Klarna a zdolność kredytowa. Czy korzystanie z płatności Klarna wpływa na BIK?

Klarna a zdolność kredytowa. Czy korzystanie z płatności Klarna wpływa na BIK?

Klarna to nowoczesna metoda płatności. Możemy z niej skorzystać podczas robienia zakupów w sklepach. Dzięki temu nie musimy od razu płacić za wybrane przez nas produkty. Czy płatności Klarna wpływają jednak na zdolność kredytową? Czy korzystanie z nich wiąże się z wysłaniem informacji do Biura Informacji Kredytowej? Postaramy się dziś odpowiedzieć na te pytania. Opiszemy też nieco dokładniej, jak działają płatności tą metodą.

Czy płatności Klarna wpływają na zdolność kredytową?

Jak działają płatności odroczone Klarna?Ich funkcjonowanie może przypominać inne rodzaje płatności odroczonych, dostępne m.in. w Revolut. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak Klanra wpływa na historię kredytową w BIK.

Jak działa Klarna?

Zacznijmy jednak od tego, w jaki sposób korzystać z tej metody płatności. Klarna to metoda płatności przez Internet. Działa w wielu krajach na całym świecie – na liście jest obecnie niemal pół setki krajów. Zapłacenie w ten sposób jest dość proste.

Klarna może nieco przypominać połączenie karty kredytowej i chwilówki online. Najpierw aktywujemy usługę, wypełniając formularz w aplikacji mobilnej. Gdy zostanie nam przyznany limit na zakupy, możemy zapłacić za nie wybierając odpowiednią metodę. Jest to możliwe w wielu sklepach internetowych. Następnie mamy na spłatę zadłużenia aż 30 dni. Dotychczas z tej możliwości skorzystało już ponad milion osób z Polski. Opcja płatności Klarna pojawiła się m.in. w sklepach Reserved, Sinsay i H&M. Ta metoda płatności nazywa się “Buy Now, Pay Later”.

Płatności odroczone ze spłatą w ratach

Klarna oferuje także możliwość rozłożenia płatności na trzy miesiące. Usługa do niedawna była dostępna wyłącznie poza granicami Polski. Dziś także w naszym kraju możemy wygodnie płacić za niektóre zakupy aż przez 90 dni.

Czy informacja o płatnościach Klanra trafia do Biura Informacji Kredytowej?

Jeśli weźmiemy kredyt gotówkowy lub kupimy coś na raty, informacja o nowym zobowiązaniu od razu trafi do BIK. Biuro Informacji Kredytowej jest miejscem zbierającym informacje o bieżącym zadłużeniu, a także zobowiązaniach z przeszłości. Informacje o terminowej spłacie wpływają pozytywnie na naszą historię kredytowa. Ewentualne opóźnienia lub całkowite zaniechanie spłaty długu oznacza natomiast negatywny wpis do bazy BIK. Na tej podstawie banki i instytucje finansowe analizują następnie swoich klientów. Wiedza o historii kredytowej ma duży wpływ na przyznanie kolejnego zobowiązania lub nie.

Czy w BIK widać płatności Klarna? Z dostępnych informacji wynika, że najczęściej płatności te nie są odnotowane w BIK. Odpowiedni wpis do BIK może natomiast pojawić się, jeśli osoba korzystająca z płatności odroczonych “But Now, Pay Later” nie ureguluje należności w ciągu 30 dni. Warto więc przestrzegać umowy z tym pożyczkodawcą i spłacić zobowiązanie terminowo.

Płatności odroczone But Now, Pay Later a zdolność kredytowa

Podczas analizy wniosku o kredyt, raty, czy też pożyczkę przez Internet, instytucja sprawdza nie tylko historię kredytową. Równie ważna jest też odpowiednia zdolność kredytowa. Do jej wyliczenia banki i firmy pożyczkowe biorą nasze zarobki (średnie z ostatnich kilku miesięcy) oraz wydatki. Oprócz kosztów utrzymania (np. opłaty za mieszkanie) pod uwagę brane są też zobowiązania – spłacane długi.

Skorzystanie z płatności Klarna również może zostać uwzględnione. Bank zapewne weźmie pod uwagę wysokość zobowiązania, czy czas na jego spłatę. Jeśli chcesz uniknąć potencjalnego obniżenia zdolności kredytowej, możesz po prostu powstrzymać się od zakupów z odroczoną płatnością. Można też po prostu spłacić zobowiązanie, zanim złożymy wniosek kredytowy. Jest też natomiast spora szansa na to, że bank w ogóle nie dowie się o skorzystaniu z płatności odroczonych But Now, Pay Later. Jeżeli takie zobowiązanie nie zostanie wpisane do BIk, a Ty nie poinformujesz o nim banku (co może być jednak naruszeniem zasad), płatność nie wpłynie na Twoją zdolność w żadnym stopniu.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Czy płatności Klarna wpłyną na zdolność kredytową?

Wszystkie zobowiązania, o jakich wie bank, wpływają na obniżenie zdolności kredytowej. Nie znaczy to jednak, że nie otrzymasz zgody na kredyt lub pożyczkę. Wiele zależy od tego, jak bank potraktuje konkretną pożyczkę lub kredyt. W przypadku płatności But Now, Pay Later zwykle mówimy o dość niewielkich kwotach. Im wyższa suma zobowiązania, tym bardziej wpływa na Twoją zdolność kredytową. Pamiętajmy, że w opisywanej dziś metodzie płatności mamy 30 dni na spłatę. Pożyczka nie będzie więc zbyt wysoka.

Nieco wyższe sumy możemy finansować z pomocą płatności odroczonych rozbitych na spłatę w 3 miesiące.Takie raty, choć są nieoprocentowane, oczywiście też mogą wpłynąć na ocenę Twojej zdolności kredytowej.

Warto natomiast wspomnieć też o tym, że terminowa spłata zobowiązania wpływa pozytywnie na historię kredytową. Tym samym także zdolność kredytowa ulega poprawie. Warto więc zawsze starać się regulować należności w terminie. W razie problemów z zapłaceniem raty lepiej skonsultować się z pożyczkodawcą lub bankiem, niż po prostu zaniechać spłaty. Nierzadko dostaniemy wtedy możliwość zawieszenia spłaty raty na pewien czas. Zapłacimy trochę większe odsetki, nie poniesiemy natomiast większych konsekwencji.

Częste korzystanie z pożyczek i kredytów może osłabić naszą zdolność kredytową

Analizując raport BIK na nasz temat bank może dojść do wniosku, że zbyt często korzystamy z pożyczek i kredytów. Dotyczy to także płatności odroczonej. Warto więc powstrzymać się od zbyt częstego korzystania z możliwości, jakie są dziś na rynku finansowym. Nawet jeśli taka usługa jest dla nas zupełnie bezpłatna, może źle wpłynąć na możliwość otrzymania kolejnego zobowiązania.

Co ma wpływ na obniżenie zdolności kredytowej

Na pogorszenie zdolności kredytowej wpływ mogą mieć takie czynniki, jak:

  • częste korzystanie z płatności odroczonych, chwilówek, pożyczek i kredytów
  • spłata zobowiązania z opóźnieniem
  • brak spłaty długu
  • istniejące zobowiązania, które właśnie spłacasz
  • niskie zarobki

Co zrobić, gdy mamy złą lub słabą historię kredytową?

Osoby, które mają złą historię kredytową, mogą mieć problem z otrzymaniem zgody na kredyt lub pożyczkę. Pewnym rozwiązaniem mogą być dla nich pożyczki bez BIK. Taki produkt znajdziemy w wielu firmach pozabankowych. W bankach ze złą historią kredytową lub bez zdolności raczej nie mamy na co liczyć… Zawsze restrykcyjnie podchodzą do swoich wymagań i gruntownie sprawdzają każdego klienta.

Są natomiast sposoby na poprawę tej sytuacji. Przede wszystkim musimy spłacić swoje długi. Następnie warto powstrzymać się od kolejnych pożyczek i kredytów. Rachunki regulujemy w terminie, a z czasem nasza sytuacja w oczach banków ulegnie poprawie.

Brak spłaty w Klarna – co dalej?

Podobnie, jak w przypadku innych rodzajów pożyczek i kredytów, płatności odroczone Klarna należy spłacać w terminie. Jeśli spóźnisz się ze spłatą, Klarna najpierw wyśle Ci powiadomienie. Po pewnym czasie (zwykle są to 42 dni) sprawa długu zostanie przekazana do firmy windykacyjnej. Gdy i to nie sprawi, że klient spłaci swój dług, zaległość może mieć swój finał na drodze sądowej. Pamiętaj, że brak spłaty może oznaczać naliczenie kary, czy dodatkowe koszty. Lepiej ich uniknąć – po prostu spłacając dług w ustalonym terminie.

Podsumowanie artykułu – czy Klarna obniża zdolność kredytową?

Wiemy już, jak działają płatności odroczone “But Now, Pay Later”. Klarna to dostawca usługi, która pozwala na wygodną finalizację transakcji zakupów online. Coraz więcej sklepów oferuje dziś taką metodę płatności. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wszystkie zobowiązania wpływają na naszą historię kredytową – poprawiają ją (w razie terminowej spłaty) lub pogarszają (gdy mamy opóźnienia w regulowaniu rat). Płatności odroczone nie zawsze są odnotowywane przez Biuro Informacji Kredytowej. Jeśli taka informacja tam nie trafi – płatność Klarna nie wpłynie na naszą historię. Z pewnością stanie się tak jednak, jeśli nie spłacimy tej pożyczki w terminie (zwykle wynosi on 30 dni od dokonania zakupu). Warto też wiedzieć, że okazjonalne korzystanie z płatności odroczonych Klarna i terminowa spłąta należności są korzystne dla naszej zdolności kredytowej.

Najczęściej zadawane pytania

Jak działa Klarna?

Klarna to nowoczesny sposób płatności. Możemy skorzystać z metody “But Now, Pay Later”, aby z opóźnieniem regulować należność za zakupy. Płatności odroczone są bardzo wygodne!

Czy Klarna działa w Polsce?

Tak, płatności odroczone są dostępne w ponad 45 krajach, także w Polsce.

Czy Klarna sprawdza BIK?

Tak, chociaż stali klienci mogą tego uniknąć. Klarna ponownie sprawdzi zdolność kredytową, jeśli od poprzedniej spłaty minęło ponad 90 dni.

Jaki jest limit płatności Klarna?

Limit płatności odroczonych jest ustalany indywidualnie. Nie jest ustalany odgórnie.

Źródło:

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/metoda-platnosci-klarna-czy-to-bezpieczne
  2. https://www.klarna.com/pl/obsluga-klienta-indywidualnego/
  3. https://www.klarna.com/pl/obsluga-klienta-indywidualnego/czy-klarna-przeprowadza-badanie-zdolnosci-kredytowej/
  4. https://nano.komputronik.pl/n/klarna-platnosci-opinie/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły