Pożyczka na wkład własny – czy jest możliwa?

pożyczka na wkład własny

Własne mieszkanie to marzenie niejednej osoby. Jednakże mało kto jest w stanie kupić je za gotówkę. Dla wielu osób, szczególnie młodych, to marzenie może być trudne do zrealizowania. W takiej sytuacji większość z nich decyduje się wziąć kredyt na zakup mieszkania. Obecnie banki wymagają wniesienia wkładu własnego w staraniu się o kredyt hipoteczny. Jeśli klient nie dysponuje wkładem własnym, niestety, ale nie ma co liczyć na otrzymanie kredytu na mieszkanie. Czy w takim razie możliwa jest pożyczka na wkład własny? Sprawdźmy!

Wkład własny – co to jest i ile wynosi?

Wkład własny to kapitał klienta niezbędny do otrzymania kredytu hipotecznego. Jest to kwota, którą kredytobiorca musi odłożyć, a następnie uiścić bankowi. Wkład własny jest obowiązkowy, dlatego na rynku nie znajdziemy już ofert, które go nie obejmują. Jeszcze kilka lat temu nie było takiego wymogu. Wraz z rokiem 2014 nastąpiły zmiany, które zgodnie z Rekomendacją S stworzoną przez Komisję Nadzoru Finansowego zobowiązały banki do wymogu wkładu własnego od swoich klientów.

Choć początkowo po zmianach wkład własny wynosił 5% sumy wartości nieruchomości, to obecnie jest to 10%, 15% lub 20%. Przykładowo, chcemy zaciągnąć kredyt na kwotę 250 tys. zł, to przy wkładzie własnym o wartości 20%  musimy dysponować sumą 50 tys. zł. Patrząc na ciągły wzrost cen mieszkań, jest to naprawdę bardzo duża suma.

Czy jest możliwa pożyczka na wkład własny?

Nie zawsze jest możliwe uzbieranie całej kwoty na wkład własny. Młode osoby, które nie mogą liczyć na finansowe wsparcie od swoich bliskich, muszą zrobić to na własną rękę. Mimo dobrych zarobków oraz stabilnej pracy odłożenie takiej sumy nadal nie będzie proste. Zwłaszcza wtedy, jeśli ktoś planuje zakup nowego mieszkania w dużym mieście. Problem ten dotyczy nie tylko młodych osób. Niektóre osoby latami odkładają pieniądze na wkład własny, aby w końcu zakupić wymarzone mieszkanie lub dom. W wielu przypadkach nawet to nie wystarcza.

Czy zatem jest możliwa otrzymanie pożyczki na wkład własny? Nie jest to prosta sprawa. Według przepisów wkład własny nie może pochodzić z pożyczek. Pieniądze muszą zostać zebrane samodzielnie przez kredytobiorcę. Banki wymagają od klienta złożenia zaświadczenia o wykluczeniu źródła finansowania wkładu własnego w postaci pożyczki. Przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu instytucje bankowe bardzo szczegółowo sprawdzą zdolność kredytową swojego klienta. Przede wszystkim zostanie sprawdzony rejestr BIK. Dlatego każde nowe zobowiązanie, które będzie zaciągnięte tuż przed uruchomieniem hipoteki, zostanie odnotowane w bazach.

Jeśli natomiast Twoim jedynym wyjściem jest wzięcie pożyczki na wkład własny, to warto podjąć tę decyzję o wiele wcześniej niż chwilę przed złożeniem wniosku o hipotekę. Może być to na przykład pozabankowa pożyczka na raty. Jednak trzeba liczyć się z tym, że takie zobowiązanie zostanie odnotowane w Twojej historii kredytowej. To natomiast może obniżyć szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego.

Pożyczka na wkład własny od dewelopera

Istnieje możliwość zaciągnięcia pożyczki na wkład własny od dewelopera. Przy czym należy zaznaczyć, że ten wariant jest dostępny tylko dla tych osób, które kupują mieszkanie z rynku pierwotnego. Jest to bardzo korzystne oraz wygodne rozwiązanie, ale stosunkowo rzadko spotykane. Tylko niewielka część deweloperów decyduje się udzielić pożyczki na wkład własny. Niemniej jednak zawsze można dopytać się dewelopera, czy jest szansa na finalizację wkładu własnego.

Co zamiast pożyczki na wkład własny?

Wprawdzie wkładem własnym są głównie pieniądze, to istnieje jeszcze kilka innych alternatyw. Jedną z nich jest zabezpieczenie w postaci innej nieruchomości. Oczywiście pod warunkiem, że na nieruchomości nie ciąży hipoteka. Wkładem własnym może być również ziemia, na której powstanie dom klienta. Należy zorientować się, które banki akceptują taką formę wkładu własnego. Kolejnym sposobem może być zastaw na obligacjach lub innych papierach wartościowych.

Jak widać, nie tylko gotówka jest akceptowana jako wkład własny. Najważniejsze jednak, żeby bardzo dokładnie zastanowić się nad swoim wyborem. Kredyt hipoteczny to duża odpowiedzialność finansowa. Zabezpieczenie w postaci nieruchomości wiąże się z potencjalnym ryzykiem spieniężenia jej w przyszłości na poczet nieuregulowanego zobowiązania. Pamiętaj, że zawsze możesz negocjować z bankiem o zmniejszenie wartości wkładu własnego bądź wykupienia dodatkowego ubezpieczenia kredytu.

Daria Owczarzak
Daria Owczarzak
Absolwentka filologii polskiej. Zajmuje się przygotowaniem treści oraz tworzeniem grafik. Prywatnie wegetarianka z zamiłowaniem do fotografii i powieści kryminalnych. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły