Nieciekawa sytuacja ekonomiczna może dotknąć każdego. Jeżeli brakuje Ci środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak wyżywienie, opał lub zapłacenie rachunków za wodę, to rozsądnym wyjściem będzie podanie do MOPS o pomoc finansową. Ośrodki Pomocy Społecznej działają w każdej gminie, oferując osobom w potrzebie świadczenia socjalne. Napisanie takiego wniosku nie zajmuje długo, za to znacznie zwiększa szansę na uzyskanie dodatkowych środków na pokrycie niezbędnych wydatków. Sprawdź, jak napisać i wysłać podanie do MOPS!
- Jakie świadczenia wypłaca MOPS?
- Rodzaje świadczeń pieniężnych z MOPS
- Jak napisać podanie do MOPS o pomoc finansową? Poradnik
- Wzór wniosku podania do MOPS o pomoc finansową
- Podanie do MOPS – jakie dokumenty dołączyć?
- Czym jest wywiad środowiskowy w MOPS?
- Od czego zależy decyzja MOPS o przyznaniu zasiłku?
- Podanie do MOPS – podsumowanie
Jakie świadczenia wypłaca MOPS?
Dzięki pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej można otrzymać wsparcie pieniężne w postaci zasiłków i świadczeń. Przybierają one różną formę, w zależności od tego, dla jakiej grupy osób są przeznaczone. Może to być m.in. zasiłek stały, zasiłek okresowy, czy też dodatek mieszkaniowy.
W tym miejscu należy wspomnieć o tym, że MOPS oferuje swoją pomoc nie tylko poprzez świadczenia pieniężne. Wsparcie może przyjąć także postać rzeczową (odzież, posiłki), usługową (opieka) i instytucjonalną.
Komu MOPS wypłaca świadczenia?
Każdy rodzaj świadczenia ma inne wymagania dotyczące stanu danej osoby i dołączanej dokumentacji. Może okazać się, że konieczne będzie spełnienie kryterium dochodowego lub posiadanie odpowiedniego orzeczenia o niepełnosprawności. Warto zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi poszczególnych świadczeń, jeszcze zanim podanie do MOPS zostanie wysłane. Niezbędne informacje można znaleźć na witrynie internetowej danego Ośrodka Pomocy Społecznej, lub składając w nim osobistą wizytę.
Rodzaje świadczeń pieniężnych z MOPS
Świadczenia pieniężne wypłacane przez MOPS to:
- zasiłek stały – świadczenie wypłacane każdego miesiąca osobom, które nie mogą podjąć się czynności zarobkowych ze względu na wiek lub stan zdrowia (w tym niepełnosprawność). Obowiązuje kryterium dochodowe, osobne dla osób samotnie gospodarujących i osób pozostających w rodzinie.
- zasiłek okresowy – świadczenie wypłacane przez czas wynoszący maksymalnie 6 miesięcy. Przyznawany w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, czy też bezrobocie. Obowiązuje kryterium dochodowe.
- zasiłek celowy – przeznaczony na pomoc potrzebującym w zaspokojeniu swoich potrzeb bytowych, m.in. wyżywienia, leczenia czy też zakupu odzieży. Obowiązuje kryterium dochodowe.
- pożyczka na ekonomiczne usamodzielnienie – ten rodzaj świadczenia, w przeciwieństwie do zasiłków, jest zwrotny. Taka pożyczka cechuje się zerowym oprocentowaniem i brakiem prowizji.
Inne rodzaje świadczeń z MOPS
Poza wyżej wymienionymi zasiłkami, Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej pomagają finansowo również w inny sposób. Przykładem takiego rodzaju wsparcia jest pokrycie przez MOPS składki na ubezpieczenie zdrowotne za osobę bezdomną objętą indywidualnym programem wychodzenia z bezdomności.
MOPS może również opłacić składkę za ubezpieczenie społeczne. Takie wsparcie jest dostępne dla osób, które zrezygnowały z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad długotrwale lub ciężko chorym członkiem rodziny oraz wspólnie niezamieszkującymi matką, ojcem lub rodzeństwem.
Jak napisać podanie do MOPS o pomoc finansową? Poradnik
Zamierzasz napisać podanie do MOPS o pomoc finansową, ale nie wiesz jak to zrobić? W kolejnych akapitach znajdziesz dokładne wyjaśnienie, dzięki czemu kwestia ta nie będzie stanowiła problemu.
Jakie informacje powinny znaleźć się we wniosku?
- dane osobowe wnioskodawcy: imię, nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, informacje kontaktowe,
- dane organu, do którego wysyłane jest podanie,
- uzasadnienie ubiegania się o świadczenie, czyli cel przeznaczenia otrzymanych środków,
- zgoda na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego,
- dane osobowe domowników, wchodzących w skład gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez wnioskodawcę,
- data, miejscowość i czytelny podpis.
Wniosek można sporządzić samodzielnie, lub skorzystać z gotowego szablonu. Należy pamiętać, aby dokument kierować do Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Decyzja w sprawie przyznania świadczenia zostanie wydana w ciągu 30 dni od dostarczenia wniosku, lub w ciągu 30 dni od przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.
Wzór wniosku podania do MOPS o pomoc finansową
Pobierz bezpłatny wniosek podani do MOPS o pomoc finansową:
Podanie do MOPS – jakie dokumenty dołączyć?
Poza koniecznością przedstawienia dowodu tożsamości, nie istnieje formalny wymóg dołączania dodatkowych dokumentów do wniosku. Mimo tego, podanie do MOPS o pomoc finansową uzupełnione załącznikami będzie miało większe szanse pozytywnego rozpatrzenia. Ważne, aby dołączone dokumenty faktycznie świadczyły o sytuacji bytowej i finansowej wnioskodawcy.
Jakie dokumenty warto załączyć do podania?
- kopia umowy najmu mieszkania,
- wypowiedzenie umowy o pracę,
- zaświadczenie o stanie zdrowia,
- zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach,
- decyzja o przyznaniu renty lub emerytury,
- zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności.
Czym jest wywiad środowiskowy w MOPS?
Samo podanie do MOPS o pomoc finansową, wraz z dołączonymi dokumentami, nie gwarantuje przyznania świadczenia w jakiejkolwiek formie. Może zdarzyć się, że aby dokładniej ustalić sytuację wnioskodawcy, przeprowadzony zostanie wywiad środowiskowy. Podstawą prawną opisanego stanu rzeczy jest Art. 107 Ustawy o pomocy społecznej.
Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie wywiadu środowiskowego jest pracownik socjalny, który w niektórych przypadkach może być pracownikiem jednostki z innej gminy. Cała procedura może zostać przeprowadzona przez dwóch takich pracowników, przy ewentualnej asyście funkcjonariusza Policji.
Wywiad środowiskowy polega na analizie sytuacji finansowej, osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej na podstawie zebranych dokumentów. Informacje te służą do wypełnienia kwestionariusza, który następnie zostaje przedstawiony osobie, z którą przeprowadzono wywiad. Osoba ta podpisuje oświadczenie, w którym potwierdza zapoznanie się z treścią przeprowadzonego wywiadu, prawdziwość zawartych w nim danych oraz zapoznanie się z pouczeniem o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Od czego zależy decyzja MOPS o przyznaniu zasiłku?
- odpowiednio sporządzone podanie – podanie o pomoc finansową powinno zawierać wszystkie niezbędne informacje, wraz z załącznikami świadczącymi o sytuacji wnioskodawcy. Warto przejrzeć pismo przed wysłaniem, aby uniknąć pomyłki.
- wywiad środowiskowy – na skutek wywiadu środowiskowego Ośrodek Pomocy Społecznej będzie mógł wydać ostateczną decyzję. Brak zgody na przeprowadzenie takiego wywiadu jest podstawą do odrzucenia wniosku w sprawie pomocy finansowej.
- spełnienie kryterium dochodowego – dla osoby samotnie gospodarującej wynosi 776 złotych, a dla osób pozostających w rodzinie wynosi 600 złotych na osobę.
- budżet ośrodka – jeżeli zasoby danego Ośrodka Pomocy Społecznej są ograniczone, to wysokość i ilość przyznanych świadczeń będzie znacznie mniejsza.
- opinia Ośrodka – to MOPS decyduje o formie pomocy i jej wysokości. Może zdarzyć się, że mimo wnioskowania o pomoc finansową, zostanie zaproponowane wsparcie w postaci żywności, leków, lub usług.
Podanie do MOPS – podsumowanie
Jak najbardziej warto napisać podanie do MOPS, ze względu na to, że większa część świadczeń i zasiłków przyznawana jest jedynie na wniosek zainteresowanego. Przygotowując podanie, należy przygotować wcześniej odpowiednią dokumentację, aby zwiększyć swoją szansę na pozytywne rozpatrzenie pisma, a tym samym uzyskanie dodatkowych środków na zaspokojenie potrzeb bytowych.
Źródła:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20040640593/U/D20040593Lj.pdf
https://www.gov.pl/web/rodzina/zasilki-celowe