Czy można dostać kredyt po egzekucji komorniczej?

kredyt po egzekucji komorniczej

Nieciekawa historia kredytowa i problemy ze spłatą zobowiązań znacząco odbijają się na możliwość otrzymania kredytu od banku w przyszłości. Wiele osób uważa, że nie da się ubiegać o dodatkowe środki, jeżeli egzekucja komornicza miała kiedykolwiek miejsce. Inni z kolei twierdzą, że jeśli dług został zamknięty, to wszystko wraca do normy. Jak jest naprawdę? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej kwestii, aby rozwiać wasze wątpliwości. Sprawdźmy, czy można dostać kredyt po egzekucji komorniczej. 

Egzekucja komornicza – kiedy się kończy?

Postępowanie egzekucyjne rozpoczyna się, gdy wierzyciel doręczył organowi egzekucyjnemu wniosku o wszczęcie postępowania wraz z tytułem wykonawczym. Wówczas komornik może zająć się egzekucją długu, co w zależności od sytuacji może trwać przez kilka miesięcy, a nawet i lat. Działania komornika nie mogą przekraczać jego uprawnień, które określa Ustawa o komornikach sądowych z dnia 22 marca 2018 roku. 

Zakończenie postępowania egzekucyjnego następuje, gdy w toku postępowania wyegzekwowano całą kwotę roszczenia, którego dochodził wierzyciel (lub wierzyciele). Komornik zawiadamia nie tylko zadłużonego i wierzyciela, ale również inne podmioty o tym, że postępowanie się zakończyło. 

Może jednak zdarzyć się, że postępowanie zostanie umorzone. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym osobnym wpisie: Umorzenie postępowania egzekucyjnego – co oznacza, kiedy występuje?

Główne skutki egzekucji komorniczej

  • dodatkowe koszty – po zakończeniu postępowania egzekucyjnego, komornik wydaje postanowienie o kosztach. Dotyczy ono poniesionych wydatków w toku postępowania, których uregulowanie w większości przypadków jest obowiązkiem zadłużonego. 
  • zajęcie konta bankowego – zajęcie, określane również jako blokada konta bankowego, sprawia iż zadłużony nie ma dostępu do części swoich środków. Może dysponować jedynie kwotą wolną od zajęcia. 
  • zajęcie majątku – komornik może zająć poszczególne elementy majątku, aby upłynnić je na licytacji komorniczej. Uzyskane w ten sposób środki służą zaspokojeniu potrzeb wierzycieli. Nie oznacza to, że dłużnik utraci dosłownie wszystko – istnieje lista rzeczy, których komornik nie może zająć

Kredyt po egzekucji komorniczej – czy to możliwe?

Chcąc przekonać się, czy kredyt po egzekucji komorniczej jest możliwy, należy na początku sprawdzić, czy banki mają dostęp do informacji o zadłużeniu. Z racji tego, że w bazach BIK widnieją wpisy dotyczące niespłaconych zobowiązań, uzyskanie kredytu zaraz po zakończonym postępowaniu jest praktycznie niemożliwe. Co więcej, wpisy te będą obecne w rejestrach przez 5 lat po zakończeniu egzekucji. 

Inaczej jest w przypadku baz BIG, w których wierzyciele mogą umieszczać wpisy o dłużnikach. Jeżeli dług zostanie zamknięty, to wierzyciel ma obowiązek usunięcia wpisu w ciągu 14 dni. Poszczególne banki przy udzielaniu kredytu często sprawdzają obie te bazy, jak i inne rejestry (m.in. KRD i ERIF). Czy więc istnieje szansa na kredyt po egzekucji komorniczej? Tak, ale nie od razu. Należy liczyć się z tym, że istniejący dług znacząco ograniczy nasze możliwości na następne lata. 

Egzekucja komornicza a zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa jest najważniejszym czynnikiem, gdy mowa o korzystaniu z produktów finansowych. Składa się ona z wielu czynników: miesięcznych dochodów, wydatków, liczby osób na utrzymaniu, jak i również historii poprzednich zobowiązań. Występujące w przeszłości długi są sygnałem dla wierzyciela, że udzielenie klientowi kredytu stanowi zbyt spore ryzyko kredytowe. 

Odpowiedniej zdolności oczekuje się nie tylko podczas zaciągania kredytu, ale często także przy pożyczkach, płatnościach odroczonych, a nawet przy zakupach ratalnych. Wpływ egzekucji komorniczej na zdolność kredytową jest ogromny, a podczas jej trwania praktycznie nie ma mowy o skorzystaniu z bankowego kredytu. Dopiero po czasie, gdy wszelkie negatywne wpisy znikną z baz i rejestrów, istnieje szansa na kredyt gotówkowy. 

Jak wyczyścić BIK, aby dostać kredyt po egzekucji komorniczej?

Czy można samemu wyczyścić BIK, aby mieć szansę na kredyt po egzekucji komorniczej? Niestety, nie ma takiej opcji, a podejrzane oferty wyczyszczenia BIK zazwyczaj są próbą wyłudzenia lub oszustwa. Ani dłużnik, ani żadna zewnętrzna firma bądź osoba, nie może wyczyścić baz. Usunąć negatywne wpisy może jedynie wierzyciel, którym w przypadku kredytu będzie instytucja bankowa. 

O ile w przypadku niespłacanych terminowo zobowiązań musi upłynąć 5 lat, aby znikły one z baz BIK, tak wpisy o rozliczonych w terminie należnościach mogą zostać usunięte od razu. Dzieje się tak, gdy osoba, której dotyczy wpis, nie wyrazi zgody na przetwarzanie danych. Warto mieć na uwadze to, że bazy BIK gromadzą nie tylko negatywne informacje, ale również te pozytywne. Spłacając zobowiązania na czas, możliwe jest zbudowanie dobrej historii kredytowej, toteż nie zawsze kompletne czyszczenie baz BIK będzie dobrym rozwiązaniem. 

Czy po egzekucji komorniczej dostanę pozabankową pożyczkę?

Pożyczki i chwilówki znane są z tego, że obowiązujące wymagania są znacznie mniej restrykcyjne, niż w przypadku bankowych rozwiązań. Często takie propozycje określa się mianem pożyczki dla zadłużonych, ponieważ wiele firm pożyczkowych nie sprawdza baz i rejestrów dłużników. Dzięki temu, nawet osoby świeżo po zakończonej egzekucji komorniczej mogą liczyć na dodatkowe środki na konto. 

Z jakiego powodu firmy pożyczkowe chętniej pomagają byłym dłużnikom? Jest tak, ponieważ kwota finansowania i czas spłaty pożyczki są mniejsze, a co za tym idzie, ryzyko kredytowe jest znacznie niższe. Pożyczkodawca może sobie pozwolić na dotarcie do większej grupy odbiorców, przez co pozabankowe produkty finansowe cieszą się sporą popularnością. 

Gdzie znajdę pożyczkę bez BIK?

Chcesz znaleźć dobrą pożyczkę? Nie zawsze jest to łatwym zadaniem, ze względu na to, jak wiele firm oferuje tego rodzaju opcję. Mając spory wybór, potencjalni klienci mogą poczuć się przytłoczeni, ale na szczęście zainteresowani nie są zdani tylko na siebie. Można znacząco ułatwić swoje poszukiwania, korzystając z gotowych rozwiązań, takich jak nasz ranking pożyczek bez BIK. Widząc wszystkie najlepsze oferty w jednym miejscu, o wiele łatwiej podjąć świadomą i zadowalającą decyzję!

Kredyt po egzekucji komorniczej – podsumowanie

Nie ma co liczyć na to, że jakikolwiek bank udzieli nam kredytu gotówkowego, a tym bardziej hipotecznego, po dopiero co zakończonym postępowaniu egzekucyjnym. Chcąc uzyskać dodatkowe środki, lepiej zwrócić swoją uwagę na pozabankowe pożyczki. Te mają znacznie mniejsze wymagania, przez co niemal każdy może z nich skorzystać. 

Trzeba mieć na uwadze również to, że nie każde zadłużenie zostanie odnotowane w bazach BIK. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi wpisy o kredytobiorcach. Niespłacona zaległość wynikająca z innego zobowiązania znajdzie się natomiast w innej bazie, takiej jak BIG. Oznacza to, że dowolny rodzaj zadłużenia negatywnie wpływa na kredyt po egzekucji komorniczej. 

Źródła:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000771/U/D20180771Lj.pdf

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły