Czy dostanę kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności?

kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności

Kredyty konsolidacyjne to popularne pozycje na rynku produktów finansowych. Przyczyn nie trzeba długo szukać, ponieważ wiele osób szuka sposobu na uproszczenie spłaty swoich zobowiązań. Zamiast wielu osobnych części, wszystko zostaje połączone w jedną, wygodną ratę. Bankowe rozwiązania cechują się dość wysokimi wymaganiami, toteż sprawdzana jest zdolność i historia kredytowa klienta, jak i jego dochód. Czy podobnie jest w przypadku konsolidacji? Czytajcie dalej, aby dowiedzieć się, czy kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności jest możliwy. 

Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej – czy to możliwe?

Czy dostanę kredyt konsolidacyjny, jeśli nie mam zdolności kredytowej? Takie pytanie często zadawane jest przez osoby, które znajdują się w nieciekawej sytuacji finansowej. Jest to słusznie poruszana kwestia, gdyż zdolność kredytowa jest najważniejszym kryterium przy wnioskowaniu o niemal każdy bankowy kredyt: konsolidacyjny, gotówkowy, samochodowy i hipoteczny. 

Niestety, w tym miejscu nie mamy dobrych wiadomości, ponieważ kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności kredytowej nie istnieje. Każdy bank dokładnie bada ten aspekt, jednak sposób obliczania finansowych możliwości klienta może różnić się, w zależności od instytucji. Oznacza to, że niezależnie do którego banku zostanie złożone pismo, profil klienta zostanie poddany dogłębnej analizie. 

Dlaczego banki badają zdolność kredytową?

  • ocena ryzykaryzyko kredytowe określa, jakie jest potencjalne zagrożenie strat wynikających z braku spłaty zobowiązania. Instytucje bankowe starają się za wszelką cenę je minimalizować, co jest jednym z powodów, dla którego kredyty mają relatywnie wysokie wymagania. Dotyczy to w szczególności zobowiązań opiewających na dużą kwotę. 
  • regulacje – wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, sporządzane w formie rekomendacji, zalecają, żeby instytucje bankowe badały zdolność kredytową konsumenta przed udzieleniem mu kredytu. 
  • kondycja portfela kredytowego – portfel kredytowy to jeden z największych aktywów, jakimi operują instytucje bankowe. Brak spłaty zobowiązania przez klienta doprowadziły do obniżenia kondycji i jakości portfela kredytowego. Wobec tego, badanie zdolności kredytowej jest nieodłączną częścią procedury udzielania kredytu. 

Kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności – czy są alternatywy?

Ze względu na brak zdolności kredytowej odmówiono Ci kredytu konsolidacyjnego? W takich sytuacjach do wyboru masz pozabankowe produkty finansowe, które również pomogą skonsolidować zobowiązania. W przypadku mniejszych należności do spłaty, będzie to doskonała alternatywa. 

Pozabankowy kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności udzielany jest w postaci pożyczki. Oznacza to, że nawet jeśli zdolność kredytowa będzie poddana analizie, to kryteria nie będą równie restrykcyjne. Pożyczki i chwilówki mają na ogół znacznie większą przyznawalność, a na tym ich zalety się nie kończą. 

Na rynku działają tysiące pożyczkodawców, co pozwala przebierać w atrakcyjnych propozycjach. Bez trudu znajdziesz rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb. Co więcej, spora część pożyczek jest dostępna przez internet. Pożyczki konsolidacyjne online podbijają serca klientów, ponieważ są wygodne i pozbawione zbędnych formalności. Bez wychodzenia z mieszkania możesz dostać potrzebne środki. 

Czy kredyt konsolidacyjny online jest bezpieczny?

Jeżeli nigdy nie korzystałeś z pozabankowych rozwiązań, to możesz mieć wątpliwości, i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Większość pożyczkodawców to rzetelne i działające zgodnie z prawem podmioty, jednak czasem można również natrafić na podejrzane oferty. Z tego powodu warto porzucić pomysł poszukiwań na własną rękę, skupiając się na gotowych rozwiązaniach. Zaglądając w nasz ranking kredytów konsolidacyjnych przez internet, znajdziecie jedynie bezpieczne i sprawdzone oferty, cieszące się dobrymi opiniami innych klientów. 

Kiedy warto sięgnąć po kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności?

Kredyty konsolidacyjne kierowane są dla osób, które posiadają więcej, niż jedno zobowiązanie finansowe. Rozliczanie się z wielu rat miesięcznie może być uciążliwe, i mowa tu nie tylko o domowym budżecie. Może zdarzyć się, że na skutek zwykłego niedopatrzenia, jedna z rat nie zostanie terminowo spłacona, a skutki takiego działania mogą być bardzo odczuwalne. 

Istnieje również inny powód, dla którego kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności to tak popularne zagadnienie. Konsolidując swoje zobowiązania, można znacznie obniżyć miesięczną ratę, kosztem wydłużenia okresu kredytowania. Taka opcja będzie szczególnie korzystna dla osób z niskim dochodem, dla których zwykła spłata była sporym obciążeniem. Należy jednak pamiętać, że na skutek konsolidacji całkowita kwota spłaty będzie większa. 

Na co zwracać uwagę, wybierając kredyt konsolidacyjny? Przede wszystkim na RRSO, które określa całkowity koszt w skali roku, wyrażony w wartości procentowej. Dotyczy to również opłat takich jak prowizja i odsetki. Istotne są również opinie klientów – aby nie narażać swojego bezpieczeństwa, warto rozważać jedynie najlepiej oceniane oferty. 

Kto może otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Warto dowiedzieć się, kto może skorzystać z konsolidacji swoich zobowiązań w formie dedykowanego kredytu. Przede wszystkim, po takie rozwiązanie mogą sięgnąć jedynie osoby pełnoletnie, z pełną zdolnością do czynności prawnych. Taki wymóg obowiązuje również gdy korzysta się z innych kredytów, a także pozabankowych pożyczek. Jak wyglądają inne wymagania, które należy spełnić?

Jakie są wymagania kredytu konsolidacyjnego?

  • ważny dowód tożsamości – najczęściej jako dowód osobisty, niezbędny aby zweryfikować klienta. Takie działanie pozwala bankom zapobiec oszustwom i nadużyciom, takim jak wyłudzenie kredytu. 
  • brak negatywnych wpisów w bazachbazy BIK, BIG i KRD gromadzą informacje o zobowiązaniach finansowych, które mają istotny wpływ na decyzję banku co do przyznania kredytu. Niespłacone zobowiązanie może przekreślić szansę na skonsolidowanie zobowiązań. 
  • odpowiednia zdolność kredytowa – na zdolność składa się wiele czynników, wśród których najważniejszymi są dochody, aktualne zobowiązania, miesięczne wydatki i liczba osób na utrzymaniu. Co ważne, dochód musi być udokumentowany, aby został uznany przez bank. Bankowy kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności kredytowej nie zostanie udzielony. 
  • wymagania formalne – będzie to wypełnienie wniosku wymaganymi informacjami, które zgodne są z faktycznym stanem. Kredytobiorca musi mieć polskie obywatelstwo, wraz z miejscem zamieszkania na terenie kraju. 
  • nieprzeterminowane zobowiązania – kredyty, pożyczki i inne należności, które mają ulec konsolidacji, muszą być aktualne. Kredyty konsolidacyjne nie pomogą więc zadłużonym, których zobowiązania zdążyły zmienić się w zadłużenie. 

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności jest nieosiągalny, a nie każda osoba skłonna jest skorzystać z pozabankowej oferty. W takiej sytuacji najrozsądniejszym działaniem będzie praca nad poprawą swojej zdolności kredytowej. Dobrym rozwiązaniem może być konsultacja z doświadczonym doradcą finansowym, który pomoże podjąć odpowiednie kroki. 

Sama poprawa zdolności kredytowej nie jest prosta, wymaga bowiem spłaty swoich dotychczasowych zaległości, zmiany pracy lub rodzaju umowy, czy też odbudowania historii kredytowej. Proces ten może być na tyle czasochłonny, że spłata zobowiązań bez pożyczki konsolidacyjnej nie będzie wchodziła w grę. 

Nie warto odkładać całej sprawy na później. Negatywne skutki braku spłaty kredytów, pożyczek i innych należności nie ograniczają się jedynie do karnych odsetek. Z czasem wierzyciel może rozpocząć działania windykacyjne, a nawet wszcząć postępowanie sądowe. W najgorszym przypadku, to komornik zajmie się egzekucją długu. 

Źródła:

https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/regulacje_i_praktyka/rekomendacje_i_wytyczne/rekomendacje_dla_bankow?articleId=8522&p_id=18

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły