Ile kosztuje i jak działa przelew natychmiastowy?

ile kosztuje przelew natychmiastowy

Rozliczanie się przy pomocy przelewów to bardzo popularna praktyka, stosowana powszechnie już na całym świecie. Tym sposobem spłacamy raty kredytowe, opłacamy abonament telefoniczny, pożyczamy pieniądze znajomym czy wpłacamy zaliczki na wyjazd wakacyjny. Zdarzają się jednak sytuacje, które będą wymagać natychmiastowego wykonania przelewu. Część banków udostępnia tę opcję nieodpłatnie pod pewnymi warunkami, zaś w pozostałych opłata jest każdorazowo doliczana. Sprawdź co to jest przelew natychmiastowy. Ile kosztuje, jak działa oraz jakie banki pobierają opłaty za taką usługę.

Przelew natychmiastowy – co to jest?

Wyobraź sobie sytuację, w której członek Twojej rodziny lub przyjaciel pisze SMSa z prośbą o pożyczenie 200 złotych. Bliski jest na wyjeździe, jego samochód odmówił posłuszeństwa, a on musi gdzieś przenocować i zabrakło mu pieniędzy na hotel. Wysłanie klasycznego przelewu nie jest najlepszym rozwiązaniem – zlecenie zapłaty po godzinie 16:00 trafi do odbiorcy dopiero następnego dnia. Rozwiązaniem jest przelew natychmiastowy, czyli transfer gotówkowy przy pomocy specjalnej funkcjonalności bankowej lub bramki płatniczej. Jeśli bank odbiorcy i bank nadawcy zezwala na taki transfer, to środki zostaną zaksięgowane w mniej niż 15 minut. Istotne jest, że taki przelew dotrze błyskawicznie niezależnie od pory dnia czy też ewentualnego święta ustawowo wolnego od pracy. Jak każdy inny przelew, tak i ten podlega limitom kwotowym oraz ilością zleconych transakcji. Jest to zabezpieczenie w razie nieautoryzowanego wykonania płatności lub przejęcia konta przez osoby niepowołane.

Jak działa przelew natychmiastowy?

Standardowe przelewy docierają do odbiorcy zależnie od godziny zlecenia przelewu – to kryterium klasyfikuje bowiem sesja Elixir. Co do zasady, każda transakcja zlecona po godzinie 16:00 trafia na sesję przychodzącą poranną, która uruchamia się dnia następnego. Oznacza to, że zależnie od banku środki trafią dopiero między 9:30 a 11:30 następnego dnia roboczego. Przelewy ekspresowe są całkowicie niezależne od sesji Elixir i nie podlegają żadnym obwarowaniom czasowym. Zlecone środki nie „ustawiają się w kolejce” i nie czekają na najbliższą sesję przychodzącą – trafiają natychmiast do odbiorcy. Można to przyrównać do tzw. przelewów wewnętrznych, czyli rozliczenia między osobami mającymi rachunki w tym samym banku. Takie polecenia realizowane są natychmiast, a środki z konta A trafiają do konta B w niespełna kilka minut. To trochę tak, jakbyśmy przekazali gotówkę osobie posiadającej konta w bankach oferujących usługę natychmiastową. Ten pośrednik księguje natychmiastowo środki w tym samym banku, co wysyłający i zleca przelew w tym samym banku, co odbiorca.

Kto może wykonać przelew natychmiastowy?

Do zlecenia przelewu natychmiastowego konieczne jest oczywiście posiadanie rachunku bankowego – bez tego nie można rozpocząć procedury. Należy także podać numer rachunku bankowego odbiorcy, jednak zakładamy, że te informacje są nam znane. Kluczowe będzie upewnienie się, że zarówno bank odbiorcy, jak również bank nadawcy obsługują płatności ekspresowe. Jeśli chociażby jeden z banków nie oferuje takiej możliwości, to zrealizowanie błyskawicznego transferu gotówki będzie niemożliwe. Sam przelew natychmiastowy może być wykonany zarówno z internetowego serwisu transakcyjnego, jak i aplikacji mobilnej. Należy pamiętać, by przed wysłaniem gotówki wybrać odpowiedni rodzaj przelewu – checkbox „przelew ELIXIR” zmienić na „przelew ekspress”. Jeśli zaś chodzi o podmioty, które mogą wykonać taki przelew – tutaj niemal każdy może wykonać przelew ekspresowy. Obsługiwane są zarówno osoby fizyczne, w tym także nieletni, jak i przedsiębiorcy będący właścicielami rachunków firmowych.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy i kto ponosi koszty?

Przelewy ekspresowe są rozwiązaniem niezwykle komfortowym i wygodnym, jednak to udogodnienie ma swoją cenę. Większość banków narzuca prowizję za wykonanie takiego przelewu natychmiastowego. Na szczęście, nie jest to wygórowana kwota: zazwyczaj wynosi ona 5 lub 10 złotych od jednego przelewu. Niektóre bramki płatnicze pobierają opłatę w wysokości procenta od transakcji zamiast stałej kwoty. Najczęściej są to prowizje od 0,1% do 0,35% kwoty przelewu, a przy niższych wolumenach transakcji od 0,5% do 1%. Coraz więcej banków jednak wprowadza specjalne promocje, oferując konta z bezpłatnymi przelewami natychmiastowymi. Zazwyczaj są to pakiety kilku pierwszych przelewów ekspresowych w miesiącu, znajdziemy też takie rachunki, gdzie każdy przelew natychmiastowy jest bezprowizyjny. Koszty prowizji za zlecenie przelewu natychmiastowego każdorazowo ponosi podmiot zlecający taki przelew. Środki zostają automatycznie pobrane z konta w przypadku banków lub kwota prowizji zostanie doliczona do rozrachunku w przypadku bramek płatniczych.

Koszt przelewu natychmiastowego w poszczególnych bankach

Przelew natychmiastowy jest zazwyczaj płatny około 5-10 zł, jednak wiele zależy od banku, oraz rodzaju konta jaki posiadamy (w pakiecie możemy mieć w danym miesiącu kilka lub kilkanaście takich przelewów za darmo)

BankNazwa KontaSystemKoszt przelewu natychmiastowego
Alior BankKonto Jakże OsobisteBlueCash i Express Elixir5 zł (można także wybrać korzyść do konta, gwarantującą 5 darmowych przelewów natychmiastowych w miesiącu)
Konto InternetoweBlueCash i Express Elixir3 zł dla przelewów do 1 tys. zł i 5 zł powyżej tej kwoty
Bank MillenniumKonto 360º i 360 StudentExpress Elixir5 zł
Bank Pekao SAKonto Przekorzystne i Konto Świat PremiumExpress Elixir5 zł
Bank PocztowyKonto w Porządku i Konto w Porządku PlusExpress Elixir5 zł
BNP ParibasKonto Otwarte na CiebieExpress Elixir5 zł
Citi HandlowyCitiKontoExpress Elixir0 zł – pierwsze 3 przelewy w miesiącu
5 zł – każdy kolejny przelew
Credit AgricoleKonto dla Ciebie Express i Konto dla Ciebie MOVE! i Konto dla Ciebie GO!Express Elixir5 zł
Konto dla Ciebie VIPExpress Elixir0 zł
ING Bank ŚląskiKonto z Lwem Direct i Konto z Lwem MobiBlueCash i Express Elixir5 zł
mBankeKonto osobiste5 zł
mKonto Intensive0 zł – trzy pierwsze przelewy natychmiastowe w miesiącu
5 zł – każdy kolejny przelew w miesiącu
Nest BankNest KontoBlueCash4 zł
PKO BPKonto za Zero
Konto dla Młodych
Konto Aurum
Express Elixir4,99 zł
Santander Bank PolskaKonto Jakie Chcę Konto SelectBlueCash i Express Elixir0 zł
Opracowanie własne super-pozyczka.pl – stan na listopad 2021

Przelew natychmiastowy BlueCash, Express Elixir i BLIK

Wielu osobom wydaje się, że przelew natychmiastowy to jednorodna usługa świadczona tylko i wyłącznie przez banki. Błąd! Choć jedna z nich – Express Elixir – faktycznie jest świadczona przez instytucje bankowe, to na rynku można spotkać inne, konkurencyjne propozycje. Dwie najbardziej rozpowszechnione usługi to BlueCash świadczony przez Blue Media oraz BLIK zarządzany przez Polskie Standardy Płatności.

  • Express Elixir jest najstarszą usługą przelewów natychmiastowych – funkcjonuje bowiem od 2012 roku. Mogą z niego korzystać klienci banków, którzy posiadają rachunek w banku współpracującym z Krajową Izbą Rozliczeniową. Express Elixir umożliwia wykonanie przelewu bezpośrednio na numer telefonu, o ile numer ten jest zarejestrowany do przelewów ekspresowych.
  • BlueCash jest usługą na kształt „bramki płatniczej” – przelewy ekspresowe zlecimy i odbierzemy niezależnie od banku prowadzącego nasze konto. Ta usługa jest bardzo popularna wśród sklepów internetowych oraz pożyczkodawców oferujących chwilówki i pożyczki w 15 minut.
  • BLIK działa nieco inaczej niż standardowe przelewy – tutaj do wykonania transakcji potrzebny jest sześciocyfrowy kod generowany przez nadawcę. Nadawca takiego przelewu wprowadza kod do urządzenia odbiorcy, a następnie autoryzuje płatność. Tym sposobem nie tylko zlecimy przelew ekspresowy, ale także wypłacimy gotówkę w bankomacie obsługującym takie płatności.

Przelew natychmiastowy – uwaga na wyłudzenia!

Na końcu artykułu zostawiamy apel, który kierujemy do każdego – nie tylko do osób starszych lub słabo znających realia transakcji internetowych. Uważajcie na wszelkiego rodzaju dziwne zapytania od rzekomych znajomych lub podejrzanych stron internetowych. Osoby wyłudzające środki przelewem natychmiastowym cechują się coraz to większą kreatywnością, przebiegłością i lepszą „grą aktorską”. Bardzo często tacy oszuści podszywają się pod pracowników banku i telefonują z informacją o konieczności przeniesienia gotówki na tymczasowy rachunek techniczny. Niektórzy hackerzy uzyskują dostęp do profili naszych znajomych w mediach społecznościowych i proszą nas o przelew błyskawiczny na numer telefonu. Towarzyszy temu sprytne symulowanie roztrzęsienia, próśb o pomoc, a nawet błagania, które poruszają nawet najmniej empatyczne osoby. Warto więc w takim przypadku upewnić się „w świecie realnym”, że faktycznie rozmawiamy z naszym znajomym. Zamiast ulegać prośbom pseudo-pracownika, warto osobiście udać się do banku, a rzekomego znajomego zweryfikujmy poprzez krótką rozmowę telefoniczną. 

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły