Jak zmienić maksymalną kwotę przelewu?

zmiana maksymalnej kwoty przelewu

Do podstawowych usług powiązanych z kontem bankowym należą płatności kartą, wypłaty z bankomatów i zlecanie przelewów online. Przy każdej z nich możemy ustalić limity (lub robi to bank, wtedy mamy ustanowiony domyślny limit). Ma to na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa i ochrony posiadanych na koncie środków. W razie potrzeby możemy na szczęście edytować limity. Zmiana maksymalnej kwoty przelewu pozwoli na wykonanie większego przelewu online lub wręcz przeciwnie – ograniczenie tej możliwości do niższych kwot.

Zmiana maksymalnej kwoty przelewu

Warto wiedzieć, że w naszych kontach bankowych zawsze mamy domyślnie ustawione limity. Ponadto, zawsze mamy też kilka rodzajów limitu. Inne limity mogą też dotyczyć różnych sposobów zlecania przelewów – przez Internet, a aplikacji mobilnej lub osobiście.

Zwykle największe transakcje mogą być natomiast wykonywane po wcześniejszym umówieniu się z doradcą. Wiele banków posiada specjalne, bezpieczne pomieszczenia. Tam dokonujemy operacji na duże sumy – wpłaty, wypłaty, czy właśnie przelewy. Dziś zajmiemy się jednak zmianą maksymalnej kwoty przelewów online.

Limity przelewów online – rodzaje

Tu musimy zaznaczyć – w każdym banku rodzaje ustawionych limitów przelewów mogą być nieco odmienne. Niektórych limitów, choćby związanych z płatnościami BLIK, nie możemy natomiast w ogóle ustawić ponad pewien limit. Najczęściej podstawowy podział na rodzaje ograniczeń to:

 • limit przelewu dla pojedynczej płatności
 • dzienny limit przelewów

Jak wypłącić BLIK-iem pieniądze z bankomatu?

Do tego mamy też podział na różne rodzaje limitów przelewów ze względu na to, w jaki sposób korzystamy ze swoich pieniędzy. Podstawowe rodzaje to:

 • limit przelewów zlecanych z aplikacji mobilnej (dzienny limit płatności mobilnych, często to maksymalnie 10.000 złotych)
 • maksymalna kwota przelewu dla przelewów online z serwisu transakcyjnego
 • limit przelewów zlecanych w oddziale banku
 • maksymalny limit płatności z kodem BLIK – zwykle to domyślnie 1000 złotych, a maksymalnie do 5000 złotych
 • limit dla przelewów BLIK na telefon (to maksymalnie 1000 złotych i nie zmienimy tej sumy)
 • limit dla pojedynczej transakcji kartą płatniczą
 • limit płatności w usłudze BlueCash (to standardowo 20 tysięcy złotych)
 • inne limity

Warto wiedzieć, że różne limity możemy zmieniać, ale tylko w określonych przez bank ramach. Zmiana maksymalnej kwoty przelewu możliwa jest najczęściej natomiast na wiele sposobów. To działanie jest proste, a także szybkie – każdy bez trudu sobie z tym poradzi. Musimy jednak posiadać niezbędne dane do autoryzacji naszej tożsamości.

Niekiedy dla różnych rodzajów płatności (np. kartą, BLIK-iem, itp.) możemy również ustawić limit nie tylko kwotowy (sumę pieniędzy w danym dniu lub w ramach transakcji), ale też ilościowy. Dla własnego bezpieczeństwa możemy więc zadecydować, że w określony sposób można zapłacić 3, 5 lub inną ilość razy.

Maksymalne kwoty przelewu i inne limity w kontach firmowych

W tym miejscu musimy zaznaczyć, że informacje z niniejszego artykułu dotyczą klientów indywidualnych. Wszelkie limity i ograniczenia dotyczące płatności w przypadku kont firmowych najczęściej są inne – mogą być znacznie wyższe. Wszystko zależy jednak oczywiście od konkretnego banku i jego produktu, z którego korzysta firma. Także klienci firmowi i korporacyjni mogą dość łatwo zmieniać maksymalne kwoty przelewu, czy płatności kartą i BLIK-iem. Odbywa się to w podobny sposób, jak w “zwykłych” kontach osobistych. Możliwe limity najczęściej są jednak po prostu większe.

Limity przelewów w różnych bankach

Poniżej przedstawimy wysokość maksymalnych limitów przelewów w poszczególnych bankach. Prawdopodobnie jeśli masz konto w jednym z nich, w poniższej tabeli znajdziesz wysokość limitu dla przelewów. Możliwe jednak, że w związku z posiadanym produktem (lub aktualną ofertą banku), limity nieco się różnią.

Nazwa bankuMaksymalny limit przelewówLimit przelewu natychmiastowegoCzy można zmienić limit w aplikacji mobilnej banku?
PKO BP300.0000.000TAK
Pekao SAbrak ograniczenia5.000TAK
mBankbrak ograniczenia10.000TAK
Alior Bank1.000.0005.000TAK
Credit Agricolebrak ograniczenia5.000TAK
Millenium200.00010.000TAK
BNP Paribas800.000100.000TAK
ING400.000100.000TAK
Santander125.0005.000TAK
Citi Handlowy200.000100.000TAK
Bank Pocztowy200.00020.000TAK
Velo Bank200.00010.000TAK
Nest! Bank50.0005.000TAK

Jak widać, rozstrzał jest całkiem spory. Jeżeli więc zależy Ci na naprawdę wysokich kwotach przelewów online, weź to pod uwagę przy wyborze konta bankowego.

Aktualny ranking kont osobistych

Zmiana maksymalnej kwoty przelewu

Jak wygląda zmiana maksymalnej kwoty przelewu? Jak już wspomnieliśmy, we wszystkich bankach w Polsce jest pewien limit, powyżej którego nie możemy samodzielnie ustawić maksymalnej wartości przelewów. Wiąże się to z kwestiami bezpieczeństwa (na wypadek utraty karty lub danych do konta), ale również możliwościami technicznymi poszczególnych banków.

Jeżeli naprawdę zależy Ci na zmianie limitu maksymalnych przelewów, możesz skontaktować się z bankiem. Nierzadko możliwe jest dodatkowe uwierzytelnienie się i ustawienie niestandardowej wartości. Wtedy jednak klienci zwykle muszą liczyć się z występowaniem opóźnień w przelewach online. Wiąże się to z dodatkową weryfikacją transakcji na naprawdę wysokie sumy.

Jak zmienić dzienny limit przelewów?

Zmiana maksymalnej kwoty przelewów dla jednego dnia jest prosta. Najczęściej możemy zrobić to na kilka sposobów:

 • dzwoniąc na infolinię banku
 • podczas osobistej wizyty w oddziale banku
 • w serwisie transakcyjnym (bankowość elektroniczna)
 • przez aplikację mobilną

Oczywiście, dla większości osób dwa ostatnie sposoby zmiany maksymalnej kwoty przelewów są najwygodniejsze. Potwierdzamy swoją tożsamość poprzez logowanie i ustawiamy właściwą dla nas kwotę limitu przelewu dziennego. Zwykle opcję tę znajdziemy w ustawieniach konkretnego rachunku.

Czasami opcja ta znajduje się w ogólnych ustawieniach pod nazwą “Przelewy”. W niektórych aplikacjach i serwisach transakcyjnych w jednym miejscu możemy edytować różne limity przelewów – dzienne, jednorazowe, czy dla płatności kartą lub BLIK.

Zmiana maksymalnej kwoty przelewu jednorazowego?

Edytowanie wysokości limitu dla jednorazowego przelewu możliwe jest w ten sam sposób. Wyszukujemy odpowiednią opcję w aplikacji mobilnej lub w e-bankowości, a działanie potwierdzamy hasłem. Czasami dodatkowym zabezpieczeniem jest weryfikacja dwuetapowa – na przykład potwierdzenie kodem SMS lub autoryzacja przez aplikację mobilną.

Oczywiście, możliwe jest też skontaktowanie się z bankiem drogą telefoniczną lub osobiście. Wtedy najczęściej również autoryzujemy zlecone działanie w aplikacji mobilnej. To bardzo bezpieczne i szybkie rozwiązanie.

Płatności mobilne – limity i ich zmiana

Obecnie sporo osób chętnie korzysta z płatności mobilnych. Płatności telefonem i zlecone z aplikacji mobilnej przelewy online również są jednak objęte pewnymi limitami. W większości polskich banków maksymalna płatność mobilna może mieć limit w wysokości 10.000 złotych (PKO BP, mBank, Millennium, Credit Agricole, Santander). W ING Banku Śląskim limit to aż 50.000 złotych, natomiast w Alior Banku – 5.000 zł. Najniższy limit obecnie mamy w VeloBank – tam płatności mobilne to tylko 1.000 złotych.

Zwykle limity płatności mobilnych możemy zmienić, jednak nie w samej aplikacji. Często najprościej jest to zrobić w serwisie transakcyjnym. Możemy też załatwić tę sprawę telefonicznie lub w oddziale banku. Każdy znajdzie więc wygodny sposób na zmianę maksymalnego limitu płatności mobilnych.

Limity płatności BLIK

W aplikacji mobilnej i serwisie transakcyjnym online Twojego banku znajdziesz też zakładkę”Limity BLIK”. Najczęściej znajduje się w ustawieniach konta, choć zależy to od konkretnego banku. Tam możemy ustawić interesujący nas limit płatności BLIK-iem.

Maksymalna wartość dla przelewów na telefon i dla przelewów BLIK nie zależy natomiast od banku, a od samej organizacji płatniczej BLIK.

Ile kosztuje zmiana maksymalnej kwoty przelewu?

Ustawienia konta i przelewów, w tym zmiana maksymalnej kwoty przelewu, są bezpłatne. Zrobimy to na kilka sposobów, między innymi w aplikacji mobilnej, serwisie transakcyjnym lub w oddziale banku.

Podsumowanie artykułu

Podsumowując, limity przelewów online, czy innych płatności, ustawiane są ze względów bezpieczeństwa. Możemy je edytować, choć często bank (lub BLIK) nakłada pewne ograniczenia w tym zakresie. Zwykle zmiana maksymalnej kwoty przelewów dostępna jest w aplikacji mobilnej i serwisie transakcyjnym w sieci. Zwolennicy bardziej tradycyjnych metod mogą natomiast udać się do placówki banku lub skontaktować z doradcą drogą telefoniczną. Zmiana wysokości limitów jest bezpłatna.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zmienić maksymalną kwotę przelewu?

Zmiana maksymalnej kwoty przelewów i innych płatności możliwa jest w aplikacji mobilnej, serwisie transakcyjnym oraz przez infolinię banku. Można też załatwić tę sprawę osobiście – w oddziale banku.

Po co jest maksymalna kwota przelewu?

Limit dla maksymalnej kwoty przelewu związany jest z możliwościami technicznymi banku oraz względami bezpieczeństwa.

Jak zmodyfikować maksymalny limit przelewów?

Do pewnej wartości możemy zmienić limit przelewów samodzielnie – na przykład w aplikacji mobilnej lub serwisie e-bankowości. Powyżej pewnej sumy niezbędny jest natomiast kontakt z bankiem. Część banków może podnieść maksymalną wysokość limitu, co jednak wymaga dodatkowego uwierzytelnienia.

Źródło:

 1. https://www.velobank.pl/klienci-indywidualni/pomoc/bankowosc-internetowa/jaki-jest-limit-dzienny-dla-operacji-ktore-moge-wykonac-poprzez-bankowosc-internetowa.html
 2. https://www.aliorbank.pl/dodatkowe-informacje/pomoc/pytania-i-odpowiedzi/jak-zmodyfikowac-limity-przelewow.html
 3. https://www.credit-agricole.pl/pytania-i-odpowiedzi/aplikacja-ca24-mobile/jak-zwiekszyc-lub-obnizyc-limit-przelewow-w-aplikacji
 4. https://www.ing.pl/indywidualni/karty/limity-transakcyjne/limity-na-przelewy
 5. https://www.credit-agricole.pl/pytania-i-odpowiedzi/konto/czy-moge-zmienic-limit-na-przelewy
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły