
Profil zaufany to środek elektronicznej identyfikacji, który pozwala użytkownikowi na potwierdzenie swojej tożsamości i złożenie podpisu elektronicznego. W dobie wszechobecnego dostępu do internetu, jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, dzięki któremu spora część formalności zajmie znacznie mniej czasu. Żeby jednak korzystać z tych opcji, trzeba założyć i potwierdzić profil zaufany. W dalszej części naszego poradnika dowiesz się, jak to zrobić.
- Czym jest profil zaufany?
- Gdzie potwierdzić profil zaufany i jak to zrobić?
- Jak potwierdzić profil zaufany przez bank?
- Założenie profilu zaufanego przez internet
- Jak potwierdzić profil zaufany w placówce?
- Profil zaufany przez kwalifikowany podpis elektroniczny
- Profil zaufany – jakie ma zastosowania?
- Co warto wiedzieć o profilu zaufanym?
- Którą metodą potwierdzić profil zaufany?
Czym jest profil zaufany?
Profil zaufany to elektroniczna metoda potwierdzania swojej tożsamości, która powstała w 2011 roku. Prawdziwy skok popularności tego rozwiązania nastąpił jednak w 2020 roku, kiedy to przez pandemię wirusa SARS-CoV-2 konieczne było porzucenie starych nawyków i zastąpienie ich nowymi sposobami na załatwianie licznych formalności. Głównym celem profilu zaufanego jest danie użytkownikom dostępu do administracji elektronicznej. Na tym jednak możliwości się nie kończą, ponieważ z opcji tej korzystają również instytucje bankowe i publiczni usługodawcy, tacy jak Poczta Polska.
Każdy profil zaufany jest unikalny i zawiera informacje o jego posiadaczu, w tym imię i nazwisko, adres poczty elektronicznej, numer PESEL oraz numer telefonu. Jest to wygodny sposób na weryfikację swojej tożsamości, jednocześnie pełniący rolę podpisu elektronicznego. W przeciwieństwie do kwalifikowanych podpisów elektronicznych, profil zaufany jest bezpłatny.
Czy profil zaufany jest bezpieczny?
Profil zaufany jest w pełni bezpiecznym rozwiązaniem, toteż podczas jego potwierdzania i używania nie trzeba obawiać się o ten aspekt. Dotyczy to zarówno zakładania profilu w placówce, jak i przez internet. Podmioty odpowiedzialne za przekazywanie i przetwarzanie informacji dokładnie strzegą danych obywateli, a jedynym wymaganym dokumentem jest dowód osobisty lub paszport.
Gdzie potwierdzić profil zaufany i jak to zrobić?
Musisz potwierdzić profil zaufany, aby móc korzystać z niego jako alternatywy dla kwalifikacyjnego podpisu elektronicznego. Można to zrobić zarówno poprzez złożenie osobistej wizyty w odpowiednim punkcie, jak i przez internet. Każda z dostępnych metod ma swoje wady i zalety, dlatego postanowiliśmy przedstawić i opisać możliwe opcje.
Jak potwierdzić profil zaufany przez bank?
Z pomocą instytucji bankowej lub innego dostawcy tożsamości możliwe będzie założenie profilu zaufanego. Zainteresowani mogą zrobić to, korzystając z bankowości elektronicznej. W większości przypadków procedura będzie wyglądała niemal identycznie, toteż całość nie jest czasochłonna ani skomplikowana. Ci, którzy preferują tradycyjne rozwiązania, mogą utworzyć profil zaufany składając wizytę w placówce swojego banku. Konieczne będzie zabranie ze sobą dowodu osobistego, aby na miejscu pracownik mógł zweryfikować tożsamość.
Sporym minusem jest to, że nie każdy bank komercyjny oferuje możliwość założenia profilu, toteż klienci będą musieli skorzystać z innej metody. Listę podmiotów, za pośrednictwem których będziecie mogli potwierdzić profil zaufany, znajdziecie pod tym linkiem.
Założenie profilu zaufanego przez internet
Jeżeli zależy wam na tym, aby potwierdzić profil zaufany przez internet, bez udziału banku, to możecie zrobić to bezpośrednio na rządowej stronie profilu zaufanego pz.gov.pl. W celu założenia profilu poprzez rozmowę wideo, konieczne będzie złożenie wniosku i zarezerwowanie terminu rozmowy. Wymagane będzie podanie danych osobowych i kontaktowych, a także potwierdzenie swojej decyzji.
Alternatywą dla opisanej metody wnioskowania o profil zaufany jest założenie i potwierdzenie go z pomocą e-dowodu. Za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną i czytnika NFC (wbudowanego m.in. w niektóre smartfony i zegarki) możliwe będzie szybkie przejście przez całą procedurę.
Jak potwierdzić profil zaufany w placówce?
Gdzie się wybrać, aby założyć profil zaufany? Okazuje się, że dotarcie do jednej z placówek nie będzie problemem, ponieważ w Polsce i za granicą jest łącznie ponad 2 tysiące miejsc, w których założenie profilu będzie możliwe. Placówki, określane również jako punkty potwierdzające, to m.in. oddziały ZUS i NFZ, urzędy skarbowe, czy też wcześniej wspomniane banki.
Całość jest niezwykle prosta, bowiem wystarczy udać się z dowodem osobistym lub paszportem do punktu potwierdzającego. Na miejscu pracownik, konsultant bądź inna upoważniona osoba przeprowadzi wnioskodawcę przez cały proces. Dla wielu osób będzie to najlepsze rozwiązanie, gdyż w przypadku pytań lub wątpliwości można zaczerpnąć pomocy na miejscu.
Profil zaufany przez kwalifikowany podpis elektroniczny
Posiadając kwalifikowany podpis elektroniczny, możesz potwierdzić profil zaufany jeszcze szybciej. Wymagane będzie oprogramowanie PZ Signer, które dostępne jest bezpłatnie i działa na systemach Windows (32-bit i 64-bit), Mac i Linux.
Wchodząc w zakładkę oznaczoną jako Wnioski o profile zaufane, użytkownik będzie miał możliwość potwierdzenia założenia profilu z pomocą kwalifikowanego certyfikatu. Na tym formalności się kończą, a profil zaufany został pomyślnie potwierdzony.
Profil zaufany – jakie ma zastosowania?
Udało Ci się założyć i potwierdzić profil zaufany? Jeżeli tak, to bardzo dobrze, ponieważ zyskałeś dostęp do wygodnego i bezpiecznego narzędzia, które w wielu przypadkach może okazać się niezwykle przydatne. Dla przykładu, z pomocą profilu zaufanego możesz potwierdzić swoją tożsamość, wnioskując o kredyt gotówkowy w banku lub ubiegając się o wydanie nowego dowodu osobistego.
Do czego przyda się profil zaufany?
- dostęp do IKP – Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, w której zainteresowani mogą sprawdzić informacje o swoim zdrowiu, m.in. szczegóły dotyczące dawkowania leków i wystawione e-zlecenia na wyroby medyczne.
- wnioski – z pomocą profilu zaufanego można złożyć wniosek dotyczący m.in. wyrobienia nowego dowodu osobistego, ubiegania się o kredyt gotówkowy, wydania karty EKUZ, czy też licznych świadczeń takich jak 500+.
- formalności – wizyty w placówkach ZUS, zgłoszenie narodzin dziecka, rejestracja, wznowienie lub zawieszenie działalności gospodarczej i inne procedury będą znacznie prostsze, jeżeli do potwierdzenia swojej tożsamości użyje się profilu zaufanego.
Co warto wiedzieć o profilu zaufanym?
Często pada pytanie o to, czy profil zaufany jest obowiązkowy. Okazuje się, że nie. Jest to opcjonalne udogodnienie, jednak zdecydowanie warto z niego korzystać, szczególnie jeśli jest się przedsiębiorcą. Od 1 stycznia 2023 roku przedsiębiorcy, jako płatnicy składek, zobowiązani są do posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Można go założyć korzystając właśnie z profilu zaufanego, co jest jego kolejnym praktycznym zastosowaniem.
Warto wspomnieć również o tym, że ważność profilu zaufanego wynosi 3 lata od dnia jego założenia. Każdy posiadacz profilu może bezpłatnie przedłużyć jego ważność o okres kolejnych 36 miesięcy. Wyjątkiem są sytuacje ogłoszonego stanu epidemicznego, stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego, ponieważ wtedy ważność profilu zaufanego przedłużana jest automatycznie.
Którą metodą potwierdzić profil zaufany?
Spośród dostępnych metod to właśnie założenie profilu zaufanego przez bank będzie najszybsze i najwygodniejsze. Wystarczy zalogować się do swojej bankowości elektronicznej, co obecnie jest możliwe również z poziomu zwykłego smartfona. Cały proces trwa zaledwie kilka minut.
Równie dobrą metodą może okazać się wizyta w placówce, tym bardziej, gdy mamy pytania lub wątpliwości dotyczące procedury. Na miejscu upoważniony pracownik udzieli niezbędnych wskazówek i pomoże założyć profil. Jest to opcja w szczególności zalecana osobom starszym.

Podobne artykuły

Zmiana kodu PIN do karty – ile kosztuje?
9 grudnia 2023
Co oznacza odmowa kredytu?
8 grudnia 2023