Trzynasta emerytura. Ile wynosi i kiedy będzie wypłacana?

trzynasta emerytura

Kto stoi za trzynastą emeryturą? To rządowy projekt prowadzony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Marlena Szeląg, stojąca na czele tego ministerstwa zapowiedziała kwietniowe wypłaty trzynastej emerytury. To nie tylko świetna wiadomość dla wszystkich emerytów, ale także dla osób posiadających prawo do innych świadczeń socjalnych. W dzisiejszym artykule postaramy się sprawdzić ile wynosi trzynasta emerytura, kiedy można spodziewać się jej wypłaty i komu przysługuje trzynastka. Zapraszamy zatem do zapoznania się z naszym kompendium wiedzy o trzynastej emeryturze w 2022 roku.

Rekordowa trzynasta emerytura w 2022 roku

Kwota trzynastej emerytury jest ustalana każdego roku. Część emerytów zastanawia się, skąd taka wysoka kwota trzynastej emerytury w tym roku. Wystarczy jednak sprawdzić ile wynosi waloryzacja emerytury w 2022, by poznać odpowiedź. W 2022 roku jest to rekordowe 7%, stąd też wysokość trzynastej emerytury wzrosną. Powodem jest oczywiście rosnąca inflacja w naszym kraju.

Co to jest trzynasta emerytura?

Początkowo wypłata trzynastej emerytury była zaplanowana jako jednorazowe świadczenie. Wiele osób odebrało to jako zabieg polityczny, który miał  zachęcić spore grono wyborców do pójścia na wybory. Jak się jednak okazało, możliwość otrzymywania trzynastej emerytury trafiłą już w 2020 roku do przepisów – to świadczenie może być więc odbierane każdego roku. Emeryci i inni uprawnieni mają więc gwarancję, że otrzymają trzynastkę każdego roku. Rządżacy zdali sobie sprawę, że wysokość emerytur często jest dziś nieadekwatna do kosztów życia, utrzymania mieszkania,czy nawet zakupów.

Trzynasta emerytura jest więc cyklicznie wypłacanym zasiłkiem socjalnym. Osoby uprawnione mogą otrzymać go raz na rok. W 2022 roku wypłata świadczenia została włączona w skład tzw. “tarczy antykryzysowej”. Podobnie postąpiono z bonami mieszkaniowymi, czy obniżkami VAT.

Kto może otrzymać trzynastą emeryturę?

Według danych ZUS, który jest odpowiedzialny za wypłatę trzynastki, trzynastą emeryturę w tym roku otrzyma nawet ponad 10 milionów polaków. Największą grupę stanowią tu seniorzy – jest ich aż 4 miliony. Trzynasta emerytura jest jednorazowym świadczeniem socjalnym które pozwoli zaspokoić dodatkowe potrzeby. Dla niektórych osób może być alternatywą dla chwilówki online.

Ustawa określa to, komu należy się 13 emerytura. Ważne, by 31 marca roku, w którym trzynasta emerytura jest wypłacana posiadać uprawnienie do jednego ze świadczeń:

Krąg osób, które mogą skorzystać z tego świadczenia jest więc dość szeroki. Kto nie może skorzystać z świadczenia jakim jest trzynastka? To osoby, które na dzień 31 marca 2022 nie posiadają uprawnień do jednego z wymienionych świadczeń.

Trzynasta emerytura – wysokość świadczenia. Wypłata netto – bez podatku

Jaka jest wysokość trzynastej emerytury? Zgodnie z przepisami jest to wysokość najniższej emerytury w danym roku. Od 1 marca 2022 roku jest to 1338,44 złotych. Taka jest więc kwota trzynastki w tym roku.

Ustawodawca założył, że trzynastka nie będzie obciążona dodatkowym podatkiem, a jedynie składką zdrowotną. Prezes ZUS zapewnił dodatkowo, że podatek nie zostanie ani odciągnięty przy wypłacie świadczenia, ani nie będzie trzeba ujmować go w rozliczeniu rocznym. Po potrąceniu tej składki osoby uprawnione otrzymają więc na rękę 1217,98 zł

Kiedy wypłata trzynastej emerytury?

Skoro wiemy już komu przysługuje trzynasta emerytura i jaka jest jej wysokość, pora przejść do ostatniej kwestii. Kiedy nastąpi wypłata trzynastki? Dodatkowe środki są wypłacane wraz z kwietniową emeryturą. Można więc sprawdzić, w jakim dniu przychodzi emerytura i w kwietniu suma będzie większa właśnie o trzynastą emeryturę. 

Dla różnych osób wypłata świadczenia ma miejsce w kilku terminach:

 • 5 dzień miesiąca
 • 6 dzień miesiąca
 • 10 dzień miesiąca
 • 15 dzień miesiąca
 • 20 dzień miesiąca
 • 25 dzień miesiąca

Wyjątek stanowią osoby otrzymujące trzynastą emeryturę ze względu na posiadanie uprawnienia do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Ta grupa osób otrzyma trzynastkę w maju, wraz ze swoim świadczeniem.

Jak złożyć wniosek o trzynastą emeryturę?

Możliwość otrzymania dodatkowych pieniędzy jest bardzo kusząca. Czy ich potrzebujesz, czy nie – warto skorzystać z tej opcji. Ale co trzeba zrobić by otrzymać 13 emeryturę? Gdzie znajdę wniosek o trzynastą emeryturę? Jak się okazuje, nie trzeba nic robić. System informatyczny ZUS i KRUS działa w sposób automatyczny i sprawdza, komu przysługuje 13 emerytura. Te osoby po prostu otrzymają świadczenie na konto, wraz z emeryturą lub rentą, którą co miesiąc otrzymują.

Wszystko, co musisz wiedzieć o 13 emeryturze

Sprawdziliśmy w Internecie komentarze i pytania dotyczące 13 emerytury. Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy jeśli mam prawo do dwóch świadczeń, otrzymam dwa razy 13 emeryturę?

Nie, można otrzymać tylko jedną trzynastkę, nawet gdy przysługują Cię dwa świadczenia uprawniające do jej odebrania (np. rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny).

Czy otrzymam trzynastą emeryturę gdy pobieram rentę rodzinną?

Osoby, które w dni 31 marca 2022 są uprawnione do otrzymywania renty rodzinnej, dostaną trzynastą emeryturę. Inna sytuacja ma natomiast miejsce, gdy więcej osób posiada prawo do renty rodzinnej. Wtedy dodatkowe świadczenie jest wypłacane tylko jeden raz. Następnie ZUS dzieli je proporcjonalnie do liczby uprawnionych osób i każda z nich otrzymuje swoją część.

Czy na świadczeniu przedemerytalnym przysługuje 13 emerytura?

Wiele osób pyta, czy na świadczeniu przedemerytalnym przysługuje trzynasta emerytura. Oczywiście, że tak. Przepisy opisują tę grupę osób jako jedną z uprawnionych do odebrania 13 emerytury.

Trzynasta emerytura a śmierć emeryta

Po śmierci osoby uprawnionej do odebrania 13 emerytury świadczenie nie jest wypłacane.

Czy trzynastka przysługuje na zasiłku rehabilitacyjnym?

Jeśli w dniu 31 marca 2022 masz prawo do zasiłku rehabilitacyjnego, przysługuje Ci prawo do odebrania trzynastej emerytury. Podobnie wygląda sprawa w przypadku otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego. Także wtedy otrzymasz prawo do trzynastki.

Trzynasta emerytura a czternasta emerytura

Poza możliwością otrzymania trzynastej emerytury, spore grono Polaków może też dostać czternastkę. Czy jedna osoba może otrzymać oba świadczenia? Tak, to dobra wiadomość dla wszystkich emerytów, rencistów i innych uprawnionych osób. Wypłata czternastej emerytury nie jest uzależniona od otrzymywania trzynastej emerytury. Oba świadczenia tworzą razem całkiem sporą sumę, jest to z pewnością spora pomoc finansowa dla wielu osób.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

7 komentarzy

Magda

Czy jeżeli od października 2022 jestem na swiadczeniu rehabilitacyjnym, i od lipca 2022 bez pracy, to należy mi się 13-stka??

Odpowiedz
Halina

zasiłek rehabilitacyjny od 16 lutego bez rozwiązania umowy czy się nalezu

Odpowiedz
Stefan Kowalski

czy jeżeli w październiku 22 został mi pszyznany zasiłek rehabilitacyjny do 28 marca to należy mi się trzynastka

Odpowiedz
  Wanda

  Pobierając świadczenie rehabilitacyjne nadal jesteś pracownikiem, a nie emerytem. Nie należy Ci się 13 emerytura.

  Odpowiedz
Joanna

Czy w kwietniu jak przeszłam na zasiłek rehabilitacyjny czy należy mi się 13 emerytura

Odpowiedz
  Grażyna

  czy jak w grudniu przeszłam na zasiłek rehabilitacyjny bez rozwiązania umowy o pracę należy mi się 13 emerytura jestem do dziś na nim.

  Odpowiedz
   Wanda

   Trzynasta emerytura nie przysługuje, ponieważ nadal jesteś pracownikiem.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły