Jak założyć firmę? Poradnik

jak założyć firmę

Planujesz założyć własną działalność gospodarczą, ale nie masz pojęcia, jak za to wszystko się zabrać? Wiele osób marzy o własnej firmie, ale ogrom biurokracji może skutecznie zniechęcić. Samodzielne prowadzenie biznesu wiąże się z dużą odpowiedzialnością oraz umiejętnością  zarządzania sobą i swoim czasem. Jednakże praca na własny rachunek niesie za sobą szereg korzyści. Dlatego tym artykule pomożemy Ci odpowiedzieć na pytanie, jak założyć firmę. Okazuje się, że nie jest to wcale tak trudne, jakby mogło się wydawać.

Kto może prowadzić działalność gospodarczą?

Świat przedsiębiorczości stoi otworem przed każdym pełnoletnim obywatelem Polski. Aby założyć własną działalność gospodarczą, nie trzeba spełniać wielu urzędowych wymogów. Najważniejszymi są: pełnoletność, obywatelstwo polskie oraz pełna zdolności do czynności prawnych. I tak naprawdę tyle wystarczy. Każdy, kto ma marzenia o własnym biznesie i przy okazji spełnia te warunki, może śmiało je realizować.

A kto nie może założyć działalności gospodarczej w Polsce? Do tego grona należą osoby:

  • niepełnoletnie,
  • skazane prawomocnym wyrokiem,
  • pełniące funkcje publiczne,
  • ubezwłasnowolnione (ograniczenie może być całkowite lub częściowe).

W przypadku działalności gospodarczej założonej przez cudzoziemca istnieją również pewne ograniczenia. Nie każdy cudzoziemiec może zostać przedsiębiorcą w Polsce.

Jak założyć firmę – krok po kroku

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto zaznaczyć, że decyzja o własnej firmie musi być naprawdę przemyślana. Nie może zostać ona podjęta z dnia na dzień. Czasami potrzeba kilku miesięcy, aby w pełni przygotować się na tak sporą zmianę w życiu. Nie wystarczy tylko psychiczne przygotowanie, ale również finansowe. Trzeba liczyć się z tym, że nowy biznes nie od razu zacznie przynosić zysk. Dlatego przyszły przedsiębiorca powinien mieć odłożone jakiekolwiek oszczędności. Jeśli więc jesteś całkowicie pewny swojej decyzji i jednocześnie przygotowany na swój biznes, to nie ma co czekać. Działaj!

Rejestracja firmy w CEIDG-1

Zakładanie działalności gospodarczej należy zacząć od wypełnienia formularza CEIDG-1. Wniosek możesz wypełnić na stronie internetowej za pomocą specjalnego kreatora (znajdziesz go tutaj) lub ręcznie. Pierwsza opcja, czyli przez Internet, jest zdecydowanie wygodniejsza. Przy tym warto zaznaczyć, że taki wniosek również trzeba jakoś podpisać. Można to zrobić zdalnie za pomocą profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego bądź po prostu w urzędzie. To ostatnie jednak wymaga osobistego wstawienia się w wybranej placówce.

We wniosku CEIDG–1 trzeba podać najważniejsze informacje dotyczące wnioskodawcy (przedsiębiorcy) oraz jego działalności gospodarczej.

Jakie informacje trzeba podać we wniosku CEIDG-1? Przede wszystkim:

  • podstawowe dane przedsiębiorcy,
  • adres zamieszkania,
  • rodzaj działalności gospodarczej,
  • nazwę działalności gospodarczej,
  • datę rozpoczęcia działalności,
  • adresy związane z działalnością gospodarczą,
  • rodzaj opodatkowania.

W jednej z rubryk musisz określić rodzaj działalności gospodarczej. Posłużą Ci do tego kody PKD. Polska Klasyfikacja Działalności zawiera zbiór rodzajów działalności, jakie może wykonywać dane przedsiębiorstwo. Pełną listę kodów PKD znajdziesz na stronie biznes.gov.pl. We wniosku można podać maksymalnie 10 kodów PKD, w tym musisz wybierać jedną, przeważającą działalność.

Forma opodatkowania działalności gospodarczej

Jedną z czynności, jakie należy wykonać przy zakładaniu własnej firmy, to wybór formy opodatkowania. Jako przyszły przedsiębiorca do wyboru masz:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych

Tzw. skala podatkowa jest najczęściej wybieraną formą opodatkowania. Nie ma potrzeby zgłaszać wyboru tej formy opodatkowania do urzędu skarbowego. Jeśli nie wybierzesz innej formy opodatkowania, to Twój dochód z działalności będzie automatycznie opodatkowany na zasadach ogólnych. Obowiązują dwie stawki podatkowe: 17% oraz 32%. Jest to forma opodatkowania przeznaczona praktycznie dla każdego przedsiębiorcy.

  • podatek liniowy

Jest to opodatkowanie według jednolitej stawki w wysokości 19%. Ten wybór rodzaju opodatkowania opłaca się najbardziej przedsiębiorstwom, które generują wysokie przychody.

  • ryczałt od przychodów

W tym przypadku podatek ryczałtowy płaci się od przychodu, a nie od dochodu. Należy pamiętać, że niestety nie wszyscy mogą wybrać ten rodzaj opodatkowania.

  • karta podatkowa 

Karta podatkowa gwarantuje stałą kwotę podatku, która jest zależna m.in. od rodzaju działalności, liczby zatrudnionych osób czy wielkości miejscowości. Z tego rodzaju opodatkowania mogą skorzystać tylko wybrane działalności gospodarcze.

Urząd Skarbowy – rejestracja do VAT

VAT to podatek od towarów i usług. Rejestracja do VAT to kolejna ważna decyzja, którą trzeba podjąć przy zakładaniu własnej firny. Możesz więc zdecydować, czy chcesz zostać zwolniony z podatku VAT, czy może być czynnym podatnikiem. Przedsiębiorca ma prawo skorzystać z zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego. Oczywiście pod warunkiem, że odgórnie nie został na niego nałożony obowiązek bycia VAT-owcem. Jak to wygląda w praktyce? Podatnik może zostać zwolniony z VAT, jeśli sprzedaż jego firmy nie przekroczyła limitu 200 tys. zł rocznie. Po przekroczeniu tej wartości należy wypełnić oraz złożyć druk VAT-R w celu zarejestrowania się bądź zaktualizowania danych o podatku VAT.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Wypełniając formularz CEIDG–1, należy również dołączyć formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Czym one się różnią?

  • ZUS ZUA – w celu zgłoszenia pełnego ubezpieczenia (społecznego i zdrowotnego),
  • ZUS ZZA – w celu zgłoszenia wyłącznie ubezpieczenia zdrowotnego.

Przedsiębiorca może również zgłosić do ubezpieczenia swoich członków rodziny. Aby to uczynić, należy wypełnić formularz ZCNA.

Wybór formy prowadzenia księgowości

Zastanów się dokładnie, która forma prowadzenia księgowości będzie dla Ciebie najlepsze. Czy wolisz sam prowadzić księgowość, co bez odpowiedniej wiedzy nie będzie łatwe, czy może skorzystać z usług biura księgowego? Coraz więcej jednoosobowych firm decyduje się na księgowość online. Jest to szczególnie polecane przedsiębiorcom, którzy wolą załatwiać wszystkie sprawy online, bez potrzeby osobistego spotkania z drugą osobą. Internetowe księgowości są naprawdę rozbudowane i posiadają wiele funkcji. Jeśli natomiast planujesz zatrudniać pracowników i mieć działalność gospodarczą na większą skalę, to z pewnością bardziej sprawdzi się tradycyjne biuro księgowe. W szczególności, jeśli cenisz sobie bezpośredni kontakt z drugą osobą.

Konto bankowe

Posiadanie konta w banku jest niezbędne do regulowania należności z urzędem skarbowym i ZUS-em, z klientami czy z pracownikami. Przy jednoosobowej działalności gospodarczej możesz nadal korzystać ze swojego prywatnego rachunku bankowego. Czy jest to jednak dobre wyjście? Niekoniecznie. Osobiście polecamy mieć rozdział pomiędzy finansami firmowymi a prywatnymi. To przede wszystkim pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego chaosu w firmowych finansach. Jednocześnie w razie kontroli lub w innych sytuacjach urzędy nie będą mieć wglądu do Twojego prywatnego konta.

Jak założyć firmę – podsumowanie

W tym artykule chcieliśmy Ci przekazać podstawowe informacje o tym, jak założyć firmę. Można zauważyć, ze formalności związane z zakładaniem własnego biznesu staje się coraz prostsze. Większość podstawowych spraw urzędowych można bezproblemowo załatwić przez Internet. Przede wszystkim należy pamiętać, że własny biznes nie jest dla każdego. To naprawdę duży obowiązek, a przy tym potencjalne ryzyko niepowodzenia. Pamiętaj, że przychody w własnym biznesie są często nieregularne, szczególnie na początku. Zanim zarejestrujesz firmę, przenalizuj wszystkie podstawowe kwestie – finanse, formę działalności gospodarczej czy nawet nazwę firmy. Wszystko ma znaczenie. Tak jak to bywa w większości przypadków –wszystko ma swoje zalety, jak i wady. Dotyczy to również pracy na własny rachunek.

Daria Owczarzak
Daria Owczarzak
Absolwentka filologii polskiej. Zajmuje się przygotowaniem treści oraz tworzeniem grafik. Prywatnie wegetarianka z zamiłowaniem do fotografii i powieści kryminalnych. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły