Dofinansowanie z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności

dofinansowanie z Urzędu Pracy

Otworzenie własnej działalności gospodarczej to marzenie wielu osób. Niestety, takie przedsięwzięcie wymaga sporych nakładów finansowych, czemu nie każdy ma możliwość sprostać. Pomocne w takim przypadku będzie dofinansowanie z urzędu pracy. Jest to bezzwrotne świadczenie, dzięki któremu nowi przedsiębiorcy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Jak uzyskać wsparcie finansowe na prowadzenie swojej firmy, i kto może złożyć wniosek? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dalszej części tekstu. 

Kto może liczyć na dofinansowanie z Urzędu Pracy?

Bezzwrotna dotacja z PUP ma wiele zalet. Zainteresowani mogą uzyskać dodatkowe środki w stosunkowo krótkim czasie, i trafiają one na konto nowego przedsiębiorcy jeszcze przed dokonaniem firmowych zakupów. Aby uzyskać dofinansowanie z Urzędu Pracy, konieczne jest spełnienie konkretnych warunków.

Przede wszystkim, ten rodzaj świadczenia przeznaczony jest dla pojedynczych osób fizycznych, które chcą otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Spółki z o.o i spółki cywilne nie mogą niestety sięgnąć po dodatkowe pieniądze w tej formie. Warto pamiętać także o tym, że wniosek o dotację może zostać złożony w tylko jednym Powiatowym Urzędzie Pracy naraz. 

Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca?

  • posiadanie statusu osoby bezrobotnej, albo:
    • bycie opiekunem osoby niepełnosprawnej
    • bycie absolwentem Klubu/Centrum Integracji Społecznej
  • brak aktualnych egzekucji komorniczych 
  • uregulowane zobowiązania na rzecz funduszy celowych
  • brak prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu poprzednich 12 miesięcy 

Istnieje sporo czynników, które przekreślają szansę na skorzystanie z dofinansowania na rozpoczęcie działalności. Osoby, które w ciągu 2 poprzednich lat były karane za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu muszą liczyć się z tym, że ich wniosek zostanie odrzucony. Podobnie jest z tymi, którzy odrzucali oferty pracy i stażu przedstawiane przez PUP, jako osoby bezrobotne. 

Zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna to jeden z głównych warunków. Jak to zrobić? Dowiecie się tego z naszego wpisu na ten temat: Jak zarejestrować się jako bezrobotny online?

Na co można przeznaczyć środki z dofinansowania?

Przedsiębiorcy mogą obawiać się tego, że przyznane im fundusze nie będą mogły zostać przeznaczone na dany cel, ze względu na obowiązujące ograniczenia. Czy taka wątpliwość jest uzasadniona? Okazuje się, że nie. Otrzymane środki pozwolą otworzyć niemal dowolną, jednoosobową działalność gospodarczą. Profil i specjalizacja danej firmy nie mają w tej kwestii znaczenia. Nowy przedsiębiorca może otworzyć swój własny sklep internetowy lub stacjonarny, zajmujący się sprzedażą dowolnych dóbr. Wykluczeniu podlega najczęściej działalność rolnicza, która nie jest objęta tym typem świadczenia. 

Co można kupić z pomocą otrzymanej kwoty?

Przed złożeniem wniosku, przedsiębiorca powinien przygotować plan zakupów, i odpowiednio je uargumentować. Nie każdy zakup zostanie zaakceptowany, nawet jeżeli wydawałoby się, że jest istotny dla prowadzonej działalności. Przesadnie drogi smartfon lub komputer nie zostaną więc sfinansowane w całości, ale nie oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie mógł ich nabyć.

Wnioskodawca może sfinansować poszczególne wydatki częściowo, a kwota świadczenia pokryje pozostałą część. Wszystko zależy od decyzji urzędników PUP. Poszczególne kategorie produktów mają jednak odgórnie ustalony limit. Przykładem takiej kategorii są pojazdy, które mogą zostać sfinansowane za pomocą dotacji jedynie do 50% wartości świadczenia. 

Ile wynosi dofinansowanie z Urzędu Pracy?

Dofinansowanie z PUP przyznawane jest w maksymalnej wysokości 6-krotności średniego wynagrodzenia. Oznacza to, że suma ta może wynosić nawet ponad 36 tysięcy złotych. Wszystko zależy jednak od danego Urzędu Pracy i jego możliwości finansowych, toteż kwota świadczenia nie jest ustalona odgórnie. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że zainteresowani nie muszą ubiegać się o całe świadczenie. Można wnioskować o dowolną sumę poniżej górnego limitu.  

W celu zapewnienia sobie jak największej szansy na uzyskanie upragnionej sumy, warto jak najszybciej przystąpić do składania wniosku. PUP nie rozpatruje otrzymanych formularzy losowo, i duże znaczenie ma kolejność. Ci, którzy nie zwlekali z tą formalnością, mogą liczyć na to że ich wniosek zostanie rozpatrzony szybko, a dana kwota trafi na ich konto bankowe po krótkim czasie. 

Jakie dokumenty przygotować?

Przed przystąpieniem do złożenia wniosku, należy odpowiednio się przygotować. Lista wszystkich wymaganych dokumentów, aby otrzymać dofinansowanie, zależy od danego Urzędu Pracy. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się na stronę internetową i sprawdzenie wymagań stawianych przez dany PUP. 

W niektórych przypadkach lista wymaganych papierów będzie krótka, w innych zaś przedsiębiorca będzie musiał poświęcić kilka dni na ich skompletowanie. Najczęściej oczekiwanymi załącznikami są dokumenty potwierdzające kwalifikacje w związku z profilem prowadzonej działalności, a także wszelkie niezbędne zezwolenia.

Jak złożyć wniosek? Poradnik

Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, przedsiębiorca może przystąpić do złożenia wniosku o dofinansowanie z Urzędu Pracy. Proces ten nie jest przesadnie skomplikowany, jednak różni się on w zależności od danego PUP. Poszczególne jednostki mogą organizować nabory w innych terminach, dla różnych grup osób. Z tego powodu nie da się jednoznacznie wskazać, w jakim terminie złożyć taki wniosek. 

We wniosku muszą znajdować się wszelkie niezbędne informacje o osobie, która go wypełnia. Mowa o danych takich jak imię, nazwisko i adres, ale też o konkretnych szczegółach, takich jak wykształcenie i stan cywilny. Warto przeczytać wypełniony formularz dwukrotnie, aby upewnić się co do poprawności wprowadzonych informacji. Urząd Pracy ma 30 dni na rozpatrzenie złożonego pisma. 

Biznesplan – co to jest?

Pomyślne wnioskowanie o dofinansowanie z Urzędu Pracy wymaga także załączenia biznesplanu. Jest to dokument zawierający informacje o działalności gospodarczej, którą chce otworzyć dany przedsiębiorca. 

Jakie informacje zawiera biznesplan?

  • szacunkowe koszty prowadzenia firmy i jej dochody
  • specjalizacja danego biznesu i analiza rynku (w tym konkurencji)
  • informacje o zakresie oferowanych dóbr 
  • ewentualne zagrożenia dla prowadzonej działalności
  • metoda promowania biznesu
  • profil potencjalnego klienta

Umowa o dofinansowanie z Urzędu Pracy

PUP powiadamia telefonicznie o tym, czy dany przedsiębiorca zakwalifikował się na dofinansowanie z Urzędu Pracy. Jeśli tak jest, to kolejnym krokiem całej procedury jest podpisanie umowy w odpowiedniej placówce. Jednakże, samo podpisanie umowy to nie wszystko, ponieważ konieczne jest także wskazanie zabezpieczenia dotacji. 

Jakie może być zabezpieczenie dotacji?

  • akt notarialny o poddaniu się egzekucji (najczęstsza opcja)
  • gwarancja bankowa
  • zastaw na przedmiotach lub papierach wartościowych
  • poręczenie osoby trzeciej 
  • zabezpieczenie w postaci weksla

Dlaczego wymagane jest zabezpieczenie? Jest tak, ponieważ w przypadku złamania umowy, Urząd Pracy może zażądać zwrotu przyznanej kwoty. Przykładem czynności, która może złamać umowę, jest wydanie środków niezgodnie z przedstawionym planem. Ustanowienie zabezpieczenia istnieje więc po to, aby PAP mógł bezproblemowo odzyskać środki w razie niewywiązania się z warunków przez przedsiębiorcę. 

Co zrobić po podpisaniu umowy?

Podpisanie umowy o dofinansowanie z Urzędu Pracy nie jest ostatnim krokiem. W celu uzyskania środków na swoje konto, przedsiębiorca musi wykonać jeszcze parę istotnych czynności. Najistotniejszą z nich jest zarejestrowanie firmy w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). 

Czym dokładnie jest CEIDG i jaką pełni rolę? Opisaliśmy to w osobnym wpisie: Ewidencja działalności gospodarczej. Czym jest CEIDG i jak działa? 

Zadbaj o konto firmowe dla swojej firmy!

Zakładając działalność gospodarczą, może zdarzyć się, że będziesz potrzebował rachunku firmowego. W przypadku firm rozliczających się na kwoty powyżej 15 000 złotych, takie konto jest obowiązkowe. Nawet jeżeli nie będziesz rozliczał się na tak duże sumy, to osobny rachunek dla firmy ułatwi Ci zarządzanie bieżącymi finansami. 
Oddzielenie rozliczeń firmowych od osobistych jest niezwykle istotne. Pozwala zapobiec powstaniu tzw. chaosu w finansach. Z tego powodu dedykowane konto firmowe to rozwiązanie, które warto rozważyć. Może również zdarzyć się, że środki uzyskane za pomocą opisywanego dofinansowania nie wystarczą na pokrycie wszystkich niezbędnych wydatków. W takim przypadku kredyt firmowy będzie przydatną opcją.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły