Jaki kredyt przy zarobkach 6000 złotych?

Jaki kredyt przy zarobkach 6000 złotych?

Jeżeli myślisz o wzięciu kredytu gotówkowego lub hipotecznego, warto sprawdzić swoją zdolność kredytową. To od niej zależy, jaka kwota kredytu będzie dla nas dostępna. Od wyniku badania zdolności kredytowej zależy również to, czy w ogóle możemy liczyć na otrzymanie kredytu. Dziś postaramy się więc podpowiedzieć, na jaki kredyt przy zarobkach 6000 złotych możemy liczyć.

Jaką mam zdolność kredytową? Jaki kredyt przy zarobkach 6000 zł?

Kredyt gotówkowy, a także pożyczki lub kredyty hipoteczne to instrumenty finansowe, z których korzysta wiele osób. Za każdym razem, gdy wnioskujemy o nowy kredyt lub pożyczkę, bank dokładnie nas sprawdza. Przede wszystkim ważna jest zdolność kredytowa klienta. To od niej w dużej mierze zależy dostępna kwota kredytu lub pożyczki. Poza tym istotne jest również badanie historii kredytowej, zwykle na podstawie danych z BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Oczywiście, banki i firmy pożyczkowe mogą mieć też inne wymagania: określony wiek wnioskodawcy, posiadanie polskiego obywatelstwa, a także prawidłowe złożenie wniosku. Czasem musimy też dostarczyć dodatkowe dokumenty – na przykład zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu

Zajmijmy się jednak zdolnością kredytowa. To ona w dużej mierze zależy od zarobków. Zastanawiając się, jaki kredyt przy zarobkach 6000 złotych dostaniesz, zwróć jednak uwagę także na inne kwestie. Dla banku lub pożyczkodawcy ważne są nie tyle same dochody, co ich relacja do wydatków i zobowiązań. Do oceny zdolności kredytowej niezbędne jest więc poznanie zarobków, ich źródła, ale też posiadanych zobowiązań i średnich kosztów utrzymania. Dopiero zestawienie tych informacji daje bankowi wiedzę na temat tego, jaką miesięczną ratę powinien “udźwignąć” ich nowy klient.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Jest wiele sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej. Oczywiście, można  postarać się zwiększyć swoje zarobki. Taki sam efekt powinno natomiast przynieść spłacenie posiadanych długów lub zmniejszenie kosztów życia (np. zamiana mieszkania na tańsze, rezygnacja z niepotrzebnych usług).

Dla banków bardzo ważne jest również źródło naszych dochodów. Najlepiej oceniana jest praca w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. To dla banku znak, że zatrudnienie jest stabilne. Czasem warto więc postarać się zmienić umowę, na przykład mając wcześniej umowę-zlecenie. Samo to znacznie poprawi wynik oceny zdolności kredytowej.

Czy częste chwilówki obniżają zdolnośc kredytową?

Czy dostanę kredyt zarabiając 6000 złotych?

Oczywiście, jak już wspomnieliśmy, ocena zdolności kredytowej wymaga poznania większej liczby informacji, niż tylko zarobków. Jeśli nie masz jednak zbyt wysokich zobowiązań, czy dużych kosztów mieszkaniowych, zarobki w wysokości 6000 złotych netto powinny pozwolić na wzięcie kredytu. Można wręcz powiedzieć, że takie wynagrodzenie jest dziś całkiem wysoką sumą. Z pewnością nie będzie więc problemem w otrzymaniu zgody na uruchomienie kredytu lub pożyczki na raty. A więc, jaki kredyt przy zarobkach 6000 netto będzie osiągalny?

Przy takiej sumie dostępny będzie nie tylko kredyt gotówkowy na niedużą sumę, ale także kredyt mieszkaniowy. Dostępność kredytów w konkretnych kwotach zależy natomiast od aktualnej oferty polskich banków. Warto je porównać – różne banki mogą zaproponować całkiem rozbieżne maksymalne kwoty kredytu.

Jaki kredyt przy zarobkach 6000 zł netto? Sprawdźmy zdolność kredytową

Odpowiedź na pytanie, jaki kredyt przy zarobkach 6000 złotych na rękę będzie dla Ciebie dostępny, nie może być jednoznaczna. Jesteśmy jednak w stanie podać dane szacunkowe, zebrane na podstawie informacji z różnych banków. Dla łatwiejszego wyliczenia, a posłuży nam do tego kalkulator zdolności kredytowej (jest darmowy, znajdziesz go na stronach banków), zakładamy brak jakichkolwiek zobowiązań. Także limit na karcie kredytowej lub kredyt odnawialny w rachunku bieżącym mogą obniżać zdolność. Tu nie bierzemy jednak pod uwagę takich okoliczności.

Singiel zarabiający 6000 złotych netto może liczyć na kwoty od 130 do 160 tysięcy złotych w przypadku kredytu gotówkowego. Jeżeli suma 6000 złotych to wspólne zarobki dwóch osób (np. małżeństwa), dostępna kwota kredytu będzie o około 5% niższa – do około 150.000 złotych, Sytuacja oczywiście znacznie poprawia się, jeżeli obie osoby zarabiają po 6000 złotych netto. Wtedy dostępne kwoty będą oczywiście o wiele wyższe.

Jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 6000?

Jeśli natomiast staramy się oszacować zdolność kredytową do kredytu hipotecznego, sumy prawdopodobnie będą nieco niższe. Dla jednego kredytobiorcy (singla) zarabiającego około 6000 złotych możemy liczyć na około 120-130 tysięcy złotych kredytu hipotecznego. Dwie osoby z takimi zarobkami prawdopodobnie nie dostaną natomiast większego kredytu, niż 80.000 złotych – mowa o dwóch kredytobiorcach, łącznie zarabiających 6000 złotych.

Pamiętajmy również, że do kredytu hipotecznego niezbędne będzie też posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Najczęściej musi on wynosić od 10 do 20% wartości nieruchomości. Oczywiście, im więcej swoich oszczędności od razu przeznaczymy na zakup, tym lepsze warunki kredytu otrzymamy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę starając się o kredyt przy zarobkach 6000 netto?

Zarobki 6000 złotych pozwolą myśleć o kredycie na całkiem wysoką kwotę. Chcą dobrze przygotować się do złożenia wniosku. W szczególności jeśli planujesz wziąć kredyt hipoteczny warto wykonać wcześniej kilka czynności:

  • spłać posiadane długi
  • zrezygnuj z karty kredytowej
  • zrezygnuj z limitu odnawialnego w rachunku
  • postaraj się zmienić umowę na umowę o pracę na czas nieokreślony

Osoby posiadające własną działalność powinny natomiast wiedzieć, że w pierwszych miesiącach działania firmy uzyskanie kredytu będzie utrudnione. Wiele banków oczekuje, aby działalność funkcjonowała przez co najmniej 12 miesięcy. W każdej sytuacji większą zdolność kredytową masz w momencie wnioskowania z dodatkową osobą.

Kredyt odnawialny i limit odnawialny - poradnik.

W późniejszym czasie, czyli już po otrzymaniu kredytu, możemy znów postarać się o kartę kredytową lub znów uruchomić limit odnawialny na koncie. Ważne jest jednak, aby te produkty nie obniżały Twojej zdolności kredytowej w czasie składania wniosku kredytowego.

Który bank wybrać? Jaki kredyt przy zarobkach 6000 zł

W naszym kraju funkcjonuje obecnie kilkanaście banków komercyjnych. Każdy z nich ma też ofertę kredytową, np. kredyty konsumenckie i kredyty hipoteczne. Sprawdźmy więc, co wyróżnia najpopularniejsze polskie banki:

  • PKO BP – to największy bank w Polsce. Zwykle ma całkiem dobre warunki kredytu – oprocentowanie i dostępność długiego okresu spłaty. Na plus zaliczamy dużą liczbę stacjonarnych placówek, a także przyjazne podejście do klienta i miłą obsługę doradców.
  • mBank – to nowoczesny bank, który możemy kojarzyć z możliwością obsługi przez świętą aplikację i sprawny serwis transakcyjny. W portfolio mBanku mamy wszystkie popularne rodzaje kredytów.
  • ING – tu dość łatwo otrzymamy kredyt, także wnioskując przez Internet. Oprocentowanie zazwyczaj jest korzystne.
  • Pekao SA – tu oferta kredytów jest bardzo rozbudowana, szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych. Bank uznawany jest za stabilny i bezpieczny.
  • Alior Bank – to kolejny nowoczesny bank, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom klientów.  Do niemal wszystkich usług mamy dostęp także online.
  • pozostałe banki, w któych warto poszukać najlepszego kredytu to także m.in. Citi Handlowy, Credit Agricole, Santander Bank, czy BNP Paribas.

Ranking kredytów konsumenckihj 2024

Jakie są alternatywy dla kredytu?

Sprawdzając jaki kredyt przy zarobkach 6000 złotych netto jest dla Ciebie dostępny, weź też pod uwagę inne rozwiązania. Jeśli interesują Cię nieco niższe kwoty, rozważ skorzystanie z bezpłatnej pożyczki. To oferta z RRSO równym 0%, a więc spłacamy tylko pożyczoną sumę. Propozycje zebraliśmy w rankingu darmowych pożyczek i chwilówek.

Poza tym warto też zainteresować się pożyczkami pozabankowymi. Nierzadko mają podobne warunki spłaty, jak w przypadku kredytu. Mniejsza jest natomiast liczba formalności. Zwykle do uruchomienia pożyczki nie potrzebujemy zaświadczeń, a zdolność kredytowa liczona jest w nieco bardziej przychylny, niż w banku sposób. Takie pożyczki mogą być również osiągalne dla osób zadłużonych.

Podsumowanie artykułu – jaki kredyt przy zarobkach 6000 złotych?

Warto wiedzieć, jaki kredyt przy zarobkach 6000 złotych oferują nam banki i firmy pożyczkowe. Zwykle możemy liczyć na całkiem spore kwoty, nawet znacznie przekraczające 100.000 złotych. Pamiętajmy, że przy większych sumach kredytu przydatne będzie rozłożenie spłaty na dłuższy okres. Wtedy pojedyncza rata staje się niższa, a więc nie musimy mieć aż tak wysokich zarobków. Trzeba natomiast wiedzieć, że poza samymi dochodami, do wyliczenia zdolności kredytowej brane są również nasze zobowiązania, czy koszty utrzymania. Zmniejsz je, a dostępna suma kredytu wzrośnie.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki kredyt przy zarobkach 6000 netto?

Zarabiając około 6000 złotych singiel może liczyć na kredyt w wysokości ponad 100.000 złotych. W przypadku kredytów hipotecznych suma ta znacznie rośnie, osiągając ponad 150.000 złotych. Wszystko zależy jednak od posiadanych zobowiązań, czy aktualnej oferty wybranego banku.

Jaki kredyt przy zarobkach 6000 brutto?

Zarabiając 6000 złotych brutto możemy liczyć na około 100.000 złotych kredytu gotówkowego. W przypadku kredytów hipotecznych wartość ta będzie o 20-30% wyższa.

Źródło:

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/ranking-zdolnosci-kredytowej
  2. https://www.bankier.pl/smart/ile-trzeba-zarabiac-zeby-dostac-kredyt-sprawdz-czy-dostaniesz-kredyt
  3. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/jaki-kredyt-hipoteczny-przy-zarobkach-5000-zl-netto/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły