jest intuicyjna. Da się ją przeprowadzić nawet z poziomu telefonu. Można powiedzieć, że po zalogowaniu się do swojego konta bankowego, profil zaufany założy się w kilka minut, najczęściej potwierdzając lub aktualizując widniejące dane osobowe. 

Co zrobić w sytuacji, gdy ktoś wziął pożyczkę na moje dane osobowe?

Jeżeli nie jesteś w gronie klientów tych banków (pełną listę znajdziesz na stronie rządowej), złóż wniosek online i potwierdź go stacjonarnie lub od razu wybierz się do punktu potwierdzającego lub skorzystaj z usług innego dostawcy. O kim dokładnie mowa?

PZ zakładany stacjonarnie

Dostęp do profilu zaufanego można uzyskać na poczcie zakładając Konto Zaufane Envelo. Jest to pocztowy nośnik tożsamości internetowej.

Poza tym pomóc mogą np. pracownicy ZUSu, NFZtu, czy urzędu gminy, którzy wesprą i pokierują w działaniach. Zabierz ze sobą dowód osobisty.

Czym są zobowiązania wobec ZUS?

Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS?

Profil zaufany możesz potwierdzić także w Ministerstwie Cyfryzacji.

Ważne!

Jeśli posiadasz już swój profil, nie zapomnij o jego przedłużeniu! Ważność kończy się po 3 latach. Zrobisz to poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Plusy z posiadania

Są niewątpliwe. Elektroniczny dostęp do administracji publicznej stanowi ogromne ułatwienie i oszczędność czasu. W dobie pandemii pozwala też na uniknięcie zbiorowego oczekiwania w kolejce. Dzięki niemu załatwisz sprawy urzędowe z dowolnego miejsca na ziemi. 

Poza wcześniej wymieniony możliwościami należy też wspomnieć o opcji złożenia deklaracji podatkowych, złożenia wniosku o świadczenie 500+, czy wniosku o wydanie Karty Dużej Rodziny. 

Ludzie wnioskują również o zmianę meldunku, zgłaszają narodziny dziecka. Uzyskasz także dostęp do aplikacji mObywatel, w której znajdować się będą elektroniczne odpowiedniki Twoich dokumentów np. dowodu osobistego, prawa jazdy, czy certyfikatu covidowego.

Dostęp do systemów i portali dzięki PZ

Dzięki profilowi zaufanemu obywatel otrzymuje dostęp do różnych systemów urzędowych. Należą do nich: wymieniany wcześniej ePUAP, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców oraz Platforma Usług Elektronicznych URzędu Komunikacji Elektronicznej.

Podsumowanie:

Założenie profilu zaufanego zajmuje kilka chwil. Warto go mieć, gdyż można wiele spraw urzędowych za darmo załatwić online. Dodatkowo, można mieć pewność, że wszystkie dane podczas użytkowania PZ są bezpieczne. 

Sprawdź:

Jak uzyskać pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej?

Czym jest CEIDG i jak działa?

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły