BlueCash – jak działa przelew BlueCash?

przelew BlueCash

Oprócz tradycyjnych form płatności, jak przelew online lub płatność kartą, coraz częściej mamy też możliwość zapłacenia za różne towary i usługi na inne sposoby. Jedną z nich jest przelew BlueCash. Dziś wyjaśnimy, jak działa i czy warto skorzystać z tej formy płatności. Czy pieniądze przekazane w ten sposób rzeczywiście trafiają na konto odbiorcy niemal natychmiast?

Polacy chętnie wybierają nowoczesne sposoby płatności

Wiele badań wskazuje na to, że jesteśmy bardzo nowoczesnym narodem, także jeśli chodzi o aspekty finansowe. Mieszkańcy Polski chętnie korzystają z różnych sposobów płacenia. Nie tylko osoby młode na co dzień płacą telefonem lub zegarkiem. Często używamy do tego takich funkcji, jak GPay, czy Apple Pay. Niemal wszyscy korzystają z kart płatniczych i kredytowych. W gronie osób do 40 roku życia niemal dla 80% są to podstawowe sposoby płatności.

Jak zapłącić telefonem lub zegarkiem przy pomocy NFC?

Oczywiście, duża popularność nowoczesnych sposobów płatności wiąże się z tym, że mamy do tego odpowiednią infrastrukturę. Z wielu powodów właściciele sklepów, punktów usługowych, czy restauracji chętnie udostępniają nam terminale płatnicze. Coraz większą część zakupów robimy także przez Internet, choćby z pomocą różnych aplikacji mobilnych. Wszystko to powoduje, że obecnie trudno zaakceptować czas oczekiwania na przelew wynoszący kilka dni. Spodziewamy się raczej przelewu natychmiastowego. Tak właśnie działa BlueCash! Nic więc dziwnego, że cieszy się rosnącą popularnością.

Jak działą przelew natychmiastowy i ile kosztuje?

Co to jest przelew BlueCash?

W Polsce mamy obecnie wielu pośredników płatności. Udostępniają różne sposoby płacenia i usługi, będące pośrednikami między bankami a klientami. Jedną z firm działających na tym polu jest Autopay S.A. To właśnie ich produktem jest przelew BlueCash. To rodzaj błyskawicznego przelewu online. Jak to działa? W przypadku BlueCash przelewy są realizowane bardzo szybko ze względu na nowatorskie mechanizmy zastosowane przez Autopay S.A.. Dzięki temu nie musimy zdawać się na harmonogram przelewów (sesje przelewów wychodzących i przychodzących). Te z kolei wynikają z konieczności księgowania przekazów finansowych przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR) oraz poszczególne banki. W przypadku przelewu BlueCash mamy natomiast do czynienia z dwoma automatycznymi przelewami, co skraca czas oczekiwania na przekaz środków do minimum.

Sprawdź, kiedy przyjdzie przelew

Do największych zalet przelewów BlueCash należy możliwość realizowania natychmiastowego przelewu przez całą dobę i we wszystkie dni. To znaczne ułatwienie w codziennym życiu i w biznesie. Tradycyjne przelewy najczęściej nie działają w końcu w weekendy i święta, a kilka sesji przelewów odbywa się jedynie w ciągu dni roboczych. Nierzadko musimy więc uzbroić się w cierpliwość. Rozwiązaniem jest tu więc na przykład szybki przelew BLIK na telefon lub właśnie przez system zaproponowany przez firmę Autopay S.A..

Jak działa BLIK?

Jak działa BlueCash?

Dowiedzieliśmy się już, że przelewy tego typu są naprawdę szybkie. Warto jednak zagłębić się w to zagadnienie nieco bardziej. Jak dokładnie działają przelewy BlueCash? Możemy porównać to do wykonywania przelewów w ramach jednego banku. Kto je wykonywał, ten wie, że pieniądze dochodzą do odbiorcy błyskawicznie. Dzieje się tak ze względu na to, że bank nie musi korzystać z międzybankowego systemu przelewów środków. Od razu ma informację na temat tego, ile środków wychodzi z danego konta i gdzie powinny trafić. BlueCash wykorzystuje tę zasadę.

Opisywany system płatności posiada konto w każdym banku. Dzięki temu przelew odbiera poprzez bank nadawcy przelewu,  a następnie korzystając z innego banku wysyła pieniądze do adresata. Tu znów mówimy o tym samym banku. Oba przelewy są więc niemal błyskawiczne – tak w końcu działają przelewy wewnątrz tego samego banku!

Sam dostawca usługi natychmiastowych przelewów posiada natomiast swoje mechanizmy do weryfikacji przelewów. Szybki analizuje informacje i po momentalnym zaksięgowaniu środków, może od razu odesłać je do odbiorcy przelewu. Oczywiście, z technicznego punktu widzenia nie “dzieje się” o wiele więcej. Klient wysyłający lub odbierający przelew bankowy w ten sposób nie musi jednak tego wiedzieć. Dla nas ważne są korzyści – to, że środki momentalnie trafiają do odbiorcy.

Przykład, jak działa przelew z BlueCash

Dla lepszego zobrazowania, jak działa ta usługa, posłużymy się przykładem. Chcemy wykonać przelew lub zapłacić za jakiś produkt/usługę w sieci), mając konto w banku PKO BP. Odbiorca posiada natomiast konto w Alior Bank. Wybieramy BlueCash jako sposób płatności. Platforma rozpoznaje nasz bank, odbiera więc środki przez ten sam bank. Następnie rozpoznaje bank nadawcy. W tym przypadku po przetworzeniu płatności po prostu wyśle przelew automatycznie, korzystając z konta w Alior Bank. Dzięki temu cały proces jest niezwykle szybki. Warto dodać, że dla użytkownika BlueCash jest to tak proste, jak wykonanie standardowego przelewu online.

Jak wykonać przelew BlueCash?

Jak widać, przelewy BlueCash mają sporo niepodważalnych zalet. Przejdźmy więc do tego, jak skorzystać z BlueCash. Okazuje się, że to niezwykle proste. Nie musimy robić niemal nic, aby móc wykonać przelew w ten sposób. Zlecamy go poprzez bankowość internetową lub w aplikacji mobilnej w smartfonie. Wykonujemy przelew online, tak samo jak w przypadku tradycyjnych przelewów (tych, na które zwykle musimy czekać, aż środki się zaksięgują). Wpisujemy dane odbiorcy przelewu, tytuł przelewu i kwotę. Wśród widocznych opcji zobaczymy natomiast kilka różnych typów przelewu:

  • przelew zwykły
  • Elixir
  • przelew z BlueCash
  • inne

Zależy to od posiadanego banku. Jeśli chcemy natomiast szukać tej opcji, właśnie w tym miejscu ją znajdziemy. Zaznaczamy odpowiadającą nam opcję, zatwierdzamy przelew i gotowe. Środki powinny wkrótce trafić do odbiorcy.  Jeśli natychmiastowych przelew tego typu wiąże się z jakąś opłatą dodatkową, zobaczymy ją w momencie wyboru rodzaju przelewu.

Drugi sposób korzystania z usług Autopay S.A. wymaga natomiast wejścia na stronę platformy. Tam pojawiają się pewne dodatkowe opcje, na przykład przelew na telefon lub opłaty za rachunki.

Jakie usługi są dostępne na platformie Autopay S.A.?

Poza szybkimi przelewami, Autopay S.A. ma też sporo innych usług. Realizujemy je poprzez stronę internetową Autopay. Serwis jest bezpieczny – czuwa nad tym nie tylko Narodowy Bank Polski, ale także Komisja Nadzoru Finansowego. Oczywiście, przez platformę możemy też realizować szybkie przelewy BlueCash. Zwolennicy korzystania ze smartfonów mogą również pobrać aplikację mobilną:

  • Autopay dla systemu operacyjnego iOS
  • Autopay dla systemu operacyjnego Android

Platforma Autopay na stronie i jako program na telefon daje nam sporo możliwości. Niektóre wymagają jednak dodatkowej opłaty. Oto aktualny cennik i lista dostępnych usług:

UsługaKoszt
Przelew ekspresowy na konto bankowe5 zł
Przelew ekspresowy na telefon5 zł
Prowadzenie konta i rejestracja w Autopaybezpłatne
Automatyczna płatność rachunku wystawionego przez Vectra1,5 zł
Automatyczna płatność rachunku wystawionego przez PGE99 groszy
Płatność rachunków u innych dostawców1 zł

Dzięki Autopay mogliśmy również płacić za autostrady. Opłata za korzystanie z nich została jednak obecnie zniesiona.

Które banki obsługują szybkie przelewy BlueCash?

Niestety, obecnie nie wszystkie polskie banki współpracują z Autopay S.A.. Nie zawsze więc będziemy mieć możliwość wykonania błyskawicznego przelewu w ten sposób. W niektórych polskich bankach usługa ta nie działa też przez cały czas. Najlepiej sprawdzić to w poniższej tabeli. Jeśli dany bank nie znajduje się w niej w ogóle – prawdopodobnie nie obsługuje dziś BlueCash (stan na luty 2024).

BankDostępność przelewu BlueCash w dni roboczeDostępność BlueCash w weekendy
Alior Bankprzez całą dobęprzez całą dobę
BNP Paribas7:00-21:00brak
Credit Agricoleprzez całą dobęprzez całą dobę
ING Bank Śląskiprzez całą dobęprzez całą dobę
mBankprzez całą dobęprzez całą dobę
Millenium8:00-17:30brak
Nest Bank0:00-21:000:00-21:00
BOŚprzez całą dobęprzez całą dobę
Pekao SA4:00-23:5904:00-23:59
PKO Bank Polski6:00-21:306:00-21:30
Bank Pocztowy6:00-21:306:00-20:30 (tylko w soboty, w niedziele usługa nie jest dostępna)
Santanderprzez całą dobęprzez całą dobę
VeloBank8:00-20:30brak

Czy warto korzystać z przelewów BlueCash i Autopay?

Przelewy natychmiastowe mają wiele zalet. Przede wszystkim mówimy oczywiście o możliwości odebrania pieniędzy tuż po zleceniu płatności. Musimy natomiast pamiętać, że BlueCash nie jest usługą bezpłatną. Nie wszystkie banki ją też akceptują i nie zawsze przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. Tak, czy inaczej – jest to niezły sposób na maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na przelew.

Jeśli natomiast chodzi o bezpieczeństwo, nie można pod tym względem nic zarzucić firmie Autopay S.A.. Znajduje się w końcu m.in. pod nadzorem KNF i jest powszechnie uznana za rzetelną instytucję.

Podsumowanie artykułu

Jak można podsumować tę usługę? BlueCash pozwala na wykonywanie trwających często tylko 15 sekund przelewów online. Możemy więc powiedzieć, że odbywają się tak szybko, jak w przypadku przelewu wewnątrz jednego banku. Autopay S.A. dostarcza bezpieczną usługę przelewów natychmiastowych, a także przelewy na telefon i płatności za rachunki. Część usług jest natomiast płatnych, w tym przelew natychmiastowy. Warto więc upewnić się, czy nie ma możliwości skorzystania z bezpłatnej alternatywy (np. bezpłatny przelew BLIK na telefon).

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest przelew BlueCash?

To rodzaj przelewu ekspresowego, którego operatorem jest firma Autopay S.A. z Polski. To sposób na bezpieczne i niemal błyskawiczne wykonywanie przelewów między różnymi bankami.

Jak szybko idzie przelew BlueCash?

Jeśli usługa jest akceptowana w Twoim banku, przelew natychmiastowy wykonasz w kilkanaście sekund. Operator podaje wartość równą 15 sekundom.

Czy Autopay jest bezpieczne?

Tak, to pośrednik płatności, który ma w swojej ofercie m.in. błyskawiczne przelewy. Jego produkty możemy uznać za w pełni bezpieczne.

Źródło:

  1. https://autopay.pl/oferta/platnosci-natychmiastowe
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/BlueCash
  3. https://www.totalmoney.pl/artykuly/100141,konta-osobiste,przelewy-ekspresowe-bluecash-w-mbanku,1,1
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły