Bon mieszkaniowy – dla kogo oraz jakie są warunki?

bon mieszkaniowy

Polski rząd co jakiś czas proponuje Polakom dodatkowe benefity i udogodnienia. Tym razem w ramach Nowego Ładu pojawiła się propozycja bonu mieszkaniowego. Jednocześnie planowane jest też wprowadzenie możliwości zakupu mieszkania bez wkładu własnego – to także dobra propozycja, gdyż dziś wiele osób w celu zakupu mieszkania była zmuszona wziąć pożyczkę na wkład własny.Ta propozycja pomocy Polakom już funkcjonuje, natomiast na sam bon mieszkaniowy musimy jeszcze poczekać. Czy warto czekać na niego z zakupem mieszkania i kto będzie mógł skorzystać z bonu mieszkaniowego? Te wątpliwości postaramy się rozwiać w niniejszym artykule, zapraszamy zatem do lektury.

Bon mieszkaniowy – co to jest?

Bon mieszkaniowy jest rodzajem finansowego wsparcia dla niektórych osób. W przeciwieństwie do na przykład 500+ lub wielu innych zasiłków, bon mieszkaniowy jest zapomogą celową. Rząd planuje, aby Polacy mogli przeznaczyć te środki na zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb – mieszkaniowych. Na co będzie można przeznaczyć bon mieszkaniowy? Z pewnością będzie można skorzystać z bonu mieszkaniowego w celu pokrycia kwoty najmu mieszkania. Także zakup mieszkania na kredyt będzie można częściowo pokryć z tych środków.

Pierwsze informacje na ten temat zostały podane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii rok temu – w 2021 roku. Jak widać, bon mieszkaniowy pozwoli pokryć koszty związane z mieszkaniem, niezależnie od jego formy.

Czy bon mieszkaniowy to mieszkanie bez wkładu własnego?

Wiele osób z początku myślało, że bon na mieszkanie i mieszkanie bez wkładu własnego są tym samym projektem pomocowym. Oba programy wsparcia zostały wprowadzone w tej samej ustawie – o Polskim Ładzie. Jest jednak sporo różnic między nimi, także ich planowane przeznaczenie jest inne. OBa programy mogą być jednak pomocne, szczególnie dla osób zastanawiających się, czy ceny mieszkań wzrosną w 2022 roku.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego (mieszkanie bez wkładu) to gwarancja państwa (a właściwie Banku Gospodarstwa Krajowego) udzielenia pomocy w postaci wpłaty wkładu własnego, nawet do kwoty 100.000 złotych. Pozwoli to więc kupić mieszkanie nawet osobom, które nie posiadają oszczędności na pokrycie wkładu, a nie chcą się dodatkowo zapożyczać. Można więc wziąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, który pokryje 100% jego wartości (wspólnie z dofinansowaniem od państwa). To dobra osoba m.in dla osób biorących w pojedynkę kredyt na mieszkanie (kredyt hipoteczny dla singla). Obecnie banki wymagają wkładu własnego w wysokości minimum 20% wartości mieszkania. Sumę tę można obniżyć do 10% wartości mieszkania, gdy zdecydujemy się na dodatkowe ubezpieczenie. Mieszkanie bez wkładu jest dostępne dla małżeństw lub samotnych rodziców wychowujących dzieci.

Bon mieszkaniowy jest natomiast przeznaczony dla znacznie węższej grupy osób. Pozwoli na wynajem lub zakup mieszkanie bez konieczności brania kredytu. Nie każdemu będzie jednak przysługiwała taka możliwość. Ten benefit zarezerwowany jest dla osób spełniających określone warunki, o czym w dalszej części artykułu.

Kto skorzysta z bonu mieszkaniowego?

W maksymalnym uproszczeniu: bon mieszkaniowy jest kierowany do rodzin z dziećmi, których nie stać na kredyt mieszkaniowy. Są jednak pewne możliwości, które pozwolą skorzystać z tej opcji nawet bezdzietnym singlom. Wysokość bonu mieszkaniowego zależy jednak wprost od ilości osób przebywających w danym gospodarstwie domowym. Wysoka dopłata będzie więc możliwa jedynie dla osób z wieloma dziećmi.

Warunki otrzymania bonu mieszkaniowego

Aby otrzymać bon mieszkaniowy trzeba spełnić określone warunki. Te zależą od rodzaju bonu mieszkaniowego – ustawodawca przewidział dwa:

 • społeczny bon mieszkaniowy
 • rodzinny bon mieszkaniowy

Różnica między nimi polega głównie na tym, kto jest beneficjentem otrzymanych pieniędzy.

Społeczny bon mieszkaniowy – jakie warunki, dla kogo, jaka wysokość?

Przede wszystkim społeczny bon mieszkaniowy kierowany jest do osób, które nie mają własnego mieszkania. Dochody muszą być w tym przypadku na tyle niskie, aby nie pozwalały na ubieganie się o kredyt mieszkaniowy. Jest to więc opcja dla osób nieposiadających wystarczającej zdolności kredytowej. W przypadku większości Polaków zdolność kredytowa w ostatnim czasie mocno spadła – jest to działanie Narodowego Banku Polskiego, które ma przeciwstawić się inflacji. Są jednak sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej.

Społeczny bon mieszkaniowy może być wykorzystany w:

 • Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej (SIM)
 • inwestycji spółdzielni mieszkaniowych
 • Towarzystwie Budownictwa Społecznego (TBS)

Kwotę ze społecznego bonu mieszkaniowego możesz więc przeznaczyć na udział w TBS (dołączenie do TBS – możliwość posiadania tam mieszkania) lub jako wkład własny w spółdzielni mieszkaniowej.

Wysokość społecznego bonu mieszkaniowego

W zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym wysokość bonu mieszkaniowego wynosi od 5 do 40 tysięcy złotych.

 • 5.000 zł to kwota, którą może otrzymać jedna osoba (bon mieszkaniowy dla singla)
 • 10.000 zł otrzyma małżeństwo bez dzieci
 • 25.000 zł mogą otrzymać rodzice z jednym dzieckiem
 • 40.000 zł otrzymają rodzice z dwójką lub więcej dzieci

Rodzinny bon mieszkaniowy

Poza społecznym bonem mieszkaniowym, w ustawie o Polskim Ładzie znalazł się także rodzinny bon mieszkaniowy. Tylko rodziny mogą z niego skorzystać. Zarówno single, jak i małżeństwa bez dzieci nie będą mogły skorzystać z tej opcji – im pozostaje ubieganie się o społeczny bon mieszkaniowy.

Kto może skorzystać z rodzinnego bonu mieszkaniowego?

Rodzinny bon na mieszkanie ma na celu głównie wsparcie rodzin wielodzietnych. Mogą się o niego bowiem ubiega małżeństwa z trójką lub większą liczbą dzieci. Wyjątkiem są gospodarstwa, które współtworzy osoba niepełnosprawna.

Na co można wydać środki z rodzinnego bonu mieszkaniowego?

Zakres sposobów wydania pieniędzy z bonu mieszkaniowego jest tu znacznie większy. Rodziny, które otrzymają pozytywną decyzję w sprawie rodzinnego bonu mieszkaniowego mogą przeznaczyć środki na:

 • udział w SIM lub TBS
 • wkład mieszkaniowy w spółdzielni
 • kupno mieszkania, domu, a takżę budowa domu jednorodzinnego

Szczególnie ta ostatnia opcja może okazać się chętnie wybierana.

Jaką kwotę otrzymam z rodzinnego bonu mieszkaniowego?

W ramach rodzinnego bonu mieszkaniowego można otrzymać nawet 145.000 złotych. Tak duże wsparcie pozwoli sfinansować sporą część zakupu mieszkania lub pokryć udziały w TBS. Jest to jednak maksymalna kwota, przeznaczona dla rodzin z największą opisaną w zasadach liczbą dzieci. Kwota może różnić się też w zależności od tego, czy rodzina ma już mieszkanie lub dom i jaką ma powierzchnię.

Rodziny, które posiadają co najmniej trójkę dzieci i nie posiadają nieruchomości lub posiadają nieruchomość mniejszą, niż 65m2, mogą liczyć na wsparcie w wysokości 100.000 złotych. Każde następne dziecko w rodzinie zwiększa tę kwotę o kolejne piętnaście tysięcy zł.

Jeśli rodzina posiada już nieruchomość o powierzchni większej, niż 65 m2 – otrzyma 55.000 złotych. Znów to kwota dla rodziny z trójką dzieci. Każde kolejne dziecko zwiększa kwotę bonu mieszkaniowego o 15.000 zł.

Kiedy startuje bon mieszkaniowy?

Warunki otrzymania i wysokość kwoty bonu mieszkaniowego są dość jasne. Wiemy też, na co można przeznaczyć bon mieszkaniowy. Pozostaje więc pytanie – kiedy rusza ten rządowy program? Zgodnie z zapisami Ustawy o Polskim Ładzie, nabór wniosków miał rozpocząć się w 2022 roku. Odpowiedzialny za to ZUS jeszcze go jednak nie ogłosił. Wiadomo jednak, że koniec możliwości składania wniosków zaplanowano na 31 grudnia 2030 roku. Osoby zainteresowane powinny więc być cierpliwe i poczekać na uruchomienie bonu na mieszkanie. Na składanie wniosków będzie bowiem jeszcze prawie osiem lat.

Dziś nie wiemy także jeszcze ,jak długo będzie ważny bon mieszkaniowy. To znaczy – w jakim okresie od otrzymania pozytywnej decyzji musimy go zrealizować. Informacji na ten temat warto szukać na naszej stronie oraz bezpośrednio na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wiemy natomiast, że rząd przeznaczy na ten program 1,2 miliarda złotych w skali roku.

Czy warto czekać na bon mieszkaniowy?

Istnieje kilka sposobów zaspokojenia swojej potrzeby mieszkaniowej:

 • kupno własnego mieszkania za gotówkę
 • kupno domu na kredyt hipoteczny
 • mieszkanie komunalne, a następnie wykup mieszkania komunalnego
 • uczestnictwo w spółdzielni mieszkaniowej, SIM, TBS
 • wynajem mieszkania

W niektórych z nich może pomóc rządowy projekt mieszkania bez wkładu własnego. Bon mieszkaniowy kierowany jest natomiast do osób bez wystarczającej zdolności kredytowej, które nie są w stanie samodzielnie dostać prawo do mieszkania.

Wielodzietna rodzina, która otrzyma nawet ponad 100.000 złotych wsparcia finansowego, z pewnością dużo łatwiej zaspokoi swoje potrzeby finansowe. Jednocześnie program znacznie zwiększy zdolność kredytową wielu osób, choć dotyczy to tylko małżeństw z dziećmi. To dobry program rządowy, który z pewnością pomoże wielu osobom. Powinno za tym iść wsparcie dla budowania kolejnych mieszkań – tych jest w Polsce wciąż za mało o około milion.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły