Wiele osób, które chciałyby założyć własną działalność z pewnością słyszało o CEIDG. Planując założenie własnej działalności jedną z pierwszych formalności, jaką trzeba spełnić jest właśnie wpis do CEIDG. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej jest zarazem miejscem, które agreguje dane przedsiębiorców. Dotyczy to osób fizycznych prowadzących swoją firmę – jednoosobową działalność gospodarczą na terenie Polski.
Czy w celu uzyskania wpisu do CEIDG trzeba spełnić dodatkowe formalności i jak to zrobić? Jak uzyskać wpis do CEIDG? Czy rozpoczęcie działalności bez wpisu do CEIDG jest możliwe? Na te, a także inne pytania udzielimy odpowiedzi w poniższym artykule.
Jak założyć firmę? Rejestracja do CEIDG
Wiele osób posługuje się skrótem CEIDG lub sformułowaniem “ewidencja działalności gospodarczej”. Oba te sformułowania oznaczają to samo i odnoszą się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jest to oficjalny rejestr firm prowadzonych przez osoby fizyczne. Rejestracja do CEIDG (uzyskanie wpisu do rejestru) trwa kilka minut i jest możliwa przez Internet. Nie jest to jednak jedyny sposób
W jednym z naszych poradników informowaliśmy o tym, jak założyć firmę (zobacz poradnik). Jednym z istotnych elementów w przypadku rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej jest właśnie wpis do CEIDG.
Rejestracja do CEIDG. Jak uzyskać wpis do CEIDG?
Rejestracja w rejestrze ewidencji działalności gospodarczej wymaga złożenia pisemnego wniosku. Można to zrobić na kilka sposobów. Najprostszym z nich wydaje się skorzystanie z platformy elektronicznej. System teleinformatyczny pozwala na uzyskanie wpisu do rejestru CEIDG w kilka chwil. W celu rejestracji swojej jednoosobowej działalności gospodarczej można także udać się do stacjonarnej placówki. Przed rejestracją firmy warto zapoznać się z aktualnymi zasadami rejestracji firmy w CEIDG.
Sposoby na rejestrację w CEIDG:
- forma elektroniczna – możliwa na platformie Biznes.gov.pl wymaga wypełnienia prostego formularza online i złożenia podpisu elektronicznego. W tym przypadku potwierdzenie złożenia dokumentów uzyskamy na pocztę mailową.
- w stacjonarnym oddziale Urzędu Miasta dla danej dzielnicy lub w Urzędzie Gminy. W tym przypadku warto przygotować komplet dokumentów (więcej informacji na stronach CEIDG). Tu od razu otrzymamy pisemne potwierdzenie rejestracji do CEIDG.
- drogą korespondencji tradycyjnej – wysyłając wypełnione dokumenty listem. Komplet dokumentów należy wtedy wysłać na adres odpowiedniego Urzędu. Uwaga! W przypadku wysyłki dokumentów listem poleconym niezbędne jest potwierdzenie autentyczności podpisu i danych u notariusza. Po zakończeniu procesu weryfikacji osoba zakładająca działalność gospodarczą otrzyma potwierdzenie wpisu do CEIDG pocztą.
Odmowa rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
Niestety, nie każdy wniosek o wpis do rejestru CEIDG kończy się akceptacją. W niektórych przypadkach wnioskodawca otrzymuje odmowę w sprawie swojego wniosku o wpis do CEIDG. Potwierdzenie odmownej decyzji otrzymamy w formie pisemnej. Niedoszłemu przedsiębiorcy przysługuje jednak prawo odwołania się od odmownej decyzji.
Są dwie możliwości odwołania się od odmownej decyzji o wpisie do rejestru CEIDG. Pierwszą z nich jest skierowanie sprawy do kolegium odwoławczego przy samorządzie. Inną drogą jest natomiast wniesienie sprzeciwu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Jakie dokumenty należy przygotować, aby złożyć wniosek o wpis do CEIDG?
Rejestracja firmy wiąże się z koniecznością uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W celu przyspieszenia procesu rejestracji swojej działalności warto zawczasu przygotować niezbędne dokumenty oraz pewne dane. Zebranie kompletu poprawnych informacji i przekazanie ich w trakcie rejestracji firmy pozwoli też na uniknięcie decyzji odmownej.
Informacje, które należy podać podczas rejestracji działalności w CEDIG to:
- dane osobowe – imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce urodzenia, numer PESEL*
- numer REGON (jeżeli wnioskodawca go posiada)
- numer NIP
- nazwa firmy
- obywatelstwo/-a
- adresy – adres zameldowania, adres zamieszkania główny adres wykonywania działalności (adresy te mogą się różnić)
- PKD – przedmiot wykonywania działalności
- czy wnioskodawca pozostaje w małżeńskiej wspólnocie majątkowej?
- dane pełnomocnika – osoby upoważnionej do prowadzenia spraw firmy
*- Zobacz, na czym polega usługa CHROŃ PESEL
Komplet informacji musi zawierać prawdziwe dane, zgodne z aktualnym stanem prawnym. Jeżeli wnioskodawca w przeszłości posiadał działalność gospodarczą, niezbędne będzie podanie dodatkowych informacji:
- zakończenie poprzedniej działalności;
- przekształcenie działalności prowadzonej przez osobę fizyczną w spółkę
- informacje o upadłości działalności gospodarczej
- utrata zdolności do czynności prawnych
Jak długo trwa rejestracja firmy w CEIDG?
Najszybszym sposobem uzyskania wpisu do rejestru CEIDG jest skorzystanie z elektronicznej platformy. W przypadku spełnienia wszystkich warunków, rejestracja odbywa się natychmiast. Przedsiębiorca od razu otrzymuje pisemne potwierdzenie wpisu do CEIDG.
Jak działa CEIDG?
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej jest oficjalnym rejestrem firm prowadzonych przez osoby fizyczne. Znajdują się tam informacje o firmach. Każdy przedsiębiorca zarejestrowany w CEIDG ma obowiązek aktualizacji danych w rejestrze. Odpowiedni wpis musi więc pojawić się w przypadku zmiany danych firmy, zawieszenia jej lub wstrzymania działalności. Przedsiębiorca ma siedem dni na zgłoszenie takiego faktu do CEIDG.
Jakie informacje znajdują się w CEIDG?
Poza danymi dotyczącymi firmy, w CEIDG znajdują się także informacje o samej działalności. Znajdziemy tam między innymi informacje:
- dane firmy
- adres e-mail przedsiębiorcy (choć tę informację można zastrzec)
- data rejestracji firmy
- dane pełnomocnika firmy
- daty edycji wpisów w rejestrze CEIDG (np. zmiana danych, zmiana PKD)
- przedmiot świadczonej działalności gospodarczej (PKD) – może być ich więcej, niż jeden
- data wstrzymania lub zawieszenia działalności gospodarczej
- data wznowienia działalności gospodarczej
- spółki cywilne, jeżeli przedsiębiorca jest ich wspólnikiem
Przedsiębiorca ma prawo usunięcia wpisów z CEIDG. Taka możliwość przysługuje także Urzędowi, na przykład gdy osoba otrzymuje zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.
Czyje dane gromadzi rejestr CEIDG?
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej nie gromadzi danych wszystkich funkcjonujących w Polsce firm. Niektóre firmy posiadają wpisy w innych rejestrach – na przykład w bazach KRS lub REGON. Poza nimi, informacje o osobach prowadzących działalność gospodarczą można znaleźć także w bazach dłużników (KRD, BIK, BIG). Dotyczy to oczywiście tylko osób, które trafiły do takich baz (np. dłużnicy w KRD)
W bazie ewidencji działalności gospodarczych znajdują się dane niektórych podmiotów prawnych:
- wszystkich JDG (jednoosobowych działalności gospodarczych)
- wszystkich spółek cywilnych
- koncesje, licencje i zezwolenia posiadane przez przedsiębiorcę
Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) zawiera informacje na temat przedsiębiorców, stowarzyszeń, organizacji społecznych i fundacji. W KRS można także znaleźć listę niewypłacalnych dłużników.
CEIDG jest natomiast bazą działających na terenie Polski działalności gospodarczych. Pozwala także na rejestrację firmy, aktualizację jej danych, a także zawieszenie lub zamknięcie działalności.
W rejestrze REGON (Rejestr Gospodarki Narodowej) można znaleźć dane firm, także tych, których nie ma w rejestrze CEIDG. Poza firmami widniejącymi w CEIDG, w bazie REGON znajdują się także osoby fizyczne, osoby prowadzące działalność rolniczą, jednostki organizacyjne i inne.
Wszystkie trzy bazy (REGON, KRS i CEIDG) pomocą w wyszukiwaniu informacji na temat dowolnej firmy lub organizacji działającej na terenie Polski. Jeżeli więc przedsiębiorcy nie ma w bazie CEIDG, warto wyszukać go w pozostałych rejestrach.
Komu CEIDG przekazuje dane przedsiębiorcy?
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej jest rejestrem połączonym z kilkoma systemami, dzięki czemu może przekazywać im dane. Jest to znaczne ułatwienie dla przedsiębiorcy, przyspiesza także pracę Urzędów, ZUS-u, itp.
CEIDG przekazuje dane między innymi do Naczelnika Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Dzięki temu podczas rejestracji firmy przedsiębiorca nie musi wysyłać dodatkowych formularzy do tych instytucji.
Po co właściwie istnieje CEIDG?
CEIDG zbiera dane o działalnościach gospodarczych i udostępnia je publicznie, a także przekazuje do kilku państwowych instytucji. Po co jednak został stworzony rejestr CEIDG?
Głównymi powodami, dla których istnieje ten rejestr są:
- możliwość szybkiej i przejrzystej weryfikacji osób prowadzących firmy
- darmowy dostęp do danych przedsiębiorstw
- dostęp do informacji na temat przedsiębiorstwa – zakres jego działalności, czy jest ono aktywne
- dostępna dla wszystkich kontrola działalności przedsiębiorstwa
Nawiązując współpracę z danym przedsiębiorcą lub po prostu korzystając z usług firmy, warto sprawdzić jej wiarygodność, między innymi właśnie w CEIDG. Dodatkowo, istnieją inne miejsca, gdzie można dowiedzieć się istotnych danych na temat przedsiębiorcy, np. BIK, KRD lub BIG.
Wszystko, co należy wiedzieć o BIK
Kontakt z Biurem Informacji Kredytowej
Znalazłeś się w BIK? Zobacz jak wyczyścić BIK